Kopa Kondracka Panorama
Kościelisko Lato Tatry Zachodnie Zakopane

Z Kasprowego Wierchu na Czerwone Wierchy

Najbardziej widokowym szlakiem Tatr Zachodnich jest odcinek od Kasprowego Wierchu do Kopy Kondrackiej, która zaliczana jest do jednego ze szczytów Czerwonych Wierchów. Wędrówkę niezwykle urokliwą granią można rozpocząć bezpośrednio z Kasprowego Wierchu (wjazd kolejką górską) lub po wejściu na Kasprowy Wierch np. szlakiem zielonym z Kuźnic. 

Ocena trudności:
2/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      8:44 h
Dystans:               18,5 km
Suma podejść:   1547 m
Suma zejść:         1547 m

Początek szlaku:
Zakopane (Kuźnice)

Koniec szlaku:
Zakopane (Kuźnice)

Kasprowy Wierch kolejką linową

Dolna stacja kolei linowej Kasprowy Wierch znajduje się w Kuźnicach, położonych w południowej części miasta Zakopane. Szczegółowy opis dojazdu do Kuźnic, zawarłam we wpisie: Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie . Z kolei aktualne informacje na temat Kolejki linowej Kasprowy Wierch (godziny otwarcia, cennik) można znaleźć na stronie PKL Kasprowy Wierch . W miesiącach letnich zakup biletu na kolei linową może wiązać się z kilkugodzinnym oczekiwaniem. Wobec czego warto dokonać jego zakupu wcześniej wybierając zakup internetowy. Wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch zajmuje około 20 minut z przesiadką w Pośredniej stacji kolei linowej Kasprowy Wierch.

Dolna Stacja kolei linowej Kasprowy Wierch
Dolna Stacja kolei linowej Kasprowy Wierch
Pośrednia Stacja kolei linowej Kasprowy Wierch
Pośrednia Stacja kolei linowej Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie

Obok Dolnej stacji kolei linowej Kasprowy Wierch, a dokładnie po jej lewej stronie, znajduje się wejście na szlak zielony , który po 3:10 h pozwala osiągnąć szczyt Kasprowego Wierchu. Trasa początkowo biegnie wśród lasu, aby zaraz po przekroczeniu Myślenickich Turni wyjść na otwartą przestrzeń. Szlak zielony  w większości wytyczony jest po żwirowej ścieżce, aby w miarę nabierania wysokości przejść w kamienne stopnie. Z kolei tuż przed właściwym szczytem pojawiają się pierwsze rozległe panoramy. W tym miejscu znakomicie prezentują się strzeliste wierzchołki Tatr Wysokich. Z kolei kierując wzrok na prawo z łatwością można dostrzec grań biegnącą od Kasprowego Wierchu aż po Czerwone Wierchy

Panorama ze szlaku zielonego
Panorama ze szlaku zielonego
Widok na Górną stację kolei linowej
Widok na Górną stację kolei linowej

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch położony jest w grani głównej Tatr i znajduje się na granicy polsko – słowackiej. Szczyt góruje odpowiednio nad trzema dolinami walnymi: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej oraz Doliną Cichą po stronie słowackiej. Sam szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m. n.p.m.) znajduje się w bliskiej odległości od Górnej stacji kolei linowej Kasprowy Wierch.

Kasprowy Wierch Panorama
Kasprowy Wierch Panorama

Z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką

W przypadku skorzystania z kolei linowej należy w pierwszej kolejności wspiąć się 200 metrów po kamiennych schodkach w stronę Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego Kasprowy Wierch. W pobliżu obserwatorium znajduje się tabliczka z nazwą szczytu, a tuż obok niego końcowy fragment szlaku zielonego prowadzącego z Kuźnic. 

Po osiągnięciu szczytu Kasprowego Wierchu należy skierować się na szlak czerwony . Od tego momentu szlak czerwony poprowadzi  przez Gorczykową Czubę, Suche Czuby i Suchy Wierch Kondracki w stronę Kopy Kondrackiej, która stanowi jeden ze szczytów zaliczanych do masywu górskiego zwanego Czerwonymi Wierchami.

Miejsce wejścia na szlak czerwony
Miejsce wejścia na szlak czerwony
Początek szlaku czerwonego na Kopę Kondracką
Początek szlaku czerwonego na Kopę Kondracką
Przebieg szlaku czerwonego na Kopę Kondracką
Przebieg szlaku czerwonego na Kopę Kondracką

Trasa z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką przebiega przez główny grzbiet Tatr Zachodnich, prowadząc wzdłuż granicy polsko – słowackiej. Przede wszystkim trasa nie jest trudna i nie wymaga profesjonalnego przygotowania technicznego. Szlak czerwony poprowadzony jest w większości po płaskim terenie i na całej swojej długości przechodzi pod południową granią. Kierując się oznaczeniami szlaku czerwonego , warto co jakiś czas spojrzeć za siebie. Znakomicie widoczne są z tej perspektywy strzeliste wierzchołki Tatr Wysokich. Niewątpliwie pośród nich wyróżnia się wierzchołek Świnicy górujący nad pozostałymi szczytami Tatr. Szczegółowy opis trasy na Świnicę można znaleźć we wpisie: Świnica z Kasprowego Wierchu.

Szlak czerwony, w tle Tatry Wysokie
Szlak czerwony, w tle Tatry Wysokie
Przebieg szlaku czerwonego
Przebieg szlaku czerwonego

Kopa Kondracka (Czerwone Wierchy)

Ostatni fragment trasy na Czerwone Wierchy przebiega wzdłuż szerokiej ścieżki prowadzącej od Przełęczy pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.) do Kopy Kondrackiej (2005 m n.p.m.). W przeciwieństwie do dotychczasowej trasy, wskazany odcinek wymaga chwilowego podejścia. Aczkolwiek wysiłki wynagradzają rozległe panoramy. Przejście z Kasprowego Wierchu na Czerwone Wierchy nie powinno zająć więcej niż 1:30 h.

Przed Kopą Kondracką
Przed Kopą Kondracką
Przed Kopą Kondracką
Przed Kopą Kondracką

Wierzchołek Kopy Kondrackiej mierzy 2005 m n.p.m. i stanowi rozległy, trawiasto – kamienisty teren, idealny do odpoczynku przed dalszą podróżą. Co więcej z wierzchołka rozciągają się widoki zarówno na szczyty Tatr Wysokich, a także szczyty Tatr Zachodnich. Kopa Kondracka – obok Małołączniaka (2096 m n.p.m.), Krzesanicy (2122 m n.p.m.) i Ciemniaka (2096 m n.p.m.) stanowi grupę zwaną Czerwonymi Wierchami. Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od czerwono – brązowej barwy ich stoków, jaką nadaje im roślina, która jesienią, a często już w połowie lata przebarwia się na czerwono. 

Kopa Kondracka-widok z podejścia

Z Kopy Kondrackiej na Wielki Giewont

Z Kopy Kondrackiej należy zejść szlakiem żółtym w stronę Wielkiego Giewontu (1894 m n.p.m.), który z tej perspektywy prezentuje się o wiele łagodniej niż bezpośrednio pod jego zboczem. Szlak żółty prowadzi przede wszystkim szerokimi stopniami w dół i po około 45 minutach doprowadza do miejsca oznaczonego na mapach jako Kondracka Przełęcz (1725 m n.p.m.). Z kolei z Kondrackiej Przełęczy na Wielki Giewont pozostaje 30 minut wspinaczki szlakiem niebieskim . Jakkolwiek czas ten może się zdecydowanie wydłużyć – wierzchołek Wielkiego Giewontu jest często odwiedzany przez turystów. Co więcej zamontowane łańcuchy wspomagające wejście na wskazany szczyt nierzadko powodują zatory na trasie. Oczywiście warto wejść na Wielki Giewont, gdyż szczyt zapewnia bardzo dobre warunki widokowe. Aczkolwiek z Kondrackiej Przełęczy można również zejść bezpośrednio szlakiem niebieskim aż do Kuźnic, z pominięciem szczytu Wielkiego Giewontu

Szlak z Kopy Kondrackiej na Giewont
Widok na Giewont z Kopy Kondrackiej
Widok na Giewont z Kopy Kondrackiej

Hala Kondratowa

Kierując się szlakiem niebieskim z Kondrackiej Przełęczy po około godzinie marszu dociera się do urokliwie położonej Doliny Kondratowej. W jej bliskim otoczeniu, a dokładnie w jej północnej części znajduje się Schronisko PTTK na Hali Kondratowej. Aktualnie (2024) schronisko jest w gruntownej przebudowie. Dotychczas dysponowało zaledwie 20 miejscami noclegowymi i tym samym stanowiło najmniejsze schronisko górskie w polskich Tatrach. Z miejsca gdzie znajduje się obiekt rozciąga się ciekawa panorama. Kierując wzrok w prawo z łatwością można dostrzec masywne zbocza Wielkiego Giewontu. Z kolei na pierwszym planie rysuje się kopulasty wierzchołek Kopy Kondrackiej, z charakterystyczną ścieżką przecinającą Dolinę Kondratową i prowadzącą zakosami do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Opuszczając rejon Hali Kondratowej należy dalej kierować się szlakiem niebieskim poprowadzonym wzdłuż Doliny Bystrej, a następnie przechodząc przez Polanę Kalatówki zejść do Kuźnic.  

"Stare" schronisko na Hali Konradowej
"Stare" schronisko na Hali Konradowej
Polana Kalatówki
Polana Kalatówki

Na koniec chcę podkreślić, że trasa z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką, stanowiącą pierwszy szczyt w grani Czerwonych Wierchów należy do jednej z najpiękniejszych w Tatrach. Łatwo dostępna, opiewająca w niezliczoną ilość rozległych panoram jest punktem obowiązkowym na tatrzańskiej mapie szlaków turystycznych.  

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *