Szlak poprowadzony obok wielkiego Szyszaka
Karkonosze Karpacz Lato Szklarska Poręba

Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki z Jagniątkowa

Śnieżne kotły nie bez powodu stały się wizytówką Karkonoszy. Spektakularne polodowcowe kotły górują nad Szklarską Porębą zachęcając do ich zobaczenia z bliska. Układając trasy staram się ich nie powtarzać, dlatego tym razem zachęcam do odwiedzenia Śnieżnych Kotłów z Jagniątkowa, z którego prowadzi szlak oznaczony jako “koralowa ścieżka”. Jeśli dodać do tego, że wybranie poniższej trasy pozwoli tego samego dnia odwiedzić jeszcze Śnieżne Stawki znajdujące się na dnie Śnieżnych Kotłów to powstaje przepis na wycieczkę idealną.

Ocena trudności:
3/5

Region:                 Karkonosze
Czas:                      6:42 h
Dystans:               19,1 km
Suma podejść:   1150 m
Suma zejść:         1151 m

Początek szlaku:
Dom Hauptmanna (Jagniątków)

Koniec szlaku:
Dom Hauptmanna (Jagniątków)

Dojazd do Jagniątkowa

Jagniątków, leży w granicach miasta Jelenia Góra położonego między Szklarską Porębą a Karpaczem. Z racji tego, że szlak prowadzi z tego miejsca proponuję samochód zostawić na parkingu  zlokalizowanym naprzeciwko muzeum miejskiego Dom HauptmannaMiejsc parkingowych jest naprawdę sporo, co więcej opłata za parking to jedynie 10 zł, którą należy zapłacić we wspomnianym muzeum. Dom Hauptmanna czynne jest codziennie (oprócz poniedziałków) od godziny 9.00 i oprócz przyjmowania opłat parkingowych jest otwarty do zwiedzania. Wychodząc z parkingu należy kierować się prawo wydeptaną ścieżką, aby następnie szlakiem niebieskim przejść przez wiejską zabudowę Jagniątkowa.

Wejście z parkingu na szlak niebieski

Współrzędne parkingu: 50.81571, 15.60846

Koralową ścieżką na grzbiet Karkonoszy

Szlak niebieski oznaczony jest również jako „koralowa ścieżka” i praktycznie przez całą swoją długość prowadzi przez las, który przy słonecznej aurze uchroni przed upałem, a na wypadek deszczu zabezpieczy chociaż częściowo przed zmoknięciem.

Dopiero w górnej partii, gdzie szlak niebieski prowadzi zakosami na otwartej przestrzeni, po raz pierwszy można nacieszyć się widokami. Nie oznacza to jednak, że „koralowa ścieżka” nie jest warta uwagi – podczas 3 h marszu pokonać można liczne kładki, odnaleźć ciekawe formacje skalne, a nawet znaleźć miejsce do odpoczynku na małym tarasie widokowym. Punktem docelowym tej części wyprawy będzie Czarna Przełęcz

Kamienne schodki na szlaku niebieskim
Kamienne schodki na szlaku niebieskim
Kamienna część szlaku niebieskiego
Kamienna część szlaku niebieskiego
Drewniana kładka na szlaku niebieskim
Drewniana kładka na szlaku niebieskim

Wielki Szyszak drugim najwyższym szczytem Karkonoszy

Z Czarnej Przełęczy, która znajduje się na granicy polsko – czeskiej, należy kierować się w stronę Śnieżnych Kotłów szlakiem czerwonym . Zanim jednak na horyzoncie widoczne będą charakterystyczne polodowcowe kotły widok całkowicie przysłoni Wielki Szyszak.

Wielki Szyszak jest drugim co do wysokości szczytem w polskich Karkonoszach. Na jego wierzchołek nie prowadzi żaden oznaczony szlak turystyczny, aczkolwiek można na niego wejść kierując się wyznaczoną drogę od Czarnej Przełęczy. Po zdobyciu Wielkiego Szyszaka najlepiej wrócić po swoich śladach do miejsca wejścia, a następnie kontynuować wędrówkę szlakiem czerwonym .

Szlak czerwony prowadzi obok Wielkiego Szyszaka po ogromnych, ułożonych względem siebie głazach w otoczeniu kamienistych zboczy. Samo przejście tego odcinka jest niewątpliwie atrakcją. Z kolei za Wielkim Szyszakiem znajdują się w odległości kilkuset metrów Śnieżne Kotły.

Szlak czerwony poprowadzony obok Wielkiego Szyszaka
Szlak czerwony poprowadzony obok Wielkiego Szyszaka
Nieoznaczony szlak prowadzący na szczyt Wielkiego Szyszaka
Szlak czerwony poprowadzony obok Wielkiego Szyszaka, w tle Śnieżne Kotły
Szlak czerwony poprowadzony obok Wielkiego Szyszaka, w tle Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły

Nazwa Śnieżnych Kotłów pochodzi o śniegu, który utrzymuje się w zagłębieniach kotłów nawet do późnego lata. Na Śnieżne Kotły składa się Mały Śnieżny Kocioł i Duży Śnieżny Kocioł. Wysokość ścian Dużego Śnieżnego Kotła przekracza 100 m, natomiast Małego Śnieżnego Kotła 80 m. Pomiędzy nimi znajduje się Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły z charakterystyczną wieżą o wysokości 24 metrów. W otoczeniu Śnieżnych Kotłów znajdują się tarasy widokowe, a bliżej wspomnianego ośrodka ławki otoczone niskimi murkami, świetnie chroniące przed mocniejszymi powiewami wiatru. Na dnie kotłów znajdują się okresowo wysychające jeziorka polodowcowe o nazwie Śnieżne Stawki, które stanowić będą drugi punkt wycieczki.

Widok na Śnieżne Kotły z okolic Wielkiego Szyszaka
Widok na Śnieżne Kotły z okolic Wielkiego Szyszaka

Śnieżne Stawki

W celu dotarcia do Śnieżnych  Stawków należy na wysokości polodowcowych kotłów odnaleźć szlak żółty , który przez kolejne 40 minut towarzyszyć będzie przy schodzeniu. Miejscem, w którym należy skręcić, aby dojść do Śnieżnych Stawków jest Mokre Rozdroże, aczkolwiek w odległości 200 metrów od niego znajduje się Schronisko pod Łabskim Szczytem, którego położenie aż zachęca do chwili odpoczynku. Wracając ze Schroniska pod Łabskim Szczytem na Mokre Rozdroże czeka chwila wspinaczki, aczkolwiek w późniejszym etapie ścieżka będzie prowadzić bez większych przewyższeń, co nie oznacza bowiem, że jest to trasa łatwa.

Początek szlaku żółtego do Schroniska Pod Łabskim Szczytem
Początek szlaku żółtego do Schroniska Pod Łabskim Szczytem
Widok ze szlaku żółtego, w tle Schronisko Pod Łabskim Szczytem
Widok ze szlaku żółtego, w tle Schronisko Pod Łabskim Szczytem
Schronisko od Łabskim Szczytem
Schronisko od Łabskim Szczytem

Szlak zielony   od Mokrego Rozdroża do Śnieżnych Stawków zdecydowanie różni się od dotychczasowej trasy. Naznaczony jest kamieniami, głazami, ale luźno pozostawionych między sobą i co chwilami wymaga lepszego wprawienia technicznego. Wysiłki jednak rekompensują widoki, gdyż trasa cały czas prowadzi pod granią na otwartym terenie. Z kolei położone na dnie Dużego Śnieżnego Kotła Śnieżne Stawki znajdować się będą około godziny drogi od Mokrego Rozdroża.

Kładka na szlaku zielonym
Kładka na szlaku zielonym
Część szlaku zielonego o podłożu leśno - kamienistym
Część szlaku zielonego o podłożu leśno - kamienistym
Głazy na szlaku zielonym
Głazy na szlaku zielonym

Śnieżne Stawki to zespół ośmiu jeziorek, z czego sześć z nich to jeziorka występujące okresowo. Pozostałe dwa jeziorka stałe, mają głębokość zmieniającą się w ciągu roku, a maksymalnie osiągają do 1,5 m głębokości. Ze Śnieżnych Stawków doskonale są widoczne Śnieżne Kotły z imponującymi skalnymi urwiskami.

Śnieżne Stawki
Śnieżne Stawki

Czarny Kocioł Jagniątkowski

Ze Śnieżnych Stawków należy kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym aż do Rozdroża Pod Śmielcem. Stamtąd należy kierować się szlakiem niebieskim do Jagniątkowa – tym samym, którym rozpoczęto wędrówkę. Oczywiście nie byłabym sobą, gdym na trasie nie szukała szczególnie urokliwych miejsc, często nieświadomie omijanych przez innych turystów. Będąc przy Rozdrożu Pod Śmielcem wystarczy przejść 300 metrów szlakiem zielonym do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Przez Czarny Kocioł Jagniątkowskie przebiega drewniana kładka, a sam kocioł położony jest na malowniczej łące w otoczeniu karkonoskich skalnych zboczy. Z Czarnego Kotła Jagniątkowskiego należy wrócić do Rozdroża Pod Śmielcem, a stamtąd już wspomnianym już szlakiem niebieskim do Jagniątkowa.

Kładka prowadząca do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego
Kładka prowadząca do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego
Czarny Kocioł Jagniątkowski
Czarny Kocioł Jagniątkowski

Na koniec ważna uwaga – szlak zielony jest okresowy zamykany w okresie zimowym. Aktualną listę zamkniętych szlaków oraz ich przypuszczalne daty otwarcia można znaleźć na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Trasa do Śnieżnych Kotłów z Jagniątkowa jest świetną alternatywą dla popularnej trasy ze Szrenicy. Co więcej przechodzi przez zbocza Wielkiego Szyszaka, który moim zdaniem jest zdecydowanie szczytem niedocenianym przez turystów. Ponadto układając w ten sposób trasę Śnieżne Kotły można połączyć z wycieczką na Śnieżne Stawki, co już z góry przesądza o atrakcyjności opisywanej trasy.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki z Jagniątkowa 

Do zobaczenie na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *