Pasmo Małej Fatry, które leży po stronie słowackiej już od kilku lat przykuwało moją uwagę. Oddalone w niewielkiej odległość od polskiej granicy, rysowało się na horyzoncie podczas moich beskidzkich wędrówek, zdecydowanie przewyższając szczyty po polskiej stronie. Dodatkowo wiedząc, że na jej terenie znajduje się szlak poprowadzony wzdłuż wąwozów urozmaiconych licznymi wodospadami, to była tylko kwestia czasu, kiedy podejmę decyzję o podróży do tej malowniczej krainy. I jedno mogę powiedzieć – nie zawiodłam się, a wręcz mam chęć na więcej. Poniżej wskazuje szczegóły mojej wyprawy, a konkretnie wędrówki na szczyt Velky Rozsutec przez Janosikowe Diery.
Region: Mała Fatra
Czas: 5:20 h
Dystans: 11 km
Suma podejść: 1004 m
Suma zejść: 1018 m
Początek szlaku:
Stefanova (Słowacja)
Koniec szlaku:
Stefanova (Słowacja)
Gdzie położona jest Mała Fatra?
Mała Fatra jest słowackim górskim pasmem wchodzącym w skład Karpat Zachodnich. Dzieli się na Małą Fatrę Luczańską położoną na południowym zachodzie i Małą Fatrę Krywańską zlokalizowaną na północnym wschodzie i tym samym bliżej naszej granicy. Na terenie Małej Fatry Krywańskiej znajduje się jeden z jej wyższych szczytów Velky Rozsutec (1610 m n. p. m), do którego najlepiej dostać się przez wąwóz Janosikowe Diery. Zanim jednak przejdę do opisu szlaku kilka słów o samej Słowacji, a konkretniej o miejscowości Stefanova, z której polecam rozpocząć wędrówkę.
Jak dotrzeć do Stefanova?
Stefanova to niewielka osada położona w Dolinie Nowej we wschodniej części Małej Fatry. Najszybciej będzie się do niej dostać z miejscowości znajdujących się w południowej części Beskidu Żywieckiego t.j. Zwardonia, Soli czy Rajczy. Tym samym planując urlop w Beskidzie Żywieckim można w logiczny sposób zorganizować wycieczkę do Małej Fatry. Najkorzystniej czasowo będzie przekroczyć granicę w okolicach Zwardonia. Dokładną lokalizację przejścia granicznego wraz z trasą od polskiej granicy do miejscowości Stefanova zaznaczyłam na mapie.
Korzystając ze wskazanego przejścia granicznego nie ma obowiązku wykupienia winiety, która jest obligatoryjna na płatnych drogach w Słowacji. Po przekroczeniu granicy w niecałą godzinę można dostać się do Stefanovej.
Koszt postoju samochodu osobowego na parkingu w Stefanovej to jedyne 3 euro. Z kolei wstęp na teren Parku Narodowego Mała Fatra jest bezpłatny. Dokładne położenie parkingu również zostało oznaczone na mapie.
Oczywiście można zdecydować się na nocleg po słowackiej stronie. Wówczas dobrą alternatywą będzie miejscowość Terchova, która położona jest w bliskiej odległości od Stefanova.
Trasa od przejścia granicznego do parkingu w Stefanovej
Współrzędne parkingu:49.23279, 19.06191
Janosikowe diery
Janosikowe Diery położone są na terenie Parku Narodowego Mała Fatra. Na Janosikowe Diery składają się liczne wąwozy i kaniony urozmaicone wysokimi drabinkami, mostkami oraz niekończącymi się kładkami. Wszystko to znajduje się w otoczeniu spadzistych wodospadów i bujnej roślinności.
Wejście na szlak prowadzący do Janosikowe Diery ma miejsce tuż obok wspomnianego parkingu. Początkowo należy wybrać szlak niebieski , z którego po 100 metrach należy zejść w lewo na szlak żółty . Szlak żółty poprowadzony jest najpierw wzdłuż słowackich niskich zabudowań mieszkalnych, aby później w sposób łagodny wejść w las.
Wskazany odcinek powinien zająć nie więcej niż 35 minut i zakończy się w miejscu o nazwie Salaš pod poludnovou skalou. Przy wskazanym punkcie znajdują się klimatyczne, drewniane chatki. Można w nich spróbować lokalnych specjałów. Nieopodal dla turystów udostępniono ławeczki. Z kolei tuż za Salaš pod poludnovou skalou znajduje się zejście na szlak niebieski , który rozpoczyna wędrówkę przez Janosikowe Diery.
Orientacyjnie przejście przez Janosikowe Diery powinno zająć nie więcej niż 1,5 h, aczkolwiek czas ten może się wydłużyć w zależności od warunków panujących na szlaku. Z racji tego, że szlak niebieski biegnie wzdłuż potoku, zalecam bez względu na porę roku wyposażyć się w nieprzemakalne i dobrze przywierające do podłoża obuwie. Podczas wędrówki przez Janosikowe Diery niejednokrotnie należy przekroczyć szlak w miejscu gdzie płynie potok. Po za tym szlak poprowadzony jest wąwozem. To powoduje, że temperatura panująca w nim będzie zdecydowanie o wiele niższa niż na pozostałych odcinkach trasy ze względu na brak nasłonecznienia. Z kolei na końcu wąwozu należy odnaleźć miejsce oznaczone jako Sedlo Medzirozsutce, z którego do Velky Rozsutec pozostanie troszkę ponad godzina drogi.
Velky Rozsutec – najbardziej charakterystyczny szczyt Małej Fatry
Z miejsca o nazwie Sedlo Medzirozsutce należy kierować się szlakiem czerwonym w stronę Velky Rozsutec. Praktycznie od pierwszych metrów szlak zdecydowanie pnie się ostro w górę po znacznej wielkości kamieniach. Z racji tego, że poprowadzony jest przez las w początkowym swoim etapie nie dostarcza żadnych widoków.
Jakkolwiek po przekroczeniu linii lasu otwiera widok na panoramę całej Małej Fatry oraz okolicznych pasm górskich i przede wszystkim na Velky Rozsutec (1610 m. n. p. m.). Jego charakterystyczny postrzępiony wierzchołek będzie widoczny przez resztę drogi na szczyt. Podchodząc pod sam wierzchołek, można mieć wrażenie, że teren będzie co chwilę wznosił się i za chwilę opadał. Będzie to prawdą, gdyż sam szczyt zbudowany jest z mocno postrzępionych skał.
Nie znam innego miejsca o tak charakterystycznym wierzchołku i gdyby nie tabliczka oznaczająca jego szczyt trudno byłoby mi określić gdzie tak naprawdę się znajduję. Poniżej kilka ujęć przedstawiających Velky Rozsutec oraz panoramy widoczne w drodze na jego szczyt.
Velky Rozsutec na długo pozostanie w mojej pamięci ze względu na okazałą i niesamowicie piękną panoramę. Praktycznie z każdej strony dostarcza wrażeń. Niezwykle imponująco z jego wierzchołka wygląda pasmo Małej Fatry Krywańskiej. Charakterystycznym miejscem, które jest widoczne z Velky Rozsutec jest skrzyżowanie szlaków położone u podnóży góry, oznaczone na mapie jako Sedlo Medziholie. Do wskazanego miejsca prowadzi szlak czerwony i będzie to kolejny punkt na opisywanej trasie.
Powrót do Stefanova przez Sedlo Medziholie
Po przejściu przez Janosikowe Diery i wdrapaniu się na szczyt Velky Rozsutec pozostaje powrót do Stefanova. Osobiście ten fragment wycieczki w Małej Fatrze bardzo mnie zaskoczył dość stromym zejściem. Przede wszystkim szlak ubezpieczony jest łańcuchami, więc jeśli do tej pory nie miało się z nimi styczności to może przyspożyć problemów. Dla osób poszukujących chwilowych skoków adrenaliny ten odcinek drogi będzie zdecydowanie jednym z lepszych momentów opisywanej trasy.
W dalszej części wędrówki należy kierować się szlakiem czerwonym , który poprowadzony jest na otwartym terenie. Trasa biegnie wzdłuż wąskiej ścieżki, składającej się z przede wszystkim luźnych kamieni. Dopiero przed miejscem skrzyżowania się szlaków, oznaczonym jako Sedlo Medziholie na chwilę wchodzi w las.
Z kolei będąc już na polanie, przy skrzyżowaniu szlaków należy kierować się szlakiem zielonym aż do samego parkingu. Szlak zielony poprowadzony jest w znacznej mierze przez las. Ścieżka ma typowo górski charakter. Dopiero w niższych partiach przechodzi w leśną drogę, aby na końcowym etapie zakończyć się asfaltem.
Szlaki okresowo zamknięte na Słowacji
Ważna uwaga – niektóre szlaki zamykane są na Słowacji sezonowo ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów. I tak odcinek Seldo Medzirozsutce – Velky Rozsutec – Sedlo Medziholie zamknięty jest w okresie wiosennym, a konkretnie od 1 marca do 15 czerwca. W związku z tym, należy mieć to na uwadze planując wycieczkę. Opisywana trasa będzie więc idealna na sezon wakacyjny. Nie od dziś wiadomo, że po stronie słowackiej jest zdecydowanie mniej turystów niż po stronie polskiej.
Na koniec mogę tylko powiedzieć, że nie przypominam sobie, aby któryś ze szlaków zaskoczył mnie aż taką różnorodnością. Poczynając od niezwykle imponujących wąwozów jakimi są Janosikowe Diery, a kończąc na wybitnie pięknej panoramie z Velky Rozsutec z czystym sumieniem polecam odwiedzić naszych słowackich sąsiadów. Być może – tak jak ja – zakochacie się w Małej Fatrze od pierwszego spojrzenia.
Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Velky Rozsutec przez Janosikowe Diery
Do zobaczenia na
Górskiej Ścieżce
Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.
Śledź mnie na FACEBOOK: