Mały Staw przy Schronisku Samotnia
Karkonosze Karpacz Lato

Śnieżka od Świątyni Wang

Najwyższym szczytem Karkonoszy, jak i całych Sudetów jest Śnieżka, której wysokość wynosi 1602 m n.p.m.. Pogoda na Śnieżce często bywa kapryśna, a wiecznie porywisty wiatr nie zachęca do dłuższego przebywania na jej szczycie.  Mimo to od lat przyciąga tłumy turystów o każdej porze roku. Skąd więc jej fenomen? Niewątpliwie jej walorem jest spektakularny widok zarówno na polską i czeską stronę Karkonoszy. Jakkolwiek moim zdaniem największym atutem Śnieżki są liczne szlaki prowadzące na jej szczyt, które dostarczają niespotykanych wrażeń krajobrazowych. 

Ocena trudności:
3/5

Region:                Karkonosze
Czas:                      6:33 h
Dystans:               20,1 km
Suma podejść:   910 m
Suma zejść:         900 m

Początek szlaku:
Świątynia Wang (Karpacz)

Koniec szlaku:
Świątynia Wang (Karpacz)

Szlakiem turystycznym na Śnieżkę

Przeszukując strony internetowe albo studiując mapy turystyczne cieżko jest jednoznacznie wskazać najładniejszą i najbardziej widokową trasę na Śnieżkę. Jednocześnie rozgałęzienie szlaków i liczne warianty ich łączenia powodują, że trudno jest podjąć decyzję i znaleźć ten „złoty środek”. W tym wpisie opiszę szlak, którego początek znajduje się przy Świątyni Wang, przechodzi przez Śnieżkę oraz Słonecznik, zataczając przy tym pętlę.

Świątynia Wang

Świątynia Wang nazywana również Kościołem Wang znajduje się w Karpaczu i uważana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Jest to  ewangelicki kościół, który przeniesiony został z Vang nad jeziorem Vangsmjösen w południowej Norwegii.

Główna część budowli datowana jest na przełom XII i XIII wiek. Po przeniesieniu kościoła do Polski został on zrekonstruowany oraz uzupełniony o dodatkowe elementy m.in wzniesiono wysoką kamienną wieżę. W otoczeniu Świątyni Wang znajduje się cmentarzyk ze starymi płytami nagrobnymi.

Cmentarzyk i Świątynia Wang
Cmentarzyk i Świątynia Wang
Świątynia Wang
Świątynia Wang

Początek opisywanej trasy ma miejsce obok Świątyni Wang. Wybierając własny środek transportu można skorzystać z oddalonego o 1 km od Świątyni Wang parkingu , którego szczegółową lokalizację zamieściłam obok. Jest to jedyny znany mi darmowy parking, który znajduje się w okolicach wejścia na szlak.

W przypadku braku miejsc, w pobliżu Świątyni Wang są dostępne inne parkingi, ale wówczas należy kierować się zasadą – im bliżej świątyni tym drożej.

Współrzędne parkingu: 50.77464, 15.7341

Przy Świątyni Wang znajduje się szlak niebieski , prowadzący w stronę Schroniska Samotnia, które będzie kolejnym punktem opisywanej wycieczki. Początkowa trasa biegnie przez las i praktycznie dopiero przed samym Schroniskiem Samotnia wychodzi na otwartą przestrzeń. W połowie trasy polecam skręcić do Domku Myśliwskiego KPN, który znajduje się poza wyznaczonym szlakiem turystycznym. Jego lokalizację przedstawia mapa poniżej.

Mostek prowadzący do Domku Myśliwskiego KPN
Mostek prowadzący do Domku Myśliwskiego KPN
Lokalizacja Domku Myśliwskiego KPN przy szlaku niebieskim
Domek Myśliwski KPN
Domek Myśliwski KPN

Domek Myśliwski KPN stanowi najwyżej usytuowany w Parku ośrodek, w którym wszyscy chętni mogą uzyskać fachową wiedzę przyrodniczą dotyczącą Karkonoszy. Niestety obecnie jest zamknięty, ale nawet obejrzenie go z zewnątrz jest warte poświęcenia tych 10 minut. Osobiście uwielbiam takie miejsca – podobne znalazłam w Tatrach (Pustelnia Brata Alberta) i uważam, że właśnie w takich miejscach można poczuć prawdziwą magię gór. Z Domku Myśliwskiego KPN należy wrócić na szlak niebieski .

Schronisko Samotnia

Wybierając szlak niebieski kierowałam się głównie chęcią zobaczenia Schroniska Samotnia, znajdującego się nieopodal Małego Stawu. Schronisko Samotnia nie bez przyczyny uznawane jest jedno z najpiękniejszych w polskich górach. Otoczone zboczami gór, położone przy malowniczym stawie w samym sercu Karkonoszy, co roku przyciąga rzesze turystów.

Aktualnie Schronisko Samotnia dysponuje prawie 50 miejscami noclegowymi. Oprócz noclegu, turyści mogą korzystać z ogólnodostępnego bufetu. Elementem rozpoznawczym Schroniska Samotnia jest wznosząca się nad budowlą wieżyczka z dzwonem, pochodzącym aż z 1861 r.. Odcinek między Świątynią Wang a Schroniskiem Samotnia wynosi 4 km. Jego przejście przy optymalnych warunkach nie powinno zająć więcej niż 1,5 h.

Odcinek szlaku niebieskiego przechodzącego przez las
Odcinek szlaku niebieskiego przechodzącego przez las
Szlak niebieski przed Schroniskiem Samotnia
Szlak niebieski przed Schroniskiem Samotnia
Szlak niebieski prowadzący do Schroniska Samotnia
Szlak niebieski prowadzący do Schroniska Samotnia
Schronisko Samotnia, w tle Mały Staw
Schronisko Samotnia, w tle Mały Staw
Mały Staw, w tle Schronisko Samotnia
Mały Staw, w tle Schronisko Samotnia
Mały Staw przy Schronisku Samotnia
Mały Staw przy Schronisku Samotnia

Strzecha Akademicka i Schronisko Dom Śląski

W odległości kilkuset metrów od Schroniska Samotnia usytuowane jest drugie schronisko – Strzecha Akademicka, które stanowi jedno z największych tego typu obiektów w Sudetach. Oprócz bazy noclegowej i dobrze zaopatrzonego bufetu, znajduje się tu również dyżurka GOPR. Do Strzechy Akademickiej prowadzi również szlak niebieski , który ostatecznie doprowadzi do Spalonej Strażnicy. Od tego miejsca szlak niebieski połączy się ze szlakiem czerwonym doprowadzając do Schroniska Dom Śląski. 

Schronisk Dom Śląski znajduje się na poziomie 1400 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem w polskich Sudetach. W tym miejscu przecina się większość szlaków, które prowadzą na Śnieżkę. Ponadto około kilometra od Schroniska Dom Śląski znajduje się wyciąg, który swój początek ma w Karpaczu przy ulicy Turystycznej.

Odcinek trasy między Schroniskiem Samotnia a Schroniskiem Dom Śląski wynosi około 3,5 kilometra, a szacowany czas jego przejścia to mniej niż 1,5 h. Na całej długości trasy prowadzi szlak niebieski , charakteryzujący się utwardzoną nawierzchnią składającą się  z ułożonych względem siebie kamieni. Opisywany szlak nie należy do wymagających, trudno jest znaleźć miejsce, które wymagałoby większego wysiłku lub jakichkolwiek umiejętności technicznych. 

Strzecha Akademicka
Strzecha Akademicka

Jakkolwiek, nie polecam z niego schodzić daleko na nieoznaczone szlaki. I nie wiąże się to tylko z zachowaniem bezpieczeństwa, ale z tym, że w Karkonoszach zdarza się, że tuż obok wyznaczonych szlaków prowadzą drogi transportowe. Podążając nimi osiągnie się cel, ale w ten sposób można ominąć np. Schronisko Samotnia.

Królowa Śnieżka

Śnieżka i Wysokogórskie Obserwatorium Meterologiczne
Śnieżka i Wysokogórskie Obserwatorium Meterologiczne

Ze Schroniska Dom Śląski należy udać się szlakiem czerwonym na sam szczyt Śnieżki. Podejście na sam wierzchołek Śnieżki jest wymagające i mimo, że odległość do szczytu jest niewielka, to przewyższenie na tym odcinku to aż 215 m.. Aczkolwiek niesamowite widoki będą rekompensować włożony wysiłek przy podejściu. Na samym szczycie Śnieżki zlokalizowane jest Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Niewątpliwie oryginalny, futurystyczny budynek obserwatorium, którego konstrukcja powstała z żelbetu, stali, aluminium i szkła jest jedyny w swoim rodzaju i stanowi wizytówkę Karkonoszy. Należy jednak pamiętać, że na Śnieżce panują surowe warunki. Obok huraganowych wiatrów, doskwierać może również niska temperatura. Z kolei w okresie poza wakacyjnym nierzadko zalega pokrywa śnieżna.

Ze Śnieżki wzdłuż Wielkiego Stawu

Ze Śnieżki należy kierować się oznaczoną na mapach Drogą Jubileuszową, którą początkowo zbiega się ze szlakiem czerwonym , aby na granicy polsko-czeskiej zmienić oznaczenie na szlak niebieski . Następnie po zejściu ze Śnieżki, mijając Schronisko Dom Śląski  należy wybrać ponownie szlak czerwony , który poprowadzi granią wprost na Słonecznik

Idąc szlakiem czerwonym , tym razem z góry można zobaczyć Schronisko Samotnię, a nad nim Strzechę Akademicką oraz Śnieżkę. Dodatkowo panoramę urozmaici położony w dolinie Mały Staw i Wielki Staw, a na horyzoncie widoczny będzie Słonecznik. 

Odcinek szlaku czerwonego ze Śnieżki w stronę Słonecznika
Odcinek szlaku czerwonego ze Śnieżki w stronę Słonecznika
Odcinek szlaku czerwonego ze Śnieżki w stronę Słonecznika
Odcinek szlaku czerwonego ze Śnieżki w stronę Słonecznika
Widok z czerwonego szlaku na Mały Staw i Schronisko Samotnie
Widok z czerwonego szlaku na Mały Staw i Schronisko Samotnie

Słonecznik i Pielgrzymy

Słonecznik to formacja skalna, która jako jedna z wielu, znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego na wysokości 1423 m n.p.m.. Ze względu na swoje położenie, bardzo łatwo ją dostrzec już u podnóży Karkonoszy. Schodząc szlakiem żółtym ze  Słonecznika odnaleźć można Pielgrzymy, które również stanowią ciekawą formację skalną.

Oprócz Słonecznika i Pielgrzymów wzdłuż ścieżki położone są jeszcze inne skały o rozmaitych kształtach. Z kolei poniżej formacji skalnych, w miejscu oznaczonym jako Polana w Karkonoszach, szlak żółty  połączy się ze szlakiem niebieskim , który doprowadzi do Świątyni Wang

Forma skalna Słonecznik
Forma skalna Słonecznik

Opisywana trasa złożona jest z wielu drewnianych kładek, które nie dość, że uatrakcyjnią wyprawę to jeszcze zdecydowanie pozwolą na odpoczynek od kamienistego podłoża. Sam przemarsz tego odcinka nie powinien zająć więcej niż około godziny.

Końcowy odcinek szlaku żółtego
Końcowy odcinek szlaku żółtego
Drewniana kładka na szlaku żółtym
Drewniana kładka na szlaku żółtym

Wycieczkę można jeszcze rozszerzyć poprzez odwiedzenie Dzikiego Wodospadu, który znajduje się na końcu szlaku zielonego – aby tam dotrzeć należy za Polaną w Karkonoszach skierować się w prawo na wspomniany szlak. Aczkolwiek w tym wariancie powrót nie nastąpi w miejscu rozpoczęcia wyprawy, dlatego trzeba mieć na względzie jeszcze dodatkowe kilometry, które przyjdzie pokonać do wybranego wcześniej parkingu.

Ponadto opisywany szlak można pokonać w odwrotnym kierunku. Również sama taką opcję długo rozważałam. Zależało mi jednak na tym, aby w pierwszej części wyprawy – w szczególności podczas pobyt przy Schronisku Samotnia – uniknąć tłumów, gdyż Schronisko Samotnia często jest punktem docelowym dla turystów. Wariantów trasy na Śnieżkę jest wiele, aczkolwiek według mnie opisywana wyżej opcja stanowi najpiękniejszą w Karkonoszach. 

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Śnieżka od Świątyni Wang 

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *