Szlaki wyznaczone po grzbietach górskich zawsze dostarczają wspaniałych doznań krajobrazowych. Nie inaczej jest w Karkonoszach. Przechodząca po grani Karkonoszy Droga Przyjaźni Polsko – Czeskiej liczy aż 28 kilometrów i rozpoczyna się na Hali Szrenickiej, a kończy na Przełęczy Okraj. Wykorzystując jej przebieg z łatwością można zaplanować wycieczkę z Karpacza do Szklarskiej Poręby, oczywiście wyłącznie po szlakach górskich.
Region: Karkonosze
Czas: 7:20 h
Dystans: 22,8 km
Suma podejść: 986 m
Suma zejść: 1216 m
Początek szlaku:
Karpacz Świątynia Wang
Koniec szlaku:
Szklarska Poręba Centrum
Droga Przyjaźni Polsko - Czeskiej
Droga Przyjaźni Polsko – Czeskiej stanowi część Głównego Szlaku Sudeckiego, znakowanego w całości kolorem czerwonym . W opisywanym wariancie trasy uwzględniłam wejście na szlak w Karpaczu, z kolei zejście nastąpi do Szklarskiej Poręby. Wchodząc od strony Karpacza, pierwsze oznaczenia szlaku czerwonego , stanowiącego wspomnianą wcześniej część Drogi Przyjaźni Polsko – Czeskiej, pojawiają się przy Schronisku PTTK Odrodzenie, położonego po polskiej stronie Karkonoszy. Od tego momentu szlak czerwony poprowadzony jest po obu stronach granicy, przechodząc przez między innymi Spindlerovą Boudę, Przełęcz Karkonoską, Schronisko Petrovka, Śląskie i Czeskie Kamienie, dalej przez Czarną Przełęcz i Przełęcz pod Śmielcem, a następnie nad Śnieżnymi Kotłami. Biorąc pod uwagę, że miejscem końcowym jest Szklarska Poręba, zejście powinno nastąpić przy Śnieżnych Kotłach.
W ten sposób, wykorzystując przebieg Drogi Polsko – Czeskiej długość trasy z Karpacza do Szklarskiej Poręby wyniesie 22 kilometry. Uważam, że jest to dystans do pokonania dla każdego, kto dysponuje co najmniej średnią kondycją i czasem, gdyż z pewnością wycieczka zajmie cały dzień.
Połączenie autobusowe Szklarska Poręba - Karpacz
Trasę z Karpacza do Szklarskiej Poręby można pokonać w odwrotnym kierunku, aczkolwiek w tym wpisie przedstawię pierwszy wariant. Ze Szklarskiej Poręby najłatwiej jest dojechać do Karpacza komunikacją miejską, obsługiwaną przez PKS TOUR Jelenia Góra w ramach linii autobusowej 106. Autobus kursuje w sezonie wakacyjnym codziennie, z kolei poza sezon wyłącznie w weekendy. Aktualny rozkład jazdy Szklarska Poręba – Karpacz dostępny jest na stronie PKS TOUR Jelenia Góra . Główny przystanek w Szklarskiej Porębie znajduje się w centrum miasta i przypisano mu nazwę Szklarska Poręba Górna. Z kolei przystanek końcowy nosi nazwę Karpacz Wang. Czas przejazdu nie powinien przekroczyć godziny czasu, a koszt dla jednej osoby to jedynie 15 zł.
Współrzędne przystanku Szklarska Poręba Górna: 50.82672, 15.52339
Współrzędne przystanku Karpacz Wang: 50.77915, 15.72527
Świątynia Wang w Karpaczu
Świątynia Wang jest najstarszym drewnianym kościołem w Polsce oraz zdecydowanie jest warta zobaczenia. Pierwotnie kościół został zbudowany w norweskim miasteczku Vang, z którego został przeniesiony w 1842 roku do Karpacza. Szerzej o tym miejscu pisałam przy okazji zdobywania szczytu Śnieżki: Śnieżka od Świątyni Wang .
Wysiadając na przystanku Karpacz Wang należy kierować się w stronę wspomnianej Świątyni ulicą o nazwie Na Śnieżkę. Na jej końcu znajduje się Kasa Karkonoskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik można znaleźć na stronie KPN .
Polana w Karkonoszach i Pielgrzymy
Rozpoczynając wędrówkę od miejsca poboru opłat KPN należy kierować się szlakiem żółtym do Polany w Karkonoszach, stanowiącej rozległy, prawie płaski teren położony pod Kotłem Wielkiego Stawu. Ten odcinek trasy jest niezwykle popularny, gdyż właśnie stąd prowadzi szlak na Śnieżkę przechodzący przez urokliwe Schronisko Samotnia położone przy Małym Stawie. Pierwszy fragment szlaku żółtego do Polany w Karkonoszach to prosta, wybrukowana droga, której czas przejścia nie powinien przekroczyć godziny czasu.
Od Polany w Karkonoszach należy dalej maszerować szlakiem żółtym aż do miejsca oznaczonego na mapach jako Pod Pielgrzymami. Z kolei stamtąd od Pielgrzymów, które stanowią ciekawe formacje skalne dzieli jedynie 200 metrów. Podchodząc do Pielgrzymów dostrzega się najpierw dwie iglice skalne, wystające ponad koronami drzew, osiągające wysokość do 25 metrów. Charakterystyczne kształty karkonoskich skałek zawdzięcza się oddziaływaniom surowych warunków klimatycznych. Z Pielgrzymów należy wrócić szlakiem żółtym do skrzyżowania szlaków Pod Pielgrzymami, a następnie kontynuować wędrówkę tym razem szlakiem zielonym .
Zielonym szlakiem do Schroniska PTTK Odrodzenie
Przy rozejściu szlaków Pod Pielgrzymami proponuję zejść na szlak zielony , który finalne doprowadzi do Schroniska PTTK Odrodzenie, położonego po polskiej części Karkonoszy. Wskazany fragment trasy nie jest wymagający kondycyjnie i w przeważającym stopniu prowadzi po płaskim terenie. Z racji tego, że szlak zielony znajduje się na terenie mokradeł, dla łatwiejszego jego przejścia na trasie ułożono drewniane kładki. To powoduje, że szlak zielony jest niezwykle malowniczy, a wybudowane wzdłuż niego wspomniane kładki dopełniają krajobrazu. Przy końcu szlaku znajduje się Schronisko PTTK Odrodzenie, a tuż naprzeciwko niego czeski jej odpowiednik – Hotel Spindlerova Bouda. Oba obiekty znajdują się nieopodal Przełęczy Karkonoskiej.
Schronisko Odrodzenie i Hotel Spindlerova Bouda
Schronisko PTTK Odrodzenie znajduje się przy Karkonoskiej Przełęczy i stanowi jedno z najciekawszych miejsc tego regionu. Ze swoją bogatą historią, unikalnym klimatem oraz świetną kuchnią co roku przyciąga rzesze turystów. Niegdyś Schronisko PTTK Odrodzenie stanowiło miejsce wypoczynku dla młodzieżowej organizacji nazistowskiej Hilerjugend, aby w trakcie II wojny światowej przekształcić się w dom wypoczynkowy dla niemieckich oficerów. W 2009 roku Schronisko PTTK Odrodzenie przeszło gruntowny remont i obecnie dysponuje około 100 miejscami noclegowymi oraz bufetem z dobrą, polską kuchnią.
Z kolei naprzeciwko Schroniska PTTK Odrodzenia znajduje się czeski Hotel Spindlerova Bouda, oferujący nocleg dla około 150 gości. Na jego terenie znajduje się sporych rozmiarów parking, trzy restauracje, korty tenisowe, boisko do siatkówki, a także przeszklony basen. Do kompleksu hotelowego Spindlerova Bouda zalicza się również drugi budynek położony kilkanaście metrów dalej o nazwie Hotel Spindlerova Bouda Depandance. Ponadto do Przełęczy Karkonoskiej kursuje autobus z czeskiego miasteczka Spindlerovy Mlyn, dzięki poprowadzonej asfaltowej drodze aż do hotelu.
Szlakiem czerwonym przez Czeskie i Śląskie Kamienie
Z Spindlerovej Boudy należy iść szlakiem czerwonym w stronę kolejnego schroniska o nazwie Petrova Bouda mieszczącego się na wysokości 1288 m. W przeszłości Petrova Bouda składała się z trzech budynków. Niestety fatalny stan techniczny budynków oraz nieopłacalność remontów, a także późniejsze pożary, spowodowały że Petrova Bouda pozostawała zamknięta. Dopiero w latach 2016-2019 obiekt został poddany gruntownej przebudowie.
Z Petrovej Boudy należy kontynuować wędrówkę szlakiem czerwonym . Po kilkunastu minutach od schroniska na horyzoncie będzie widoczny na pierwszym planie Wielki Szyszak, a za nim Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły. Zanim jednak szlak czerwony pokieruje bliżej tych miejsc przy szlaku pojawią się granitowe skałki. Pierwsze z nich – Śląskie Kamienie – składają się z dwóch grup skalnych i położone są na Śląskim Grzbiecie (1413 m n.p.m). Kolejne formacja skalne, znajdują się w odległości około 800 metrów od Śląskich Kamieni i noszą nazwę Czeskich Kamieni. Przekraczając szlak w miejscu opisywanych grup skałek, do kolejnego punktu jakim będzie Wielki Szyszak pozostanie około 2 kilometrów.
Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły
Wielki Szyszak położony jest na wysokości 1509 metrów i jest drugim co do wysokości, zaraz po Śnieżce, szczytem polskich Karkonoszy. Stanowi kopulaste wzniesienie, składające się wyłącznie z kamieni. Kontynuując wędrówkę szlakiem przyjaźni polsko-czeskiej okrąża się zbocza Wielkiego Szyszaka. Niestety, na sam szczyt Wielkiego Szyszaka nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Aczkolwiek jest możliwość wejścia na jego wierzchołek. Wówczas należy zejść ze szlaku czerwonego za Czarną Przełęczą i kontynuować marsz po betonowych płytach aż na sam szczyt. Wielki Szyszak zapewnia bardzo dobre warunki widokowe zarówno na polską jak i czeską stronę Karkonoszy. Na jego szczycie znajdują się ruiny pomnika Cesarza Wilhelma I. Z kolei z Wielkiego Szyszaka można albo powrócić na Czarną Przełęcz lub kontynuować wędrówkę w stronę Śnieżnych Kotłów.
Śnieżne Kotły należą do kotłów polodowcowych i składają się z dwóch półkolistych zagłębień otoczonych z trzech stron stromymi stokami. Do Śnieżnych Kotłów wlicza się Mały Śnieżny Kocioł oraz Wielki Śnieżny Kocioł. Przy Śnieżnych Kotłach usytuowany jest Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły, w otoczeniu grupy skalnej o nazwie Czarcia Ambona. O Śnieżnych Kotłach pisałam już we wpisie: Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby oraz przy okazji wędrówki z Jagniątkowa: Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki z Jagniątkowa .
Ze względu na to, że docelowo zejście ma nastąpić do centrum Szklarskiej Poręby, po ominięciu Radiowo Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Śnieżne Kotły należy wejść na szlak żółty .
Schronisko Pod Łabskim Szczytem
Fragment trasy od Śnieżnych Kotłów do centrum Szklarskiej Poręby nie powinien zająć więcej niż 2h, w czasie których do pokonania jest około 8 kilometrów. Praktycznie od samego początku szlaku żółtego widoczne będzie Schronisko Pod Łabskim Szczytem położone w centralnej części Hali pod Łabskim Szczytem. W miejscu, gdzie obecnie posadowiony jest obiekt niegdyś funkcjonowała chatka pastersko – myśliwska. Kiedy turystyka górska nabierała rozpędu, powstał, na miejscu chatki, pierwszy budynek schroniska, a kilkadziesiąt lat później dobudowano kolejny budynek, tworząc wygodny kompleks. Aktualnie, ze względu na swoje położenie pod Śnieżnymi Kotłami, Schronisko Pod Łabskim Szczytem jest jednym z najczęściej odwiedzanych tego typu obiektów w Karkonoszach. Dla gości oprócz usług gastronomicznych przewidziane zostały noclegi w pokojach 1,2,4, oraz 6-osobowych.
Kukułcze Skały
Ze Schroniska Pod Łabskim Szczytem wyznaczony został aż do Szklarskiej Poręby szlak żółty . Ciekawostką jest, że szlak żółty poprowadzony został dawnym torem saneczkowym, którym niegdyś zjeżdżano na tradycyjnych karkonoskich saniach. Schodząc ze Schroniska Pod Łabskim Szczytem przechodzi się obok kolejnej formacji skalnej o nazwie Kukułcze Skały. Tworzą je trzy główne baszty skalne o wysokości dochodzącej do 7 metrów, wokół których leżą granitowe bloki.
Z Kukułczysz Skał należy dalej kierować się szlakiem żółtym aż do Szklarskiej Poręby. Trasa na tym odcinku w przeważającym stopniu jest szeroka, o leśnym charakterze i jedynie w jednym fragmencie wymaga przejścia po kamieniach.
Mimo tego, że trasa z Karpacza do Szklarskiej Poręby przy pierwszym spojrzeniu na mapę może wydawać się trudna, to w rzeczywistości w większości przebiega po płaskim lub lekko nachylonym terenie. Co więcej jej przebieg, który w znacznej części pokrywa się z Drogą Przyjaźni Polsko – Czeskiej, pozwala na odkrycie nowych miejsc po obu stronach Karkonoszy.
Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Z Karpacza do Szklarskiej Poręby
Do zobaczenia na
Górskiej Ścieżce
Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.
Śledź mnie na FACEBOOK: