Kościelisko Lato Tatry Zachodnie Zakopane

Wołowiec, Rakoń i Grześ

Wołowiec, Rakoń i Grześ to trzy wysokogórskie szczyty sąsiadujące między sobą i znajdujące się w Tatrach Zachodnich. Trasa przechodząca przez ich wierzchołki jest jedną z najbardziej widokowych w Tatrach i rozpoczyna się u wylotu Doliny Chochołowskiej

Ocena trudności:
3.5/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      10:10 h
Dystans:               26,0 km
Suma podejść:   1389 m
Suma zejść:         1396 m

Początek szlaku:
Siwa Polana (Dolina Chochołowska)

Koniec szlaku:
Siwa Polana (Dolina Chochołowska)

Parking na Siwej Polanie

Początek trasy ma miejsce u wyloty Doliny Chochołowskiej, a dokładnie na Siwej Polanie. Niegdyś na Siwej Polanie prowadzony był wyłącznie wypas owiec. Aktualnie teren został zagospodarowany przede wszystkim pod cele turystyczne i stanowi głównie obszar miejsc parkingowych. Parkingi na Siwej Polanie rozpoczynają się tuż za wjazdem, a kończą przed kasą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ceny za miejsca parkingowe  oscylują na poziomie 15 – 25 zł w zależności od sezonu. Wykaz poszczególnych parkingów na obszarze Siwej Polany wskazałam na mapce poniżej. Z kolei alternatywą do własnego środku transportu jest komunikacja miejska. Szczegółowy sposób dojazdu z różnych części podhala z wykorzystaniem transportu zbiorowego wskazałam we wpisie: Rakoń i Grześ z Doliny Chochołowskiej

Parking na Siwej Polanie
Parking na Siwej Polanie

Ponadto na Siwej Polanie znajdują się liczne wypożyczalnie rowerów, gdyż Dolina Chochołowska, w przeciwieństwie do pozostałych tatrzańskich dolin, jest otwarta dla ruchu rowerowego. Wówczas oprócz uiszczenia opłaty za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego należy taką samą opłatę wnieść za rower. Aktualny cennik opłat znajduje się na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego .

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska stanowi najdłuższą i największą dolinę w Polskich Tatrach i rozciąga się na długości prawie 10 kilometrów. Pod względem administracyjnym dolina znajduje się w granicach wsi Witów, położonej po drodze z Zakopanego do Chochołowa.

Szlak zielony wytyczony przez dolną część Doliny Chochołowskiej w przeważającym stopniu porośnięty jest lasem świerkowym i aż do Polany Huciskiej, znajdującej się w odległości około 4 kilometrów od Siwej Polany, wyznaczony jest wzdłuż szerokiej drogi asfaltowej. Również do tego miejsca dojeżdża kolejka turystyczna “Rakoń”, która składa się z dwóch wagoników i mieści około 50 osób. Kolejka turystyczna “Rakoń” kursuje od kwietnia do września, a koszt przejazdu dla jednej osoby to zaledwie 8 zł. Sam przejazd trwa dosłownie kilka minut, w czasie których kolejka pokonuje dystans 3,5 kilometra.

Kolejka turystyczna "Rakoń"
Kolejka turystyczna "Rakoń"
Początek Doliny Chochołowskiej
Początek Doliny Chochołowskiej

Z kolei z Polany Huciskiej prowadzi już wybrukowana droga i aż do Polany Chochołowskiej systematycznie pnie się lekko ku górze. Na tym odcinku znajdują się liczne odgałęzienia szlaków – szlak żółty i szlak czarny kierują na grzbiety Ornaków, z kolei oznaczenia szlaku czerwonego zaprowadzą na Starorobociański Wierch

Należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że fragment trasy od Siwej Polany do Polany Chochołowskiej prowadzi najpierw wzdłuż nieoznakowanego szlaku, aby dopiero po chwili zrównać się z oznaczeniami szlaku zielonego . Przejście wskazanego odcinka nie powinno zająć więcej niż 2 godziny i finalnie doprowadzi do Polany Chochołowskiej.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Polana Chochołowska położona jest na wysokości 1090–1150 m n.p.m. Dawniej była jednym z głównych ośrodków pasterstwa w Tatrach i wchodziła w skład Hali Chochołowskiej. Obecnie na jej terenie znajdują się przede wszystkim zabytkowe szałasy pasterskie.

Z kolei w jej zachodniej części położone jest największe schronisko w Tatrach, a mianowicie Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Obiekt znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. i jest zarządzany przez PTTK. Jako główna baza noclegowa w rejonie Doliny Chochołowskiej dysponuje aż 121 miejscami noclegowymi. W schronisku dostępna jest bogata oferta gastronomiczna w ramach bufetu, który znajduje się na parterze obiektu. Z kolei obok bufetu funkcjonuje recepcja, w której oprócz meldunku można zakupić pamiątki. Ponadto w dolnej części Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej udostępniona jest kuchnia turystyczna, wyposażona w stalowe blaty oraz lodówkę, a także dystrybutor z wrzątkiem. Kolejne piętra schroniska to już wyłącznie baza noclegowa. Dla wygody osób nocujących, na każdym piętrze znajduje się rozbudowany węzeł sanitarny. Z kolei w otoczeniu Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej ulokowane zostały liczne ławki, a tuż przed jego głównym wejściem stojaki na rowery.

Polana Chochołowska
Polana Chochołowska
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - widok z frontu
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Recepcja w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej
Recepcja w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej

Grześ oraz Rakoń

Początek szlaku żółtego na Grzesia znajduje się tuż obok Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Szlak od pierwszych metrów poprowadzony jest pośród wysoko wypiętrzonych drzew, systematycznie pnąc się ku górze i tylko na nielicznych fragmentach ulega wypłaszczeniu. Z kolei w miejscu przekroczenia górnej granicy lasu, szlak żółty wchodzi w gęsto porośniętą kosodrzewinę, która towarzyszy aż do szczytu. W rzeczywistości dopiero po wejściu na szczyt Grzesia można podziwiać okazałe wierzchołki Tatr Zachodnich. Opisywana trasa zupełnie inaczej wygląda zimą, gdy piętro kosodrzewiny ukryte jest pod śniegiem. Po szczegóły zapraszam do wpisu: Rakoń i Grześ z Doliny Chochołowskiej .

Szlak żółty na Grzesia
Szlak żółty na Grzesia
Szlak żółty na Grzesia
Szlak żółty na Grzesia
Leśny odcinek szlaku żółtego
Leśny odcinek szlaku żółtego
Kosodrzewina na szlaku żółtym
Kosodrzewina na szlaku żółtym
Panorama z Grzesia
Panorama z Grzesia

Grześ, znajdujący się na poziomie 1653 m n.p.m. składa się tak naprawdę z dwóch wierzchołków – polskiego i słowackiego. Obok tabliczki z nazwą szczytu znajduje się również drewniany krzyż upamiętniający konspiracyjne spotkania działaczy polskich i słowackich odbywające się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Z kolei pod samym szczytem widoczna jest ścieżka oznakowana kolorem niebieskim, która prowadzi na szczyt Rakonia.

Wybierając oznakowania szlaku niebieskiego od pierwszych kroków można podziwiać prawie wszystkie szczyty Tatr Zachodnich. Na pierwszym planie oprócz Rakonia, z łatwością można dostrzec Wołowiec, a tuż za nim Starorobociański Wierch. Imponująco wygląda również rozległy masyw Ornaku, znajdujący się po lewej strony. Z kolei na samym szczycie Rakonia (1879 m n.p.m.) oprócz majestatycznego wierzchołka Wołowca widoczna jest grań słowackich Rohaczy. Z kolei z ich prawej strony znajdują się łagodne zbocza Salatynów. Czas przejścia trasy oznaczonej szlakiem niebieskim od Grzesia na Rakoń nie powinien przekroczyć jednej godziny. W przeciwieństwie do szlaku żółtego , szlak niebieski na tym odcinku jest zdecydowanie bardziej łagodny i niewątpliwie dostarcza więcej wrażeń krajobrazowych.

Przebieg szlaku niebieskiego na Rakoń
Przebieg szlaku niebieskiego na Rakoń
Szlak niebieski prowadzący na Rakoń
Szlak niebieski prowadzący na Rakoń

Wołowiec

Podążając z Rakonia oznaczeniami szlaku niebieskiego w zaledwie 40 minut osiąga się wierzchołek Wołowca. Szlak niebieski na tym odcinku pnie się cały czas ku górze. Dzięki wytyczonej ścieżce składającej się z beli drewna w bardzo szybkim czasie pokonuje się kolejne metry. Szczyt Wołowca mierzy aż 2063 m n.p.m. i stanowi kopulasty masyw górski. Doskonale widoczny jest z niego Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy, a także Rohackie Stawy, które świetnie wkomponowały się w górską panoramę. Co więcej ze szczytu Wołowca z łatwością można dostrzec pozostałe szlaki prowadzące w stronę kolejnych szczytów Tatr Zachodnich, chociażby w stronę Jastrząbczego Wierchu. Z Wołowca widoczne są również wierzchołki Tatr Wysokich, których grań wybitnie prezentuje się na tle łagodniejszych szczytów Tatr Zachodnich.

Szlak niebieski na Wołowiec
Szlak niebieski na Wołowiec
Wołowiec-tabliczka z nazwą szczytu
Wołowiec-tabliczka z nazwą szczytu
Panorama z Wołowca na słowackie Rohacze, z prawej rohackie stawy
Panorama z Wołowca na słowackie Rohacze, z prawej rohackie stawy
Panorama z Wołowca, po lewej Łopata i Jastrząbczy Wierch
Panorama z Wołowca, po lewej Łopata i Jastrząbczy Wierch
Tatry Zachodnie widoczne z Wołowca
Tatry Zachodnie widoczne z Wołowca
Szlak niebieski z Wołowca, po prawej Rakoń
Szlak niebieski z Wołowca, po prawej Rakoń

Wyżnia Chochołowska Dolina

W okresie letnim najbardziej optymalną opcją zejścia jest powrót na Polanę Chochołowską szlakiem zielonym . W tym celu należy najpierw wrócić szlakiem niebieskim do punktu oznaczonego na mapie jako Pod Wołowcem, które znajduje się w odległości 600 metrów od szczytu. We wskazanym miejscu widoczne jest rozwidlenie szlaków, gdzie szlak zielony przechodząc przez obszar Wyżniej Chochołowskiej Doliny prowadzi bezpośrednio do Polany Chochołowskiej.

Wskazany odcinek charakteryzuje się dość długim przebiegiem – do przejścia jest około 4 kilometrów. Jakkolwiek szlak jest wyjątkowo malowniczy i mimo kamienistego podłoża w sposób łagodny systematycznie opada ku dolinie.

Szlak zielony przez Wyżnią Dolinę Chochołowską
Szlak zielony przez Wyżnią Dolinę Chochołowską

Inaczej sytuacja wygląda w warunkach zimowych, gdzie do Wyżniej Chochołowskiej Doliny mogą schodzić lawiny. Wobec powyższego rekomendowane jest zejście przez Rakoń, a nie szlakiem zielonym . Z kolei z Polany Chochołowskiej należy kierować się dalej szlakiem zielonym  aż do Siwej Polany.

Opisywany wariant trasy na Wołowiec przez Rakoń i Grzesia bez wątpienia wpisuje się w grupę najbardziej malowniczych, ale zarazem długich szlaków poprowadzonych po polskiej stronie Tatr Zachodnich. Aczkolwiek, wycieczkę można skrócić poprzez skorzystanie z noclegu w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej, do czego szczególnie zachęcam. Jest to świetne urozmaicenie górskiej wędrówki, a także ciekawe i cenne doświadczenie.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Wołowiec, Rakoń i Grześ

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *