Szpiglasowy Wierch panorama
Bukowina Tatrzańska Tatry Wysokie Zakopane

Szpiglasowy Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Na Szpiglasowy Wierch prowadzi znakowany szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich albo znad Morskiego Oka. Początek szlaku, bez względu na wybrany wariant trasy, znajduje się w Palenicy Białczańskiej i kończy się w tym samym miejscu. Sam szczyt Szpiglasowego Wierchu położony jest na wysokości 2172 m n.p.m. i oferuje jedną z najpiękniejszych tatrzańskich panoram. 

Ocena trudności:
3.5/5

Region:                Tatry Wysokie
Czas:                      9:37 h
Dystans:               24,9 km
Suma podejść:   1480 m
Suma zejść:         1471 m

Początek szlaku:
Palenica Białczńska

Koniec szlaku:
Palenica Białczańska

Palenica Białczańska

Istnieją dwa warianty wejścia na Szpiglasowy Wierch. Pierwszy z nich prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Polskich, drugi zaś znad Morskiego Oka. Obie trasy wyznaczone są tym samym szlakiem – różnią się jedynie kierunkiem przejścia. 

Do Palenicy Białczańskiej można dostać się w dwojaki sposób – albo komunikacją zbiorową albo przy wykorzystaniu własnego środka transportu. Szczegółowe informacje na temat dostępnej komunikacji miejskiej w rejonie Palenicy Białczańskiej można znaleźć we wpisie Dolina Pięciu Stawów Polskich .

Z kolei najbliżej położony parking samochodowy znajduje się przy samym wejściu na szlak. Parking zarządzany jest przez Tatrzański Park Narodowy i objęty jest obowiązkową rezerwacją miejsc. Bilet można kupić za pośrednictwem strony Tatrzańskiego Parku Narodowego. Alternatywą dla parkingu przy Palenicy Białczańskiej jest skorzystanie z parkingu położonego na Łysej Polanie, ale po stronie słowackiej. Parking składa się z dwóch placów, na których możliwe jest ulokowanie kilkudziesięciu samochodów. Szczegółowe informacje, mapy dojazdów do poszczególnych parkingów oraz dostęp do aktualnego cennika znajduje się również we wpisie Dolina Pięciu Stawów Polskich .

Parking Palenica Białczańska
Parking Palenica Białczańska
Parking na Łysej Polanie
Parking na Łysej Polanie

Droga Oswalda Balzera

Po przekroczeniu punktu wejściowego Tatrzańskiego Parku Narodowego należy kierować się szlakiem czerwonym . Początkowo został on wyznaczony wzdłuż asfaltowej drogi noszącej nazwę Oswalda Balzera. Kolejnym punktem na trasie są Wodogrzmoty Mickiewicza – wodospady, które nazwane zostały Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda. Z kolei tuż za nimi znajduje się rozwidlenie szlaków. Asfaltowa droga znakowana kolorem czerwonym kieruje do Morskiego Oka, z kolei szlak zielony prowadzi Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. W tym miejscu proponuję kierować się zgodnie z oznaczeniami szlaku zielonego i ze względu na występujące łańcuchy przed szczytem Szpiglasowego Wierchu, wybrać wejście od strony Pięciu Stawów Polskich. Stosunkowo łatwiej pokonać wskazany fragment trasy wchodząc przy wykorzystaniu łańcuchów, niż zdecydować się na zejście przy ich użyciu. 

Szlakiem zielonym przez Dolinę Roztoki

Szlak zielony bierze początek tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza i w pierwszej fazie zdecydowanie pnie się ku górze. Po pokonaniu około kilometra ulega stopniowemu wypłaszczeniu i po raz pierwszy odsłania panoramy okalające Dolinę Roztoki.  Idąc dalej, wzdłuż szlaku zielonego , dociera się do skrzyżowania dróg. Widoczny na lewo szlak czarny kieruje wprost do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Z kolei znakowana trasa kolorem zielonym dalej przecina Dolinę Roztoki, doprowadzając do największego wodospadu w Tatrach noszącego nazwę Wielkiej Siklawy, która stanowić będzie kolejny punkt wędrówki. Długość trasy od miejsca wejścia na szlak zielony do Wielkiej Siklawy wynosi około 4,6 kilometra. Z kolei szacowany czas przejścia tego odcinka nie powinien zająć więcej niż 2 h.

Początek szlaku zielonego
Początek szlaku zielonego
Potok górski Roztoka płynący wzdłuż szlaku zielonego
Potok górski Roztoka płynący wzdłuż szlaku zielonego
Leśny fragment szlaku zielonego
Leśny fragment szlaku zielonego
Leśny fragment szlaku zielonego
Leśny fragment szlaku zielonego

Wielka Siklawa w Dolinie Roztoki

Wielka Siklawa znajduje się w górnym piętrze Doliny Roztoki i osiąga wysokość około 70 metrów zyskując miano największego tatrzańskiego wodospadu, lecz nie najwyższego. Najwyższym wodospadem w całym Tatrach jest Ciężka Siklawa, znajdująca się w Dolinie Białej Wody na Słowacji. Wielka Siklawa wypływa z Wielkiego Stawu Polskiego i ma charakter kaskadowy. Z Wielkiej Siklawy należy dalej kierować się oznaczeniami szlaku zielonego , który finalnie znajdzie swój koniec przy Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ten fragment trasy charakteryzuje się zdecydowanie większym przewyższeniem, aczkolwiek podejście nie jest długie.

Końcowy fragment szlaku zielonego
Końcowy fragment szlaku zielonego
Końcowy fragment szlaku zielonego
Końcowy fragment szlaku zielonego
Siklawa - największy wodospad w Tatrach
Siklawa - największy wodospad w Tatrach

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Idąc od strony Wielkiej Siklawy dochodzi się do rozwidlenia szlaków, znajdującego się przy brzegu Wielkiego Stawu Polskiego. W tym miejscu szlak zielony kończy swój bieg, ustępując oznaczeniom szlaku niebieskiego .

Szlak niebieski na lewo kieruje w stronę Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, z kolei na prawo prowadzi wzdłuż pozostałych stawów, finalnie doprowadzając do znakowanego kolorem żółtym szlaku na Szpiglasowy Wierch. Aczkolwiek, w tym miejscu proponuję najpierw skręcić w lewo i w 15 minut podejść prostą ścieżką do Schroniska PTTK W Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Schroniska PTTK W Dolinie Pięciu Stawów Polskich zostało wbudowane w latach 1947 – 1953 i jest najwyżej położonym schroniskiem w polskich Tatrach. Dysponuje prawie 70 miejsc noclegowych i oprócz bogatej oferty gastronomicznej, dysponuje kuchnią, którą oddaje do dyspozycji turystom. Przy Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich działa szkółka górska oraz placówka TOPR-u. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich bez wątpienia uznane jest za jedno z najpiękniejszych w Tatrach. Z kolei sama Dolina Pięciu Stawów Polskich stanowi jeden z najbardziej urokliwych zakątków Tatr, a swoją nazwę zyskała dzięki kompleksowi polodowcowych jezior znajdujących się na jej terenie.

Przedni Staw Polski
Przedni Staw Polski
Przedni Staw Polski i Mały Staw Polski
Przedni Staw Polski i Mały Staw Polski

Wokół Wielkiego Stawu Polskiego

Kierując się ze Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich należy wrócić po swoich śladach 500 metrów do mijanego wcześniej rozwidlenia szlaków i przekroczyć drewniany mostek. Szlak niebieski , który towarzyszy na tym odcinku drogi, prowadzi najpierw wzdłuż brzegu Przedniego i Małego Stawu Polskiego, a następni obok Wielkiego Stawu Polskiego. Przejście tego fragmentu trasy nie jest trudne – ścieżka poprowadzona jest wśród kosodrzewiny, wznosząc się delikatnie ku górze. Po około 35 minutach od opuszczenia Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich przy szlaku niebieskim pojawią się oznaczenia szlaku żółtego , kierującego wprost na Szpiglasową Przełęcz, będąca przedostatnim przystankiem przed szczytem.

Szlak żółty prowadzący obok Wielkiego Stawu Polskiego
Szlak żółty prowadzący obok Wielkiego Stawu Polskiego
Wielki Staw Polski widziany ze szlaku żółtego
Wielki Staw Polski widziany ze szlaku żółtego

Szlakiem żółtym na Szpiglasową Przełęcz

Początek szlaku żółtego charakteryzuje się dość równym terenem wyłożonym kamieniami. Dopiero po przejściu około kilometra trasy, szlak żółty zaczyna się łagodnie wznosić ku górze odsłaniając widok na Wielki Staw Polski. Równocześnie przed sobą doskonale widoczna jest ścieżka, która prowadzi na Szpiglasową Przełęcz. Dzięki temu, że trasa wiedzie zakosami dość szybko osiąga się wysokość, jednocześnie nie odczuwając większego zmęczenia.

Szlak żółty prowadzący zakosami na Szpiglasową Przełęcz
Szlak żółty prowadzący zakosami na Szpiglasową Przełęcz
Szlak żółty na Szpiglasową Przełęcz
Szlak żółty na Szpiglasową Przełęcz

Dopiero przed Szpiglasową Przełęczą szlak żółty wymaga większego zaangażowania, gdyż pod przełęczą zostały zamontowane łańcuchy dla lepszej koordynacji. Aczkolwiek odcinek ubezpieczony łańcuchami jest krótki i raczej nie powinien stanowić problemu dla osób, które miały jakąkolwiek styczność z tego typu sztucznymi ułatwieniami. Szpiglasowa Przełęcz wznosi się na poziomie 2110 m n.p.m i stanowi ostatni punkt przed właściwym szczytem Szpiglasowego Wierchu

Szlak żółty na Szpiglasową Przełęcz
Szlak żółty na Szpiglasową Przełęcz
Szpiglasowa Przełęcz
Szpiglasowa Przełęcz
Podejście na Szpiglasowy Wierch
Podejście na Szpiglasowy Wierch

Szpiglasowy Wierch

Szpiglasowy Wierch znajduje się w głównej grani Tatr Wysokich i mierzy 2172 m n.p.m.. Z jego wierzchołka znakomicie widoczna jest prawie cała grań Orlej Perci, pod którą doskonale prezentuje się Wielki Staw Polski. Z kolei, po przeciwnej stronie, odsłania się panorama na m.in. Rysy, a także Wysoką czy Mięguszowiecki Szczyt. Z Szpiglasowego Wierchu doskonale widać również szczyty położone po słowackiej stronie m. in Krywań i Bystrą, a także słowackie stawy m.in. Niżny Ciemnosmreczyński Staw (Nizne Temnosmrecinske pleso). Zejście z Szpiglasowego Wierchu rozpoczyna się od powrotu do Szpiglasowej Przełęczy, z której albo można wrócić spowrotem do Doliny Pięciu Stawów Polskich albo skierować się w stronę Morskiego Oka.

Szpiglasowy Wierch Panorama na Wielki Staw Polski
Szpiglasowy Wierch Panorama na Wielki Staw Polski
Panorama na Słowacką część Tatr, w dole Niżny Ciemnosmreczyński Staw
Panorama na Słowacką część Tatr, w dole Niżny Ciemnosmreczyński Staw
Panorama na Wysokie Tatry, w dole widoczny przebieg szlaku żółtego
Panorama na Wysokie Tatry, w dole widoczny przebieg szlaku żółtego

Ceprostradą do Morskiego Oka

W przypadku wejścia na Szpiglasowy Wierch szlakiem od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich proponuję tym razem zejść do Morskiego Oka. Trasa od Szpiglasowej Przełęczy do Morskiego Oka nazwana jest ceprostradą i znakowana jest kolorem żółtym. Nazwa ceprostrada pochodzi od słów ceper (turysta w Tatrach) i autostrada. Ceprostrada w całości składa się z podłoża wyłożonego kamieniami i prowadzi po otwartym terenie, dzięki czemu aż do Morskiego Oka dostarcza świetnych wrażeń krajobrazowych. Przedostatni punkt wędrówki znajduje się przy Schronisku PTTK Morskie Oko, z którego pozostaje jeszcze 8 kilometrów żmudnego zejścia asfaltową drogą wprost do Palenicy Białczańskiej. Zejście do Palenicy Białczańskiej wyznaczone jest wzdłuż szlaku czerwonego i powinno nastąpić w czasie nie dłuższym niż 2h. 

Cepostrada prowadząca do Morskiego Oka
Cepostrada prowadząca do Morskiego Oka

Bez wątpienia szlak na Szpiglasowy Wierch jest szlakiem o charakterze długodystansowych i na jego przejście należy przeznaczyć cały dzień. Aczkolwiek panorama z jego szczytu jest w stanie wynagrodzić cały włożony wysiłek i już po zejściu kusi powrotem. 

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Szpiglasowy Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *