Klimczok i Szyndzielnia trasa
Beskid Śląski Jesień Szczyrk

Klimczok i Szyndzielnia ze Szczyrku

Oznakowane szlaki turystyczne zazwyczaj mają swój początek u wylotu dolin bądź w miejscach już poza głównymi ulicami górskich miasteczek. To powoduje, że w planowaniu wycieczek zazwyczaj należy wziąć pod uwagę koszty oraz czas transportu. Wyjątek stanowi Beskid Śląski. Na jego terenie z łatwością można wskazać kilka szlaków mających swój początek dosłownie w centrum miasta. Jednym z nich jest trasa prowadząca ze Szczyrku na Klimczok i Szyndzielnię. Ponadto dla osób spoza Szczyrku, miasto przewidziało darmowy parking znajdujący się przy wejściu na szlak.

Ocena trudności:
2/5

Region:                Beskid Śląski
Czas:                      4:47 h
Dystans:               13,7 km
Suma podejść:   761 m
Suma zejść:         761 m

Początek szlaku:
Szczyrk, ul. Jagodowa

Koniec szlaku:
Szczyrk, ul. Jagodowa

Którym szlakiem na Klimczok?

Beskid Śląski jest najbardziej na zachód wysuniętym pasmem polskich Beskidów. W jego centralnej części położony jest Szczyrk, z którego z kolei prowadzą co najmniej dwa oznaczone szlaki turystyczne na szczyt Klimczoka i Szyndzielniszlak niebieski i szlak zielony .

Początek szlaku niebieskiego znajduje się przy skrzyżowaniu głównej ulicy Myśliwskiej z ulicą Górską. Również w tym miejscu można znaleźć pierwsze oznaczenia szlaku zielonego , który z kolei stanowi drugi wariant wejścia na wskazane szczyty. Ze względu na to, że na dalszym odcinku szlaku zielonego znajduje się darmowy parking , tym razem proponuję skorzystać z trasy oznaczonej kolorem zielonym. Oczywiście jeśli nie ma potrzeby skorzystania z miejsca postojowego można również wybrać szlak niebieski , gdyż finalnie oba szlaki doprowadzą do celu. Aczkolwiek w przeciwieństwie do szlaku zielonego , szlak niebieski częściej poprowadzony jest drogą asfaltową i w moim odczuciu dostarcza mniej wrażeń krajobrazowych.  Tak więc, w tym wpisie przedstawię wariant wejścia na Klimczok i Szyndzielnię szlakiem zielonym , a dokładnie z parkingu znajdującego się już w górnej jego części.

Współrzędne parkingu: 49.72314, 19.0017

Do Przełęczy Karkoszczonki

Początkowo szlak zielony poprowadzony jest po dość stromych betonowych płytach wzdłuż ul. Jagodowej.  Po około 10 minutach od parkingu istnieje możliwość zejścia na szlak żółty , który finalnie doprowadzi do miejsca oznaczonego na mapach jako Przełęcz Karkoszczonka. Ze względu na ciekawa panoramę z przełęczy, stanowiącej świetny punkt widokowy proponuję chwilowo zejść na wspomniany szlak żółty . Ostatecznie z Przełęczy Karkoszczonki nastąpi powrót na szlak zielony

Początek szlaku na Klimczok i Szyndzielnie
Początek szlaku na Klimczok i Szyndzielnie - ul. Jagodowa
Początek szlaku żółtego na Klimczok i Szyndzielnie
Początek szlaku żółtego na Klimczok i Szyndzielnie
Szlak żółty prowadzący na Klimczok
Szlak żółty prowadzący na Klimczok

Przełęcz Karkoszczonka położona jest na poziomie 729 m.n.p.m. w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego. Tuż pod samą przełęczą, znajduje się prywatne schronisko turystyczne Chata Wuja Toma, które oferuje domową kuchnię oraz nocleg. Z kolei z Przełęczy Karkoszczonka roztacza się widok na szereg niższych grzbietów Beskidu Śląskiego.  

Widok z Przełęczy Karkoszczonki
Widok z Przełęczy Karkoszczonki
Drogowskaz na Przełęczy Karkoszczonki - rozwidlenie szlaków
Drogowskaz na Przełęczy Karkoszczonki - rozwidlenie szlaków

Z przełęczy wiodą liczne szlaki turystyczne, aczkolwiek najszybszą trasą na Klimczok i Szyndzielnię będzie nieoznakowana ścieżka prowadząca do szlaku zielonego . Wskazana ścieżka jest w rzeczywistości drogą szutrową poprowadzoną na otwartym terenie. Dopiero w miejscu połączenia ze szlakiem zielonym wchodzi ona w las. Od tego momentu, aż do miejsca rozwidlenia się szlaków o nazwie Na Pięciu Drogach trasa będzie nieznacznie pięła się ku górze. 

Przebieg nieoznakowanej trasy prowadzącej z Przełęczy Karkoszczonka do szlaku zielonego
Przebieg nieoznakowanej trasy prowadzącej z Przełęczy Karkoszczonka do szlaku zielonego
Szlak zielony prowadzący na Klimczok i Szyndzielnie
Szlak zielony prowadzący na Klimczok i Szyndzielnie
Kamienisty odcinek szlaku zielonego
Kamienisty odcinek szlaku zielonego

Na Pięciu Drogach

Dochodząc do rozwidlenia Na Pięciu Drogach proponuje dalej iść szlakiem zielonym , mimo że jego przejście będzie bardziej czasochłonne niż wybór szlaku niebieskiego . Szlak zielony w 35 minut doprowadzi do Schroniska Górskiego PTTK Klimczok odsłaniając po drodze widok na główne Pasmo Wiślańskie, wchodzące w skład Beskidu Śląskiego. Ze ścieżki, która na tym odcinku będzie miała ponownie szutrowy charakter doskonale widać Skrzyczne z charakterystyczną wieżą przekaźnikową. Trasę na Skrzyczne szczegółowo opisałam we wpisie: Skrzyczne przez Malinowską Skałę .

Z kolei na horyzoncie można dostrzeć położoną dalej Babią Górę, a przy wysokiej widoczności nawet Tatry. Osobiście uważam, że to właśnie ta część wędrówki jest najbardziej widokowa spośród całej trasy. Zwieńczeniem wysiłków na tym etapie będzie wspomniane Schronisko Górskie PTTK Klimczok, z którego doskonale widoczny jest szczyt o tej samej nazwie.

Klimczok - droga na szczyt
Szlak zielony prowadzący na Klimczok i Szyndzielnie
Widok ze szlaku zielonego na Beskid Śląski oraz w tle na Babią Górę
Widok ze szlaku zielonego na Beskid Śląski oraz w tle na Babią Górę

Schronisko Górskie PTTK Klimczok

Początki Schroniska Górskiego PTTK Klimczok datowane są już na 1841 r.. Wówczas była to drewniana chatka myśliwska, przebudowana w 1867 r. na duży dom myśliwski. Dopiero w 1914 r. po licznych pożarach wzniesiono nowy, murowany obiekt, aby w końcu w latach międzywojennych budynek został zaadaptowany na schronisko.

Aktualnie  Schronisko Górskie PTTK Klimczok dysponuje 38 miejscami noclegowymi z tradycyjną domową kuchnią. Ponadto Schronisko Górskie PTTK Klimczok zajmuje się organizowaniem obozów wypoczynkowych, grupowych oraz rodzinnych, a także udostępnia obiekt pod imprezy okolicznościowe. Ze względu na bliskość Bielska – Białej i Szczyrku,  schronisko jest bardzo popularne wśród turystów o każdej porze roku. 

Schronisko PTTK Klimczok
Schronisko PTTK Klimczok

Siodło pod Klimczokiem

Ze Schroniska Górskiego PTTK Klimczok należy kierować się szlakiem zielonym do miejsca oznaczonego na mapie jako Siodło pod Klimczokiem, z którego można w sposób bezpośredni wejść na szczyt Klimczoka. Wówczas należy wybrać szlak czarny , aby po zaledwie ok. 500 m osiągnąć jego wierzchołek. Szlak  czarny znajdujący się u podnóża Klimczoka jest najkrótszym szlakiem turystycznym w polskich górach. Aczkolwiek w tym przypadku na wejście na Klimczok będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać, gdyż następnym przystankiem na trasie jest kolejny szczyt Beskidu Śląskiego, tym razem Szyndzielnia.

Szlakiem czerwonym na Szyndzielnię

W celu dotarcia do Szyndzielni należy kierować się szlakiem czerwonym , który w przeciwieństwie do dotychczasowej trasy ma przebieg bardzo łagodny. Trudno jest szukać na nim jakichkolwiek przewyższeń w terenie. Początkowo biegnie leśną ścieżką, aby po około kilkunastu minutach wyjść na otwartą przestrzeń, aby następnie ponownie wejść  w las. Przejście tego odcinka nie powinno zająć więcej niż 40 minut, w czasie których do pokonania jest zaledwie 2,3 km..

Początek szlaku czerwonego na Szyndzielnie
Początek szlaku czerwonego na Szyndzielnie
Szlak czerwony prowadzący na Szyndzielnie
Szlak czerwony prowadzący na Szyndzielnie
Szlak czerwony prowadzący na Szyndzielnie
Szlak czerwony prowadzący na Szyndzielnie

Szyndzielnia i Schronisko PTTK Szyndzielnia

Wierzchołek Szyndzielni osiąga wysokość 1028 m n.p.m., będąc jednocześnie  najbardziej wysunięty na północ szczytem w Karpatach, przekraczającym 1000 m wysokości. Z Szyndzielni można podziwiać przede wszystkim południowe dzielnice Bielska – Białej. Ponadto na Szyndzielnię prowadzi kolejka gondolowa, często wykorzystywana przez mieszkańców wspomnianej miejscowości. Ponadto od 2015 roku przy górnej stacji kolei  znajduje się wieża widokowa.  Z platformy widokowej umieszczonej na wysokości 18 m roztacza się rozległa panorama na Bielsko-Białą, Beskid Mały, Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki, a także Tatry. Dzięki 25 -krotnemu powiększeniu lunety obserwacyjnej, szczyty górskie są widoczne prawie na wyciągnięcie ręki. Wieża czynna jest tylko w godzinach otwarcia kolei, a szczegółowy cennik wejścia  na wieżę można odnaleźć na stronie Kolei Linowej Szyndzielnia .

Ponadto obok szczytu położone jest Schronisko PTTK Szyndzielnia, które zostało zbudowane w 1897 r.. Jest to najstarszy tego typu obiekt w Beskidach. Schronisko PTTK Szyndzielnia dysponuje 49 miejscami noclegowymi i bogatą ofertą gastronomiczną. Sam budynek utrzymany jest w ładnym stylu z charakterystyczną, narożną wieżą. 

Schronisko PTTK Szyndzielnia - widok od szlaku czerwonego
Schronisko PTTK Szyndzielnia - widok od szlaku czerwonego
Nieopodal Schroniska PTTK Szyndzielnia
Nieopodal Schroniska PTTK Szyndzielnia

Klimczok

Ostatnim punktem wędrówki będzie osiągnięcie szczytu Klimczoka. Z Szyndzielni należy kierować się po swoich śladach szlakiem czerwonym . Aczkolwiek w miejscu rozwidlenia się szlaków, należy zejść na szlak żółty , który szeroką drogą doprowadzi w 15 minut na szczyt Klimczoka.

Klimczok (1117 m n.p.m.) wchodzi w skład wyraźnie wyodrębnionego Pasma Klimczoka i Błatniej. Administracyjnie wierzchołek Klimczoka należy do Bielska – Białej i formalnie jest najwyższym punktem tego miasta. Prawie cały wierzchołek Klimczoka jest zalesiony, co powoduje, że panorama z niego jest zdecydowanie ograniczona. Z Klimczoka widać przede wszystkim Bielsko-Białą i część Beskidu Małego. Niewątpliwie jednak atrakcją Klimczoka jest zlokalizowany na jej szczycie ogród z kamieniami, w którym znajdują się kamienie z całego świata. Każdy z nich jest opisany nazwą szczytu z podaniem jego wysokości.Z Klimczoka najlepiej zejść szlakiem czarnym do Siodła pod Klimczokiem, aby stamtąd kontynuować wycieczkę w dół, w stronę Szczyrku.

Panorama z Klimczoka, w dole Schronisko PTTK Klimczok
Panorama z Klimczoka, w dole Schronisko PTTK Klimczok
Ogród z kamieniami na szczycie Klimczoka
Ogród z kamieniami na szczycie Klimczoka

Powrót do Szczyrku

Dla urozmaicenia wycieczki schodząc z Klimczoka proponuje wybrać szlak niebieski , który pokieruje do rozwidlenia szlaków Na Pięciu Drogach. Zejście z Klimczoka szlakiem niebieskim będzie o wiele bardziej strome niż wejście szlakiem zielonym . Problematycznie moga okazać się również luźne kamienie, niekoniecznie wygodne do zejścia. Aczkolwiek wybór tego szlaku pozwoli jeszcze raz spojrzeć na główne wzniesienia pasma Wiślańskiego, ale trochę z innej perspektywy.

Odcinek szlaku niebieskiego tuż przed rozwidleniem szlaków na Pięciu Drogach
Odcinek szlaku niebieskiego tuż przed rozwidleniem szlaków na Pięciu Drogach

Z kolei Na Pięciu Drogach, należy zejść szlakiem zielonym , jeśli na początku wędrówki pozostawiono środek transportu przy ul. Jagodowej. Trasa znakowana kolorem niebieskim nie doprowadzi na parking. Idąc szlakiem zielonym tym razem można zrezygnować z zejścia na Przełęcz Karkoszczonki i finalnie zakończyć wycieczkę przy parkingu. Zejście z Klimczoka od Siodła pod Klimczokiem najpierw szlakiem niebieskim , a następnie szlakiem zielonym nie powinno zająć więcej niż 50 minut. Trasa prowadzi wyłącznie pośród drzew, momentami wzdłuż płynącego Wilczego Potoku.

Kończąc ten wpis zwrócę jeszcze uwagę na to, że w okolicach Klimczoka istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych. Ciekawą alternatywą dla Szyndzielni może być zdobycie Błatniej z Klimczoka czy wycieczka na oddaloną od niego o 20 minut Magurę. To powoduje, że można wielokrotnie wybierać go jako cel wędrówki, za każdym razem konstruując inną trasę. Wystarczy jedynie popatrzeć na mapę turystyczną i opracować swój własny wariant, do czego bardzo zachęcam.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Klimczok i Szyndzielnia ze Szczyrku

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *