Dolina Pięciu Stawów Polskich
Bukowina Tatrzańska Tatry Wysokie Zakopane

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich położona jest w Tatrach Wysokich. Na jej obszarze można odnaleźć sześć jeziorek. Są to: Wielki Staw, Zadni Staw, Czarny Staw, Mały Staw, Przedni Staw oraz Wole Oko (staw okresowy).

Najkrótsza trasa do Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi z Palenicy Białczańskiej, przy której znajduje się największy tatrzański parking. Dolina Pięciu Stawów Polskich co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów, zachwycając widokami o każdej porze roku. Ponadto Dolina Pięciu Stawów Polskich jest często punktem wyjściowym na wyższe partie gór. To właśnie stąd prowadzą niezwykle malownicze szlaki na m.in. Szpiglasowy Wierch, Kozi Wierch, Zawrat czy Przełęcz Krzyżne

Ocena trudności:
1/5

Region:                Tatry Wysokie
Czas:                      5:30 h
Dystans:               15,8 km
Suma podejść:   798 m
Suma zejść:         797 m

Początek szlaku:
Palenica Białczńska

Koniec szlaku:
Palenica Białczańska

Dojazd do Palenicy Białczańskiej autobusem

Do Palenicy Białczańskiej można dostać się w dwojaki sposób – albo komunikacją zbiorową albo przy wykorzystaniu własnego środka transportu. Decydując się na dojazd do Palenicy Białczańskiej komunikacją ogólnodostępną należy najpierw zlokalizować najbliżej położony przystanek autobusowy. Szczegółowy wykaz wszystkich przystanków autobusowych znajdujących się na trasie z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej umieszczony został poniżej. Z kolei aktualny rozkład jazdy busów znajduje się na stronie Podhale Transit:

W chwili obecnej (2024) koszt przejazdu nie powinien przekroczyć dla 1 osoby 15 zł (w jedną stronę). Kursy realizowane są z reguły z częstotliwością co 20 minut w sezonie wysokim. Z kolei w sezonie niskim należy wziąć pod uwagę, że czas oczekiwania na busa może zdecydowanie się wydłużyć.

Wykaz przystanków z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej

Oprócz wskazanego połączenia z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej realizowane są również kursy autobusowe z Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. Aczkolwiek połączenie na tej trasie jest wyłącznie sezonowe. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Urzędu Gminy Bukowina Tatrzańska .  

Parking na Palenicy Białczańskiej

- Ile kosztuje parking ? -

Drugim wariantem dotarcia do Palenicy Białczańskiej jest skorzystanie z prywatnego środka transportu. Wówczas najbliżej położony parking samochodowy znajduje się tuż przy punkcie wejściowym do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Parking zarządzany jest przez Tatrzański Park Narodowy i objęty jest obowiązkową rezerwacją miejsc. Nie ma możliwości zakupu biletu w inny sposób.

Bilet można kupić za pośrednictwem strony Tatrzańskiego Parku Narodowego i ważny jest wyłącznie na dany dzień. O konkretnym miejscu parkingowym decyduje kolejność przyjazdu – najpierw zapełniany jest parking na Palenicy Białczańskiej, następnie wzdłuż szerokiego pobocza prowadzącego na Łysą Polaną, a na końcu na samej Łysej Polanie.

Koszt parkingu zależy od sezonu i może osiągnąć kwotę nawet 75-100 zł. Szczegółowy cennik znajduje się na stronie TPN – cennik

Współrzędne parkingów: 49.26307, 20.11646, 49.25579, 20.1031

Parking Palenica Białczańska
Parking Palenica Białczańska

Parking na Łysej Polanie (po stronie słowackiej)

Alternatywą dla parkingu przy Palenicy Białczańskiej jest skorzystanie z parkingu położonego na Łysej Polanie, ale po stronie słowackiej. Parking składa się z dwóch placów, na których możliwe jest ulokowanie kilkudziesięciu samochodów. Koszt parkingu jest o wiele niższy niż po stronie polskiej i wynosi kilka euro. Aktualną cenę można sprawdzić korzystając z opinii na temat parkingu, pozostawionych przez użytkowników Google Maps – Parking Lysa Polana . Parking nie jest objęty rezerwacją miejsc. Aczkolwiek przy sprzyjającej aurze może szybko się zapełniać.

Dobrym rozwiązaniem jest również dojazd do parkingu Lysa Polana od strony słowackiej. Wówczas kierując się z takich miejscowości jak Białka Tatrzańska czy Bukowina Tatrzańska, należy przekroczyć granicę na wysokości Jurgowa, z którego do celu pozostaje zaledwie 10 minut podróży. W ten sposób omija się zazwyczaj zakorkowany fragment trasy z Zakopanego w stronę Palenicy Białczańskiej. Parking Lysa Polana znajduje się przy samym przejściu granicznym i oddalony jest o 1,5 kilometra do wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego

Dojazd od strony Jurgowa do Parkingu Lysa Polana

Parking na Łysej Polanie
Parking na Łysej Polanie
Przejście graniczne przy Łysej Polanie
Przejście graniczne przy Łysej Polanie

Palenica Białczańska i Droga Oswalda Balzera

- Początek szlaku do Doliny 5 stawów -

Palenica Białczańska stanowi położoną na wysokości 980 m n.p.m. polanę, przy której znajduje się granica Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejście na jego teren jest płatne, a opłatę należy uiszczyć w kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aktualny wykaz opłat dostępny jest na stronie TPN-cennik .

Po przekroczeniu punktu wejściowego TPN należy kierować się szlakiem czerwonym , który wyznaczony został wzdłuż asfaltowej drogi. Po przejściu fragmentu trasy o długości 2,8 kilometra szlak doprowadza do Wodogrzmotów Mickiewicza. Są to wodospady, które nazwane zostały Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach. Z kolei tuż za nimi znajduje się rozwidlenie szlaków. Asfaltowa droga znakowana kolorem czerwonym kieruje do Morskiego Oka, z kolei szlak zielony prowadzi Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Początek szlaku zielonego na Dolinę Pięciu Stawów Polskich
Początek szlaku zielonego na Dolinę Pięciu Stawów Polskich

Szlakiem zielonym przez Dolinę Roztoki

- Którym szlakiem do Doliny 5 stawów? -

Szlak zielony bierze początek tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza i w pierwszej fazie zdecydowanie pnie się ku górze. Po pokonaniu około kilometra ulega stopniowemu wypłaszczeniu i po raz pierwszy odsłania panoramy okalające Dolinę Roztoki. Trasa na przemian wchodzi w las, aby po chwili wyjść na otwarty teren i w całości prowadzi podłożem wyłożonym kamieniami. Idąc dalej, wzdłuż szlaku zielonego , dociera się do skrzyżowania dróg. Widoczny na lewo szlak czarny kieruje wprost do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Z kolei znakowana trasa kolorem zielonym dalej przecina Dolinę Roztoki, doprowadzając do największego wodospadu w Tatrach noszącego nazwę Wielkiej Siklawy. Długość trasy od miejsca wejścia na szlak zielony do Wielkiej Siklawy wynosi około 4,6 kilometra. Z kolei szacowany czas przejścia tego odcinka nie powinien zająć więcej niż 2 h.

Początek szlaku zielonego
Początek szlaku zielonego
Potok górski Roztoka płynący wzdłuż szlaku zielonego
Potok górski Roztoka płynący wzdłuż szlaku zielonego
Leśny fragment szlaku zielonego
Leśny fragment szlaku zielonego
Leśny fragment szlaku zielonego
Leśny fragment szlaku zielonego

Wielka Siklawa w Dolinie Roztoki

Wielka Siklawa znajduje się w górnym piętrze Doliny Roztoki i osiąga wysokość około 70 metrów zyskując miano największego tatrzańskiego wodospadu, lecz nie najwyższego. Najwyższym wodospadem w całym Tatrach jest Ciężka Siklawa, znajdująca się w Dolinie Białej Wody na Słowacji. Wielka Siklawa wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego i ma charakter kaskadowy. Z Wielkiej Siklawy należy dalej kierować się oznaczeniami szlaku zielonego , który finalnie znajdzie swój koniec przy Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ten fragment trasy charakteryzuje się zdecydowanie większym przewyższeniem, aczkolwiek podejście nie jest długie.

Końcowy fragment szlaku zielonego
Końcowy fragment szlaku zielonego
Końcowy fragment szlaku zielonego
Końcowy fragment szlaku zielonego
Siklawa - największy wodospad w Tatrach
Siklawa - największy wodospad w Tatrach

Po przejściu odcinka, przy którym znajduje się Wielka Siklawa, dochodzi się do brzegu Wielkiego Stawu Polskiego. W tym miejscu szlak zielony kończy swój bieg, ustępując oznaczeniom szlaku niebieskiego .

Szlakiem czarnym do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Drugim wariantem dotarcia do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest wybór szlaku czarnego przy wspomnianym wcześniej rozwidleniu. Czas przejścia szlaku czarnego jest niewiele krótszy od czasu, jaki trzeba poświęcić na trasę oznaczoną szlakiem zielonym . Co więcej szlak czarny omija Wielką Siklawę, będącą niezaprzeczalnie jednym z ładniejszych miejsc w Dolinie Roztoki. Jakkolwiek dla osób, które po raz kolejny kierują się w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich może być świetną alternatywą. Szlak czarny w całości prowadzi wąską ścieżką, po dobrze ułożonych kamieniach i kończy się tuż przy tatrzańskim schronisku. Warto również wspomnieć, że w sezonie zimowym szlak czarny jest jedynym sposobem dotarcia do Doliny Pięciu Stawów Polskich, od strony Palenicy Białczańskiej.

Szlak czarny do Doliny Pięciu Stawów Polskich
Szlak czarny do Doliny Pięciu Stawów Polskich
Szlak czarny do Doliny Pięciu Stawów Polskich
Szlak czarny do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich stanowi jeden z najbardziej urokliwych zakątków Tatr, a swoją nazwę zyskała dzięki kompleksowi polodowcowych jezior znajdujących się na jej terenie. Są to: Wielki Staw, Zadni Staw, Czarny Staw, Mały Staw, Przedni Staw oraz Wole Oko (staw okresowy).

Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Przedni Staw Polski
Przedni Staw Polski
Przedni Staw Polski i Mały Staw Polski
Przedni Staw Polski i Mały Staw Polski

Z samej Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi wiele szlaków turystycznych, kierujących w wyższe partie Tatr Wysokich. Dla przykładu wybierając szlak znakowany kolorem niebieskim po około 2h wędrówki osiąga się szczyt Zawratu. Z kolei kierując się najpierw oznaczeniami szlaku niebieskiego , a następnie schodząc na szlak czarny zdobywa się Kozi Wierch. Popularnym szlakiem z Doliny Pięciu Stawów Polskich jest również ten prowadzący na Szpiglasowy Wierch. Wówczas obierając trasę wzdłuż szlaku niebieskiego , a następnie podchodząc szlakiem żółtym najpierw przechodzi się przez Szpiglasową Przełęcz, aby chwilę później zameldować się na szczycie Szpiglasowego Wierchu. Więcej na ten temat we wpisie: Szpiglasowy Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich .

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

- Którym szlakiem do schroniska? -

Będąc w Dolinie Pięciu Stawów Polskich należy wręcz obowiązkowo zejść na szlak niebieski i odwiedzić Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, ulokowane tuż przy Przednim Stawie. Schroniska PTTK W Dolinie Pięciu Stawów Polskich zostało wbudowane w latach 1947 – 1953 i jest najwyżej położonym schroniskiem w polskich Tatrach. Dysponuje prawie 70 miejsc noclegowych i oprócz bogatej oferty gastronomicznej, dysponuje kuchnią, którą oddaje do dyspozycji turystom. Przy Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich działa szkółka górska oraz placówka TOPR-u. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Tatrach.

Z kolei – w przypadku decyzji o zakończeniu wędrówki w tym miejscu – ze Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich należy zejść do Doliny Roztoki opisanym powyżej szlakiem zielonym albo szlakiem czarnym . Punktem końcowym będzie Palenica Białczańska, przy której rozpoczęto trasę.

Schronisko widoczne od strony szlaku czarnego
Schronisko widoczne od strony szlaku czarnego

Pogoda w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

- Gdzie sprawdzić pogodę? -

Dolina Pięciu Stawów Polskich z racji swojego wysokogórskiego położenia charakteryzuje się zdecydowanie bardziej surowymi warunkami klimatycznymi od tych panujących w innych tatrzańskich dolinach. W praktyce, oznacza to, że temperatura w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest zazwyczaj o wiele niższa niż na szlakach do niej prowadzących. Wobec powyższego, przed rozpoczęciem wędrówki warto jest sprawdzić aktualne warunki meteorologiczne na jednym z dedykowanych portali pogodowych. Należą do nich Meteoblue , Pogoda&Radar czy Mountain Forecast . Ponadto aktualne warunki można również sprawdzić na stronie TOPR – kamery .

Dolina Pięciu Stawów Polskich uchodzi za jedną z najpiękniejszych. To punkt obowiązkowy dla każdego kto rozpoczyna swoją przygodę z Tatrami. Jest również miejscem, z którego odchodzą liczne szlaki turystyczne prowadzące na najbardziej malownicze szczyty Tatr Wysokich. To właśnie mnogość szlaków turystycznych przecinających Dolinę Pięciu Stawów Polskich powoduje, że jej popularność cały czas rośnie i należy się spodziewać, że raczej to się nie zmieni.  

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *