Schronisko PTTK Szwajcarka
Karpacz Lato Rudawy Janowickie

Krzyżna Góra i Sokoliki

Szukając pomysłu na kolejne wyprawy w Karkonoszach natknęłam się na leżące we wschodniej części Sudetów Zachodnich pasmo górskie o nazwie Rudawy Janowickie. Mimo, że nie uchodzą za miejsce popularne, a wręcz mało znane, postanowiłam zgłębić temat i dowiedzieć się nieco więcej o nich. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że intuicja mnie nie zawiodła – Rudawy Janowickie zaczarowały mnie swoim urokiem. Co więcej położone są w bliskiej odległości od Karpacza, dzięki czemu w sposób optymalny można połączyć pobyt w Karkonoszach z wyprawą na szlaki znajdujące się w Rudawach Janowickich.

Ocena trudności:
1/5

Region:                 Rudawy Janowickie
Czas:                      1:47 h
Dystans:               5,4 km
Suma podejść:   328 m
Suma zejść:         334 m

Początek szlaku:
Przełęcz Karpnicka (Karpniki)

Koniec szlaku:
Przełęcz Karpnicka (Karpniki)

Z Karpacza w stronę Rudaw Janowickich

Rudawy Janowickie stanowią jedno z najbardziej urokliwych zakątków Sudetów. Oddzielają kotlinę Kamiennogórską i kotlinę Jeleniogórską. Na ich terenie znajdują się liczne szlaki turystyczne, a także formacje skalne z punktami widokowymi oraz ruiny budowli średniowiecznych.

Rudawy Janowickie mimo, że nie dorównują wysokością pobliskim szczytom w Karkonoszach, to zachwycają swoją wyjątkowością. Powodem są chociażby wspomniane liczne formacje skalne, na które – w przeciwieństwie do większości skałek położonych w Karkonoszach – można legalnie wejść. Wśród nich bez wątpienia można wymienić Krzyżną Górę (654 m n.p.m.) i Sokoliki (642 m n.p.m.). Oba położone są w północnej części Rudaw Janowickich.

Kierując się z Karpacza najlepiej będzie pozostawić środek transportu na parkingu zlokalizowanym na Przełęczy Karpnickiej, która leży w granicach administracyjnych miejscowości Karpniki. Licząc z centrum Karpacza podróż nie powinna zająć samochodem więcej niż 30 minut. Sam parking jest płatny 10 zł, aczkolwiek poza sezonem okazał się bezpłatny. Lokalizację parkingu przedstawia mapa poniżej.

Współrzędne parkingu: 50.86185, 15.88

Szlakiem zielonym do Schroniska PTTK Szwajcarka

Krzyżna Góra i Sokoliki leżą na tym samym masywie górskim pod nazwą Gór Sokolich. Na oba te wierzchołki w pierwszym etapie prowadzi szlak zielony , którego początek znajduje się nieopodal parkingu na Przełęczy Karpnickiej. Po przejściu około 15 minut szlak zielony biegnie równolegle ze szlakiem czerwonym i szlakiem czarnym . Szlak czarny prowadzi na Krzyżną Górę, z kolei szlak czerwony   kieruje w stronę Sokolików

Schronisko PTTK Szwajcarka
Schronisko PTTK Szwajcarka
Schronisko PTTK Szwajcarka
Schronisko PTTK Szwajcarka

Zanim jednak podejmie się decyzję, które z tych miejsc odwiedzić pierwsze, nieopodal opisywanego skrzyżowania dróg znajduje się Schronisko PTTK Szwajcarka.

Schronisko PTTK Szwajcarka jest jedynym całkowicie drewnianym zabytkowym schroniskiem w Sudetach. Wybudowane w 1823 roku utrzymało do dnia dzisiejszego swój pierwotny wygląd, zachowując przy tym niepowtarzalny i przede wszystkim niekomercyjny klimat. Aktualnie Schronisko PTTK Szwajcarka dysponuje kilkunastoma miejscami noclegowymi oraz polem namiotowym z wydzielonym miejscem na rozpalenie ogniska. 

Kamiennymi stopniami na Krzyżną Górę

Z racji tego, że Krzyżna Góra jest bliżej położona od Schroniska PTTK Szwajcarka niż Sokoliki proponuje najpierw wybrać szlak czarny aczkolwiek kolejność zwiedzania nie ma tu większego znaczenia. Wybierając szlak czarny , w zaledwie 25 minut można znaleźć się na szczycie Krzyżnej Góry. Prowadzą na nią wydrążone w skale stopnie.

Znalezienie wspomnianych kamiennych schodów może jednak sprawić chwilową trudność, gdyż bardzo łatwo zejść ze szlaku już u podnóży samej góry. Dzieje się tak, gdyż Krzyżna Góra otoczona jest z każdej strony formacjami skalnymi, które tworzą niepowtarzalny mały labirynt. Oczywiście zachęcam to przejścia wokół wszystkich formacji skalnych, a w momencie decyzji wejścia na Krzyżną Górę pomocna może się okazać mapka zamieszczona poniżej. Na mapie widoczne są wszystkie ścieżki wokół wspomnianego szczytu.

Mapa ukazująca wszystkie formacje skalne wokół Krzyżnej Góry wraz ze ścieżkami

Na szczycie  Krzyżnej Góry znajduje się 7-metrowy metalowy krzyż oraz platforma widokowa. Krzyżna Góra mimo, że nie jest górą o imponującej wysokości, to może poszczycić się imponującą panoramą. Z jej szczytu znakomicie prezentuje się grań nieopodal leżących Karkonoszy. Z kolei patrząc na wschód dostrzec można samotny kopiec, na którym widoczne są wierzchołki Sokolików, gdzie tylko jeden z nich – Sokolik Duży – jest dostępny dla turystów.

Platforma widokowa na Krzyżnej Górze
Platforma widokowa na Krzyżnej Górze
Widok z Krzyżnej Góry
Widok z Krzyżnej Góry

Stalowymi schodami na Sokolik Duży

Aby dotrzeć do Sokolika Dużego należy skierować się po swoich śladach do miejsca, gdzie szlak czarny znajdzie połączenie ze szlakiem czerwonym . Licząc od szczytu Krzyżnej Góry powinno to zająć nie więcej niż 5 minut. Z kolei w miejscu łączenia się szlaków, znajduje się wydeptana ścieżka, która prowadzi na Husyckie Skały. Warto poświęcić 5 minut i wdrapać się na nie, gdyż stanowią świetny punkt widokowy. O bezpieczeństwo nie należy się martwić. Albowiem wokół newralgicznych punktów zamontowano stalowe barierki. Dokładne położenie Husyckich Skał widoczne jest na wycinku mapy.

Husyckie Skały
Husyckie Skały
Mapa ukazująca dokładne położenie Husyckich Skał

Z Husyckich Skał należy wrócić na szlak czerwony , który w całości poprowadzony jest przez las i wijąc się zakosami w 30 minut powinien doprowadzić do Sokolików.

Czerwony Szlak na Sokoliki
Czerwony Szlak na Sokoliki
Czerwony szlak poprowadzony wśród lasu
Czerwony szlak poprowadzony wśród lasu

Na pierwszym planie Sokolików znajdować się będzie Sokolik Duży, na który prowadzą stalowe schody. Na jego szczycie zbudowana została platforma widokowa z ławeczkami dla turystów, dzięki czemu rozległą panoramę Karkonoszy można obserwować jednocześnie zaznając chwili odpoczynku. Oprócz masywnych szczytów Karkonoszy z Sokolika Dużego roztacza się widok na Dolinę Bobru, Góry Kaczawskie oraz część Rudaw Janowickich. Z Sokolików należy kierować się po swoich śladach szlakiem czerwonym , a następnie szlakiem zielonym  aż do parkingu.

Platforma widokowa na Sokoliku Dużym
Platforma widokowa na Sokoliku Dużym
Stalowe schody prowadzące na Sokolik Duży
Stalowe schody prowadzące na Sokolik Duży
Sokolik Duży Panorama
Sokolik Duży Panorama

Formacje skalne na terenie Rudaw Janowickich

Ciekawostką jest to, że w okolicach zarówno Krzyżnej Góry jak i Sokolików oznaczone zostały na mapach inne, mniejsze formacje skalne o dość nietypowych nazwach: Zaroślak, Duży Bliźniak, Trabancik, Gilotyna, Lama i wiele innych. Nie mam pojęcia czym kierowała się osoba nadająca te nazwy, jakkolwiek kreatywności jej nie brakowało. Ponadto zarówno Krzyżna Góra jak i Sokoliki stanowią miejsce dla osób, które zaczynają lub doskonalą swoją przygodę ze wspinaczką. Na terenie Rudaw Janowickich działa m.in. Dolnośląska Szkoła Wspinaczki.

Krzyżną Górę i Sokoliki miałam okazję zwiedzić jeszcze w czerwcu, przed sezonem, aczkolwiek planuje wrócić w Rudawy Janowickie jesienią, gdy liście na drzewach nabiorą kolorów. Opisywany powyżej wariant trasy przez Rudawy Janowickie ze względu na krótki czas przejścia może stanowić świetną opcję nawet na popołudniową wędrówkę i nie będzie wyzwaniem nawet dla osób o przeciętnej kondycji.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Krzyżna Góra i Sokoliki 

Do zobaczenie na 

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *