Beskid Mały obfituje w niezliczoną ilość punktów widokowych. Korzystając ze szlaków turystycznych znajdujących się na jego obszarze z powodzeniem można podziwiać szczyty Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, a nawet Tatr. Miejscem, z którego rozciąga się powyższa panorama jest polana znajdująca się obok szczytu o nazwie Hrobacza Łąka. Z kolei szlak, który na nią prowadzi rozpoczyna się przy Zaporze w Porąbce.
Ocena trudności:
2/5
Region: Beskid Mały Czas: 3:22 h Dystans: 9,8 km Suma podejść: 524 m Suma zejść: 520 m
Początek szlaku: Zapora Porąbka (Żarnówka Mała)
Koniec szlaku: Zapora Porąbka (Żarnówka Mała)
Zapora Porąbka
Początek trasy ma miejsce przy malowniczo położonej zaporze znajdującej się na styku dwóch miasteczek – Międzybrodzia Bialskiego oraz Porąbki. Zapora Porąbka stanowi bez wątpienia największą inwestycję hydrologiczną lat 30 ubiegłego wieku. Wysokość zapory wynosi aż 37,3 metry, z kolei jej długość to 260 metrów. Budowa Zapory Porąbka spowodowała spiętrzenie rzeki Soły, na skutek czego powstało Jezioro Międzybrodzkie. Dla osób zmotoryzowanych obok zapory znajduje się mały nieoficjalny parking, który pomieści kilka samochodów. Niestety w okolicy brak jest innych parkingów, dlatego alternatywą może być skorzystanie z transportu publicznego, prowadzonego w ramach Komunikacji Beskidzkiej.
Połączenia autobusowe realizowane są przez większość miejscowości znajdujących się w zachodniej części Beskidu Małego. Poczynając od Bielsko – Białej autobus przejeżdża przez Kozy, Bujaków, Kobiernice, Porąbkę, Żarnówkę, Międzybrodzie Bialskie i kończy kurs w Międzybrodziu Żywieckim. Wówczas najbliżej położonym przystankiem względem miejsca wejścia na szlak jest przystanek autobusowy o nazwie Żarnówka Mała. Lokalizację przystanku zamieściłam na mapie obok. Z kolei szczegółowy sposób wyszukania odpowiedniego połączenia autobusowego oraz listę przystanków, z których następuje odjazd autobusu, zamieściłam we wpisie Góra Żar i Kiczera z Porąbki.
Kierując się z Zapory Porąbka należy odnaleźć oznaczenia szlaku czerwonego . Już przy samej zaporze ustawiony jest kierunkowskaz, na którym opisano szlaki prowadzące na Hrobaczą Łąkę. Zgodnie z jego oznaczeniami do wskazanego miejsca prowadzi szlak czerwony , ale również szlak żółty .
W obu przypadkach to pokonania jest dystans około 5 kilometrów w czasie 2 godzin. W opisywanym wariancie trasy proponuję najpierw wejść szlakiem czerwonym , z kolei szlak żółty pozostawić na powrót. Tak więc, kierując się oznaczeniami szlaku czerwonego , należy skręcić w prawo za zaporą, a następnie po około 300 metrów skręcić w boczną uliczkę o nazwie Zaporowa.
Przez kolejne kilometry szlak systematycznie będzie wznosił się ku górze. Podejście do Hrobaczej Łąki wiedzie na całym odcinku przez las. Ścieżka ma typowo leśny charakter. Jedynie w początkowym jej fragmencie można natrafić na luźne kamienie oraz inne naturalne przeszkody w postaci wystających korzeni drzew.
Punkt widokowy przy Hrobaczej Łące
Tuż przed właściwym miejscem oznaczonym jako Hrobacza Łąką znajduje się punkt widokowy w postaci metalowego podestu otoczonego barierkami. Z punktu widokowego można podziwiać zabudowania mieszkalne pobliskiej miejscowości Kozy. Z kolei nad metalowym podestem wznosi się stalowy krzyż o wysokości aż 35 metrów. Krzyż został ufundowany przez lokalną społeczność na III tysiąclecie oraz X lecie diecezji Bielsko – Żywieckiej. Usytuowany na wysokości 828 m n.p.m. przy samym szczycie Hrobaczej Łąki, dzięki zamontowanemu oświetleniu widoczny jest z wielu miejsc Beskidu Małego. Idąc dalej z Hrobaczej Łąki należy nadal kierować się oznaczeniami szlaku czerwonego , który po kilkudziesięciu metrach przetnie się ze szlakiem żółtym .
Dom Turystyczno-Rekolekcyjny „Hrobacza Łąka”
Z kolei tuż na początku szlaku żółtego znajduje się Dom Turystyczno – Rekolekcyjny „Hrobacza Łąka”. Obiekt wpisany jest jako prywatne schronisko turystyczne i co ciekawe – prowadzone jest przez księdza. Niestety w 2017 r, w obiekcie wybuchł pożar, w wyniku czego został częściowo zniszczony. Na szczęście budynek został odbudowany zachowując przy tym swoją pierwotną formę. Aktualnie dysponuje prawie czterdziestoma miejscami noclegowymi. W schronisku znajduje się również ogólnodostępna kuchnia, w której turyści mogą przygotować własne posiłki. Na miejscu można także skorzystać z oferty gastronomicznej obiektu. Ponadto obok Domu Turystyczno – Rekolekcyjnego „Hrobacza Łąka” znajduje się kaplica, w której odprawiane są msze święte.
Polana na Hrobaczej
Z Domu Turystyczno – Rekolekcyjnego „Hrobacza Łąka” prowadzi szlak żółty , który doprowadzi do punktu, znajdującego się obok Zapory Porąbka. Jakkolwiek warto jeszcze skierować swoje ślady do miejsca, oznaczonego na mapach jako Polana na Hrobaczej. W tym celu należy zejść ze szlaku żółtego na wydeptaną leśną ścieżkę, która swój początek ma naprzeciwko schroniska. Po przejściu dosłownie kilkunastu metrów oczom ukaże się wspomniana polana, na której znajduje się mała wiata oraz miejsce na palenisko. Dokładny przebieg ścieżki ze schroniska na Polanę na Hrobaczej zaznaczyłem na mapce obok.
Polana na Hrobaczej jest miejscem szczególnie wartym zobaczenia, aczkolwiek nie zawsze jej położenie oznaczone jest na mapach turystycznych. To powoduje, że łatwo ją pominąć podczas planowania wędrówek w tym regionie. Warto jednak odwiedzić Polanę na Hrobaczej, gdyż rozciąga się z niej cudowna panorama nie tylko na sąsiadujące pasma Beskidów, ale również bez trudu można dostrzec z niej Tatry.
Szlakiem żółtym do Zapory Porąbka
Z Polany na Hrobaczej należy wrócić na szlak żółty , który finalnie doprowadzi do miejsca znajdującego się nieopodal Zapory Porąbka.W przeciwieństwie do szlaku czerwonego , szlak żółty w przeważającym stopniu ma charakter asfaltowy. Jedynie przy samym schronisku nawierzchnię stanowi zwykła szutrowa droga, która po chwili ustępuje wspomnianej drodze asfaltowej. Pierwsza część trasy przebiega przez las, z kolei po przejściu około 2 kilometrów wchodzi w zabudowania mieszkalne. Od tego momentu szlak poprowadzi po otwartej przestrzeni i aż do zejścia pozwoli nacieszyć oczy okolicznymi krajobrazami.
Malowniczo położone domki w towarzystwie pasm górskich oraz w otoczeniu jezior towarzyszą przez większość wędrówki szlakiem żółtym . Ostatni fragment trasy to niespełna kilometrowy odcinek prowadzący od miejsca zakończenia szlaku żółtego do Zapory Porąbka. Wówczas należy wybrać oznaczenia szlaku zielonego . Na tym odcinku należy zachować szczególną ostrożność, gdyż szlak prowadzi wzdłuż ogólnodostępnej drogi udostępnionej dla ruchu samochodowego. Z kolei z Zapory Porąbka należy skierować się na przystanek autobusowy Żarnówka Mała lub do miejsca, w którym pozostawiono własny środek transportu.
Opisywana trasa bez wątpienie jest przykładem szlaku, gdzie nie zawsze osiągnięcie szczytu jest głównym założeniem wędrówki. Szlak na Hrobaczą Łąkę obfituje w wiele niezapomnianych punktów widokowych. To powoduje, że trasa jest niezwykle atrakcyjna i dlatego zachęcam do jej zrealizowania w czasie pobytu w Beskidzie Małym.