Wodospad Mumlawski
Karkonosze Szklarska Poręba Wiosna

Wodospad Mumlawski, Panczawski, Łabski oraz Wodospad Kamieńczyka

Na terenie Karkonoszy znajdują się liczne wodospady górskie, które znakomicie wpisują się w krajobraz tego regionu. Wśród tych najbardziej popularnych można wyróżnić: Wodospad Mumlawski, Wodospad Panczawski oraz Wodospad Łabski zlokalizowane po czeskiej stronie. Z kolei po polskiej stronie na szczególne wyróżnienie zasługuje Wodospad Kamieńczyka. Dzięki temu, że wskazane miejsca znajdują się w bliskiej odległości od siebie z powodzeniem można je odwiedzić w ciągu zaledwie 1 dnia. Wystarczy jedynie udać się tuż za polską granicę, do malowniczo położonego miasteczka Harrachov, z którego prowadzi trasa przechodząca przez wszystkie opisywane wyżej wodospady górskie.

Ocena trudności:
3.5/5

Region:                Karkonosze
Czas:                      8:39 h
Dystans:               27,7 km
Suma podejść:   1046 m
Suma zejść:         1150 m

Początek szlaku:
Stacja kolejowa Harrachov (Czechy)

Koniec szlaku:
Szklarska Poręba Centrum

Koleją Dolnośląską ze Szklarskiej Poręby Górnej do Harrachov

Najłatwiejszym, a zarazem najszybszym sposobem dotarcia do czeskiego miasteczka Harrachov jest skorzystanie z połączenia kolejowego ze stacji Szklarska Poręba Górna.

Połączenie kolejowe realizowane jest za pośrednictwem polskiego przewoźnika Koleje Dolnośląskie. Pociąg kursuje codziennie, od wczesnych godzin porannych. Koszt przejazdu to zaledwie kilkanaście złotych za bilet normalny. Bilety można nabyć zarówno przez stronę Polskich Kolei Państwowych , na stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna czy bezpośrednio u konduktora pociągu. Czas przejazdu to jedynie 25 minut. Z kolei stacja Szklarska Poręba Górna znajduję się w północnej części miasta.

Stacja kolejowa Harrachow (Czechy)
Stacja kolejowa Harrachow (Czechy)

Harrachov

Wysiadając na stacji kolejowej Harrachov należy kierować się oznaczeniami szlaku czerwonego . W przeważającym stopniu szlak czerwony wytyczony jest wzdłuż drogi asfaltowej dopuszczonej do ruchu samochodowego. Jedynie na kilka minut schodzi z utwardzonej drogi w las, aby po chwili na nią powrócić. Idąc dalej należy wypatrywać oznaczeń szlaku niebieskiego , którego początek znajduje się tuż za Hotelem Diana, a dokładnie naprzeciwko przystanku autobusowego. Szczegółową lokalizację miejsca przecięcia się szlaku czerwonego do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak niebieski zaznaczyłam na mapce poniżej. Od tego momentu należy kierować się szlakiem niebieskim , który wyznaczony jest wzdłuż jednej z głównych ulic miasteczka Harrachov.  

Leśny odcinek szlaku czerwonego
Leśny odcinek szlaku czerwonego
Początek trasy prowadzącej z Stacji Kolejowej Harrachov
Początek trasy prowadzącej z Stacji Kolejowej Harrachov

Harrachov znajduje się w północnej części Czech, zaledwie 4 km od przejścia granicznego z Polską. Niegdyś na terenie miasteczka funkcjonował kompleks skoczni narciarskich, gdzie rozgrywane były międzynarodowe zawody w skokach narciarskich. Obecnie same obiekty wyłączone są z użytkowania i wymagają znacznej modernizacji. Aczkolwiek w obrębie skoczni funkcjonuje całoroczna kolej linowa na Czarcią Górę (1020 m. n.p.m.). Kompleks skoczni narciarskich znajduje się tuż przy szlaku niebieskim .

Kompleks Skoczni Narciarskich w Harrachov
Kompleks Skoczni Narciarskich w Harrachov
Jedna z głównych ulic Harrachova
Jedna z głównych ulic Harrachova

Alternatywą skrócenia drogi od dworca kolejowego do wejścia na ścieżkę prowadzącą na Wodospad Mumlawski jest skorzystanie z miejscowego autobusu, który z okolic dworca kolejowego odjeżdża w stronę centrum Harrachova. Pełen rozkład jazdy znajduje się na stronie miasta Harrachov . Wówczas należy wsiąść na przystanku o nazwie Harrachov Zel. St, a wysiąść na przystanku Harrachov aut.nadr. (okolice Muzeum o leśnictwie i zwierzętach leśnych).

Mumlawski Wodospad

Kierując się oznaczeniami szlaku niebieskiego od Kompleksu Skoczni Narciarskich w stronę wschodniej części miasta po około 15 minutach dochodzi się do miejsca, w którym usytuowane jest niewielkie muzeum o leśnictwie i zwierzętach leśnych. Tuż za nim prowadzi droga, która doprowadzi bezpośrednio do Wodospadu Mumlawskiego. Ten fragment trasy to zaledwie kilometrowy odcinek drogi o charakterze asfaltowym. Bez wątpienia ta część wędrówki nie powinna sprawić absolutnie nikomu żadnego problemu.

W celu dotarcia do Wodospadu Mumlawskiego należy zejść ze szlaku niebieskiego na szlak żółty , w miejscu gdzie znajduje się niewielki bar Srub u Lisaka. Z kolei tuż przed Wodospadem Mumlawskim zlokalizowana jest Mumlawska Bouda, pełniąca rolę małego schroniska. W obiekcie znajduje się restauracja, a także sklepik z pamiątkami.

Szlak niebieski, po prawej muzeum
Szlak niebieski, po prawej muzeum
Zejście do Wodospadu Mumlawskiego, po lewej schronisko
Zejście do Wodospadu Mumlawskiego, po lewej schronisko

Sam Wodospad Mumlawski zlokalizowany jest pod schroniskiem. Wysokość wodospadu to około 9,9 metra, a szerokość podawana jest w granicach 9-10 metrów. Obok Wodospadu Mumlawskiego znajduje się drewniany most, aczkolwiek wodospad najbardziej zachwyca swoim widokiem tuż obok jego kaskady. 

Wodospad Mumlawski
Wodospad Mumlawski
Kaskady Wodospadu Mumlawskiego
Kaskady Wodospadu Mumlawskiego

Wzdłuż Mumlawskiego Potoku

Z Mumlawskiego Wodospadu należy przejść 200 metrów po kamiennych stopniach, które doprowadzą z powrotem na szlak niebieski . Od tego momentu aż do miejsca o nazwie Krakonosova Snidane (1030 m n.p.m) obok asfaltowej drogi widoczny będzie górski potok o nazwie Mumlava. Ten fragment trasy nie powinien zająć więcej niż 1,5 h marszu, podczas którego do pokonania jest troszkę ponad 4 kilometry. Szlak niebieski jest niezwykle malowniczy, a co więcej bardzo prosty i łagodnie wznosi się ku górze. Dopiero od Krakonosova Snidane przechodzi w leśną ścieżkę, miejscami naznaczoną wystającymi korzeniami lub kamieniami. Od tego punktu szlak niebieski systematycznie będzie wznosił się ku górze, prowadząc wśród niskich krzewów jagód, paproci oraz wysoko wyrastających drzew, finalnie doprowadzając do miejsca U Ctyr Panu.  

Kamienne stopnie prowadzące na szlak niebieski
Kamienne stopnie prowadzące na szlak niebieski
Szlak niebieski wzdłuż potoku Mumlawy
Szlak niebieski wzdłuż potoku Mumlawy
Odcinek szlaku niebieskiego
Odcinek szlaku niebieskiego
Krakonosova Snidane przy szlaku niebieskim
Krakonosova Snidane przy szlaku niebieskim
Szlak niebieski powyżej Krakonosova Snidane
Szlak niebieski powyżej Krakonosova Snidane

Harrachovy kameny

Z kolei w miejscu oznaczonym jako U Ctyr Panu należy skręcić w prawo i podążając szlakiem czerwonym maszerować aż do skrzyżowania ze szlakiem zielonym . Następnie należy zejść na wspomniany szlak zielony przy którym znajdować się będą Harrachovy kameny (1421 m n.p.m). 

Harrachovy kameny to masyw górski porośnięty górskimi łąkami oraz kosodrzewiną. Wśród nich znajdują się niewielkie skałki, z których roztacza się niesamowita panorama. Osobiście uważam to miejsce za jedno najpiękniejszych punktów widokowych w całych Karkonoszach. Najbliżej z Harrachovy kameny widoczny jest szczyt Kotel, stanowiący najwyższą górę w zachodniej części Czeskiego Grzbietu Karkonoszy. Oprócz tego z okolic szczytu z łatwością można dostrzec masyw Wielkiego Szyszaka czy nawet Śnieżkę. Z kolei w przeciwnym kierunku znakomicie widoczny jest Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły. O Śnieżnych Kotłach i Śnieżnych Stawkach pisałam również we wpisie: Śnieżne Stawki i Śnieżne Kotły z Jagniątkowa .

Panorama z Harrachovy Kameny
Panorama z Harrachovy Kameny
Panorama z Harrachovy Kameny
Panorama z Harrachovy Kameny

Panczawski Wodospad

Kolejnym miejscem na trasie wartym polecenia jest Panczawski Wodospad. Znajduje się on na północ od Harrachovy kameny. Kierując się dalej ścieżką poprowadzoną wzdłuż szlaku zielonego , nalezy najpierw dojśc do Vrbatovej Boudy, a nastepnie skręcić w lewo na szlak czerwony . Przy drodze widoczna będzie tablica kierująca na Wodospad Panczawski

Wodospad Panczawski jest najwyższym wodospadem Karkonoszy oraz Czech. Jego wysokość to aż 148 metrów, a całkowita wysokość wszystkich kaskad to aż 250 metrów. Wodospad położony jest w Panczawskim Kotle nad Doliną Łaby.

Tablica z oznaczeniem Wodospadu Panczawskiego
Tablica z oznaczeniem Wodospadu Panczawskiego
Wodospad Panczawski
Wodospad Panczawski

Z kolei tuż za Wodospadem Panczawskim znajduje się świetny punkt widokowy, z którego widoczne są ściany Panczawskiego Kotła, a tuż pod nimi rozległą Dolinę Łaby oraz górujące nad nią szczyty polskich i czeskich Karkonoszy. Lokalizację punktu widokowego o nazwie Ambrozova Vyhlidka wskazałam na mapie poniżej.

Punkt widokowy Ambrozova Vyhlidka
Punkt widokowy Ambrozova Vyhlidka
Punkty widokowe
Punkty widokowe
Panorama z punktu widokowego Ambrozova Vyhlidka
Panorama z punktu widokowego Ambrozova Vyhlidka

W niedalekiej odległości od Panczawskiego Wodospadu znajduje się Labska Bouda, stanowiąca ogromny kompleks hotelowy.

Leży na wysokości 1340 metrów i choć z daleko robi imponujące wrażenia, to z bliska niestety rozczarowuje. Surowa fasada i ewidentne kiepski zewnętrzny stan techniczny budynku może odstraszyć, aczkolwiek wewnątrz funkcjonuje stylowa restauracja oraz bufet dla turystów.

Obok Labskiej Boudy, w odległości niecałych 200 metrów położony jest Wodospad Łabski.

Labska Bouda
Labska Bouda

Wodospad Łabski i Źródło Łaby

Wodospad Łabski znajduje się poniżej Labskiej Boudy i prowadzi do niego szlak niebieski . Tuż przy samym Wodospadzie Łabskim wybudowana została platforma, która dzięki temu, że znajduje się nad samym wodospadem umożliwia podziwianie jego kaskad praktycznie z każdej strony. Wodospad Łabski osiąga wysokość 35 metrów  i wpada w kilku kaskadach o łącznej długości 50 metrów, do polodowcowej doliny pod nazwą Łabski Kocioł.

Z Łabskiego Wodospadu należy wrócić po swoich śladach do Labskiej Boudy, a stamtąd kierować swoje kroki w stronę Źródła Łaby. Ten fragment szlaku nie powinien zająć więcej niż 25 minut i oznaczony został kolorem czerwonym. Źródło Łaby znajduje się w odległości około kilometra od Wodospadu Łabskiego i usytuowane jest na wysokości 1387 m n. p.m. Sama rzeka Łaba jest największą rzeką Czech oraz jedną z większych europejskich rzek i rzecznych szlaków komunikacyjno – transportowych. Ze Źródła Łaby należy kierować się szlakiem żółtym aż do polskiej granicy.

Łabski Wodospad
Łabski Wodospad
Żródło Łaby
Żródło Łaby

Szrenica i Schronisko na Szrenicy

Przekraczając polską granicę należy skręcić w lewo w stronę szczytu Szrenicy (1362 m n.p.m.), kierując się początkowo szlakiem czerwonym , a następnie – od Granicznej Łąkiszlakiem czarnym . Choć może wydawać, że że szlak na tym odcinku pnie się ku górze, to jest to jedynie złudzenie optyczne. Fragment trasy o długości 3 kilometrów od styku granicy polsko – czeskiej o nazwie Ceska Budka do wierzchołka Szrenicy wymaga jedynie podejścia na wysokości 80 metrów, co w praktyce jest mało odczuwalne. Z kolei z wierzchołka Szrenicy rozciąga się panorama na całe Karkonosze, ale również na Kotlinę Jeleniogórską oraz zabudowania Szklarskiej Poręby.

Na samym szczycie Szrenicy znajduje się wysokogórskie Schronisko Szrenica, które należy do największych tego typu obiektów w Karkonoszach. Aktualnie dysponuje aż 90 miejscami noclegowymi, trzema dużymi salami jadalnymi, w których serwowana jest domowa kuchnia.  W okolicy szczytu znajdują się również ciekawe formacje skalne takie jak: Trzy Świnki, Twarożnik czy Końskie Łby. Pod samym schroniskiem zlokalizowana jest Górna Stacja Kolei Linowej Szrenica. Z kolei Dolna Stacja Kolei Linowej Szrenica usytuowana jest w Szklarskiej Porębie przy ulicy Turystycznej. Szczegółowe informacje o Kolei Linowej Szrenica zamieściłam we wpisie: Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby .

Schronisko Szrenica
Schronisko Szrenica

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej

Schodząc ze szczytu Szrenicy należy najpierw wrócić szlakiem czarnym do miejsca oznaczonego jako Graniczna Łąka, aby następnie po wybraniu szlaku czerwonego zejść bezpośrednio do Szklarskiej Poręby.  Po drodze, w bliskiej odległości od Granicznej Łąki znajduje się jeszcze jedno schronisko wysokogórskie. Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej dysponuje bazą noclegową oraz bogata ofertą gastronomiczną w formie bufetu. Ze Schroniska PTTK na Hali Szrenickiej do Wodospadu Kamieńczyka, który będzie stanowił ostatni punkt wędrówki do pokonania jest około 2,5 km. Trasa składa się z utwardzonej nawierzchni w postaci betonowych płyt lub ściśle ułożonych względem siebie kamieni i po 35 minutach doprowadza do Wodospadu Kamieńczyka.  

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (846 m n.p.m.) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 metrów. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się sztucznie wykuta jaskinia o nazwie Złota Jama. Wodospad Kamieńczyka można podziwiać zarówno z dołu jak i z góry. W przypadku pierwszej opcji zwiedzanie dostępne jest po uiszczeniu opłaty za bilet wstępu. W ramach zakupionych biletów turystom udostępniane są kaski, mające za zadanie chronić przed ewentualnymi odrywającymi się od zbocza kamieniami. Wodospad Kamieńczyka można również podziwiać z punktu widokowego, znajdującego się nad kasą biletową. Osobiście uważam, że z tej perspektywy prezentuje się on zdecydowanie lepiej niż z dołu.

Punkty widokowe nieopodal Wodospadu Kamieńczyka
Punkty widokowe nieopodal Wodospadu Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Schronisko Kamieńczyk

W otoczeniu Wodospadu Kamieńczyka znajduje się Schronisko Kamieńczyk, które obecnie dysponuje kilkunastoma miejscami noclegowymi. Do dyspozycji turystów jest również sala z kominkiem oraz ogólnodostępny bufet. Ponadto kilka metrów od Schroniska Kamieńczyk zlokalizowany jest Szałas Sielanka, w którym ustawiono drewniane stoły i krzesła, a także wyznaczono miejsce na palenisko. Z kolei tuż obok Szałasu Sielanka, znajduje się kolejny punkt widokowy, przy którym ustawiono liczne ławeczki. Z Wodospadu Kamieńczyka należy kontynuować trasę szlakiem czerwonym , a następnie w miejscu oznaczonym jako Rozdroże Pod Kamieńczykiem zejść na szlak czarny , który zaprowadzi bezpośrednio do centrum Szklarskiej Poręby.

Schronisko Kamieńczyk
Schronisko Kamieńczyk
Obok punktu widokowego przy Schronisku Kamieńczyka
Obok punktu widokowego przy Schronisku Kamieńczyka
Panorama z punktu widokowego obok Wodospadu Kamieńczyka
Panorama z punktu widokowego obok Wodospadu Kamieńczyka

Opisywana trasa, choć długa, dostarcza niezwykłych wrażeń krajobrazowych. Realizując przedstawiony wariant wycieczki 1 dnia można zobaczyć aż 4 wodospady w 2 krajach! Myślę, że jest to dobry powód do odwiedzenia Karkonoszy. A jeśli jeszcze Cię nie przekonałam, to zapraszam do pozostałych pomysłów na wycieczki po tym regionie – propozycje tras po Karkonoszach .

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Wodospad Mumlawski, Panczawski, Łabski i Wodospad Kamieńczyka 

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *