Starorobociański Wierch
Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane

Starorobociański Wierch: mapa, trasa, najkrótszy szlak

Starorobociański Wierch jest najwyższym szczytem polskich Tatr Zachodnich. Wędrówkę na jego szczyt najlepiej rozpocząć z Doliny Chochołowskiej. Wówczas szlak na Starorobociański Wierch najpierw przecina wierzchołek Trzydniowiańskiego Wierchu, aby na końcu przejść jeszcze przez Kończysty Wierch. Trasa, mimo że długa, to niezwykle malownicza.

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      9:58 h
Dystans:               23,5 km
Suma podejść:   1496 m
Suma zejść:         1502 m

Początek szlaku:
Siwa Polana (Dolina Chochołowska)

Koniec szlaku:
Siwa Polana (Dolina Chochołowska)

Starorobociański Wierch

- Jaki szlak na Starorobociański Wierch? -

Najkrótszy szlak na Starorobociański Wierch rozpoczyna się u wylotu Doliny Chochołowskiej, a dokładnie na Siwej Polanie. W tym wariancie trasa na Starorobociański Wierch przechodzi jeszcze przez Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch. Drugą opcją wejścia na Starorobociański Wierch jest trasa poprowadzona grzbietem Ornaku. Wówczas początek szlaku ma miejsce u wylotu Doliny Kościeliskiej. Aczkolwiek, kierując się optymalizacją czasu poświęconego wędrówce, opiszę wariant wejścia na Starorobociański Wierch od strony Doliny Chochołowskiej i również kończący się w tym miejscu. 

Starorobociański Wierch

- Dojazd do Siwej Polany -

Szlak na Starorobociański Wierch najlepiej rozpocząć z Siwej Polany, która znajduje się w północnej części Doliny Chochołowskiej. Do Siwej Polany dojeżdżają busy, wchodzące w skład zbiorowej komunikacji na terenie Podhala. Korzystając z tej formy transportu, wówczas należy wysiąść na przystanku o nazwie Dolina Chochołowska Siwa Polana. Znajduje się on zaraz przy Kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Drugim przystankiem, położonym w odległości około 2 kilometrów od wejścia na szlak jest przystanek o nazwie Witów Dolina Chochołowska Skrzyżowanie, umiejscowiony przy głównej drodze wojewódzkiej 958. Aktualny rozkład jazdy do wskazanych przystanków wygląda następująco:

Do Siwej Polany można również dojechać własnym środkiem transportu. W tym przypadku do wyboru jest kilka parkingów zlokalizowanych wzdłuż Siwej Polany, a dokładnie na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką, aż do samej Kasy Tatrzańskiego Parku Narodowego

Parking Siwa Polana

Przystanki autobusowe

Starorobociański Wierch

- Najkrótszy szlak na Starorobociański Wierch -

Najkrótszy szlak na Starorobociański Wierch ma swój początek w Dolinie Chochołowskiej, stanowiącej najbardziej wysuniętą na zachód dolinę na obszarze polskich Tatr. Przekraczając kasę Tatrzańskiego Parku Narodowego należy  początkowo kierować się drogą asfaltową, która nie jest znakowana szlakiem turystycznym. Dopiero po przejściu kilometrowego odcinka widoczne są oznaczenia szlaku zielonego , które towarzyszą przez całą Dolinę Chochołowską. Jakkolwiek na potrzeby wycieczki na Starorobociański Wierch w pierwszej kolejności należy dojść do Polany Huciskiej, znajdującej się mniej więcej w połowie Doliny Chochołowskiej.

Warto wiedzieć, że w sezonie letnim do Polany Huciskiej można również dojechać kolejką turystyczną „Rakoń”, której miejsce odjazdu znajduje się tuż za Kasą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kolejka turystyczna „Rakoń” to stylizowany na lokomotywę traktor, do którego doczepiono dwa wagony, mogące przewieźć jednorazowo maksymalnie 50 osób. Kolejka kursuje w miesiącach letnich, a godziny kursowania zależą od ruchu turystycznego. Podróż kolejką skraca wędrówkę o 4 kilometry, dojeżdżając drogą asfaltową do Polany Huciskiej. 

Starorobociański Wierch: Wejście do TPN, w tle kolejka "Rakoń"
Wejście do TPN, w tle kolejka "Rakoń"
Starorobociański Wierch: Początek Doliny Chochołowskiej
Początek Doliny Chochołowskiej

Starorobociański Wierch

- Mapa i szlaki turystyczne w Dol. Chochołowskiej -

Kierując się od Polany Huciskiej w głąb Doliny Chochołowskiej należy wypatrywać oznaczeń szlaku czerwonego , kierującego w pierwszej kolejności na Trzydniowiański Wierch. Zanim jednak pojawi się kierunkowskaz wskazujący trasę na wskazany szczyt, przy szlaku zielonym na wysokości Starorobociańskiej Doliny znajdują się oznaczenia szlaku żółtego i szlaku czarnego . Finalnie będzie to miejsce zejścia ze Starorobociańskiego Wierchu. Aczkolwiek na tym etapie wędrówki oznakowania należy ominąć i dopiero na Polanie Trzydniówce rozpocząć mozolne wspinanie na wierzchołek Trzydniowiańskiego Wierchu szlakiem czerwonym

W przypadku kontynuacji wędrówki szlakiem zielonym dochodzi się do Polany Chochołowskiej, z której poprowadzony jest przepiękny szlak na Wołowiec. Wówczas trasę można urozmaicić poprzez pobyt w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej, które znajduje się w zachodniej części polany. Opis szlaku w wariancie letnim można znaleźć we wpisie: Wołowiec, Rakoń i Grześ .

Starorobociański Wierch: Szlaki w Dolinie Chochołowskiej
Szlaki w Dolinie Chochołowskiej

Starorobociański Wierch

- Trzydniowiański Wierch -

Wycieczkę na Starorobociański Wierch należy rozpocząć od podejścia szlakiem czerwonym na Trzydniowiański Wierch. Już od pierwszych metrów trasa zdecydowanie pnie ku górze, a ścieżka jest wyłącznie kamienista. Dodatkowo z chwilą nabierania wysokości, podłoże staje się coraz bardziej sypkie. Z kolei na odcinku leśnym, szlak czerwony wiedzie po wysokich, kamiennych stopniach, gdzieniegdzie umocniony drewnianymi belami. Ten fragment trasy nazwany jest Krowim Żlebem i  charakteryzuje się wysokim nachyleniem terenu. Dopiero po przekroczeniu linii drzew ulega wypłaszczeniu, prowadząc po otwartym terenie, tym samym dostarczając pierwszych wrażeń krajobrazowych.

Starorobociański Wierch: Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Starorobociański Wierch: "Schody" na szlaku czerwonym
Starorobociański Wierch: "Schody" na szlaku czerwonym

Idąc dalej szlakiem czerwonym w stronę Trzydniowiańskiego Wierchu, po lewej stronie znakomicie widoczny jest grzbiet Ornaku, a pod nim Starorobociańska Dolina. Widoku dopełniają również pozostałe szczyty Tatr Zachodnich – Grześ, Rakoń i Wołowiec. Z kolei patrząc na północny zachód z łatwością można dostrzec Starorobociański Wierch o charakterystycznym kształcie przypominającym piramidę. Długość szlaku czerwonego szacowana jest na 2,7 km i według znaków czas jej przejścia nie powinien wynieść więcej niż 2 godziny.

Starorobociański Wierch: Pierwsze panoramy na szlaku czerwonym
Pierwsze panoramy na szlaku czerwonym
Starorobociański Wierch: Widok z Trzydniowiańskiego Wierchu
Widok z Trzydniowiańskiego Wierchu

Starorobociański Wierch

- Kończysty Wierch -

Osiągając szczyt Trzydniowiańskiego Wierchu należy kierować się oznaczeniami szlaku zielonego w stronę Kończystego Wierchu. Szlak zielony początkowo opada lekko w dół, aby przez następne kilkanaście minut wznosić się ku górze, na skutek podchodzenia zboczem Czubika. Ostatni fragment trasy na Kończysty Wierch to już mozolna wspinaczka po schodach przedzielonych drewnianymi belami. Na ten odcinek trasy należy poświęcić około godziny czasu. Z kolei na szczycie Kończystego Wierchu do dotychczasowych panoram Tatr Zachodnich, dołączają szczyty Tatr Wysokich.

Z racji tego, że Kończysty Wierch położony jest na głównej grani Tatr Zachodnich wędrówkę z niego można kontynuować z dwóch przeciwnych kierunkach. Skręcając w prawo szlak czerwony doprowadzi na szczyt Jarząbczego Wierchu, o którym pisałam we wpisie: Jarząbczy Wierch w Tatrach Zachodnich: najkrótszy szlak . Z kolei wybierając trasę na wprost szlak czerwony pozwoli po około 50 minutach wspiąć się na wierzchołek Starorobociańskiego Wierchu.

Starorobociański Wierch: Szlak zielony na Kończysty Wierch
Szlak zielony na Kończysty Wierch
Starorobociański Wierch: Początek "schodków" na Kończysty Wierch
Początek "schodków" na Kończysty Wierch

Starorobociański Wierch

- Czy wejście na Starorobociański Wierch jest trudne?-

Ostatnim etapem wspinaczki jest osiągnięcie szczytu Starorobociańskiego Wierchu. Wejście na Starorobociański Wierch nie jest trudne, jakkolwiek podejście może być chwilami męczące. Trawersując zbocze przez cały czas widoczny jest przebieg szlaku, a podejście w jego końcowym fragmencie odbywa się głównie zakosami. Ścieżka jest wąska, aczkolwiek bezpiecznie oddalona od urwiska. Szlak ma charakter wyłącznie kamienisty, co powoduje, że podłoże miejscami może być sypkie i tym samym utrudniać wspinaczkę.

Wierzchołek Starorobociańskiego Wierchu mierzy aż 2176 m n.p.m. stanowiąc tym samym najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, ale wyłącznie po polskiej stronie. Pod względem wysokości ustępuje jedynie Bystrej (2248 m n.p.m.). 

Starorobociański Wierch: Panorama w stronę Starorobociańskiego Wierchu
Panorama w stronę Starorobociańskiego Wierchu
Szlak czerwony na Starorobociański Wierch
Szlak czerwony na Starorobociański Wierch
Szlak czerwony na Starorobociański Wierch
Szlak czerwony na Starorobociański Wierch

Starorobociański Wierch

- Co widać ze Starorobociańskiego Wierchu?-

Widok ze Starorobociańskiego Wierchu (2176 m n.p.m.) należy do jednego z ładniejszych w Tatrach Zachodnich. Z wierzchołka Starorobociańskiego Wierchu widać przede wszystkim Raczkową Czubę (słow. Jakubiná), Jarząbczy Wierch i oczywiście Kończysty Wierch.  Z kolei w przeciwnym kierunku z łatwością można dostrzec grupę Ornaków czy postrzępioną grań Tatr Wysokich. Nie sposób również nie zauważyć Bystrej (słow. Bystrá), położonej tuż obok Starorobociańskiego Wierchu. 

Starorobociański Wierch - tablica
Starorobociański Wierch - tablica
Starorobociański Wierch: Widok na Kończysty Wierch
Widok na Kończysty Wierch
Starorobociański Wierch: Panorama na Raczkową Czubę
Panorama na Raczkową Czubę
Starorobociański Wierch: Panorama ze Starorobociańskiego Wierchu
Panorama ze Starorobociańskiego Wierchu
Starorobociański Wierch: Widok na Starorobociański Wierch od strony Siwego Zwornika
Widok na Starorobociański Wierch od strony Siwego Zwornika

Ze Starorobociańskiego Wierchu najlepiej kierować się w stronę Siwego Zwornika, dzięki czemu na całej długości szlaku czerwonego można podziwiać świetnie prezentujący się grzbiet Ornaku. Ten fragment trasy jest raczej stromy, ale nie powinien powodować problemów – ścieżka w znacznej części jest wystarczająco szeroka. Jakkolwiek przy samym szczycie przebiega w bliskiej odległości od urwiska. Z kolei przekraczając miejsce o nazwie Siwy Zwornik należy kontynuować marsz tym razem szlakiem zielonym aż do Siwej Przełęczy.

Starorobociański Wierch

- Szlakiem czarnym przez Dolinę Starorobociańską -

Na Siwej Przełęczy znajduje się rozwidlenia szlaków, przy którym szlak zielony prowadzi w stronę grzbietu Ornaku, z kolei szlak czarny skręca w lewo w Dolinę Starorobociańską. Optymalizując czas poświęcony na zejście proponuje skorzystać z drugiego wariantu trasy. Szlak czarny w całości poprowadzony jest dnem Doliny Starorobociańskiego i finalnie doprowadza do szlaku zielonego , przechodzącego przez Dolinę Chochołowską. Przejście szlaku czarnego zajmuje około 2,5 godziny, w czasie którym do pokonania jest nie więcej niż 5 kilometrów. Trasa początkowo wiedzie wąską ścieżką po kamieniach, które w niektórych miejscach mogą być mokre na skutek płynącego obok potoku górskiego. Następnie łagodnie wchodzi w las, który przerzedza się dopiero w okolicy wejścia na szlak zielony .

Starorobociański Wierch: Szlak czarny dnem Doliny Starorobociańskiej
Szlak czarny dnem Doliny Starorobociańskiej
Starorobociański Wierch: Leśny odcinek szlaku czarnego
Leśny odcinek szlaku czarnego

Bez wątpienia Starorobociański Wierch przykuwa uwagę swoim charakterystycznym kształtem przypominającym piramidę. Ponadto będąc najwyższym szczytem Tatr Zachodnich z góry gwarantuje świetną panoramę. Aczkolwiek trasa jest długa i chwilami wymaga lepszej kondycji, o czym należy pamiętać wyruszając na szczyt Starorobociańskiego Wierchu.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Chcesz więcej?