Starorobociański Wierch
Kościelisko Lato Tatry Zachodnie Zakopane

Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch

Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem polskich Tatr Zachodnich. Wędrówkę na jego szczyt najlepiej rozpocząć z Doliny Chochołowskiej. Wówczas szlak na Starorobociański Wierch najpierw przecina wierzchołek Trzydniowiańskiego Wierchu (1758 m n.p.m.), aby na końcu przejść jeszcze przez Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.). Trasa, mimo że długa, to niezwykle malownicza.

Ocena trudności:
3.5/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      9:58 h
Dystans:               23,5 km
Suma podejść:   1496 m
Suma zejść:         1502 m

Początek szlaku:
Siwa Polana (Dolina Chochołowska)

Koniec szlaku:
Siwa Polana (Dolina Chochołowska)

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska stanowi najbardziej wysuniętą na zachód dolinę na obszarze polskich Tatr. Co więcej często jest punktem wyjścia do wielu szczytowych wędrówek po grani Tatr Zachodnich.

Jedną z propozycji tras przechodzących również przez Dolinę Chochołowską jest wędrówka na Starorobociański Wierch przez Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch. Drugim wariantem wejścia na Starorobociański Wierch jest trasa przecinająca grzbiet Ornaku. Wówczas początek szlaku ma miejsce u wylotu Doliny Kościeliskiej. Aczkolwiek, kierując się optymalizacją czasu poświęconego wędrówce, opiszę wariant wejścia na Starorobociański Wierch od strony Doliny Chochołowskiej i również kończący się w tym miejscu. 

Dojazd do Siwej Polany

Początek trasy ma miejsce na Siwej Polanie, która znajduje się w północnej części Doliny Chochołowskiej. Do Siwej Polany dojeżdżają busy, wchodzące w skład zbiorowej komunikacji na terenie Podhala. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie Podhale Transit . Korzystając z tej formy transportu, wówczas należy wysiąść na przystanku o nazwie Dolina Chochołowska Siwa Polana , jeśli podróżuje się od strony Zakopanego. Z kolei jadąc od strony Czarnego Dunajca, a także z okolicznych miejscowości (Chochołów, Witów) należy wybrać przystanek o nazwie Witów Dolina Chochołowska Skrzyżowanie.

W przypadku posiadania własnego środka transportu, parkingi znajdują się wzdłuż Siwej Polany, a dokładnie na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową, aż do Kasy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szczegółowy wykaz przykładowych parkingów zaznaczyłam na mapie.   

Przekraczając kasę Tatrzańskiego Parku Narodowego należy  początkowo kierować się drogą asfaltową, która nie jest znakowana szlakiem turystycznym. Dopiero po przejściu kilometrowego odcinka widoczne są oznaczenia szlaku zielonego , które towarzyszą przez całą Dolinę Chochołowską.

Z kolei tuż za wejściem do Doliny Chochołowskiej znajduje się miejsce postoju kolejki turystycznej “Rakoń”. Jest to stylizowany na lokomotywę traktor, do którego doczepiono  dwa wagony, mogące przewieźć jednorazowo maksymalnie 50 osób. Kolejka kursuje w miesiącach letnich, a godziny kursowania zależą od ruchu turystycznego. Podróż kolejką skraca wędrówkę o 4 kilometry, dojeżdżając drogą asfaltową do Polany Huciskiej

Wejście do TPN, w tle kolejka "Rakoń"
Wejście do TPN, w tle kolejka "Rakoń"
Początek Doliny Chochołowskiej
Początek Doliny Chochołowskiej

Szlaki turystyczne prowadzące z Doliny Chochołowskiej

Kierując się od Polany Huciskiej w głąb Doliny Chochołowskiej należy wypatrywać oznaczeń szlaku czerwonego , kierującego w pierwszej kolejności na Trzydniowiański Wierch. Zanim jednak pojawi się kierunkowskaz wskazujący trasę na wskazany szczyt, przy szlaku zielonym na wysokości Starorobociańskiej Doliny znajdują się oznaczenia szlaku żółtego i szlaku czarnego . Finalnie będzie to miejsce zejścia ze Starorobociańskiego Wierchu. Aczkolwiek na tym etapie wędrówki oznakowania należy ominąć i dopiero na Polanie Trzydniówce rozpocząć mozolne wspinanie na wierzchołek Trzydniowiańskiego Wierchu szlakiem czerwonym

W przypadku kontynuacji wędrówki szlakiem zielonym dochodzi się do Polany Chochołowskiej, z której poprowadzony jest przepiękny szlak na Wołowiec. Wówczas trasę można urozmaicić poprzez pobyt w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej, które znajduje się w zachodniej części polany. Opis szlaku w wariancie letnim można znaleźć we wpisie: Wołowiec, Rakoń i Grześ .

Szlaki w Dolinie Chochołowskiej
Szlaki w Dolinie Chochołowskiej

Trzydniowiański Wierch

Początek szlaku czerwonego prowadzi na otwartym terenie i od pierwszych metrów pnie się ku górze. Dodatkowo z chwilą nabierania wysokości, podłoże staje się coraz bardziej sypkie. Z kolei na odcinku leśnym, szlak czerwony wiedzie po wysokich, kamiennych stopniach, gdzieniegdzie umocniony drewnianymi belami. Ten fragment trasy nazwany jest Krowim Żlebem i  charakteryzuje się wysokim nachyleniem terenu. Dopiero po przekroczeniu linii drzew ulega wypłaszczeniu, prowadząc po otwartym terenie, tym samym dostarczając pierwszych wrażeń krajobrazowych.

Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
"Schody" na szlaku czerwonym
"Schody" na szlaku czerwonym

Idąc dalej szlakiem czerwonym w stronę Trzydniowiańskiego Wierchu, po lewej stronie znakomicie widoczny jest grzbiet Ornaku, a pod nim Starorobociańska Dolina. Widoku dopełniają również pozostałe szczyty Tatr Zachodnich – Grześ, Rakoń i Wołowiec. Z kolei patrząc na północny zachód z łatwością można dostrzec Starorobociański Wierch o charakterystycznym kształcie przypominającym piramidę. Długość szlaku czerwonego szacowana jest na 2,7 km i według znaków czas jej przejścia nie powinien wynieść więcej niż 2 godziny.

Pierwsze panoramy na szlaku czerwonym
Pierwsze panoramy na szlaku czerwonym
Widok z Trzydniowiańskiego Wierchu
Widok z Trzydniowiańskiego Wierchu

Kończysty Wierch

Osiągając szczyt Trzydniowiańskiego Wierchu należy kierować się oznaczeniami szlaku zielonego w stronę Kończystego Wierchu. Szlak zielony początkowo opada lekko w dół, aby przez następne kilkanaście minut wznosić się ku górze, na skutek podchodzenia zboczem Czubika. Ostatni fragment trasy na Kończysty Wierch to już mozolna wspinaczka po schodach przedzielonych drewnianymi belami. Z kolei na szczycie Kończystego Wierchu do dotychczasowych panoram Tatr Zachodnich, dołączają szczyty Tatr Wysokich. Na ten odcinek trasy należy poświęcić około godziny czasu. 

Szlak zielony na Kończysty Wierch
Szlak zielony na Kończysty Wierch
Początek "schodków" na Kończysty Wierch
Początek "schodków" na Kończysty Wierch
Widok na Starorobociański Wierch
Widok na Starorobociański Wierch

Starorobociański Wierch

Ostatnim etapem wspinaczki jest osiągnięcie szczytu Starorobociańskiego Wierchu. Kontynuując marsz granią należy kierować się szlakiem czerwonym , który po około 50 minutach doprowadzi na szczyt. Wierzchołek Starorobociańskiego Wierchu mierzy aż 2176 m n.p.m. stanowiąc tym samym najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, ale wyłącznie po polskiej stronie. Pod względem wysokości ustępuje jedynie Bystrej (2248 m n.p.m.), która w całości położona jest na terenie Słowacji. Niewątpliwie jednak, panorama ze Starorobociańskiego Wierchu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Tatrach.

Starorobociański Wierch - tablica
Starorobociański Wierch - tablica
Widok na Kończysty Wierch
Widok na Kończysty Wierch
Panorama ze Starorobociańskiego Wierchu
Panorama ze Starorobociańskiego Wierchu

Ze Starorobociańskiego Wierchu najlepiej kierować się w stronę Siwego Zwornika, dzięki czemu na całej długości trasy można podziwiać świetnie prezentujący się grzbiet Ornaku. Z kolei przekraczając miejsce o nazwie Siwy Zwornik należy kontynuować marsz tym razem szlakiem zielonym aż do Siwej Przełęczy. Zejście ze Starorobociańskiego Wierchu jest raczej strome, ale nie powinno powodować problemów – ścieżka w znacznej części jest wystarczająco szeroka. 

Szlakiem czarnym przez Dolinę Starorobociańską

Na Siwej Przełęczy znajduje się rozwidlenia szlaków, przy którym szlak zielony prowadzi w stronę grzbietu Ornaku, z kolei szlak czarny skręca w lewo w Dolinę Starorobociańską. Optymalizując czas poświęcony na zejście proponuje skorzystać z drugiego wariantu trasy. Szlak czarny w całości poprowadzony jest dnem Doliny Starorobociańskiego i finalnie doprowadza do szlaku zielonego , przechodzącego przez Dolinę Chochołowską. Przejście szlaku czarnego zajmuje około 2,5 godziny, w czasie którym do pokonania jest około 5 kilometrów. Trasa początkowo wiedzie wąską ścieżką po kamieniach, które w niektórych miejscach mogą być mokre na skutek płynącego obok potoku górskiego. Następnie łagodnie wchodzi w las, który przerzedza się dopiero w okolicy wejścia na szlak zielony .

Szlak czarny dnem Doliny Starorobociańskiej
Szlak czarny dnem Doliny Starorobociańskiej
Leśny odcinek szlaku czarnego
Leśny odcinek szlaku czarnego

Bez wątpienia Starorobociański Wierch przykuwa uwagę swoim charakterystycznym kształtem przypominającym piramidę. Ponadto będąc najwyższym szczytem Tatr Zachodnich z góry gwarantuje świetną panoramę. Aczkolwiek trasa jest długa i chwilami wymaga lepszej kondycji, o czym należy pamiętać wyruszając na szczyt Starorobociańskiego Wierchu.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

1 komentarz

  1. Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you happen to be a
    great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage you to continue your great
    job, have a nice afternoon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *