Widok z Zapory Porąbka
Beskid Mały Wiosna

Góra Żar i Kiczera z Porąbki

Wiosenną porą najlepiej jest skoncentrować się na szlakach położonych w niższych partiach gór. W czasie, kiedy w Tatrach czy Karkonoszach trwają roztopy po mijającej zimie, na niższych partiach z powodzeniem można znaleźć oznaki nadchodzącego lata. Miejscem, w którym wiosna w okresie majowo – czerwcowym przybiera najpiękniejsze odcienie zieleni jest Beskid Mały. Z kolei punktem wartym zobaczenia w tym niewielkim paśmie górskim jest Góra Żar i nieopodal leżąca Kiczera. Oba znajdują się na skraju Jeziora Międzybrodzkiego, a trasę przechodzącą przez ich szczyty można rozpocząć z przepięknej Zapory Porąbka

Ocena trudności:
2/5

Region:                Beskid Mały
Czas:                      3:55 h
Dystans:               11,4 km
Suma podejść:   617 m
Suma zejść:         626 m

Początek szlaku:
Zapora Porąbka

Koniec szlaku:
Zapora Porąbka

W stronę Zapory Porąbka

Zapora Porąbka znajduje się na granicy dwóch miasteczek – Porąbki i Międzybrodzia Bialskiego i stanowi pierwszą w Polsce zaporę wodną. Wzniesiona w latach 1928 – 1937 stanowiła największą inwestycję hydrologiczną tamtego okresu. Wysokość zapory wynosi aż 37,3 metry, a jej długość to 260 metrów. Spiętrza wody rzeki Soły, tworząc Jezioro Międzybrodzkie. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, zbudowana w okresie powojennym. Z Zapory Porąbka widoczna jest m. in. Góra Żar.    

Widok z Zapory Porąbka
Widok z Zapory Porąbka

Parking przy Zaporze wodnej w Porąbce

Początek opisywanej trasy ma miejsce przy Zaporze Porąbka. Korzystając z własnego samochodu można pozostawić pojazd nieopodal Elektrowni Wodnej w Porąbce znajdującej się przy zaporze. Parking jest nieoficjalny, aczkolwiek na szerokim wydzielonym pasie pobocza bez problemu znajdzie się miejsce na kilka samochodów. Lokalizację parkingu z podaniem jego współrzędnych wskazałam na mapce obok. 

Parking przy Zaporze Porąbka
Parking przy Zaporze Porąbka

Parking Zapora Porąbka (współrzedne: 49.80864, 19.20879)

Komunikacją miejską w stronę Zapory Porąbka

Dla osób niezmotoryzowanych pozostaje dojazd do Zapory Porąbka ogólnodostępną komunikacją publiczną. Na terenie Beskidu Małego realizowane są połączenia autobusowe w ramach Komunikacji Beskidzkiej . Do miejsca, w którym zlokalizowana jest zapora wodna, można dostać się w dwojaki sposób:

  • albo od strony Międzybrodzia Żywieckiego, wówczas trasa przebiega od Międzybrodzia Żywieckiego, poprzez Międzybrodzie Bialskie, do Żarnówki,
  • albo od strony Bielsko – Białej, wówczas trasa przebiega przez Bielsko – Białą, Kozy, Bujaków, Kobiernice, Porąbkę do Żarnówki.

Miejscem, na który należy wysiąść jest jest przystanek o nazwie Żarnówka Mała. W celu odnalezienia właściwego połączenia autobusowego polecam skorzystać z wyszukiwarki połączeń na stronie Komunikacji Beskidzkiej. Z kolei nazwy poszczególnych przystanków wskazałam na mapie poniżej. Szerzej na temat dostępnej komunikacji na terenie Beskidu Małego można znaleźć we wpisie: Góra Żar i Kiczera z Międzybrodzia Bialskiego

Przystanki na odcinku Bielsko-Biała – Międzybrodzie Żywieckie

Współrzędne przystanku autobusowego: 49.80839, 19.20042

Czerwonym szlakiem na Górę Żar

Z Zapory Porąbka należy kierować się szlakiem czerwonym , który początkowo poprowadzony jest wzdłuż mało uczęszczanej ulicy Łazki przy brzegu Jeziora Międzybrodzkiego. Po kilku minutach marszu szlak czerwony wejdzie w zabudowania mieszkalne. Ten fragment trasy nie jest opatrzony żadnymi kierunkowskazami bądź inną informacją sugerującą, że w pobliżu znajduje się Górą Żar. Dlatego ważne jest aby stale obserwować oznaczenia szlaku czerwonego , które najczęściej znajdują się na drzewach. Dopiero w miejscu skrzyżowania się ulicy Łazki z ulicą Łukową spotkać można po raz pierwszy tabliczkę z informacją o kierunku dojścia na Górę Żar. Miejsce to, zaznaczyłam na mapce niżej. Od tego punktu trasa będzie systematycznie pięła się ku górze, aby po kolejnych kilkunastu minutach wejść w las. 

Widok na Zaporę Porąbka ze szlaku czerwonego
Widok na Zaporę Porąbka ze szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Przebieg szlaku czerwonego ponad zabudowaniami mieszkalnymi
Przebieg szlaku czerwonego ponad zabudowaniami mieszkalnymi
Miejsce zmiany kierunku szlaku czerwonego prowadzącego na Górę Żar
Miejsce zmiany kierunku szlaku czerwonego prowadzącego na Górę Żar

Przejście fragmentu trasy od Zapory Porąbka na szczyt Góry Żar powinno zająć około 1:40 h, w czasie którym do pokonania jest 3,5 km i 454 metrów przewyższenia. W praktyce oznacza to, że aby pokonać ten odcinek trzeba liczyć się z podejściem. Aczkolwiek szlak czerwony poprowadzony jest głównie wśród lasu, który w naturalny sposób chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem w upalne dni.

Leśna część szlaku czerwonego
Leśna część szlaku czerwonego
Odcinek szlaku czerwonego przed Górą Żar
Odcinek szlaku czerwonego przed Górą Żar
Leśna część szlaku czerwonego
Leśna część szlaku czerwonego

Atrakcje na Górze Żar

Szlak czerwony w ostateczności doprowadza na szczyt Góry Żar, której wysokość oscyluje na poziomie 761 m.n.p.m. Góra Żar stanowi najbardziej znane miejsce w Beskidzie Małym i swoją popularność zawdzięcza m.in. kolejce terenowo – linowej prowadzącej na jej szczyt. Kolej linowo-terenowa Góra Żar została uruchomiona w 2004 roku i funkcjonuje przez cały rok w ramach ośrodka narciarskiego Góra Żar. Czas przejazdu między dolną a górną stacją KLT Góra Żar to zaledwie 5 minut. Dzięki temu, w godzinę kolejka może przewieźć nawet 1200 osób. Szczegółowe godziny otwarcia kolejki oraz cennik można znaleźć na stronie KLT Góra Żar. 

Budynek Górnej Stacji KLT Góra Żar
Budynek Górnej Stacji KLT Góra Żar
Restauracja Góra Żar znajdująca się przy Górnej stacji KLT
Restauracja Góra Żar znajdująca się przy Górnej stacji KLT

Z kolei na Górze Żar oprócz kilku punktów gastronomicznych, funkcjonuje również sklep z pamiątkami. Oprócz tego na chętnych czeka całoroczny tor saneczkowy . Ponadto w okolicy Góry Żar znajduje się imponującej wielkości zbiornik wodny należący do część kompleksu elektrowni szczytowo – pompowej Porąbka – Żar. Góra Żar jest również świetnie dostosowana pod względem atrakcji dla rowerzystów – z jej szczytu dostępne są liczne trasy downhillowe. Oprócz tego Góra Żar jest miejscem startu paralotniarzy. Nowością jest gigantycznych rozmiarów ławeczka, ustawiona tuż przy stacji przekaźnikowej, która również znajduje się na szczycie Góry Żar

Całoroczny tor Saneczkowy na Górze Żar
Całoroczny tor Saneczkowy na Górze Żar
Obok Restauracji Góra Żar
Obok Restauracji Góra Żar

Panorama z Góry Żar

Przede wszystkim jednak Góra Żar jest doskonałym punktem widokowym. Z jej szczytu rozciąga się na pierwszym planie panorama na Kotlinę Żywiecką oraz Jezioro Żywieckie. Ponad nimi widoczne są szczyty Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Żywieckiego. Co więcej z Góry Żar, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, można dostrzec postrzępiony wierzchołek Velky Rozsutec należący do pasma Małej Fatry (opis trasy na jego szczyt zamieściłam we wpisie: Velky Rozsutec przez Janosikowe Diery ).

Widok z Góry Żar na Kotlinę Żywiecką i Jezioro Żywieckie
Widok z Góry Żar na Kotlinę Żywiecką i Jezioro Żywieckie
Widok z Góry Żar, w tle gigantyczna ławka
Widok z Góry Żar, w tle gigantyczna ławka
Panorama z Góry Żar
Panorama z Góry Żar

Z Góry Żar na Kiczerę

Ze względu na bliskie położenie Kiczery względem Góry Żar, najlepiej połączyć wycieczkę odwiedzając wymienione szczyty jednego dnia. W celu dotarcia do Kiczery, należy w pierwszej kolejności skierować się do punktu, gdzie szlak czerwony  łączyć się będzie ze szlakiem czarnym i szlakiem zielonym . Miejsce połączenia się wyżej wymienionych szlaków znajduje się przy zachodniej ścianie zbiornika wodnego elektrowni szczytowo – pompowej Porąbka – Żar i zostało wskazane na mapie poniżej. Z opisywanego miejsca należy kontynuować wędrówkę szlakiem czerwonym aż do Kiczery. W początkowej fazie trasa ma charakter wyłącznie asfaltowy. Dopiero po kilkunastu minutach marszu wchodzi łagodnie w las. Na tym etapie polecam bacznie śledzić oznaczenia szlaku czerwonego , gdyż na trasie występują inne drogi, które niekoniecznie doprowadzą do Kiczery.

Miejsce oznaczenia trójkolorowego szlaku na zachodniej ścianie zbiornika wodnego
Miejsce oznaczenia trójkolorowego szlaku na zachodniej ścianie zbiornika wodnego

Z kolei przed samym szczytem Kiczery znajduje się świetny punkt widokowy, przy którym ustawiono ławeczki oraz wygospodarowano miejsce na ognisko. Właściwy szczyt Kiczery znajduje się za punktem widokowym i aby do niego dotrzeć należy skierować swoje ślady na lewo i przechodząc między drzewami dojść do niewielkiej polany, przy której ustawiono tabliczkę z oznaczeniem szczytu.

Panorama z punktu widokowego pod szczytem Kiczery
Panorama z punktu widokowego pod szczytem Kiczery
Punkt widokowy nieopodal szczytu Kiczery
Punkt widokowy nieopodal szczytu Kiczery

Kiczera

Kiczera mierzy 827 m.n.p.m. i znajduje się – tak jak Góra Żar – we wschodniej części Beskidu Małego. Szczyt Kiczery porastają lasy, aczkolwiek stoki znajdujące się pod nią pozbawione są niemal wszystkich drzew. Dzięki temu z Kiczery rozciąga się panorama widokowa na północne wzniesienia Beskidu Małego. Przy samym szczycie znajduje się dość sporych rozmiarów altana, której towarzyszy miejsce na ognisko, wokół którego ustawione został ławeczki. Do altany przytwierdzona jest apteczka, zasponsorowana w ramach inicjatywy społecznej Apteczka na szlaku . Podobne apteczki można spotkać na innych szlakach turystycznych w Beskidach. Obecnie jest ich ponad pięćdziesiąt. Zdecydowanie popieram takie akcje.

Panorama z Kiczery
Panorama z Kiczery
Miejsce na palenisko oraz altana przy szczycie Kiczery
Miejsce na palenisko oraz altana przy szczycie Kiczery

Szlakiem żółtym do Zapory Porąbka

W przypadku konieczności powrotu do Zapory w Porąbce należy skierować się w stronę oznaczeń szlaku żółtego . W przeważającym stopniu szlak żółty biegnie wśród lasu i dopiero przy zabudowaniach mieszkalnych wychodzi na otwartą przestrzeń. Mimo to, trasa zalicza się do tych z kategorii przyjemniejszych, gdyż szlak łagodnie schodzi w dół i w przeważającym stopniu pozbawiony jest skał czy kamieni. Wchodząc w zabudowania mieszkalne należy kontynuować wędrówkę szlakiem żółtym , aż do miejsca, w którym połączy się ze szlakiem zielonym . Skręcając na lewo, ostatecznie szlak zielony doprowadzi z powrotem do Zapory Porąbka.

Panorama przy zejściu do Zapory Porąbka
Panorama przy zejściu do Zapory Porąbka
Leśny odcinek szlaku żółtego
Leśny odcinek szlaku żółtego

Z Kiczery można zejść nie tylko opisaną wyżej trasą. Alternatywą jest zejście z jej szczytu wprost do Międzybrodzia Żywieckiego. Wówczas należy wybrać szlak czerwony , który na kolejnym etapie połączy się ze szlakiem zielonym doprowadzając do wskazanego miasteczka. Szczegółowy opis trasy z Kiczery do Międzybrodzia Żywieckiego zawarłam we wpisie:  Góra Żar i Kiczera z Międzybrodzia Bialskiego .

Opisywana wyżej trasy łączy elementy trasy spacerowej z miejscami o umiarkowanym podejściu. Mimo, że poprowadzona jest po niewielkich wzniesieniach to owocuje w przepiękne panoramy widokowe. Trudno, aby w tym przypadku było inaczej – połączenie gór z jeziorami zawsze ma w sobie coś magicznego, a Beskid Mały jest tego idealnym przykładem. 

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Góra Żar i Kiczera z Porąbki

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *