Radiowo - telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły
Karkonosze Lato Szklarska Poręba

Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby

Kiedyś Karkonosze kojarzyły mi się wyłącznie ze Śnieżką. Dziś mogę z pewnością powiedzieć, że w Karkonoszach można odnaleźć rozmaite szlaki turystyczne, liczne potoki górskie, malownicze wodospady czy ciekawe formacje skalne. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia są położone w zachodniej części Karkonoszy Śnieżne Kotły. Najprościej, a zarazem najszybciej można się do nich dostać przez Szrenicę, na którą prowadzi znakowany szlak turystyczny. Drugą, ale i również ciekawą opcją jest skorzystanie z kolei linowej, która prowadzi prawie na szczyt Szrenicy. Z kolei ze Szrenicy w zaledwie kikanaście minut można dojść do Śnieżnych Kotłów.

Śnieżne Kotły stanowią kotły polodowcowe o głębokości aż do kilkuset metrów. Z kolei posadowiony w ich okolicy Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły widoczny jest niemal z każdego zakątka Szklarskiej Poręby.

Ocena trudności:
2/5

Region:                 Karkonosze
Czas:                      3:54 h
Dystans:               13,1 km
Suma podejść:   295 m
Suma zejść:         961 m

Początek szlaku:
Szklarska Poręba Centrum

Koniec szlaku:
Szklarska Poręba Centrum

Szlak ze Szklarskiej Poręby

Układając plan wycieczki staram się aby przybrała ona formę pętli. Jeśli jest to niemożliwe, szukam trasy, która nie będzie zmuszała mnie do przejścia dwukrotnie tego samego odcinka podczas jednego dnia. W tym przypadku szlak będzie miał swój początek i koniec w Szklarskiej Porębie z zachowaniem układu pętli. Ponadto w celu optymalizacji czasu przejścia opisywanej trasy zaproponowałam wykorzystanie kolei linowej na Szrenicę, zamiast standardowego wejścia szlakiem turystycznym.

Kolej linowa na Szrenicę

W celu skorzystania z kolei linowej Szrenica należy kierować się w stronę szlaku czarnego . Przebiega on przez praktycznie całą Szklarską Porębę. Alternatywą jest skorzystanie z jednego z wielu parkingów położonych w bliskiej odległości od wyciągu. Aczkolwiek, jeśli miejsce noclegowe znajduje się w Szklarskiej Porębie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z transportu i jedynie zlokalizować szlak czarny . Tym sposobem początek i koniec trasy będzie wyznaczało miejsce noclegu. Warto jest korzystać ze szlaków turystycznych zlokalizowanych w górskich miasteczkach, gdyż ich przebieg często jest łagodniejszy od innych zwykłych ulic, gdzie często można natrafić na strome podejścia.

Kolej linowa na Szrenicę jest dwusekcyjna i nosi nazwy: Szrenica I i Szrenica II. Wyciąg został oddany do użytku w 1962 jako kolej z krzesełkami 1-osobowymi. Przebudowano ją na początku lat 90.XX wieku. Po przebudowie na kolej z krzesełkami 2-osobowymi, została oddana do użytku 21 grudnia 1993. Aktualny cennik wyciągu na Szrenicę oraz godziny otwarcia znajdują się na stronie kolei linowej Szrenica Ski Arena Dolna stacja kolejki na Szrenicę znajduje się w okolicy ulicy Turystycznej. Jej lokalizację wraz z przebiegiem szlaku czarnego zamieszczam poniżej.

Przebieg szlaku czarnego oraz dolna stacja kolejki linowej na Szrenicę (żródło: mapyturystyczne.pl)

Podróż koleją krzesełkową trwa około 45 minut. W trakcie podróży, mniej więcej w połowie trasy, należy przejść z jednej kolejki do drugiej. Również w tym miejscu pobierana jest opłata za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Bieżącą opłatę za wstęp można sprawdzić na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego . Z kolei końcowa stacja kolejki znajduje się nieopodal Szrenickiej Skały, z której po 10 minutowej wspinaczce szlakiem czarnym dochodzi się do Schroniska PTTK Szrenica, gdzie nieopodal leży szczyt o tej samej nazwie.

Kolej linowa na Szrenicę
Kolej linowa na Szrenicę
Szlak czarny prowadzący do Schroniska PTTK Szrenica
Szlak czarny prowadzący do Schroniska PTTK Szrenica

Schronisko PTTK Szrenica

Wierzchołek Szrenicy mierzy 1362 m n.p.m. i położony jest w zachodniej części Karkonoszy, w niedalekiej odległości od granicy z Czechami. Z samego szczytu widoczna jest przede wszystkim Kotlina Jeleniogórska oraz nieopodal leżące Góry Izerskie. Z kolei patrząc na południe rozciąga się panorama czeskich Karkonoszy. W bliskiej odległości od szczytu znajduje się Schronisko PTTK Szrenica, które aktualnie dysponuje 90 miejscami noclegowymi. Oprócz miejsc noclegowych, na terenie Schroniska PTTK Szrenica znajduje się bufet oraz sale jadalne udostępnione dla turystów.

Ze względu na to, że Schronisko PTTK Szrenica usytuowane jest przy głównym karkonoskim szlaku turystycznym (czerwony szlak ), stanowi idealną bazę wypadową i turystyczną zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie Karkonoszy.

Panorama ze Szrenicy
Panorama ze Szrenicy

W stronę Śnieżnych Kotłów przez Trzy Świnki

W otoczeniu Schroniska PTTK Szrenica można zobaczyć liczne formacje skalne o rozmaitych kształtach. Jedną z nich są Trzy Świnki, które będą stanowić kolejny punkt na drodze do Śnieżnych Kotłów. W celu dotarcia do wskazanej formacji skalnej należy najpierw skierować się szlakiem czarnym do Granicznej Łąki, a następnie szlakiem czerwonym w stronę Śnieżnych Kotłów. Po około 15 minutach od Schroniska PTTK Szrenica widoczne będą Trzy Świnki. Stamtąd do Śnieżnych Kotłów pozostanie jedynie 4 kilometry, co powinno zająć około 1,5 h. Trasa nie jest w ogóle wymagająca, prowadzi po otwartym terenie, w głównej mierze po nawierzchni szutrowej, odsłaniając w pełni panoramę na polską i czeską część Karkonoszy.

Formacja skalna Trzy Świnki
Formacja skalna Trzy Świnki
Droga prowadząca do Śnieżnych Kotłów
Droga prowadząca do Śnieżnych Kotłów
Widok na czeską stronę Karkonoszy
Widok na czeską stronę Karkonoszy
Widok na czeską stronę Karkonoszy
Widok na czeską stronę Karkonoszy

Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy na Śnieżnych Kotłach

Nazwa Śnieżnych Kotłów pochodzi o śniegu, który utrzymuje się w zagłębieniach kotłów nawet do późnego lata. Na Śnieżne Kotły składa się Mały Śnieżny Kocioł i Duży Śnieżny Kocioł. Wysokość ścian Dużego Śnieżnego Kotła przekracza 100 m, natomiast Małego Śnieżnego Kotła 80 m. Z kolei głębokość Dużego Śnieżnego Kotła szacowana jest na poziomie 250 metrów, przy czym głębokość Małego Śnieżnego Kotła oscyluje w granicach aż 300 metrów.

Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły

Przy Śnieżnych Kotłach znajduje się Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły z charakterystyczną wieżą o wysokości 24 metrów.  Został on wybudowany w 1897 jako Schronisko „Nad Śnieżnymi Kotłami”.Ponadto, na uwagę zasługuje fakt, że idąc szlakiem czerwonym poprowadzonym wzdłuż Śnieżnych Kotłów ma się okazję zobaczyć kotły polodowcowe praktycznie z każdej perspektywy. Bez wątpienia ułatwiają to usytuowane przy zboczach, specjalnie stworzone platformy widokowe ogrodzone dla bezpieczeństwa wysokimi barierkami.

Z kolei, poniżej Śnieżnych Kotłów widoczne są Śnieżne Stawki, które wkomponowały się idealnie w otaczające je skalne ściany, jeszcze bardziej dodają uroku temu miejscu.

Śnieżne stawki widoczne z okolic Śnieżnych Kotłów
Śnieżne stawki widoczne z okolic Śnieżnych Kotłów
Radiowo - telewizyjny Ośrodek Śnieżne Kotły
Radiowo - telewizyjny Ośrodek Śnieżne Kotły

Schronisko pod Łabskim Szczytem

Drogę powrotną proponuję wybrać przez Schronisko pod Łabskim Szczytem. Aby dotrzeć do wspomnianego schroniska ze Śnieżnych Kotłów należy kierować się szlakiem żółtym . Trasa poprowadzona jest początkowo pod granią, następnie opada lekko w dół i prowadzi w całości po dobrze ułożonych kamieniach wyłącznie na otwartej przestrzeni. Praktycznie od samego początku zejścia widoczne będzie Schronisko pod Łabskim Szczytem, dlatego na szlaku nie ma nawet potrzeby szukać jego oznaczenia.

Początek szlaku żółtego
Początek szlaku żółtego
Szlak żółty prowadzący do Schroniska Pod Łabskim Szczytem
Szlak żółty prowadzący do Schroniska Pod Łabskim Szczytem

Ta część powinna zająć nie więcej niż 40 minut. Z kolei ze Schroniska pod Łabskim Szczytem można zejść szlakiem niebieskim lub kontynuować wyprawę szlakiem żółtym . Obie trasy prowadzą do Szklarskiej Poręby i łączą się ze szlakiem czarnym . Wybór koloru szlaku zależeć będzie wyłącznie od miejsca noclegu lub miejsca parkingu – jeśli jest to centrum to proponuje szlak żółty .

Na koniec tego wpisu zaznaczę, że opisywana trasa jest jedną z najłatwiejszych w Karkonoszach. Myślę, że nie zaryzykuje pisząc, że nawet osoby o przeciętnej kondycji spokojnie dadzą radę ją przejść.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *