Rezerwat Przyrody Biała Woda
Pieniny Szczawnica

Rezerwat Przyrody Biała Woda: trasa z Jaworek w Pieninach

Rezerwat Przyrody Biała Woda znajduje się na terenie wsi Jaworki, w gminie Szczawnica. Rezerwat Przyrody Biała Woda stanowi jeden ze skalistych wąwozów Pienin i położony jest zaledwie 2 km od Wąwozu Homole. Wejście do Rezerwatu Przyrody Biała Woda jest darmowe, a jego przejście nie powinno zająć więcej niż 30 minut w jedną stronę. Z Rezerwatu Przyrody Biała Woda można podejść na Przełęcz Rozdziela, która położona jest na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Wędrówkę można dodatkowo wzbogacić zdobywając najwyższy szczyt Pienin – Wysoką, z której z kolei prowadzi bezpośredni szlak do Wąwozu Homole. W efekcie trasę można zaplanować w formie pętli, korzystając z jednego z parkingów w Jaworkach.

Region:                Pieniny
Czas:                      4:46 h
Dystans:               14,3 km
Suma podejść:   716 m
Suma zejść:         713 m

Początek szlaku:
Jaworki

Koniec szlaku:
Jaworki

Rezerwat Przyrody Biała Woda

- Parking w Jaworkach -

Najbliżej położonym parkingiem względem Rezerwatu Przyrody Biała Woda jest parking zlokalizowany tuż przy wejściu na jego teren. Parking jest samoobsługowy, co w rezultacie oznacza, że płatność możliwa jest wyłącznie za pomocą parkomatu. W przypadku zaplanowania wycieczki jedynie do rezerwatu warto więc skorzystać z tego rozwiązania. Jakkolwiek jeśli trasa ma uwzględnić wejście na Przełęcz Rozdziela, a także podejście na Wysoką, to najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie własnego środka transportu przy wejściu do Wąwozu Homole. Koszt parkingu nie powinien wynieść więcej niż 15-20 zł (2024).

W okolice Rezerwatu Przyrody Biała Woda dojeżdżają również autobusy obsługiwane przez prywatnych przewoźników. W rzeczywistości najbliżej położonymi przystankami względem rezerwatu są: Jaworki Czarna Woda oraz Jaworki Homole. Pełen rozkład jazdy dostępny jest na stronie Poznaj Pieniny/rozkład-jazdy .

Lokalizacja parkingów

Lokalizacja przystanków autobusowych

Rezerwat Przyrody Biała Woda

- Jak dotrzeć do Rezerwatu Białej Wody? -

Początek szlaku do Rezerwatu Przyrody Biała Woda znajduje się przy szlaku oznaczonym kolorem żółtym, zaraz za samoobsługowym parkingiem Biała Woda. Dokładne miejsce wejścia na jego teren oznaczyłam na mapie. Trasa do tego punktu – w zależności od wybranego wariantu dojazdu – wygląda następująco:

  • z parkingu przy Wąwozie Homole, a także z przystanku autobusowego Jaworki Homole: najpierw szlakiem zielonym do Centrum Jaworek, a następnie szlakiem żółtym przez zabudowania mieszkalne wzdłuż ul. Biała Woda,
  • z przystanku autobusowego Jaworki Czarna Woda: bezpośrednio z centrum Jaworek szlakiem żółtymprzez zabudowania mieszkalne wzdłuż ul. Biała Woda.
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Centrum wsi Jaworki
Centrum wsi Jaworki
Rezerwat Przyrody Biała Woda
Trasa do Rezerwatu Przyrody Biała Woda

Rezerwat Przyrody Biała Woda

- Czas przejścia -

Wejście do Rezerwatu Biała Woda jest darmowe. Co więcej na jego teren istnieje możliwość wejścia z psem. Dodatkowo trasa jest przystosowana do ruchu rowerowego, w przeciwieństwie do innych szlaków położonych na teren Pienin. Czas jego przejścia to zaledwie 30 minut w jedną stronę, zaś dystans jaki należy pokonać w tym czasie to mniej niż 1,5 kilometra.

Po przekroczeniu dolnej granicy rezerwatu, znajdującej się tuż za Parkingiem Biała Woda, w pierwszej kolejności należy przejść obok zabudowań turystycznych zlokalizowanych wzdłuż szlaku żółtego . W rzeczywistości szlak żółty na tym etapie połączony jest ze szlakiem czerwonym. Dopiero na wysokości punktu o nazwie Biała Woda, szlak czerwony  odchodzi w lewo, a szlak żółty prowadzi dalej wzdłuż wąwozu. Kierując się dalej szlakiem żółtym przechodzi się jego dnem, w otoczeniu skalistych ścian wapiennych i niewielkich turni.

Teren Rezerwatu Biała Woda w przeważającym stopniu jest bezleśny. Obok szeroko wytyczonej drogi przechodzącej wzdłuż całego rezerwatu można spotkać liczne bacówki, oferujące w sezonie lokalne specjały. Dodatkowo przez skalisty wąwóz płynie potok Biała Woda, który w górnej części rezerwatu łączy się z Potokiem Brysztońskim. Z kolei w miejscu ich połączenia znajduje się niewielka polana, będąca jednocześnie południową granicą rezerwatu.  Całość szlaku przebiega w sposób bardzo łagodny, tworząc tym samym niezwykle malowniczą trasę spacerową.

Rezerwat Przyrody Biała Woda: Szlak żółty w rezerwacie
Szlak żółty w rezerwacie
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Szlak żółty w rezerwacie
Szlak żółty w rezerwacie
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Przebieg szlaku żółtego
Przebieg szlaku żółtego
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Przebieg szlaku żółtego
Przebieg szlaku żółtego
Rezerwat Biała Woda: Bacówka przy szlaku żółtym
Bacówka przy szlaku żółtym
Rezerwat Biała Woda: Bacówka na szlaku żółtym
Bacówka na szlaku żółtym
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Przy granicy rezerwatu
Przy granicy rezerwatu

Rezerwat Przyrody Biała Woda

- Z rezerwatu na Przełęcz Rozdziela -

Przy górnej granicy Rezerwatu Przyrody Biała Woda, znajduje się rozwidlenie dróg. Jakkolwiek w celu chęci kontynuacji wędrówki należny nadal podążać wzdłuż oznaczeń szlaku żółtego, tym samym opuszczając rejon rezerwatu. Finalnie szlak żółty doprowadzi do Przełęczy Rozdziela, znajdującej się ponad Rezerwatem Białej Wody. W przeciwieństwie do dotychczasowego przebiegu szlaku, ten odcinek już od pierwszych metrów wymaga podejścia. Trasa systematycznie pnie się ku górze, aby po około 35 minutach wyprowadza na Przełęcz Rozdziela, z której rozpościera się niezwykła panorama na Pieniny.

Rezerwat Przyrody Biała Woda
Rezerwat Przyrody Biała Woda
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Bacówka przy podejściu na Przełęcz Rozdziela
Bacówka przy podejściu na Przełęcz Rozdziela
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Panorama z podejścia na Przełęcz Rozdziela
Panorama z podejścia na Przełęcz Rozdziela
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Widok na rezerwat podczas podejścia na przełęcz
Widok na rezerwat podczas podejścia na przełęcz

Rezerwat Przyrody Biała Woda

- Z Przełęczy Rozdziela na Wysoką -

Przełęcz Rozdziela (803 m n.p.m), jak sama nazwa wskazuje ulokowana jest między dwoma pasmami górskimi – Pieninami i Beskidem Sądeckim. Na Przełęczy Rozdziela niegdyś funkcjonowała przejście granicznie, a obecnie z przełęczy prowadzi polna droga do Limanowej na Słowacji. Z Przełęczy Rozdziela doskonale widoczne są kopulaste wzniesienia Pienin, a także Beskidu Sądeckiego. W przypadku chęci kontynuacji wędrówki należy obrać kierunek zachodni wzdłuż szlaku niebieskiego. W rezultacie szlak niebieski doprowadzi do najwyższego szczytu Pienin – Wysokiej.

Rezerwat Przyrody Biała Woda: Przy Przełęczy Rozdziela
Przy Przełęczy Rozdziela
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Widok na położoną niżej Przełęcz Rozdziela
Widok na położoną niżej Przełęcz Rozdziela
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Panorama z Przełęczy Rozdziela
Panorama z Przełęczy Rozdziela
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Panorama z Przełęczy Rozdziela
Panorama nad Przełęczą Rozdziela

Fragment trasy od Przełęczy Rozdziela do Wysokiej prawdopodobnie zajmie około 2h, podczas których do przejścia jest troszkę ponad 5 kilometrów. W odróżnieniu od szlaku żółtego, szlak niebieski w zdecydowanej swojej części prowadzi przez las. Nie oznacza to jednak, że trasa pozbawiona jest punktów widokowych. W rzeczywistości jest niezwykle urozmaicona, gdyż niejednokrotnie przekracza granicę lasu. Zwieńczeniem wysiłków jest zdobycie szczytu Wysokiej, która jest kolejnym punktem na trasie.

Rezerwat Przyrody Biała Woda

- Wysoka -

Wysoka (Wysokie Skałki) mierzy 1050 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem położonym na terenie Pienin. Sam wierzchołek Wysokiej  ma charakter kopuły skalnej wyrastającej ponad linie lasu. Z Wysokiej doskonale widoczne są Tatry, a także Babia Góra oraz rozległe pasma Pienin. Przez szczyt Wysokiej przebiega główny grzbiet Pienin. Więcej na temat Wysokiej, można poczytać we wpisie: Wysoka i Wysoki Wierch .

Rezerwat Przyrody Biała Woda: Fragment szlaku niebieskiego
Fragment szlaku niebieskiego
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Panorama ze szlaku niebieskiego
Panorama ze szlaku niebieskiego
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Szlak niebieski, w tle Wysoka
Szlak niebieski, w tle Wysoka
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Panorama z Wysokiej
Panorama z Wysokiej

Rezerwat Przyrody Biała Woda

- Polana pod Wysoką i Wąwóz Homole -

Opuszczając szczyt Wysokiej należy w pierwszej kolejności zejść szlakiem zielonym do polany, znajdującej się tuż pod jej szczytem. Polana pod Wysoką niegdyś stanowiła pola uprawne, a obecnie oferuje turystą miejsce do odpoczynku. Z Polany pod Wysoką znakomicie widoczny jest Wysoki Wierch, a pojedyncze drzewa dopełniają widoku na liczne grzbiety Pienin. Z polany należy dalej kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym, który na kolejnym etapie doprowadzi do Wąwozu Homole.

Rezerwat Przyrody Biała Woda: Jawor Strażaków na zejściu z Wysokiej
Jawor Strażaków na zejściu z Wysokiej
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Szlak zielony w stronę Wąwozu Homole
Szlak zielony w stronę Wąwozu Homole

Wąwóz Homole położony jest  na terenie Jaworek i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Jego ściany zbudowane są głównie ze skał wapiennych. Dnem Wąwozu Homole płynie górski potok o nazwie Kamionka, nad którym zbudowano liczne podesty i drabinki metalowe. Pełną fotorelację z opisem Wąwozu Homole można znaleźć we wpisie: Wysoka i Wysoki Wierch . Po opuszczeniu Wąwozu Homole należy kierować się na parking, znajdujący się tuż obok wyjścia lub w stronę najbliższego przystanku o nazwie Jaworki Homole.

Rezerwat Przyrody Biała Woda: Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Rezerwat Przyrody Biała Woda: Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

Na podsumowanie podkreślę jeszcze, że o ile szlak wytyczony dnem Rezerwatu Przyrody Biała Woda bez wątpienia można uznać za szlak spacerowy, o tyle trasa na Przełęcz Rozdziela i dalej na Wysoką zaliczyć należy do szlaków typowo górskich. Tak czy inaczej Rezerwat Przyrody Biała Woda warty jest zobaczenia i myślę, że nie jedną osobę może jeszcze zaskoczyć swoim pięknem.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *