Zamek Księcia Henryka
Karkonosze Karpacz Lato Szklarska Poręba

Zamek Księcia Henryka

Niegdyś na terenach łowieckich wielcy panowie i książeta budowali domki myśliwskie, a ci bardziej zamożni wznosili okazałe zamki. Do dnia dzisiejszego niektóre z nich zachowały swój pierwotny wygląd, a po niektórych pozostały jedynie ruiny. Jednym z ocalałych zameczków jest wybudowany w 1806 roku niewielki Zamek Księcia Henryka.  Znajduje się on we wsi Staniszów, a dokładnie na wzgórzu Grodna. Trasa do niego jest banalnie prosta i nie powinna sprawić żadnego problemu nawet dla amatorów pieszych wędrówek. Co więcej dla zwiedzających Zamek Księcia Henryka dostępny jest darmowy parking zlokalizowany na początku szlaku.

Ocena trudności:
1/5

Region:                Karkonosze
Czas:                      0:42 h
Dystans:               2,2 km
Suma podejść:   92 m
Suma zejść:         98 m

Początek szlaku:
Staniszów

Koniec szlaku:
Staniszów

Krótka historia Zamku Księcia Henryka

Na początku XIX wieku Heinrich LXII von Reuss zlecił budowę Zamku Księcia Henryka.  Zameczek miał spełniać przede wszystkim funkcję posiadłości o charakterze myśliwskim. Mimo, że budowa Zamku Księcia Henryka rozpoczęła się w 1806 r. to dopiero w 1817 r. powstały fundamenty pawilonu i wieża widokowa. Z kolei w 1841 r. kolejny właściciel zamku, ks. Heinrich XII, finalnie ukończył budowlę.

Przez następne lata Zamek Księcia Henryka przechodził na kolejnych właścicieli, niestety z roku na rok popadając w ruinę.  Dopiero w latach 2015-2016 został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych. Jego zwiedzanie możliwe jest od maja do października w godzinach 10.00-17.00. Bilet normalny kosztuje 5 zł, z kolei bilet ulgowy 3 zł. Wszystkie środki zgromadzone z biletów wstępu przeznaczone są na dalszą renowację zamku. Więcej informacji można znaleźć na stronie Zamku Księcia Henryka

Szlakiem żółtym na zamek

Aby dostać się do Zamku Księcia Henryka najprościej kierować się na parking znajdujący się przy ul. Złoty Widok w Staniszowie. Dokładna lokalizacja parkingu widoczna jest na mapie.

Parking jest darmowy, aczkolwiek ilość miejsc parkingowych jest ograniczona i w sezonie może okazać się niewystarczająca dla wszystkich. W związku z powyższym proponuję rozpocząć wycieczkę jeszcze przed otwarciem zamku dla odwiedzających. Wówczas raczej nie powinno się mieć problemu z zaparkowaniem.

Na Zamek Księcia Henryka prowadzi m.in. szlak żółty o długości około 1 kilometra. Aczkolwiek w pewnym momencie trasa ulega rozwidleniu, gdzie do wyboru jest trasa łatwiejsza i trasa trudniejsza, ale za to krótsza. Absolutnie trasa „trudniejsza” nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek trudnościami, które należałoby pokonać w trakcie wspinaczki. Trudno jest nawet mówić o wspinaczce, gdyż trasa w całości prowadzi po leśnej, mocno wydeptanej ścieżce.

Dodatkowo trasa na całej swojej długości jest świetnie oznaczona, więc i nawet niedoświadczony turysta bez przeszkód dotrze do celu.

Współrzędne parkingu:50.82965, 15.72526

Zamek księcia Henryka

Zamek Księcia Henryka mimo swoich niewielkich rozmiarów, potrafi zachwycić. W 2016 roku w ramach remontu odbudowano schody prowadzące do wieży zamkowej, co pozwoliło na udostępnienie jej turystom. Z wieży zamkowej widoczna jest panorama Karkonoszy – od Śnieżki aż po Śnieżne Kotły. Widok dopełnia Zbiornik Sosnówka, sztuczny zalew pełniący rolę zbiornika wody pitnej, położony na południowy zachód od zamku. Pod samym zamkiem znajdują się ławeczki, które służą odwiedzającym zamek turystom.

Zamek Księcia Henryka
Zamek Księcia Henryka
Zamek Księcia Henryka
Zamek Księcia Henryka
Widok z Zamku Księcia Henryka na zbiornik Sosnówka
Widok z Zamku Księcia Henryka na zbiornik Sosnówka

Z racji tego, że Zamek Księcia Henryka znajduje się w bliskiej odległości od Jeleniej Góry oraz niedaleko drogi wyjazdowej z Karpacza warto poświęcić te kilka chwil i go odwiedzić. Niesamowita panorama rozciągająca się z wieży zamkowej na pewno utrwali w pamięci chwile spędzone w Karkonoszach i zachęci do odwiedzenia tych stron w przyszłości.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

1 komentarz

  1. This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
    Kudos!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *