Rysy panorama
Podróże zagraniczne Tatry Wysokie

Rysy od strony słowackiej

Szlak na Rysy od strony słowackiej jest niewątpliwie łatwiejszy od wariantu wejścia od strony polskiej. Najszybsza i najprostsza trasa na Rysy ma swój początek u wylotu Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina), przy której znajduje się parking oraz przystanek słowackiej kolejki elektrycznej.

Ocena trudności:
2.5/5

Region:                Tatry Wysokie
Czas:                      8:50 h
Dystans:               19,7 km
Suma podejść:   1429 m
Suma zejść:         1421 m

Początek szlaku:
Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina) Štrbské Pleso, Vysoké Tatry, Słowacja

Koniec szlaku:
Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina) Štrbské Pleso, Vysoké Tatry, Słowacja

Rysy: Dojazd samochodem z Polski

- Jak najszybciej dojechać? -

Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina) położona jest na terenie miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) na Słowacji. Najprostszym sposobem dotarcia do początku Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina), stanowiącej pierwszy punkt wędrówki na Rysy, jest skorzystanie z własnego środka transportu.

Wówczas kierując się od  polskiej granicy na wysokości Jurgowa, należy najpierw przekroczyć granicę krajową drogą 66, aby następnie zjechać na drogę 537 zwaną Drogą Wolności (Cesta Slobody). Przez kolejne kilkadziesiąt minut droga przecina górskie miasteczka, nad którymi z łatwością można dostrzec strzeliste wierzchołki Tatr Wysokich. Z kolei, tuż przed samym miejscem docelowym należy zjechać na lokalną drogę, przy której znajdują się liczne miejsca parkingowe. Koszt postoju to 15 euro (2024). Ilość miejsc jest ograniczona. Warto więc wybrać się na szlak we wczesnych godzinach porannych.

Trasa Jurgów – Dolina Mięguszowiecka

Współrzędne parkingu:49.12579, 20.07475

Rysy: Parking Popradzki Staw (Parkovisko Popradské pleso)
Parking Popradzki Staw (Parkovisko Popradské pleso)

Rysy: Dojazd komunikacją publiczną z Polski

Na dzień dzisiejszy (2024) dojazd z Polski do wylotu Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina), stanowi dość skomplikowane przedsięwzięcie. Trasę można podzielić na trzy etapy. W pierwszym etapie należy skorzystać z tatrzańskiej komunikacji publicznej i za pośrednictwem krajowego przewoźnika dojechać do Łysej Polany. Szczegółowy rozkład jazdy w relacji Zakopane – Palenica Białczańska znajduje się na stronie Podhale Transit . Przystanek o nazwie Łysa Polana jest przedostatnim przystankiem na trasie.

Następnie należy przekroczyć granicę na wysokości mostu i po stronie słowackiej skorzystać z transportu w ramach lokalnej komunikacji autobusowej SAD. Szczegóły na temat tego przewoźnika można znaleźć na stronie Słowackiego Transportu Autobusowego Poprad. Wśród dostępnych rozkładów jazdy należy wybrać połączenie o nazwie Poprad–Stary Smokowiec–Tatrzańska Łomnica– Ždiar–Tatrzańska Javorina . Przystankiem końcowym na tym etapie podróży będzie Stary Smokowiec (Starý Smokovec). Równocześnie w tym miejscu znajduje się przystanek słowackiej kolejki elektrycznej. Przejazd kolejką będzie ostatnim odcinkiem do pokonania, który zakończy się na przystanku o nazwie Popradzki Staw (Popradské Pleso).

Rysy: Stacja kolejowa Popradzki Staw (Popradské Pleso)
Stacja kolejowa Popradzki Staw (Popradské Pleso)

Jak można łatwo zauważyć, dojazd przy wykorzystaniu publicznych środków transportu jest wręcz wyzwaniem. Wobec tego, w przypadku braku możliwości skorzystania z własnego środka transportu, najrozsądniejszym wyjściem będzie zamówienie prywatnego przejazdu samochodowego jeszcze w Polsce.

TANAP (Tatranský národný park)

- Czy wejście do parku jest płatne? -

W przeciwieństwie do wejścia na teren Tatrzańskie Parku Nardowego wejście na teren TANAP (Tatranský národný park) jest całkowicie bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że przebywając po słowackiej stronie Tatr należy z odpowiednim wyprzedzeniem wykupić obowiązkowe ubezpieczenie na dzień, w którym planowana jest wędrówka. Takie ubezpieczenie powinno zawierać przede wszystkim pokrycie kosztów związanych z ewentualną akcją ratowniczą w górach, które w przypadku jego braku, są płatne. Aktualnie na rynku można znaleźć wiele podmiotów, które w swojej ofercie proponują tego typu rozwiązania. Koszt to zazwyczaj kilka euro za osobę, a polisę ubezpieczeniową można bez problemu zawrzeć za pośrednictwem Internetu. 

Dolina Mięguszowiecka

- Początek szlaku na Rysy -

Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina), u wylotu której rozpoczyna się szlak na Rysy, jest jedną z większych dolin znajdujących się po południowej części Tatr Wysokich. Jej długość wynosi 7,5 km, a powierzchnia to około 16 km2. Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina) składa się z kilku pięter. W jej środkowej części znajduje się Dolina Złomisk (Zlomisková dolina). Z kolei jej górne odgałęzienie nosi nazwę Żabiej Doliny Mięguszowieckiej (Žabia Dolina Mengusovská).

Szlak na Rysy rozpoczyna się asfaltową drogą, przy której można odnaleźć oznaczenia szlaku niebieskiego . Na tym etapie trasa jest banalnie prosta, gdyż w całości wiedzie po utwardzonej nawierzchni dnem doliny. Początkowo szlak niebieski prowadzi przez otwartą przestrzeń, pozwalając już na tym etapie podziwiać tatrzańską przyrodę. Następnie łagodnie wchodzi w las, aby dopiero przy Popradzkim Stawie (Popradské pleso) przekroczyć jego granicę i tym samym otworzyć niezwykły widok na teren okalający staw. Dotarcie do Popradzkiego Stawu (Popradské pleso) nie powinno zająć więcej niż godzinę wędrówki. Jest to najmniej wymagający odcinek trasy. Należy jeszcze dodać, że odcinek od początku Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina) do Popradzkiego Stawu (Popradské pleso) udostępniony jest dla ruchu rowerowego.

Rysy: Początek szlaku przez Dolinę Mięguszowiecką
Początek szlaku przez Dolinę Mięguszowiecką
Rysy: Szlak niebieski przez Dolinę Mięguszowiecką
Szlak niebieski przez Dolinę Mięguszowiecką

Rysy: Popradzki Staw (Popradské pleso)

- Pierwszy przystanek w drodze na Rysy -

Popradzki Staw (Popradské pleso) znajduje się w południowej części Doliny Złomisk (Zlomisková dolina). Dawniej nazywany był Rybim Stawem lub Małym Rybim Stawem. Staw leży na wysokości 1494 m n.p.m. i charakteryzuje się żółto – zielonym kolorem wody.

Rysy: Popradzki Staw (Popradské pleso)
Popradzki Staw (Popradské pleso)
Rysy: Popradzki Staw (Popradské pleso)
Popradzki Staw (Popradské pleso)
Rysy: Przy Popradzkim Stawie (Popradské pleso)
Przy Popradzkim Stawie (Popradské pleso)

Przy Popradzkim Stawie (Popradské pleso) odnaleźć można punkty gastronomiczne. Znajduje się tu również  Schronisko nad Popradzkim Stawem (Popradská Chata), ulokowane tuż przy brzegu zbiornika wodnego. W celu dotarcia do Popradzkiego Stawu (Popradské pleso) należy przy skrzyżowaniu szlaków – niebieskiego z czerwonym – wybrać szlak czerwony . Ponadto Popradzki Staw (Popradské pleso) okrążyć można jeszcze z jego zachodniej części, kierując się oznaczeniami szlaku żółtego

Rysy: Schronisko nad Popradzkim Stawem (Popradská Chata)
Schronisko nad Popradzkim Stawem (Popradská Chata)

Aby kontynuować wędrówkę na szczyt należy powrócić na wspomniane wcześniej skrzyżowanie szlaków i ponownie wybrać szlak niebieski . Kolejne kilkadziesiąt minut to już żmudna wspinaczka po kamiennych stopniach aż do Żabiej Doliny Mięguszowieckiej (Žabia dolina mengusovská).

Rysy: Ponad Popradzkim Stawem

W przeciwieństwie do dotychczasowego łagodnego przebiegu trasy, odcinek powyżej Popradzkiego Stawu (Popradské pleso) jest znacznie bardziej wymagający. Już na samym początku można odczuć, że trasa pnie się coraz bardziej stromo. Co więcej ścieżka całkowicie zmienia swój charakter  prowadząc od tej pory po kamieniach wśród  gęsto porośniętej kosodrzewiny i sosny limby. W jednym miejscu szlak niebieski przekracza koryto Żabiego Potoku (Žabi potok), a przejście możliwe jest jedynie przez drewniany mostek.

Rysy: Żabi Potok (Žabi potok),
Żabi Potok (Žabi potok),

Kierując się dalej szlakiem niebieskim dochodzi się do kolejnego rozwidlenia szlaków. W tym miejscu należy wybrać trasę oznakowaną kolorem czerwonym. Z kolei trasa oznaczona kolorem niebieskim prowadzi w stronę Koprowego Wierchu (Kôprovský štít).

Rysy: Żabie Stawy Mięguszowieckie

Kolejny etap to już mozolna wędrówka licznymi zakosami, które ostatecznie wyprowadzają na skraj Żabiej Doliny Mięguszowieckiej (Žabia dolina mengusovská). We wskazanej dolinie znajdują się trzy Żabie Stawy Mięguszowieckie. Do nich zalicza się: Wielki, Mały i Wyżni Staw. Szlak czerwony poprowadzony jest obok Wielkiego Żabiego Stawu Mięguszowieckiego , nad którym znakomicie widoczne są potężne urwiska Grani Baszt.

Rysy: Okolice Wielkiego Żabiego Stawu Mięguszowieckiego
Okolice Wielkiego Żabiego Stawu Mięguszowieckiego
Rysy: Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki
Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki
Rysy: Grań Baszt nad Żabią Dolinę Mięguszowiecką
Grań Baszt nad Żabią Dolinę Mięguszowiecką

Przejście przez Żabią Dolinę Mięguszowiecką wiąże się przede wszystkim z przejściem przez rumowiska skalne, pośród których wyznaczony został szlak czerwony . Wraz z osiąganiem coraz większej wysokości odsłaniają się kolejne panoramy. To właśnie w tym miejscu po raz pierwszy można dostrzec wierzchołki Rysów.

Rysy: Szlak czerwony powyżej Żabiej Doliny Mięguszowieckiej
Szlak czerwony powyżej Żabiej Doliny Mięguszowieckiej
Rysy: Szlak czerwony powyżej Żabiej Doliny Mięguszowieckiej
Szlak czerwony powyżej Żabiej Doliny Mięguszowieckiej

Łańcuchy na szlaku na Rysy

- Czy odcinek z łańcuchami jest trudny? -

Po dotarciu do górnego piętra Żabiej Doliny Mięguszowieckiej (Žabia dolina mengusovská) szlak czerwony ponownie wiedzie zakosami. Po ich pokonaniu rozpoczyna się odcinek szlaku ubezpieczony drabinką, sztuczną kładką oraz sekwencją łańcuchów. Jest to jedyne miejsce, w którym znajdują się sztuczne ułatwienia w tej właśnie postaci. Nie powinny one jednak sprawić problemu. Dotyczy to również osób, które do tej pory nie miały z nimi styczności. Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że szczególnie w okresie letnim, odcinek ten może powodować długie zatory na szlaku. W konsekwencji przejście tego miejsca może okazać się o wiele bardziej czasochłonne niż czas wskazany na mapie turystycznej.

Rysy: Sekwencją łańcuchów na szlaku czerwonym
Sekwencją łańcuchów na szlaku czerwonym
Rysy: Sztuczna kładka na szlaku czerwonym
Sztuczna kładka na szlaku czerwonym

Rysy: Schronisko pod Rysami (Chata pod Rysmi)

Po pokonaniu odcinka ubezpieczonego łańcuchami na horyzoncie znajdować się będzie Schronisko pod Rysami (Chata pod Rysmi)(2241 m n.p.m.), które jest najwyżej położony tego typu obiekt w Tatrach. Jest to niewielki obiekt, działający sezonowo w okresie letnim od czerwca do października. Do schroniska nie prowadzi żadna droga ani wyciąg. Jest ono zaopatrywane jedynie przez tragarzy. Z kolei energia elektryczna otrzymywana jest z baterii słonecznych. Natomiast woda pochodzi z roztopionego śniegu lub pod koniec sezonu ze strumyka położonego poniżej. Na dole chaty znajduje się sala jadalna oraz bufet, zaś na poddaszu sala z miejscami do spania. Atrakcją jest zawieszona nad przepaścią kabina toaletowa odległa o minutę drogi od schroniska.

Rysy: Schronisko pod Rysami
Schronisko pod Rysami
Rysy: Toaleta obok Schroniska pod Rysami
Toaleta obok Schroniska pod Rysami

Rysy: Przełęcz Waga (Váha)

Po opuszczeniu Schroniska pod Rysami (Chata pod Rysmi) szlak czerwony coraz wyraźniej pnie się ku górze, ostatecznie wyprowadzając na szerokie siodło Przełęczy Waga (Váha). Jest to doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać przede wszystkim potężne urwiska Ciężkiego Szczytu (Český štít).

Z kolei na lewo widoczna jest dalsza ścieżka prowadząca na szczyt Rysów, do zdobycia których pozostaje od tego miejsca ostatnie 45 minut wspinaczki. Co więcej z Przełęczy Waga (Váha) z łatwością można dostrzec Lodowy Szczyt, Łomnicę oraz Gerlach. Panorama już na tym etapie jest obłędna, a surowy wygląd otoczenia wręcz podkreśla potęgę gór.

Rysy: Ciężki Szczyt z Przełęczy Waga
Ciężki Szczyt z Przełęczy Waga
Rysy: Szlak czerwony ponad Schroniskiem pod Rysami
Szlak czerwony ponad Schroniskiem pod Rysami
Rysy: Szlak czerwony - końcowe podejście
Szlak czerwony - końcowe podejście

Rysy

Końcowy etap wejścia na Rysy wiąże się ze wspinaczką, miejscami po dość kruchym podłożu. Na tym odcinku przydatne mogą okazać się rękawiczki, gdyż niektóre fragmenty wręcz wymagają użycia rąk. Główny wierzchołek Rysów mierzy 2503 m n.p.m i znajduje się w całości po stronie słowackiej. Z kolei jego polski odpowiednik znajduje się zaledwie kilka metrów od niego i będąc zarazem najwyższym szczytem w Polsce osiąga wysokość 2499 m n.p.m..

Rysy: Rysy wierzchołek
Rysy wierzchołek
Rysy: Widok ze szczytu Rysów
Widok ze szczytu Rysów

Panorama ze szczytów Rysów jest wręcz fenomenalna i nie sposób wymienić wszystkich szczytów, które przy dobrej pogodzie można podziwiać z jego wierzchołków. Bez wątpienia największą uwagę przykuwa tu widoczny poniżej Czarny Staw pod Rysami, a także położone w dole Morskie Oko i potężne Mięguszowieckie Szczyty.

Rysy panorama
Rysy panorama

Droga powrotna

Zejście z Rysów powinno odbyć się tą samą trasą. Niejmniej jednak nie wyklucza się możliwości zejścia przez stronę polską. Jakkolwiek, bez większego doświadczenia taternickiego może okazać się to niewykonalne, a wręcz niebezpieczne. Szlak znajdujący się po stronie polskiej jest zdecydowanie bardziej eksponowany i wymaga o wiele większych umiejętności wspinaczkowych.

Rysy: Szlak czerwony poniżej Rysów
Szlak czerwony poniżej Rysów
Rysy: Widok na Ciężki Szczyt przy zejściu z Rys
Widok na Ciężki Szczyt przy zejściu z Rys

Należy jeszcze pamiętać, że wejście na Rysy od strony słowackiej wiąże się z 5 godzinną wędrówkę w jedną stronę, gdzie przeważająca część trasy to mozolna wspinaczka po kamieniach lub wśród rumowisk skalnych. Bez wątpienia nie jest to szlak dla początkujących. Jakkolwiek zdobycie najwyższego szczytu w Polsce daje ogrom satysfakcji i pozwala znacznie lepiej poznać słowacką część Tatr, niekiedy dając początek nowym wyzwaniom.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *