Skrzyczne szczyt
Beskid Śląski Szczyrk Wiosna Wisła

Skrzyczne, Malinowska Skała i Zielony Kopiec

Prawdopodobnie najbardziej widokowym szlakiem w Beskidzie Śląskim jest ten poprowadzony od Skrzycznego po Malinowską Skałę. Z kolei na Skrzyczne najszybciej i najłatwiej można wejść korzystając z jednego ze szlaków turystycznych poprowadzonych ze Szczyrku. Wówczas, po osiągnięciu szczytu, możliwe jest przejście grzbietem Beskidu Śląskiego do Malinowskiej Skały i dalej na Zielony Kopiec. Ostatecznie zejście następuje w Wiśle, z której od niedawna realizowane są bezpośrednie połączenia autobusowe do Szczyrku.

Ocena trudności:
2/5

Region:                Beskid Śląski
Czas:                      6:42 h
Dystans:               20,4 km
Suma podejść:   1004 m
Suma zejść:         1037 m

Początek szlaku:
Szczyrk (ul. Myśliwska)

Koniec szlaku:
Wisła (ul. Czarne)

Początek szlaku na Skrzyczne

Najkrótszy wariant wejścia na Skrzyczne z centralnej części Szczyrku znajduje się bezpośrednio pod kolejką i oznaczony został kolorem niebieskim. Z kolei szlak zielony – mimo, że  dłuższy – jest zdecydowanie mniej męczący i dostarcza lepszych wrażeń krajobrazowych. Oba szlaki doprowadzą na szczyt Skrzycznego, aczkolwiek bardziej polecam wejście szlakiem zielonym .

Zanim jednak szlak zielony doprowadzi na grzbiet Skrzycznego, należy odnaleźć jego początek, który znajduje się przy ulicy Myśliwskiej, zaraz przy Sali weselnej Romeo i Julia. Jeśli miejscem pobytu jest Szczyrk, wystarczy skierować swoje kroki w stronę centralnej części miasta. Jeżeli jednak miejsce zakwaterowanie jest w Wiśle najlepiej jest skorzystać z porannego połączenia autobusowego i wysiąść na przystanku o nazwie Szczyrk Nowy Kościół. Szczegóły połączenia Cieszyn – Ustroń – Wisła – Szczyrk można znaleźć na stronie lokalnego przewoźnika Wispol. Po opuszczeniu autobusu należy przejść na drugą stronę ulicy i przy wspomnianej sali weselnej skręcić w prawo na szlak zielony . Od tego momentu szlak zielony wznosić się będzie łagodnie ku górze, zostawiając za sobą niskie zabudowania mieszkalne. Trasa w przeważającym stopniu poprowadzona jest po kamiennych płytach, a po około 30 minutach zmienia swój charakter na leśny dukt. 

Początek szlaku zielonego w Szczyrku
Początek szlaku zielonego w Szczyrku
Zielony szlak na Skrzyczne
Zielony szlak na Skrzyczne
Drewniana chata na szlaku zielonym
Drewniana chata na szlaku zielonym

Szlakiem zielonym przez Becyrek

Kierując się dalej szlakiem zielonym dochodzi się do miejsca oznaczonego tabliczką Becyrek, przy którym, oprócz kierunkowskazu informującego, że na grzbiet Skrzycznego pozostało 1,5h, znajduje się również punkt widokowy. Warto w tym miejscu na chwilę się zatrzymać – przy punkcie widokowym ustawiona została ławeczka, z której podziwiać można pierwsze rozległe panoramy. Z kolei tuż za Becyrkiem szlak w przeważającym stopniu ma charakter leśny. Aczkolwiek im bardziej w górę, tym częściej widoczne są górskie krajobrazy.

Górna część szlaku zielonego
Górna część szlaku zielonego
Widok ze szlaku zielonego
Widok ze szlaku zielonego

Idąc dalej, na wysokości 1183 m n.p.m. dochodzi się do miejsca gdzie szlak zielony chwilowo łączy się ze szlakiem niebieskim . Aczkolwiek proponuje do samego Skrzycznego trzymać się oznaczeń szlaku zielonego , który nie tylko opiewa w lepsze widoki, ale również prowadzi obok miejsca startu paralotniarzy. W rzeczywistości wysokie i strome zbocze, z którego rozpoczynają lot paralotniarze jest dobrze widoczne, jeśli cały czas wędrówka odbywa się szlakiem zielonym . Z kolei tuż poniżej Skrzycznego trasa chwilowo opada w dół, aby następnie wyprowadzić wprost na platformę widokową.

Końcowy odcinek szlaku zielonego
Końcowy odcinek szlaku zielonego
Końcowy odcinek szlaku zielonego
Końcowy odcinek szlaku zielonego
Przed Górną Stacją Skrzyczne
Przed Górną Stacją Skrzyczne

Podest widokowy na Skrzycznym oraz Skrzyczne

Podest widokowy na Skrzycznem, znajduje się tuż koło Górnej stacji kolei linowej Skrzyczne. Z metalowej platformy widokowej umieszczonej kilka metrów nad ziemią doskonale widoczne są zarysowania najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Z łatwością można dostrzec Plisko, Romankę czy królową Beskidów – Babią Górę. Na dodatek, przy dobrej pogodzie, w oddali można zauważyć postrzępiony zarys Tatr Wysokich. Sam szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m.) położony jest na lewo od wysokiej na 87 metrów stacji przekaźnikowej, która widoczna jest prawie z każdego zakątka Beskidu Śląskiego. Od niedawna przy szczycie znajduje się sporych rozmiarów figurka żaby, umiejscowiona na kamiennym obelisku. Figurka żaby nawiązuje do pewnej legendy, według której nazwa Skrzyczne pochodzi od skrzeczenia żab, które kiedyś zamieszkiwały staw, położony w kotle między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.

Podest widokowy na Skrzycznym
Podest widokowy na Skrzycznym
Panorama Skrzyczne
Panorama Skrzyczne
Przy szczycie Skrzyczne
Przy szczycie Skrzyczne

Z kolei na południe od platformy widokowej znajduje się Schronisko PTTK Skrzyczne, a tuż za nim boisko do siatkówki plażowej. Warto podążyć w jego kierunku, gdyż tuż nad nim widoczna jest wydeptana ścieżka prowadzącą na kolejny, tym razem nieoficjalny punkt widokowy. Panorama z tego miejsca jest jedną z najbardziej rozległych w Beskidach. W rzeczywistości patrząc na wprost dostrzega się odsłoniętą ścieżkę, która najpierw przecina grzbiet Małego Skrzycznego, następnie wznosi się pod Malinowską Skałą, aby – już w oddali – przejść przez grzbiet Zielonego Kopca. Jednocześnie widoku dopełniają wspomniane wcześniej wierzchołki Beskidu Żywieckiego oraz Tatr.

Punkt widokowy koło Skrzycznego
Punkt widokowy koło Skrzycznego
Panorama z punktu widokowego
Panorama z punktu widokowego

Schronisko PTTK Skrzyczne

Schodząc z punktu widokowego warto odwiedzić Schronisko PTTK Skrzyczne, które aktualnie oprócz bogatej oferty gastronomicznej oferuje turystom nocleg w kilku pokojach z dostępem do węzła sanitarnego. Co więcej Schronisko PTTK Skrzyczne połączone jest z ogromnym tarasem widokowym, na którym poustawiane zostały drewniane ławki służące zmęczonym turystom. 

Schronisko PTTK Skrzyczne
Schronisko PTTK Skrzyczne
Taras przed Schroniskiem PTTK Skrzyczne
Taras przed Schroniskiem PTTK Skrzyczne
Wnętrze Schroniska PTTK Skrzyczne
Wnętrze Schroniska PTTK Skrzyczne
Wnętrze Schroniska PTTK Skrzyczne
Wnętrze Schroniska PTTK Skrzyczne

Na Skrzyczne oprócz licznych szlaków turystycznych prowadzi jeszcze wspomniana wcześniej kolei linowa Skrzyczne, która funkcjonuje całorocznie. Kolei liniowa Skrzyczne składa się z dwóch części, ze stacją pośrednią na Hali Jaworzynie. Szczegółowe informacje wraz z cennikiem można znaleźć na stronie Kolei Linowej Centralnego Ośrodka Sportu .

Małe Skrzyczne

Ze Skrzycznego należy kierować się dalej szlakiem zielonym, aż do Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.). W przeciwieństwie do trasy na Skrzyczne ścieżka jest zdecydowanie bardziej szeroka oraz prowadzi wyłącznie po płaskim terenie. Z drugiej jednak strony ta część wędrówki niestety nie pozwala nacieszyć oczy rozległymi panoramami, gdyż aż do Małego Skrzycznego przysłonięta jest niską roślinnością.

Kierując się dalej szlakiem zielonym przechodzi się przez Małe Skrzyczne, w pobliżu którego zaobserwować można oznaczenia zjazdów rowerowych. Dla osób ceniących sobie ten sport przygotowano kilka ścieżek rowerowych typy enduro o zróżnicowanym poziomie trudności. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie kompleksu Szczyrk Enduro Trails

W okolicy szczytu Skrzyczne
W okolicy szczytu Skrzyczne
Początek trasy rowerowej w okolicy Małego Skrzycznego
Początek trasy rowerowej w okolicy Małego Skrzycznego

Jakkolwiek na potrzeby tego wpisu, należy skierować swoje kroki dalej na szlak zielony zostawiając w tyle Małe Skrzyczne. Dalsza wędrówka odbywać się będzie wyłącznie na otwartym terenie. Już w momencia wyjścia z lasu z łatwością można dostrzec dalszy przebieg trasy, który wyznaczony jest wzdłuż szerokiej ścieżki prowadzącej na Malinowską Skałę. Odcinek trasy od Skrzycznego do Malinowskiej Skały to zaledwie 1,2h spokojnego marszu i jedynie pod samą Malinowską Skałą szlak zielony wymaga chwilowego podejścia po skałkach. 

Malinowska Skała

Szczyt Malinowskiej Skały (1152 m n. p.m.) położony jest w centralnej części pasma Wiślańskiego i wbrew pozorom nie znajduje się w tym samym miejscu co charakterystyczna wychodnia skalna. Opisany na mapach szczyt Malinowskiej Skały umiejscowiony jest kilkanaście metrów dalej za formacją skalną i jest płaskim, niczym nie wyróżniającym się punktem. Z kolei sama formacja skalna jest największą tego typu skałę w Beskidzie Śląskim i powstała na skutek zmian geologicznych. Jest również jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc tego regionu. Co więcej, dzięki jej charakterystycznemu wypłaszczeniu istnieje możliwość wejścia na jej powierzchnię, skąd można podziwiać panoramę Beskidów m.in zlokalizowane po lewej stronie Skrzyczne z charakterystyczną wieżą przekaźnikową.

Szlak na Malinowską Skałę
Szlak na Malinowską Skałę
Szlak na Malinowską Skałę
Szlak na Malinowską Skałę
Widok z Malinowskiej Skały
Widok z Malinowskiej Skały

W tym miejscu można zakończyć swoją wędrówkę i wrócić po swoich śladach na Skrzyczne, a następnie do Szczyrku. Jakkolwiek, proponuję udać się dalej aż do Zielonego Kopca, do którego prowadzi malownicza trasa wyznaczona wzdłuż głównego grzbietu górskiego.

Zielony Kopiec

Zielony Kopiec leży w odległości 1,5 km od Malinowskiej Skały, a czas przejścia między tymi dwoma szczytami nie powinien zająć więcej niż 30 minut. Na całej długości trasy należy nadal trzymać się oznaczeń szlaku zielonego . Właściwy wierzchołek Zielonego Kopca leży poza granicami wyznaczonego szlaku turystycznego, dlatego bardzo łatwo go ominąć. W celu dotarcia na szczyt Zielonego Kopca, należy zejść ze szlaku zielonego tuż pod jego wierzchołkiem i przejść kilkadziesiąt metrów ostro pod górę wzdłuż wąskiej ścieżki. Zielony Kopiec mierzy 1152 m n.p.m. i mimo częściowego zalesienia oferuje ciekawą panoramę na okoliczne pasma górskie. Z kolei z Zielonego Kopca najszybciej i najłatwiej jest zejść nieoznakowaną ścieżką, która zaledwie po 700 metrach łączy się ze szlakiem żółtym . Ten z kolei poprowadzi przez grzbiet górski o nazwie Cieńków i dalej aż do Wisły.

Zielony Kopiec widoczny ze szlaku
Zielony Kopiec widoczny ze szlaku
Podejście pod Zielony Kopiec
Podejście pod Zielony Kopiec
Zielony Kopiec - wejście i zejście
Zielony Kopiec - wejście i zejście
Panorama z okolic Zielonego Kopca
Panorama z okolic Zielonego Kopca
Panorama z Zielonego Kopca
Panorama z Zielonego Kopca

Szlakiem żółtym przez Cieńków

Kierując się szlakiem żółtym systematycznie schodzi się w dół po grzbiecie górskim noszącym nazwę Cieńków. Długi na około 8 kilometrów pozwala co jakiś czas spojrzeć na okoliczne, rozległe panoramy. Grzbiet opada kilkoma wyraźnymi progami, których spiętrzenia noszą nazwy Cieńków Wyszni, Cieńków Postrzedni oraz Cieńków. W przeważającym stopniu grzbiet górski pokryty jest polami, a gdzieniegdzie można spotkać niskie zabudowania mieszkalne. Jednym z ciekawszych miejsc Cieńkowa, a także samego Beskidu Śląskiego jest punkt widokowy położony w niedalekiej odległości od  punkt gastronomicznego Ranczo Cieńków. Przy punkcie widokowym znajduje się ławeczka oraz niewielki drewniany podest.

Fragment szlaku żółtego na Cieńków
Fragment szlaku żółtego na Cieńków
Fragment szlaku żółtego na Cieńków
Fragment szlaku żółtego na Cieńków
Panorama ze szlaku żółtego
Panorama ze szlaku żółtego
Szlak żółty na Cieńków
Szlak żółty na Cieńków
Szlak żółty na Cieńków
Szlak żółty na Cieńków
Cieńków - punkt widokowy
Cieńków - punkt widokowy

Z Cieńkowa do Wisły Czarne

Schodząc z punktu widokowego należy kierować się dalej szlakiem żółtym , który po kilkunastu minutach doprowadzi do ulicy Czarne, a następnie na główną drogę krajową w Wiśle. Wówczas – jeżeli miejscem zakwaterowania jest Szczyrk – należy skierować się na przystanek autobusowy o nazwie Wisła Nowa Osada Skrzyżowanie. Ze wskazanego przystanku odjeżdżają bezpośrednie autobusy do Szczyrku w ramach połączenia:  Cieszyn – Ustroń – Wisła – Szczyrk .

Końcowy fragment szlaku żółtego
Końcowy fragment szlaku żółtego

Malinowską Skałę wraz ze szczytem Skrzyczne można również zdobyć rozpoczynając swoją wędrówkę z Przełęczy Salmopolskiej, o czym pisałam we wpisie: Skrzyczne przez Malinowską Skałę . Można również uwzględnić Malinowską Skałę podczas wycieczki na Baranią Górę Barania Góra przez Malinowską Skałę Jak widać, dzięki rozbudowanej siatce szlaków turystycznych w tej części Beskidów wariantów tras jest wiele i naprawdę warto sprawdzić każdy z nich.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *