Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Beskid Śląski Wiosna Wisła

Barania Góra z Przełęczy Kubalonka

Przełęcz Kubalonka położona jest w miejscowości Istebna, zaledwie kilkanaście minut od Wisły. Przez Przełęcz Kubalonka poprowadzony jest szlak czerwony , który swój początek ma w Ustroniu, a koniec aż w Bieszczadach. Główny Szlak Beskidzki, o którym tutaj mowa, przecina Przełęcz Kubalonkę, aby po kilku kilometrach przejść przez grzbiet Baraniej Góry. Trasa nie należy do najkrótszych, ale zapewne do najbardziej urozmaiconych i obfitujących w niezwykłe panoramy górskie.

Ocena trudności:
1.5/5

Region:                Beskid Śląski
Czas:                      7:16 h
Dystans:               23,4 km
Suma podejść:   774 m
Suma zejść:         1056 m

Początek szlaku:
Istebna Przełęcz Kubalonka

Koniec szlaku:
Wisła Czarne / Wisła Nowa Osada

Dojazd do Przełęczy Kubalonka

Na Przełęcz Kubalonka można dojechać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest  skorzystanie z własnego środka transportu. Wówczas przy samej przełęczy z łatwością można znaleźć miejsce parkingowe. Drugą opcją jest transport zbiorowy. Niejednokrotnie pisałam już, że na terenie Beskidu Śląskiego funkcjonuje lokalny przewoźnik o nazwie Wispol . Mnogość oferowanym przez niego połączeń, pozwala praktycznie z każdego zakątku Wisły (oraz Ustronia) dojechać do wybranego miejsca. Poniżej zestawiłam dwa połączenia autobusowe, gdzie punktem końcowym i tym samym miejscem startu wycieczki będzie przystanek o nazwie  Istebna Kubalonka.

Przełęcz Kubalonka
Przełęcz Kubalonka

Platforma widokowa nad Przełęczą Kubalonka

Docierając na Przełęcz Kubalonkę należy w pierwszej kolejności przejść przez ulicę wzdłuż zabudowań o charakterze głównie gastronomicznym, za którymi widoczne będą pierwsze oznaczenia szlaku czerwonego . Jakkolwiek, na potrzeby tego wpisu, proponuję najpierw skierować swoje kroki w stronę platformy widokowej ulokowanej nad Przełęczą Kubalonka. Wymaga to jednak zejścia z oznaczonego szlaku turystycznego i wejścia na nieoznakowaną ścieżkę. Dokładny przebieg trasy zaznaczyłam na mapce poniżej.  Idąc szeroką, żwirową drogą już po kilku minutach podziwiać można pierwsze panoramy górskie. Sama droga, w przeważającym stopniu, pokrywa się z trasą narciarską, przy której ustawione zostały wysokie lampy. Dopiero na końcowym odcinku ścieżka zmienia swój charakter na  polną i odchodzi w lewo. Wówczas przy ścieżce można zauważyć pierwsze oznaczenia szlaku żółtego . Maszerując szlakiem żółtym , po zaledwie kilkunastu metrach po prawej stronie, za drzewami, widoczna będzie platforma widokowa.

Trasa na platformę widokową
Trasa na platformę widokową
Panorama powyżej Przełęczy Kubalonka
Panorama powyżej Przełęczy Kubalonka
Trasa do platformy widokowej
Trasa do platformy widokowej
Platforma Widokowa nad Kubalonką
Platforma Widokowa nad Kubalonką

Wejście na platformę widokową odbywa się po drewnianych belkach. Platforma widokowa została zbudowana w postaci małej, drewnianej wieży, której podest znajduje się zaledwie kilka metrów nad ziemią. To jednak wystarczy, aby móc podziwiać z niej chociażby Cieńków, będący bocznym odgałęzieniem Pasma Baraniej Góry i Skrzycznego. Z kolei tuż nad nim widoczne są niemal wszystkie szczytu Beskidu Śląskiego w tym rejonie – z łatwością można dostrzec Baranią Górę czy Malinowską Skałę.

Panorama z platformy widokowej
Panorama z platformy widokowej

Schodząc z platformy widokowej należy z powrotem wejść na szlak żółty i wrócić do miejsca, gdzie łączył się on z trasą narciarską, Od tego momentu należy trzymać się oznaczeń szlaku żółtego, który po mniej więcej 500 metrach doprowadzi do miejsca oznaczonego na mapach jako Przełęcz Szarcula.

Szarcula i punkt widokowy Szarcula

Przełęcz Szarcula ulokowana jest pomiędzy Kubalonką, a Szarculą na wysokości  759 m n.p.m.. Przez Przełęcz Szarcula przechodzą dwa szlaki: szlak żółty kierujący w stronę Istebnej oraz szlak czerwony , który będzie towarzyszył aż do Baraniej Góry

Kierując się wzdłuż oznaczeń szlaku czerwonego przechodzi się przez niewielkie, skaliste wzniesienie o nazwie Szarcula. Aczkolwiek, zanim stanie się on kolejnym punktem wędrówki na trasie do Baraniej Góry proponuję ponownie zejść ze szlaku i w miejscu o nazwie Skrzyżowanie przy Przełęczy Szarcula skierować się w lewo, na asfaltową drogę. Wówczas asfaltowa droga, oznaczona szlakiem Habsburgów,  doprowadzi do kolejnej platformy widokowej. W celu dotarcia do niej należy przejść kilkanaście  metrów, a następnie skręcić w lewo na bardzo wąska, wydeptaną ścieżkę.  Dokładną lokalizację drugiej platformy widokowej zaznaczyłam poniżej. Z kolei na mapach turystycznych miejsce to często oznaczone jest jako punkt widokowy.

Przełęcz Szarcula
Przełęcz Szarcula
Trasa na punkt widokowy Szarcula
Trasa na punkt widokowy Szarcula

W przeciwieństwie do pierwszej platformy widokowej, z drewnianego podestu łatwiej jest dostrzec Jezioro Czerwińskie, a także wznoszącą się nad nim Rezydencję Prezydenta RP Zamek w Wiśle. Sam punkt widokowy oferuję zbliżoną panoramę, do tej z platformy widokowej nad Kubalonką.

Z Punktu widokowego Szarcula
Z Punktu widokowego Szarcula

Z punktu widokowego należy wrócić do Skrzyżowanie przy Przełęczy Szarcula, a następnie kierować się szlakiem czerwonym , który po kilkunastu minutach dość ostrego podejścia przetnie szczyt o nazwie Szarcula, znajdujący się w lesie.

Szczyt Szarcula
Szczyt Szarcula
Pod szczytem Szarcula
Pod szczytem Szarcula

Z Szarculi czerwonym szlakiem

Z Szarculi należy dalej trzymać się oznaczeń szlaku czerwonego , który prowadząc w głównej mierze wśród lasu doprowadzi na rozległą polanę o nazwie Stecówka. Oprócz nielicznych zabudowań mieszkalnych oraz punktów małej gastronomii, na Stecówce znajduje się urokliwy rzymskokatlocki kościół Matki Bożej Fatimskiej.

Szlak czerwony za Szarculą
Szlak czerwony za Szarculą
Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce
Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce

Zostawiając po prawej stronie wspomniany kościół należy nadal iść szlakiem czerwonym , który na kolejnym odcinku poprowadzi najpierw szeroką, kamienistą ścieżką, aby później na chwilę przejść w asfalt. Ostatnie metry przed Schroniskiem PTTK Przysłop pod Baranią Górą to żmudna wspinaczka po kamieniach.

Szlak czerwony za Stecówką
Szlak czerwony za Stecówką
Asfaltowa część szlaku czerwonego
Asfaltowa część szlaku czerwonego

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą znajduje się na wysokości 951 m n.p.m. i ulokowane jest wśród lasu. W ogromnym budynku, połączonym z tarasem dostępnych jest niemal 60 miejsc noclegowych. Co więcej, w każdym pokoju znajduje się łazienka oraz balkon. Wewnątrz budynku znajduje się również duża jadalnia oraz świetnie zaopatrzony bufet turystyczny. Nie zabrakło również miejsca na dyżurkę GOPR. Z kolei teren przed budynkiem zagospodarowano na ławki, a także leżaki i hamaki. W okresie letnim Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą stanowi bardzo popularne miejsce odpoczynku wśród turystów.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Do obiektu prowadzi również szlak czarny , mający swój początek w Wiśle Czarne. Opisywany szlak jest krótszy od tego z Przełęczy Kubalonka i w przeważającym stopniu prowadzi asfaltową drogą. To wszystko powoduje, że jest częściej wybierany  przez turystów zmierzających w stronę Baraniej Góry. Szczegółowy opis trasy można znaleźć we wpisie: Barania Góra przez Czarną i Białą Wisełkę .

Wycieczkę na Baranią Górę można połączyć również z przejściem na Malinowską Skałę. Wówczas początek trasy znajduje się na Przełęczy Salmopolskiej. Więcej na ten temat we wpisie: Barania Góra przez Malinowską Skałę .

Baraniogórski Ośrodek Kultury

Z kolei obok Schroniska PTTK na Przysłopie zlokalizowany jest Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Przysłopie. Ośrodek czynny jest w sezonie turystycznym od maja do października we wszystkie soboty i niedziele. Wejście do obiektu jest darmowe. Co weekend w ośrodku dyżuruje przewodnik, który z chęcią odpowie na wszelkie pytania. W ośrodku działa Muzeum Turystyki Górskiej Beskidu Śląskiego, w ramach którego zgromadzono najstarsze dokumenty i eksponaty związane z rozwojem turystyki w Beskidzie Śląskim. Wystawione są dokumenty, stare przewodniki, zdjęcia, widokówki, kolekcje odznak turystycznych, kolekcje nart z okresu międzywojennego i współczesnego, księgi pamiątkowe schronisk czy zdjęcia i pamiątki związane z budową wieży widokowej na Baraniej Górze. Z kolei obok Baraniogórskiego Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Przysłopie funkcjonuje Izba Leśna na Przysłopie, w której można obejrzeć egzemplarze fauny i flory charakterystycznej dla beskidzkich lasów, sprzęt służący w dawnych czasach do pracy w lesie oraz myśliwskie trofea. Oba miejsca warto odwiedzić wybierając się na Baranią Górę.

Izba leśna na Przysłopie
Izba leśna na Przysłopie
Baraniogórski Ośrodek Kultury
Baraniogórski Ośrodek Kultury
Wnętrze Baraniogórskiego Ośrodka Kultury
Wnętrze Baraniogórskiego Ośrodka Kultury
Wnętrze Baraniogórskiego Ośrodka Kultury
Wnętrze Baraniogórskiego Ośrodka Kultury

Ponad Schroniskiem PTTK na Przysłopie

Opuszczając Schronisko PTTK na Przysłopie należy kierować się szlakiem czerwonym , który od tego momentu łączy się ze szlakiem niebieskim i szlakiem zielonym . Szlak czerwony na tym odcinku poprowadzony jest dnem wydrążonego koryta o kamienistej nawierzchni. Ten fragment trasy wiąże się z  umiarkowanym podejściem, aczkolwiek  wysiłki rekompensują panoramy. Znakomicie z tego miejsca widoczne jest całe pasmo Małej Fatry, w całości położone po stronie słowackiej. Więcej na temat Małej Fatry można oraz dostępnych szlaków, można znaleźć we wpisie: Velky Rozsutec przez Janosikowe Diery .

Odcinek między Schroniskiem PTTK na Przysłopie a Baranią Górą nie powinien zająć więcej niż trochę ponad godzinę drogi.

Końcowy fragment szlaku przed Baranią Górą
Końcowy fragment szlaku przed Baranią Górą

Barania Góra

Barania Góra jest drugim co do wysokości szczytem leżącym w Beskidzie Śląskim i mierzy 1220 m. n. p. m.. Wierzchołek Baraniej Góry znajduje się na bardzo rozległym, zalesionym terenie. Na zboczach Baraniej Góry swój początek mają źródła Wisły – Biała i Czarna Wisełka. Na samym szczycie Baraniej Góry ustawiona jest bezpłatna wieża widokowa (na dzień dzisiejszy wieża jest tymczasowo zamknięta).

Z wieży widokowej na Baraniej Górze rozpościera się widok od zachodu na m.in Skrzyczne z charakterystyczną wieżą przekaźnikową, przez malowniczo położoną Kotlinę Żywiecką okalającą Jezioro Żywieckie, po rozległe masywy górskie Beskidu Żywieckiego z imponującą Babią Górą. W tle można zobaczyć również Tatry oraz leżące już po słowackiej stronie pasmo Małej Fatry. Przez Baranią Górę przechodzą liczne szlaki turystyczne, jakkolwiek na potrzeby tej wędrówki proponuję wybrać szlak niebieski , który po około 2 godzinach doprowadzi do osiedla Wisła Czarne.

Platforma widokowa na Baraniej Górze
Platforma widokowa na Baraniej Górze
Szlakiem niebieskim z Baraniej Góry
Szlakiem niebieskim z Baraniej Góry

Z Baraniej Góry do Wisły Czarne

Początkowo szlak niebieski wiedzie wąską, kamienistą ścieżką, z której przez pierwsze kilkanaście minut można jeszcze podziwiać rozległe, otaczające panoramy.  Z biegiem czasu szlak niebieski coraz częściej wchodzi w las, aby ostatecznie wyjść na asfaltową  drogę. Praktycznie przez całą swoją długość prowadzi wzdłuż potoku górskiego o nazwie Biała Wisełka, niekiedy przekraczając jej koryto. Niewątpliwą atrakcją tego szlaku jest położony w jego dole Wodospad Kaskady Rodła, będący często celem pieszych wycieczek.

Z kolei na końcu szlaku niebieskiego znajduje się rozległy parking, a tuż przy nim przystanek o nazwie Wisła Czarne Fojtula, z którego odjeżdżają autobusy do centrum Wisły. Niestety lokalny przewoźnik z tej części Wisły oferuje bardzo małą ilość kursów dziennie, szczególnie w sobotę i niedzielę. Aktualne rozkłady jazdy można znaleźć tutaj: Wisła Czarne – Ustroń – Cieszyn , Wisła – Istebna – Koniaków Ochodzita . Alternatywą jest dojście do przystanku o nazwie Wisła Nowa Osada Skrzyżowanie, z którego kursują autobusy w ramach następującego połączenia: Szczyrk – Przełęcz Salmopolska – Wisła – Ustroń – Goleszów – Cieszyn.

Górna część szlaku niebieskiego
Górna część szlaku niebieskiego
Dolna część szlaku niebieskiego
Dolna część szlaku niebieskiego

Trasę od miejsca, w którym szlak niebieski wychodzi na miejskie zabudowania, aż do przystanku Wisła Nowa Osada Skrzyżowanie przedstawiłam na mapce poniżej. Korzystając z tego wariantu trasy dodatkową atrakcją będzie wejście na punkt widokowy ulokowany tuż nad brzegiem Jeziora Czerniańskiego, a także  znajdująca się w jego otoczeniu Zapora Wodna

Punkt widokowy na Jeziorze Czerniańskim
Punkt widokowy na Jeziorze Czerniańskim
Trasa przez Wisła Czarne
Trasa przez Wisła Czarne
Zapora wodna na Jeziorze Czerniańskim
Zapora wodna na Jeziorze Czerniańskim

Powrót do Przełęczy Kubalonka

Z kolei w przypadku, gdy pozostawiono własny środek transportu na parkingu przy Przełęczy Kubalonka należy przy Zaporze Wodnej skręcić na szlak Habsburgów, który przeprowadzi tuż obok Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle, ostatecznie doprowadzając do Przełęczy Kubalonka.

Wejście na Baranią Górę od strony Przełęczy Kubalonka wymaga jedynie w miarę dobrej kondycji – szlak jest długi, a na jego przejście trzeba poświęcić cały dzień. Włożone wysiłki wynagradzają jednak przepiękne panoramy rozciągające się z  platform widokowych, których znalezienie już samo w sobie stanowi atrakcję. Co więcej, trasa na Baranią Górę od Przełęczy Kubalonka jest zdecydowanie mniej uczęszczana od tej poprowadzonej z Wisły. A to, szczególnie w sezonie letnim,  pozwala na uniknięcie tłumów na szlaku.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *