Schronisko PTTK Stożek
Beskid Śląski Wiosna Wisła

Stożek Wielki i Soszów Wielki

Stożek Wielki (978 m n.p.m.) położony jest w paśmie Stożka i Czantorii w Beskidzie Śląskim. Najkrótsza trasa prowadząca na jego szczyt ma swój początek w Wiśle, a dokładnie w jej południowej dzielnicy Wisła Głębce. Przy Stożku Wielkim ulokowane zostało urokliwe Schronisko PTTK Stożek, a tuż obok niego wyjątkowy punkt widokowy, z którego podziwiać można cały grzbiet pasma Wiślańskiego. Z kolei ze Stożka Wielkiego można kontynuować wędrówkę szlakiem czerwonym , który aż do Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m.) ma charakter wyłącznie spacerowy. Szlak krótki, nie wymagający, a zarazem dostarczający świetnych wrażeń krajobrazowych.

Ocena trudności:
1/5

Region:                Beskid Śląski
Czas:                      3:38 h
Dystans:               10,5 km
Suma podejść:   547 m
Suma zejść:         677 m

Początek szlaku:
Wisła Głębce (ul. Zjazdowa)

Koniec szlaku:
Wisła Jawornik (ul. Jawornik)

Wisła Głębce

Jedną z dzielnic Wisły jest Wisła Głębce, znajdująca się w południowej części miasta. Najłatwiejszą, a jednocześnie najbardziej korzystną opcją jest rozpoczęcie wędrówki z okolic ul. Zjazdowej, znajdującej się na terenie wskazanej wyżej dzielnicy. Do ul. Zjazdowej realizowane jest połączenia autobusowe Skoczów-U.Hermanice-U.Centrum-W.Jawornik-Wisła-Wisła Łabajów w ramach lokalnego przewoźnika Wispol . Wówczas należy wysiąść na przystanku autobusowym o nazwie Wisła Łabajów Centrum, który znajduje się w odległości zaledwie 3 km od Stożka Wielkiego.

Przystanek autobusowy Wisła Łabajów Centrum
Przystanek autobusowy Wisła Łabajów Centrum

Jakkolwiek w przypadku braku połączenia o pożądanej godzinie można również wysiąść na przystanku o nazwie Wisła Głębce Szkoła, a następnie przejść wzdłuż ul. Turystycznej, aż do jej połączenia z ul. Zjazdową. Wówczas do dyspozycji mamy następujące połączenia autobusowe: Cieszyn-U.Centrum-Wisła-Istebna-Koników Ochodzita oraz  Wisła-Istebna-Konikaów Ochodzita .

Przystanek autobusowy Wisła Głębce Szkoła
Przystanek autobusowy Wisła Głębce Szkoła

Szlakiem zielonym na Stożek Wielki

Kierując się wzdłuż ul. Zjazdowej należy najpierw odnaleźć oznaczenia szlaku zielonego , który ostatecznie zaprowadzi na szczyt Stożka Wielkiego. Początkowo szlak zielony ma piaszczysto – leśny charakter i momentami poprowadzony jest wzdłuż niskich zabudowań mieszkalnych oraz rozległych polan. Im wyżej, tym ścieżka staje się bardziej kamienista i wymaga większego podejścia. W przeważającym stopniu szlak zielony biegnie wśród drzew i raczej na tym etapie nie ma mowy o podziwianiu okolicznych panoram. Dopiero w miejscu oznaczonym na mapie jako Pod Wielkim Stożkiem, gdzie szlak zielony łączy się ze szlakiem czerwonym , po raz pierwszy oczom ukazują się pierwsze rozległy panoramy. Ostatnie metry, to już żmudna wspinaczka. Jakkolwiek zostaje ona wynagrodzona po dotarciu w okolice Schroniska PTTK Stożek, z którego rozpościera się jeden z piękniejszych widoków na Beskidy.

Fragment szlaku zielonego na Stożek Wielki
Fragment szlaku zielonego na Stożek Wielki
Górna cześć szlaku zielonego na Stożek Wielki
Górna cześć szlaku zielonego na Stożek Wielki

Stożek Wielki i Schronisko PTTK Stożek

Budynek Schroniska PTTK Stożek znajduje się poniżej szczytu Stożka Wielkiego, tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę polsko – czeską. Jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim, które funkcjonuje od 1922 roku. Schronisko wielokrotnie było modernizowane i na dzień dzisiejszy dysponuje pokojami zarówno w standardzie hotelowym jak i turystycznym. Na gości czeka również bufet z bogatą ofertą gastronomiczną, a także sala jadalna. Z kolei przed Schroniskiem PTTK Stożek ustawiono ławki, z których można podziwiać grzbiet Pasma Wiślańskiego z górującym w tle najwyższym w Polsce masywem Beskidu ŚląskiegoSkrzycznem (1257 m n.p.m.), nieco na południe widoczne są masywy Baraniej Góry, a przy dobrej pogodzie doskonale widoczne jest pasmo Tatr, od ich zachodniej części aż po Tatry Bielskie.  

Schronisko PTTK Stożek
Schronisko PTTK Stożek
Wnętrze Schroniska PTTK Stożek
Wnętrze Schroniska PTTK Stożek

Sam szczyt Stożka Wielkiego znajduje się w odległości kilkunastu metrów na północ od budynku schroniska, tuż przy granicy polsko-czeskiej. Prowadzi na niego wąska, nieoznakowana ścieżka, na końcu której ustawiono tabliczkę z informacją o nazwie i wysokości szczytu. Po osiągnięciu szczytu proponuję zejść do Schroniska PTTK Stożek korzystając z tego samego szlaku. Szczegółową lokalizację Stożka Wielkiego umieściłam na mapie.

Szlak na Stożek Wielki
Szlak na Stożek Wielki
Stożek Wielki szczyt
Stożek Wielki szczyt

Stożek Mały

Dalsza część wędrówki ze Schroniska PTTK Stożek na Soszów Wielki odbywa się wzdłuż oznakowanego szlaku czerwonego . Kierując się jego oznaczeniami, należy najpierw wrócić do miejsca o nazwie Pod Wielkim Stożkiem, aby następnie zejść ostro w dół w okolice Stożka Małego (843 m n.p.m.).  Z kolei po zejściu do miejsca oznaczonego tabliczką Pod Małym Stożkiem warto odwrócić się za siebie. Na horyzoncie widoczne będzie kopulaste, mocno zalesione wzniesienie w kształcie stożka, które z tej perspektywy wygląda naprawdę imponująco. Niewątpliwie Stożek Wielki otrzymał swoją nazwę ze względu na swój unikatowy wygląd. 

Początek szlaku czerwonego ze Stożka Wielkiego
Początek szlaku czerwonego ze Stożka Wielkiego
Okolice Stożka Małego
Okolice Stożka Małego
Widok na Stożek Wielki
Widok na Stożek Wielki

Cieślar

Po zejściu ze Stożka Wielkiego rozpoczyna się najmniej wymagający fragment trasy.  Idąc dalej szlakiem czerwonym należy najpierw przejść obok niskich zabudowań mieszkalnych, a następnie wkroczyć na leśny dukt, który finalnie prowadzi do kolejnego niezbyt wybitnego wzniesienia o nazwie Cieślar (918 m n.p.m.). Cieślar ulokowany został na skraju polany, z której oprócz niższych zabudować widoczne są szczyty Beskidu Śląskiego. Z kolei z Cieślara do Soszowa Wielkiego pozostaje jedynie dwadzieścia minut drogi.    

Szlak czerwony prowadzący na Cieślar
Szlak czerwony prowadzący na Cieślar
Szlak czerwony przed Soszowem Wielkim
Szlak czerwony przed Soszowem Wielkim

Soszów Wielki i Schronisko na Soszowie

Soszów Wielki (885 m n. p.m.) położony jest przy szlaku czerwonym , w miejscu gdzie łączy się on ze szlakiem niebieskim i szlakiem zielonym . Panorama z jego szczytu jest bardzo zbliżona do tej, którą można było zaobserwować przy wierzchołku Cieślara. Zdecydowanie większą atrakcją jest położone w odległości 500 metrów od niego Schronisko na Soszowie, znajdujące się na wysokości 792 m n.p.m.. W budynku o drewnianej konstrukcji na dzień dzisiejszy dostępnych jest 33 miejsc noclegowych w pokojach 2-6 osobowych. Na miejscu funkcjonuje również mały bufet oraz kuchnia. W okresie zimowych pod Schroniskiem na Soszowie funkcjonują wyciągi narciarskie. Ponadto w okolicy Schroniska na Soszowie znajduje się Karczma Lepiarzówka, serwująca swoim klientom bogatą ofertę gastronomiczną. 

Schronisko Soszów
Schronisko Soszów
Wnętrze Schroniska Soszów
Wnętrze Schroniska Soszów
Bufet w Schronisku Soszów
Bufet w Schronisku Soszów
Karczma Lepiarzówka
Karczma Lepiarzówka

Wisła Jawornik

Schodząc ze Schroniska na Soszowie najlepiej jest wybrać szlak oznaczony kolorem niebieskim, który docelowo doprowadzi do zachodniej części miasta o nazwie Wisła Jawornik. Ze względu na to, że szlak niebieski stanowi główną drogę dojazdową do budynku schroniska jego nawierzchnia została utwardzona. W praktyce oznacza to, że jego górna część składa się z kamiennych, drogowych płyt, z kolei jego dolna część to już wyłącznie droga asfaltowa. Szlak niebieski w przeważającym stopniu biegnie wśród lasu i jedynie w miejscu, gdzie znajduje się niewielka polana zmienia swój charakter na polną ścieżkę. Z kolei przy ul. Soszowskiej, gdzie pojawią się liczniejsze zabudowania mieszkalne, szlak niebieski łączy się ze szlakiem zielonym , który ulegając ciągłemu obniżeniu doprowadza do ul. Jawornik położonej w dzielnicy Wisła Jawornik.

Początek szlaku z Soszowa Wielkiego
Początek szlaku z Soszowa Wielkiego
Szlak niebieski z Soszowa Wielkiego
Szlak niebieski z Soszowa Wielkiego
Polny odcinek szlaku niebieskiego
Polny odcinek szlaku niebieskiego

Powrót do centrum Wisły

Chcąc dojechać z Wisły Jawornik co centralnej części miasta należy ponownie skorzystać z komunikacji miejskiej. Najbliżej położonym przystankiem autobusowym zlokalizowanym przy szlaku jest Wisła Jawornik Centrum, z którego realizowane jest połączenie Skoczów-U.Hermanice-U.Centrum-W.Jawornik-Wisła-Wisła Łabajów . W przypadku braku połączenia o danej godzinie, należy dalej kierować się ul. Jawornik, która ostatecznie zakończy swój bieg przy jednym z głównych skrzyżowań miasta Wisły.

Wycieczkę na Stożek Wielki polecam szczególnie w upalne dni, gdyż większość trasy znajduje się w głębi lasu. Nie oznacza to jednak, że na trasie nie znajdują się miejsca godne uwagi. Aczkolwiek w mojej ocenie najładniejszy widok na beskidzkie wzgórza można podziwiać ze Schroniska PTTK Stożek. Panorama w tym miejscu jest na tyle rozległa, że w słonecznie dni z łatwością można dostrzec postrzępioną grań Tatr.  

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *