Trzy Kopce Wiślańskie
Beskid Śląski Ustroń Wisła

Orłowa, Świniorka i Trzy Kopce Wiślańskie z Ustronia

Nazwa Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) pochodzi od styku granic trzech miejscowości: Wisły, Ustronia i Brennej. Z każdej z tych miejscowości prowadzi szlak turystyczny przechodzący przez wzniesienie Trzech Kopców Wiślańskich. Najdłuższym, a zarazem oferującym najbardziej szerokie panoramy jest szlak mający swój początek w Ustroniu. Przechodzi on przez Orłową, Świniorkę, Trzy Kopce Wiślańskie oraz Czupel i kończy się w Wiśle. Trasa mimo, że prosta i łatwo dostępna, to obecnie mało popularna. Dzięki temu stanowi świetną alternatywę do bardziej zatłoczonych miejsc w Beskidzie Śląskim.

Ocena trudności:
2/5

Region:                Beskid Śląski
Czas:                      5:25 h
Dystans:               16,9 km
Suma podejść:   799 m
Suma zejść:         719 m

Początek szlaku:
Ustroń Polana

Koniec szlaku:
Wisła Nowa Osada / Wisła Malinka

Szlakiem z Ustronia

Trzy Kopce Wiślańskie położone są w północnej części Beskidu Śląskiego, a dokładnie w  paśmie Czantori. Początek trasy ma miejsce w Ustroniu, z kolei jej koniec znajdować się będzie w Wiśle. W związku z tym, propozycja wycieczki dedykowana jest osobom, które mają zakwaterowanie we wskazanych miejscowościach i biorą pod uwagę skorzystanie z transportu lokalnego przewoźnika.

Komunikacja miejska na trasie Wisła - Ustroń

Jak dojechać do Ustronia?

Pierwszy wariant trasy uwzględnia podróż komunikacją publiczną z Wisły do Ustronia. Z kolei drugim wariantem będzie wejście bezpośrednio na szlak z Ustronia, a następnie powrót autobusem z Wisły. Na potrzeby tego wpisu opiszę trasę w opcji pierwszej, gdyż uważam, że do planowania tras w Beskidzie Śląskim lepszym miejscem startu jest Wisła.  O innnych propozycjach tras właśnie z tej miejscowości można poczytać we wpisie Barania Góra przez Czarną i Białą Wisełkę czy w Barania Góra przez Malinowską Skałę

Poza tym lepiej skorzystać z transportu publicznego przed wejściem na szlak, niż już po zejściu. Mimo, że komunikacja miejska w Beskidzie Śląskim jest na zadowalającym poziomie, to nikt nie da gwarancji, że akurat w momencie zejścia ze szlaku uda się w miarę szybko skorzystać z przejazdu. Aktualny rozkład jazdy można znaleźć na stronie lokalnego przewoźnika Wispol . Wśród dostępnych połączeń autobusowych należy wybrać te realizowane do Ustronia. Najbliżej położonym przystankiem względem wejścia n szlak będzie przystanek autobusowy o nazwie Ustroń Polana, znajdujący się w niedalekiej odległości od kolejki linowej Czantoria.

Zielonym szlakiem z przystanku Ustroń Polana

Wysiadając na przystanku Ustroń Polana należy kierować się oznaczeniami szlaku zielonego . Początkowo szlak zielony biegnie wzdłuż parkingów zlokalizowanych nieopodal wspomnianego przystanku. Następnie przechodzi ulicą Wiślańską, aby po chwili doprowadzić do mostu. Po przekroczeniu mostu, należy dalej kierować się szlakiem zielonym tym razem wzdłuż ulicy Polańskiej. Po około 400 metrach szlak zielony skręci w lewo, prowadząc przez niskie zabudowania mieszkalne. Do tego miejsca droga ma wyłącznie charakter asfaltowy. 

Przebieg szlaku zielonego z przystanku Ustroń Polana
Przebieg szlaku zielonego z przystanku Ustroń Polana
Widok na most z ul. Polańskiej
Widok na most z ul. Polańskiej
Początek szlaku ul. Polańska
Początek szlaku ul. Polańska
Przebieg szlaku zielonego - skręt w lewo
Przebieg szlaku zielonego - skręt w lewo
Szlak zielony poprowadzony wśród miejskich zabudowań
Szlak zielony poprowadzony wśród miejskich zabudowań

Po opuszczeniu miejskich zabudowań szlak zielony przez kolejne kilkanaście minut prowadzić będzie po polnej ścieżce wzdłuż granicy drzew, niekiedy wchodząc bezpośrednio w las. Pierwszym punktem wycieczki będzie miejsce oznaczone na mapie jako Nad Przełęczą Beskidek. Zanim jednak szlak zielony doprowadzi we wskazany punkt odsłoni pierwsze panoramy na okoliczne wzniesienia Beskidu Śląskiego.

Szlak zielony poprowadzony wzdłuż granicy lasu
Szlak zielony poprowadzony wzdłuż granicy lasu
Panorama ze szlaku zielonego
Panorama ze szlaku zielonego

Grzbietami północnej części Beskidu Śląskiego

W miejscu o nazwie Nad Przełęczą Beskidek szlak zielony łączy się ze szlakiem niebieskim , który kieruje aż na Trzy Kopce Wiślańskie. Do tego momentu szlak ma charakter w przeważającym stopniu leśny lub polny. Niekiedy wchodzi w las, aby po chwili wyjść na otwartą przestrzeń. Dzięki temu na trasie zlokalizowanych jest kilka świetnych punktów widokowych. Można je znaleźć na przykład w okolicy Orłowej, gdzie znajduje się mała polana z widokiem na przeciwległe pasmo Czantorii. Z kolei przed wzniesieniem o nazwie Świniorka widoczne są wierzchołki pasma Klimczoka. Warto wspomnieć, że w okolicy Świniorki poprowadzone są trasy narciarskie, które w sezonie zimowym służa narciarzom do zjazdów. Fragment trasy od miejsca Nad Przełęczą Beskidek do Trzech Kopców Wiślańskich w optymalnym tempie nie powinien zająć więcej niż 2 h, podczas których do pokonania jest 5,7 km. Przez cały czas szlak ma charakter wyłącznie spacerowy i nie powinien przysporzyć żadnych problemów.  

Orłowa skrzyżowanie szlaków punkt widokowy
Orłowa skrzyżowanie szlaków punkt widokowy
Drogowskaz przy punkcie widokowym w okolicach Orłowej
Drogowskaz przy punkcie widokowym w okolicach Orłowej
Szlak niebieski prowadzący na Świniorkę
Szlak niebieski prowadzący na Świniorkę
Przed Świniorką na szlaku niebieskim
Przed Świniorką na szlaku niebieskim

Trzy Kopce Wiślańskie

Na Trzech Kopcach Wiślańskich znajduje się granica trzech miejscowości: Ustronia, Wisły, Brennej. Symbolizują to trzy głazy położone nieopodal wspomnianego szczytu. Sam wierzchołek mierzy 810 m n. p.m., z którego rozpościera się widok zarówno na Skrzyczne, jak i również Kotarz i Grabową. Ze wzniesienia widoczne są również grzbiety pasma Równicy, między innymi Świniorka i Orłowa. Oprócz niesamowitych panoram, na Trzech Kopcach Wiślańskich znajduje się prywatne schronisko Telesforówka, które w słoneczne dni jest kultowym miejscem spotkań mieszkańców i turystów.

Glazy symbolizujące trzy miejscowości: Ustroń, Wisła i Brenna
Glazy symbolizujące trzy miejscowości: Ustroń, Wisła i Brenna
Trzy Kopce Wiślańskie Panorama
Trzy Kopce Wiślańskie Panorama
Trzy Kopce Wiślańskie Panorama
Trzy Kopce Wiślańskie Panorama

Ponadto na Trzech Kopcach Wiślańskich zlokalizowany jest węzeł szlaków turystycznych. Jeden z nich, a dokładnie szlak żółty , doprowadzi do kolejnego miejsca o nazwie Smerekowiec. Fragment trasy od Trzech Kopców Wiślańskich aż po Smrekowiec poprowadzony jest wyłącznie przez las, a sam szczyt znajduje się przy skrzyżowaniu szlaków. Z racji całkowitego zalesienia, szczyt nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle pozostałych wierzchołków Beskidu Śląskiego.

Szlak żółty prowadzący na Smrekowiec
Szlak żółty prowadzący na Smrekowiec
Szlak żółty prowadzący na Smrekowiec
Szlak żółty prowadzący na Smrekowiec

Czupel i powrót szlakiem zielonym do Wisły

Ze Smrekowca należy kierować się szlakiem zielonym aż do Wisły. Po drodze proponuję wejść jeszcze na szczyt o nazwie Czupel. Znajduje się on na wzniesieniu, ponad linią lasu. Mimo, że nie prowadzi na niego żaden oznaczony szlak, to zdecydowanie wart jest zobaczenia. Od miejsca zejścia ze szlaku zielonego   do osiągnięcia szczytu Czupla trasa będzie systematycznie pięła się ku górze. Aczkolwiek przejście tego fragmentu trasy nie powinno zająć więcej niż kilka minut, gdyż do pokonania jest zaledwie 200 metrów. 

Panorama z Czupla
Panorama z Czupla

Czupel mierzy 882 m n.p.m. i znajduje się już w Paśmie Baraniej Góry. Wznosi się w całości na terenie miasta Wisły, pomiędzy dolinami Malinki i potoku Gościejów. Nazwa szczytu często spotykana jest w Beskidzie Śląskim i oznacza górę o ostrym wierzchołku. Z Czupla proponuję zejść wąską ścieżką, znajdującą się na prawo od tablicy informacyjnej. Po kilku minutach marszu ścieżka złaczy się ze szlakiem zielonym , który finalnie wyprowadzi na główną drogę w Wiśle, a dokładnie w rejonie dzielnicy Nowa Osada.  Dokładny przebieg ścieżki na Czupel oraz trasę z jego wierzchołka do miejsca połączenia ze szlakiem zielonym wskazałam na mapce obok.

Istnieje jeszcze alternatywne zejście z Czupla bezpośrednio do Wisły Malinki. Wówczas należy zejść ze szlaku zielonego na polną ścieżką, która doprowadzi do ulicy Chałupiańskiej, tuż obok skoczni Narciarskiej im. Adama Małysza w Malince. Również w tym przypadku miejsce skrzyżowania się szlaku zielonego z polną ścieżką wychodzącą na ulicę Chałupiańskiego wrysowałam na mapce poniżej.

Przebieg ścieżki na Czupel i z Czupla
Przebieg ścieżki na Czupel i z Czupla
Przebieg polnej ścieżki od szlaku zielonego do ul. Chałupiańskiej
Przebieg polnej ścieżki od szlaku zielonego do ul. Chałupiańskiej

Komunikacją miejską do Ustronia

Ten punkt dotyczy osób, które mają zakwaterowanie w Ustroniu. Schodząc z Czupla szlakiem zielonym czy wybierając opcję zejścia ulicą Chałupiańską należy skierować się w stronę najbliżej zlokalizowanego przystanku autobusowego.

Wybierając wariant zejścia szlakiem zielonym najbliżej położonym przystankiem będzie Wisła Nowa Osada I. Z kolei w okolicy ulicy Chałupiańskiej znajdują się dwa przystanki autobusowe, do których czas przejścia od wylotu wspomnianej ulicy jest podobny. Są to przystanki: Malinka Skocznia i Malinka Spółdzielnia

Lokalizacje opisywanych wyżej przystanków autobusowych, z których realizowane jest połączenie do Ustronia przedstawiłam na mapie obok. Aktualny rozkład jazdy autobusów na stronie przewoźnika Wispol .

Lokalizacja przystanków autobusowych 

Ze względu na łagodny profil trasy, wycieczkę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu. Osobiście opisywana trasa zaskoczyła mnie ilością punktów widokowych, których prawdopodobnie wszystkich nie dałam rady opisać i sfotografować. W ten sposób zostawiam do odkrycia kolejne miejsca w Beskidzie Śląskim dla Was.  

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Trzy Kopce Wiślańskie z Ustronia

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *