Widok z Malinowskiej Skały w stronę Skrzycznego
Beskid Śląski Szczyrk Wiosna Wisła

Skrzyczne przez Malinowską Skałę

Skrzyczne jest najwyższym szczytem zlokalizowanym na terenie Beskidu Śląskiego w paśmie Wiślańskim i mierzy 1257 m. n. p.m.. Położone jest w niedalekiej odległości od centrum miasta Szczyrk, z którego prowadzą na jego szczyt liczne szlaki turystyczne. Na Skrzyczne w ciągu 30 minut można wjechać najstarszą w Beskidzie Śląskim kolejką krzesełkową dostępną przez prawie cały rok.  Aczkolwiek w mojej opinii żaden oznaczony szlak z centrum Szczyrku nie dorównuje pod względem krajobrazowym opcji dotarcia na Skrzyczne przez Malinowską Skałę.

Ocena trudności:
2/5

Region:                 Beskid Śląski
Czas:                      5:00 h
Dystans:               15,9 km
Suma podejść:   665 m
Suma zejść:         668 m

Początek szlaku:
Przełęcz Salmopolska

Koniec szlaku:
Przełęcz Salmopolska

Lokalizacja Przełęczy Salmpolskiej

Punktem początkowym opisywanej trasy będzie Przełęcz Salmopolska położona na wysokości 934 m n.p.m.. Przełęcz Salmopolska znajduje się w paśmie Wiślańskim, a dokładnie na granicy miasta Szczyrk.

Przez przełęcz przebiega droga wojewódzka z Wisły do Szczyrku. Dzięki takiemu położeniu jest łatwo dostępna niemal ze wszystkich miejscowości położonych na terenie Beskidu Śląskiego oraz jego okolic.  Na Przełęcz Salmopolską można dostać się na przykład komunikacją publiczną z Wisły za pośrednictwem powiatowej linii autobusowej Wispol . Drugim wariantem jest podróż ze Szczyrku korzystając z Komunikacji Beskidzkiej . Jakkolwiek częstotliwość kursowania autobusów w ramach zbiorowej komunikacji w obu przypadkach jest zdecydowanie ograniczona. Wszyscy lokalni przewoźnicy realizują na Przełęcz Salmopolską jedynie kilka kursów dziennie.

Alternatywą jest skorzystanie z własnego środku transportu, który można pozostawić na parkingu . Parking znajduje się w niedalekiej odległości od przystanku autobusowego i przez cały rok jest bezpłatny. Dokładną lokalizację miejsc parkingowych  w obrębie Przełęczy Salmopolskiej  zaznaczyłam na poniższej mapce.

Nieopodal parkingu na Przełęczy Salmopolskiej
Nieopodal parkingu na Przełęczy Salmopolskiej

Współrzędne parkingów: 49.66509, 18.96021; 49.66455, 18.96049

Malinów i Jaskinia Malinowska

Z racji swojego położenia wszystkie szlaki, które mają swój początek na Przełęczy Salmopolskiej będą prowadzić przede wszystkim po prostym terenie lub nieznacznym, okresowym wzniesieniu. Na potrzeby opisywanej trasy należy najpierw wybrać szlak czerwony . Ma on swój początek na prawo od Regionalnego Zajazdu “Biały Krzyż”. Szlak czerwony prowadzi początkowo po wzniesieniu w otoczeniu nielicznych drzew. Z kolei w późniejszym etapie ulega znacznemu wypłaszczeniu.

Pierwszym punktem na trasie jest Malinów, który stanowi zalesiony szczyt o wysokości 1115 m.n.p.m.. Ciekawym miejscem położonym pod szczytem Malinowa jest Jaskinia Malinowska.  Od 2019 roku udostępnia się ją dla turystów dzięki zamontowaniu nowego, bezpiecznego systemu zejścia, na który składają się metalowe drabinki oraz uchwyty. W Jaskini Malinowskiej panują warunki dość wilgotne z temperaturą nie przekraczającą +6C. Jaskinia nie jest w żaden sposób oświetlona, dlatego decydując się na jej zwiedzanie polecam wyposażyć się w latarkę czołową. Ponadto ze względu na mokrą nawierzchnie lepiej na taką okoliczność wybrać antypoślizgowe buty. Charakterystyczną cechą Jaskini Malinowskiej są wąskie przejścia, dlatego niekoniecznie polecam ją osobom z klaustrofobią.

Wejście do Jaskini Malinowskiej
Wejście do Jaskini Malinowskiej

Z Malinowa należy dalej kierować się szlakiem czerwonym aż do Malinowskiej Skały. Opisywany odcinek charakteryzuje się dużą różnicą w terenie. Mianowicie szlak początkowo stromo opada w dół, aby następnie wspiąć się zdecydowanie do góry. Również w tym momencie po raz pierwszy będzie można dostrzec górskie grzbiety położone od Malinowskiej Skały, aż po Skrzyczne. Przejście szlaku czerwonego poprowadzonego od Przełęczy Salmopolskiej do Malinowskiej Skały powinno zająć nie więcej niż 1,5 h.

Szlak czerwony prowadzący na Malinowską Skałę
Szlak czerwony prowadzący na Malinowską Skałę
Podejście na Malinowską Skałę szlakiem czerwonym
Podejście na Malinowską Skałę szlakiem czerwonym

Grzbietami z Malinowskiej Skały

Szczyt Malinowskiej Skały (1152 m. n. p.m.) zlokalizowany jest w centralnej części pasma Wiślańskiego. W niedalekiej odległości na północ od samego szczytu znajdować się będzie utworzona na skutek zmian geologicznych szeroka na kilka metrów wychodnia skalna, stanowiąca największą tego typu skałę w Beskidzie Śląskim. Opisywana formacja skalna stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji krajobrazowych tego regionu. Dzięki jej charakterystycznemu wypłaszczeniu istnieje możliwość wejścia na jej powierzchnię, skąd można podziwiać panoramę Beskidów m.in zlokalizowane po lewej stronie Skrzyczne z charakterystyczną wieżą przekaźnikową.

W celu dotarcia na wierzchołek Skrzycznego należy najpierw wybrać szlak zielony , poprowadzony głównymi grzbietami Pasma Wiślańskiego. Wskazany odcinek trasy moim zdaniem stanowi jeden z najbardziej widokowych szlaków turystycznych Beskidu Śląskiego. Prowadzi on w znacznej mierze na otwartym terenie, w całości ukazując piękno tego regionu. Co więcej trasa jest banalnie łatwa, gdyż poprowadzona jest po względnie równym terenie i bez większych przewyższeń. W odległości około 2,6 km od Malinowskiej Skały znajduje się szczyt oznaczony na mapie jako Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m). Mimo, że stanowi trzeci co do wysokości najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, to zdecydowanie mniej oferuje pod względem widokowym niż wędrówka osłoniętymi grzbietami Pasma Wiślańskiego. Dzieje się tak, gdyż teren jest bardziej zakryty poprzez porastająca roślinność i dopiero pod samym szczytem Skrzycznego można ponownie podziwiać rozległe panoramy m.in na imponującą Kotlinę Żywiecką.

Widok z Malinowskiej Skały w stronę Skrzycznego
Widok z Malinowskiej Skały w stronę Skrzycznego
Ze Skrzycznego w stronę Malinowskiej Skały
Ze Skrzycznego w stronę Malinowskiej Skały

Na Skrzyczne i do Schroniska PTTK Skrzyczne

Ostatnim punktem opisywanej trasy będzie Skrzyczne. Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego i mierzy 1257 m n.p.m.. W jego otoczeniu znajduje się Schronisko PTTK Skrzyczne, które pod koniec lat 90 poddano gruntownemu remontowi. W ramach prac budowlanych dokonano m.in. zmiany pokrycia dachu, ale przede wszystkim  dobudowano ogromny taras. Na tarasie usytuowano liczne ławki, które służą turystom do dnia dzisiejszego.

Aktualnie obiekt dysponuje kilkoma pokojami z dostępem do węzła sanitarnego oraz zapewnia bogatą ofertę gastronomiczną. Oprócz Schroniska PTTK Skrzyczne w pobliżu szczytu znajduje się wysoka na 87 metrów stacja przekaźnikowa. Jest ona widoczna praktycznie z każdego zakątka Beskidów.

Schronisko PTTK Skrzyczne
Schronisko PTTK Skrzyczne

Z kolei obok niej udostępniono wysoką na około 5 metrów platformę widokową. Stanowi ona zdecydowanie świetny punkt widokowy na okoliczne pasma górskie. Skrzyczne jest miejscem bardzo popularnym i szeroko dostępnym, gdyż oprócz licznych szlaków turystycznych na jego szczyt doprowadzona jest całoroczna kolej krzesełkowa.

Po swoich śladach do Przełęczy Salmopolskiej

Zazwyczaj staram się tak dobierać trasy, aby nie wracać po swoich śladach. W tym jednak przypadku, ze względu na brak bezpośredniego połączenia autobusowego między Wisłą a Szczyrkiem zalecam powrót tą samą drogą.  Poniżej kilka ujęć z trasy między Skrzycznym a Malinowską Skałą.

Panorama ze szlaku zielonego
Panorama ze szlaku zielonego
Ze Skrzycznego w stronę Malinowskiej Skały
Ze Skrzycznego w stronę Malinowskiej Skały

Przekraczając na powrocie Malinowską Skałę istnieje opcja wydłużenia wycieczki o kolejne szczyty położone tym razem na wschód od niej (Zielony Kopiec czy Barania Góra). Jednak ta opcja będzie dostępna dla osób przebywających w Wiśle i pod warunkiem, że na szlak nie dotarło się własnym środkiem transportu pozostawionym na Przełęczy Salmopolskiej. Wariantów jest wiele i większość została przedstawiona w osobnych wpisach. 

Opisywana wyżej trasa z Przełęcze Salmpolskiej na Skrzyczne będzie opcją najbardziej widokową z optymalnym czasem przejścia oraz z umiarkowaną długością trasy. Bezwzględnie stanowi punkt obowiązkowy na mapie Beskidów.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Skrzyczne przez Malinowską Skałę 

Do zobaczenie na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *