Hala Jaworowa widok
Beskid Śląski Jesień Szczyrk Wisła

Hala Jaworowa z Przełęczy Salmopolskiej

Do dziś na obszarach górskich znajdują się liczne hale, na których niegdyś prowadzony był wypas owiec. Jedną z nich, o szczególnie imponującej panoramie, jest Hala Jaworowa, znajdująca się w środkowej części Beskidu Śląskiego. Na Halę Jaworową prowadzi szlak z Przełęczy Salmopolskiej, na której dostępny jest sporych rozmiarów parking. 

Ocena trudności:
1/5

Region:                Beskid Śląski
Czas:                      2:02 h
Dystans:               6,8 km
Suma podejść:   228 m
Suma zejść:         226 m

Początek szlaku:
Przełęcz Salmopolska (Szczyrk)

Koniec szlaku:
Przełęcz Salmopolska (Szczyrk)

Przełęcz Salmopolska

Hala Jaworowa to propozycja krótkiej wycieczki – takiej, która ani nie zabierze wiele czasu, ani nie pozwoli się zmęczyć. To bardziej trasa spacerowa niż szlak górski. Początek szlaku ma miejsce na Przełęczy Salmopolskiej, na której znajduje się duży, darmowy parking przynależy do kompleksu narciarskiego. W przypadku braku wolnych miejsc, po drugiej stronie ulicy, wzdłuż asfaltowej drogi, znajduje się drugi bezpłatny parking. Ten z kolei pomieści kilkanaście samochodów. Alternatywą jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Szczegółowy sposób dotarcia na Przełęcz Salmopolską za pośrednictwem lokalnych przewoźników opisałam we wpisie: Skrzyczne przez Malinowską Skałę

Współrzędne parkingów: 49.66509, 18.96021; 49.66455, 18.96049

Szlakiem czerwonym do rozwidlenia

W celu dotarcia na Halę Jaworową z Przełęczy Salmopolskiej należy kierować się szlakiem czerwonym w stronę Kotarza (974 m n.p.m.), stanowiącego niewielki górski szczyt Beskidu Śląskiego. Niestety na  próżno można szukać na szlaku kierunkowskazu z napisem Hala Jaworowa. Na żadnym etapie szlaku nie znajdują się żadne oznaczenia sugerujące, że w okolicy znajduje się jakakolwiek hala.

Rozpoczynając wędrówkę z Przełęczy Salmopolskiej w zaledwie 30 minut dochodzi się do Grabowej, aby po kolejnych 30 minutach znaleźć się w miejscu oznaczonym na mapie jako Pod Kotarzem. To w tym miejscu znajduje się rozwidlenie szlaków. Przez cały ten odcinek trasa prowadzi wśród lasu, aby tylko momentami odsłonić widoki w stronę pasma Klimczoka i Błatniej. Ścieżka w przeważającym stopniu ma charakter leśny, ale o dość szerokim przebiegu. Dopiero w miejscu rozwidlenia się szlaków ulega znacznemu zwężeniu.

Panorama na szlaku czerwonego w stronę Hali Jaworowej
Panorama na szlaku czerwonego w stronę Hali Jaworowej
Przebieg szlaku czerwonego na Halę Jaworową
Przebieg szlaku czerwonego na Halę Jaworową
Przebieg szlaku czerwonego na Halę Jaworową
Przebieg szlaku czerwonego na Halę Jaworową

Hala Jaworowa

Ostatnie metry do Hali Jaworowej należy pokonać szlakiem niebieskim , który poprowadzony jest bardzo wąską ścieżką. Po około 400 metrach od rozwidlenia Pod Kotarzem szlak niebieski  wyprowadza na południową część Hali Jaworowej

Szlak niebieski prowadzący na Halę Jaworową
Szlak niebieski prowadzący na Halę Jaworową

Hala Jaworowa nazywana jest również Polaną Kotarską lub Polaną na Kotarzu i rozciąga się na wysokości 820 – 920 m n.p.m.. Jest największa z hal w Beskidzie Śląskim. Administracyjnie Hala Jaworowa położona jest na terenie gminy Brenna. Niegdyś Hala Jaworowa stanowiła tereny wypasowe. Obecnie stanowi świetny punkt widokowy. Z Hali Jaworowej doskonale widoczne jest Skrzyczne, ale również większość szczytów należących do Pasma Czantorii.  

Hala Jaworowa panorama
Hala Jaworowa panorama
Hala Jaworowa panorama
Hala Jaworowa panorama

Z Hali Jaworowej na Kotarz

W bliskiej odległości od Hali Jaworowej znajduje się Kotarz. Nazwa Kotarz odnosi się zarówno do szczytu usytuowanego w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry, jak też do bocznego grzbietu, odbiegającego od jego wierzchołka.

W celu osiągnięcia szczytu Kotarza należy z Hali Jaworowej kierować się nieoznakowaną ścieżką, która bezpośrednio po 400 metrach wyprowadzi na niewielką polanę. Na polanie oprócz tabliczki z nazwą szczytu znajduje się mały budynek funkcjonujący jako bar, w którym dostępna jest oferta gastronomiczna. 

Z kolei z Kotarza prowadzi szlak czerwony , który po 3 kilometrach doprowadzi z powrotem na Przełęcz Salmopolską. Czas przejścia wskazanego odcinka nie powinno zająć więcej niż 50 minut.

Nieoznaczony szlak na Kotarz z Hali Jaworowej
Nieoznaczony szlak na Kotarz z Hali Jaworowej
Wyjście z Hali Jaworowej w stronę Kotarza
Wyjście z Hali Jaworowej w stronę Kotarza
Kotarz panorama ze szczytu
Kotarz panorama ze szczytu

Próby skomercjalizowania

Ciekawostką jest, że przez ostatnie lata prywatni inwestorzy próbowali skomercjalizować część Hali Jaworowej. Za pierwszym razem na Hali Jaworowej planowano wybudować wyciąg krzesełkowy oraz trasy narciarskie. Z kolei w ostatnich latach zamierzono wznieść na niej kompleks hotelarsko – wypoczynkowy. Powyższe pomysły zagospodarowania Hali Jaworowej nie spotkały się jednak z aprobatą turystów oraz mieszkańców i ostatecznie zostały odrzucone.

Zapewne nie raz jeszcze będą podejmowanie próby zrealizowania nowych inwestycji na terenie Hali Jaworowej. Dlatego zachęcam do odwiedzenia jej w najbliższym czasie, dopóki zachowała jeszcze swój naturalny wygląd i unikalny klimat. 

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Hala Jaworowa z Przeleczy Salmopolskiej.pdf

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *