Szeroka Przełęcz Panorama
Bukowina Tatrzańska Lato Tatry Bielskie Zakopane

Szeroka Przełęcz (Sirokie Sedlo)

Szeroka Przełęcz (Siroke Sedlo) znajduje się na wysokości 1827 m n.p.m. na terenie głównej grani Tatr Bielskich (Belanske Tatry). Położona jest między dwoma szczytami – Płaczliwej Skały (Zdiarska Vidla) i Szalonego Wierchu (Hlupy Vrch). Najszybciej można się na nią dostać korzystając ze szlaku rozpoczynającego się w miejscowości Zdiar, a dokładnie przy parkingu zlokalizowanym obok Ośrodka Narciarskiego Zdiar Strednica. Szlak na Szeroką Przełęcz stanowi jeden z najciekawszych szlaków znajdujących się na obszarze Tatr Bielskich.

Ocena trudności:
3.5/5

Region:                Tatry Bielskie
Czas:                      6:50 h
Dystans:               12,00 km
Suma podejść:   981 m
Suma zejść:         973 m

Początek szlaku:
Zdiar Strednica (Słowacja)

Koniec szlaku:
Zdiar Strednica (Słowacja)

Tatry Bielskie

Tatry Bielskie stanowią górskie pasmo położone na Słowacji, znajdujące się w niedalekiej odległości od polskiej granicy. Grań Tatr Bielskich o całkowitej długości ok. 15 kilometrów jest oddzielnym pasmem i nie jest przedłużeniem Tatr Wysokich.

Tatry Bielskie dzielone są na część zachodnią, do której należy m.in. Płaczliwa Skała (Zdiarska Vidla), Hawrań (Havran) czy Murań (Muran). Z kolei w części wschodniej dominuje Szalony Wierch (Hlupy). Granicę między zachodnią, a wschodnią częścią Tatr Bielskich wyznacza Szeroka Przełęcz, niekiedy zwana również Szeroką Przełęczą Bielską. Aktualnie Tatry Bielskie tylko w nieznacznym stopniu dostępne są dla turystyki. Jednym z nielicznym szlaków prowadzących po ich terenie, jest szlak prowadzący ze Zdiaru na Szeroką Przełęcz.

Parking Zdiar Strednica

Początek szlaku na Szeroką Przełęcz znajduje się przy Ośrodku Narciarskim Zdiar Strednica. Korzystając z własnego środka transportu można zaparkować samochód na jednym z kilkunastu bezpłatnych miejsc parkingowych znajdujących się po drugiej stronie ulicy, a dokładnie naprzeciwko wspomnianego ośrodka. W przypadku braku wolnych miejsc można skorzystać z parkingu przynależącego do kompleksu narciarskiego. Wówczas opłata za cały dzień wynosi 3 euro i jest możliwa do zapłaty przy użyciu parkomatów. Znajdują się one wzdłuż miejsc postojowych. 

Kompleks narciarski Zdiar Strednica położony jest zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Jadąc od strony Zakopanego najlepiej jest skorzystać z przejścia granicznego w Łysej Polanie. Z kolei podróżując drogą krajową z takich miejscowości jak Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska najkorzystniej jest przekroczyć granicę na wysokości Jurgowa i w sposób płynny dotrzeć do Zdiaru. Korzystając z drugiego wariantu trasy omija się drogę prowadzącą na Palenicę Białczańską, która szczególnie w sezonie wysokim słynie z ogromnego natężenia ruchu, powodującego zatory drogowe. 

Z kolei z parkingu należy kierować się w stronę lokalnej restauracji, przynależnej do Ośrodku Narciarskim Zdiar Strednica, za którą znajduje się początek szlaku na Szeroką Przełęcz.

Zdiar Strednica Panorama
Zdiar Strednica Panorama

Warianty dojazdu do Zdiar Strednica

Współrzędne parkingu: 49.2736, 20.22919

Zdiar Strednica
Zdiar Strednica

Do Ptasiowskiej Rówieńki szlakiem zielonym

Tuż za restauracją znajduje się kierunkowskaz z oznaczeniem szlaku zielonego prowadzącego docelowo na Szeroką Przełęcz. Początkowo szlak zielony wyznaczony jest wzdłuż polnej drogi, z której widoczne są po prawej stronie szczyty Tatr Bielskich. Maszerując szlakiem zielonym przechodzi się pod wyciągiem narciarskim, aby po chwili pozostawić za sobą malownicze krajobrazy. Szlak na tym odcinku ma charakter spacerowy, aczkolwiek od pierwszych metrów delikatnie pnie się ku górze. Już na tym etapie można zauważyć bujną roślinność, tak charakterystyczną dla Tatr Bielskich, która aż do samej Szerokiej Przełęczy będzie towarzyszyć na każdym kroku. Ponadto atrakcyjności tej trasy dodaje płynący wzdłuż szlaku potok górski. Czas przejścia tego odcinka nie powinien zająć więcej niż 25 minut. Z kolei do pokonania jest zaledwie 2 kilometry trasy.

Szlak zielony prowadzący do Ptasiowskiej Rówieńki
Szlak zielony prowadzący do Ptasiowskiej Rówieńki
Szlak zielony prowadzący do Ptasiowskiej Rówieńki
Szlak zielony prowadzący do Ptasiowskiej Rówieńki

Na końcowym etapie szlaku zielonego położona jest niewielka polana o nazwie Ptasiowska Rówienka. Na Ptasiowskiej Rówieńce znajduje się drewniana chatka oraz tablice edukacyjne, a także zadbano o ławki dla turystów. Równocześnie miejsce to jest punktem rozwidlenia szlaków. Od tego momentu należy kierować się oznaczeniami szlaku czerwonego , który przechodzi przez Dolinę do Regli (Dolina Riglaneho potoka), a następnie wchodzi w Dolinę Szeroką Bielską (Kotol pod Sirokym sedlom).

Początek szlaku czerwonego prowadzącego na Siroke Sedlo
Początek szlaku czerwonego prowadzącego na Siroke Sedlo
Rozwidlenie szlaków na Ptasiowskiej Rówieńce
Rozwidlenie szlaków na Ptasiowskiej Rówieńce

Dolina do Regli (Dolina Riglaneho potoka)

Szlak czerwony początkowo poprowadzony jest przez Dolinę do Regli i w przeciwieństwie do szlaku oznaczonego kolorem zielonym ma już typowo górski charakter. Szlak czerwony cechuje jest wyjątkowo wąskimi przejściami, aczkolwiek nie powinno się mieć problemów z odnalezieniem jego przebiegu. 

Dolna część Doliny do Regli w przeważającym stopniu porośnięta jest przez las i charakteryzuje się umiarkowanym podejściem. Z kolei górna jej część jest już zdecydowanie bardziej stroma i praktycznie od samego początku składa się z kamieni i głazów. Na tym odcinku znajduje się również jedno miejsce opatrzone łańcuchami do lepszej asekuracji.  Dolina pod Reglami ma długość około 3 km i kończy się wejściem do Doliny Szerokiej Bielskiej.

Mostek na szlaku czerwonym
Mostek na szlaku czerwonym
Czerwony szlak na Siroke Sedlo
Czerwony szlak na Siroke Sedlo
Łańcuchy na szlaku czerwonym
Łańcuchy na szlaku czerwonym

Dolina Szeroka Bielska (Kotol pod Sirokym sedlom)

Dolina Szeroka Bielska, w przeciwieństwie do Doliny do Regli, poprowadzona jest na otwartym terenie, ale nadal po dość wąsko wyznaczonej kamienistej ścieżce.  W Dolinie Szerokiej Bielskiej z łatwością można spotkać kozice, które na stałe przebywają na tym terenie. Na końcu Doliny Szerokiej Bielskiej znajduje się Szeroka Przełęcz, będąca docelowym miejscem opisywanej wędrówki. Końcowe podejście na Szeroką Przełęcz odbywa się przy pomocy drewnianych stopni i nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Z kolei tuż za ostatnim stopniem otwiera się rozległa panorama, która jest zaskoczeniem po dość męczącym i mało widokowym podejściu.

Fragment trasy od Ptasiowskiej Rówienki do Szerokiej Przełęczy liczy zaledwie 4 kilometry. Aczkolwiek w trakcie wskazanego dystansu do pokonania jest aż 884 metry na podejściu, dlatego ze względu na znaczne przewyższenie opisywaną opcję wycieczki zaliczam do tych o średnim stopniu trudności. Na przejście tego odcinka należy wygospodarować około 3 godzin czasu.

Podejście szlakiem czerwonym na Siroke Sedlo
Podejście szlakiem czerwonym na Siroke Sedlo
Końcowy odcinek szlaku na Siroke Sedlo
Końcowy odcinek szlaku na Siroke Sedlo

Szeroka Przełęcz (Siroke Sedlo)

Szeroka przełęcz położona jest na wysokości 1827 m n.p.m i stanowi najwyższy punkt tej trasy, jednocześnie będąc najlepszym punktem widokowym. Z racji swojego położenia, z Szerokiej Przełęczy doskonale widoczna jest z prawej strony Płaczliwa Skała. Z kolei na lewo góruje wierzchołek  Szalonego Wierchu. Co więcej, z Szerokiej Przełęczy doskonale prezentuje się panorama na strzeliste wierzchołki Tatr Wysokich. Z łatwością można dostrzec mocno zarysowany szczyt Łomnicy, a także Kieżmarski Szczyt, Durny Szczyt czy Jagnięcy Szczyt

Zdiarska vidla (Płaczliwa Skała)
Zdiarska vidla (Płaczliwa Skała)
Panorama z Siroke Sedlo (Szerokiej Przełęczy) na Tatry Wysokie
Panorama z Siroke Sedlo (Szerokiej Przełęczy) na Tatry Wysokie
Panorama z Siroke Sedlo (Szerokiej Przełęczy) na Tatry Wysokie
Panorama z Siroke Sedlo (Szerokiej Przełęczy) na Tatry Wysokie

Z Szerokiej Przełęczy należy wrócić tym samym szlakiem, kończąc wędrówkę w miejscu jej rozpoczęcia. Z racji tego, że budowa skał w Tatrach Bielskich w odróżnieniu od Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich składa się wyłącznie ze skał osadowych zejście może przysporzyć większych problemów. Skały tego typu charakteryzują się większą kruchością, dlatego schodząc szlakiem do Zdiaru, przede wszystkim w górnej części Doliny do Regli, należy zachować szczególną ostrożność.

Szlak na Szeroką Przełęcz jest świetnym sposobem na poznanie Tatr Bielskich. Co więcej oferuje nieziemską panoramę na najwyższe słowackie szczyty Tatr Wysokich, niespotykaną nigdzie indziej.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Szeroka Przełęcz (Siroke Sedlo)

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *