Kasprowy Wierch (1987 m. n.p.m.) stanowi najczęściej odwiedzany szczyt w polskich Tatrach. Niewątpliwie zawdzięcza to wysokogórskiej kolejce, która co roku przewozi setki turystów na jej szczyt. Na Kasprowy Wierch prowadzi również m.in. szlak zielony , będący zarazem najkrótszym jak i najszybszym wariantem wejścia na jego szczyt. Szlak zielony , mimo że przebiega pod kolejką górską jest niesamowicie widokowy. Równocześnie jego przejście nie wymaga większego przygotowania technicznego ani żelaznej kondycji.
Region: Tatry Zachodnie
Czas: 5:31 h
Dystans: 12,9 km
Suma podejść: 986 m
Suma zejść: 992 m
Początek szlaku:
Zakopane (Kuźnice)
Koniec szlaku:
Zakopane (Kuźnice)
Dojazd do Kuźnic samochodem
Kuźnice znajdują się w południowej części Zakopanego i bezdyskusyjnie stanowią centrum ruchu turystycznego. Dojazd do samych Kuźnic niestety nie jest możliwy, gdyż teren, na którym się znajdują wyłączony jest dla prywatnego ruchu drogowego. Wobec tego, decydując się na własny środek transportu najlepiej jest go pozostawić na jednym z parkingów w okolicy Ronda Jana Pawła II czy Ronda przy Hotelu Imperial. Wówczas, kierując się albo ul. Przewodników Tatrzańskich od Ronda Jana Pawła II albo ul. Mieczysława Karłowicza od Ronda przy Hotelu Imperial w kilkanaście minut dochodzi się do Kuźnic. Trzecim wariantem wejścia na teren Kuźnic jest skorzystanie z tzw. Owczej Ścieżki wytyczonej między ul. Mieczysława Karłowicza a wyciągami narciarskimi. Ścieżka prowadzi za zabudowaniami mieszkalnymi i w krótkim czasie wyprowadza wprost na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Niestety parkingi w okolicy Kuźnic należą do jednych z najdroższych w Zakopanem. Aczkolwiek, w weekendy i święta miasto udostępnia dla mieszkańców i turystów bezpłatne miejsca parkingowe, położone m.in. wzdłuż ul. Bronisława Czecha przy Rondzie Jana Pawła II. Listę wszystkich darmowych miejsc w Zakopanem można znaleźć na stronie miasta Zakopane . Z kolei w dni powszednie polecam Parking do Kuźnic zlokalizowany u wylotu Owczej Ścieżki (współrzędne geograficzne:49.28487, 19.98431). Koszt postoju na wskazanym parkingu jest relatywnie niższy od cen proponowanych przez konkurencyjne parkingi.
„Parking do Kuźnic” lokalizacja na mapie
Dojazd do Kuźnic autobusem
Na terenie miasta Zakopane funkcjonuje podhalańska sieć komunikacyjna. W jej ramach realizowane są połączenia lokalnymi liniami autobusowymi, które dojeżdżają w okolice Kuźnic. Korzystając z linii autobusowej nr 11, nr 14 i nr 21 należy wysiąść na przystanku o nazwie Zakopane Chałubińskiego Rondo, z kolei w przypadku linii autobusowej nr 18 i nr 19 najbliżej położonym miejscem od Kuźnic będzie przystanek o nazwie Zakopane Karłowicza Skrzyżowanie. Rozkłady poszczególnych miejskich linii autobusowych można znaleźć na stronie miasta Zakopane . W przypadku braku pożądanego połączenia można jeszcze skorzystać z prywatnych przewoźników. Pełen rozkład jazdy prywatnych busów znajduje się na stronie Podhale Transit .
Przystanki autobusowe Zakopane Chałubińskiego Rondo i Zakopane Karłowicza Skrzyżowanie
Kuźnice
Kuźnice położone są w południowej części miasta Zakopane, na terenie dolnej partii Doliny Bystrej zlokalizowanej przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Aktualny cennik można znaleźć na stronie TPN . W Kuźnicach znajduje się również Dolna stacja kolei linowej Kasprowy Wierch. Niezbędne informacje, takie jak godziny otwarcia oraz koszt przejazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch zamieszczone są na stronie Kolei linowej Kasprowy Wierch .
Obok Dolnej stacji kolei linowej Kasprowy Wierch, a dokładnie po jej lewej stronie, znajduje się wejście na szlak zielony . Początkowo szlak zielony połączony jest ze szlakiem niebieskim . Następnie przy rozwidleniu szlaków, szlak zielony lekko odbija w lewo kierując wprost do Kasy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po jej przekroczeniu pozostanie 3:10 h marszu na szczyt Kasprowego Wierchu.
Początek szlaku zielonego
Pierwsze metry szlaku zielonego pokonywane są na otwartej przestrzeni. Następnie szlak zielony wchodzi w las, który towarzyszy aż do Myślenickich Turni. Dalszy fragment trasy wymaga systematycznego podejścia, jakkolwiek przejście tego odcinka nie powinno stwarzać większych trudności. Szlak w większości wytyczony jest po żwirowej ścieżce, aby w miarę nabierania wysokości przejść w kamienne stopnie. Z kolei tuż przed Myślenickimi Turniami szlak zielony ostro skręca w prawo, aby następnie doprowadzić na wysokość 1352 m n.p.m. przy Myślenickich Turniach.
Myślenickie Turnie
Przy Myślenickich Turniach znajduje się Pośrednia stacja kolei linowej Kasprowy Wierch. Z kolei dla turystów decydujących się na pieszą wędrówkę na szczyt Kasprowego Wierchu udostępniono kilka ławeczek. Myślenickie Turnie są znakomitym punktem widokowym. Z łatwością można dostrzec zbocza Giewontu czy sam wierzchołek Kasprowego Wierchu, przy którym dokładnie widoczna jest Górna Stacja Kolei linowej Kasprowy Wierch. Z Myślenickich Turni należy dalej kierować się szlakiem zielonym , który po niecałych 2 godzinach doprowadzi na wierzchołek.
Nad Myślenickimi Turniami
Początkowo szlak zielony powyżej Myślenickich Turni łudząco przypomina dotychczasowy fragment przebytej trasy i kieruje łagodnie przez las. Następnie, po około 30 minutach, przekracza granicę lasu jednocześnie po raz pierwszy odsłaniając szersze panoramy. Od tego miejsca ścieżka w przeważającym stopniu ma charakter kamienisty, a wędrówka odbywa się wyłącznie po kamiennych stopniach. Mimo, że szlak zielony systematycznie pnie się ku górze, różnica wysokości jest mało odczuwalna. W czasie pokonywania kolejnych metrów coraz lepiej po lewej stronie prezentują się strzeliste wierzchołki Tatr Wysokich. Z kolei kierując wzrok na prawo z łatwością można dostrzec grań biegnącą od Kasprowego Wierchu aż po Czerwone Wierchy.
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch mierzy 1987 m n.p.m.. i położony jest w grani głównej Tatr, na granicy polsko-słowackiej. Powyżej Górnej Stacji Kolejki Linowej Kasprowy Wierch usytuowany jest budynek pełniący funkcję Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Przy Kasprowym Wierchu znajduje się również węzeł szlaków. Jeden z nich, znakowany kolorem czerwonym prowadzi na pobliski Beskid (2012 m n.p.m.). Wędrówka szlakiem czerwonym w stronę Beskidu nie powinna zająć więcej niż 10 minut, więc warto na niego podejść będąc na Kasprowym Wierchu. Z wierzchołka Beskidu znakomicie widoczny jest strzelisty wierzchołek Świnicy oraz pozostała postrzępioną grań Tatr Wysokich. Osiągając szczyt Beskidu należy następnie powrócić na Kasprowy Wierch, z którego z kolei pozostanie zejście do Kuźnic.
Zdarza się jednak, że Kasprowy Wierch jest punktem wyjścia do zdobywania kolejnych, zazwyczaj wyższych partii Tatr. Z Kasprowego Wierchu wytyczony został szlak chociażby na Świnicę, będącą często punktem docelowym bardziej doświadczonych piechurów. Ponadto z Kasprowego Wierchu prowadzi również jeden z najpiękniejszych szlaków poprowadzony granią aż do Czerwonych Wierchów. Szlak na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie polecam szczególnie w porze letniej. Zimą, może się okazać, że jego przebycie nie zawsze będzie możliwe ze względu na dużą ilość zalegającego śniegu w jego górnych partiach. Wówczas bezpieczniejszym wariantem wejścia na Kasprowy Wierch jest opcja przez Halę Gąsienicową. Więcej na ten temat we wpisie: Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej .
Do zobaczenia na
Górskiej Ścieżce