Bukowina Tatrzańska Kościelisko Tatry Wysokie Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Zimowe trasy w Tatrach – dla średnio zaawansowanych

Tatry

dla średnio zaawansowanych

Zestawienie zimowych tras:

Kolejką na Kasprowy Wierch za 29 zł

Stopień trudności: średnio – łatwa
Początek szlaku: Hala Gąsienicowa
Dystans i czas: 4,7 km; 2:08 h
Krótki opis trasy: Początek trasy ma miejsce na Hali Gąsienicowej. Dojście do Hali Gąsienicowej możliwe jest z Kuźnic lub Brzezin. Na Hali Gąsienicowej znajduje się Schronisko PTTK Murowaniec. Kierując się ze Schroniska PTTK Murowaniec należy iść szlakiem żółtym w stronę Dolnej Stacji Kolei krzesełkowej Gąsienicowa. Dalsza część wycieczki na Kasprowy Wierch zostanie pokonana przy pomocy kolejki krzesełkowej. Koszt przejazdu wynosi 29 zł. W sezonie zimowym kolejka umożliwia jedynie wjazd na górę. Z Kasprowego Wierchu można podejść szlakiem czerwonym na pobliski Beskid. Z Beskidu należy wrócić szlakiem czerwonym na Kasprowy Wierch. Z Kolei z Kasprowego Wierchu należy zejść wzdłuż trasy narciarskiej do Dolnej Stacji Kolei krzesełkowej Gąsienicowa. Stamtąd szlak żółty poprowadzi spowrotem na Halę Gąsienicową.
Miejsca wymagające ostrożności: grań pomiędzy Kasprowym Wierchem a Beskidem (możliwe oblodzenia na skałach, możliwy porywisty wiatr), zejście wzdłuż trasy narciarskiej (szlak momentami stromy, wymagane co najmniej raczki i kijki trekingowe)

Atrakcje: punkt widokowy na Kasprowym Wierchu, punkt widokowy na Beskidzie, panorama z Hali Gąsienicowej, Schronisko PTTK Murowaniec
Pełna relacja: Kolejką na Kasprowy Wierch za 29 zł

Kolejka krzesełkowa Gąsienicowa
Kolejka krzesełkowa Gąsienicowa
Szlak żółty kierujący na Kasprowy Wierch
Szlak żółty kierujący na Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej

Stopień trudności: średni
Początek szlaku: Kuźnice (Zakopane)
Dystans i czas: 15,0 km; 7:15 h
Krótki opis trasy: Szlak długodystansowy, zimą czas jego przejścia może się wydłużyć. Początek trasy ma miejsce w Kuźnicach. Z Kuźnic należy kierować się szlakiem niebieskim lub szlakiem żółtym w stronę Hali Gąsienicowej. Na Hali Gąsienicowej znajduje się Schronisko PTTK Murowaniec, od którego poprowadzony jest  szlak żółty w stronę Kasprowego Wierchu. Ostatni fragment trasy na Kasprowy Wierch odbywa się wzdłuż trasy narciarskiej. Powrót tą samą trasą.
Miejsca wymagające ostrożności: zejście wzdłuż trasy narciarskiej (szlak momentami stromy, wymagane co najmniej raczki i kijki trekingowe), możliwe zagrożenie lawinowe na odcinku szlaku żółtego pomiędzy Kuźnicami, a Halą Gąsienicową (Dolina Jaworzynki)

Atrakcje: punkt widokowy na Kasprowym Wierchu, panorama z Hali Gąsienicowej, Schronisko PTTK Murowaniec
Pełna relacja: Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej

Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch

Rakoń i Grześ z Doliny Chochołowskiej

Stopień trudności: średni
Początek szlaku: Siwa Polana (Dolina Chochołowska – Witów)
Dystans i czas: 25,5 km; 9:30 h
Krótki opis trasy: Szlak długodystansowy, zimą czas jego przejścia może się wydłużyć. Początek trasy ma miejsce na Siwej Polanie znajdującej się na początku Doliny Chochołowskiej. Dojazd do Siwej Polany możliwy transportem publicznym. Wówczas należy wysiąść na przystanku autobusowym o nazwie Dolina Chochołowska Siwa Polana albo Witów Dolina Chochołowska Skrzyżowanie. Dla zmotoryzowanych dostępne są liczne parkingi samochodowe wzdłuż Siwej Polany. Pierwszy fragment trasy prowadzi szlakiem zielonym dnem Doliny Chochołowskiej. Na jej końcu znajduje się Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Z Polany Chochołowskiej należy kierować się szlakiem żółtym na Grzesia, a następnie szlakiem niebieskim na Rakoń. Powrót na Siwą Polanę tą samą trasą.  
Miejsca wymagające ostrożności: ze względu na nachylenie terenu wejście na Grzesia zalecane jest w raczkach, pomocne mogą okazać się również kijki  trekingowe, odcinek między Grzesiem a Rakoniem na otwartym terenie (możliwy porywisty wiatr)

Atrakcje: punkt widokowy na Grzesiu, punkt widokowy na Rakoniu, Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Pełna relacja: Rakoń i Grześ z Doliny Chochołowskiej

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej zimą
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Grześ - widok ze szczytu
Grześ - widok ze szczytu

Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy

Stopień trudności: średnio – łatwa
Początek szlaku: Kuźnice (Zakopane)
Dystans i czas: 12,7 km; 5:14 h
Krótki opis trasy: Początek trasy w Kuźnicach, które są zamknięte dla prywatnego ruchu samochodowego. Możliwy dojazd własnym środkiem transportu do Ronda Jana Pawła II lub autobusem w ramach miejskich linii komunikacyjnych. Z Kuźnic do wyboru szlak żółty Doliną Jaworzynki lub szlak niebieski prowadzący przez Boczań. Na Hali Gąsienicowej znajduje się Schronisko PTTK Murowaniec, od którego poprowadzony jest szlak niebieski do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Powrót tą samą trasą (w przypadku zagrożenia lawinowego na obszarze Doliny Jaworzynki rekomendowany powrót szlakiem niebieskim przez Boczań)  
Miejsca wymagające ostrożności: możliwe zagrożenie lawinowe na odcinku szlaku żółtego pomiędzy Kuźnicami, a Halą Gąsienicową (Dolina Jaworzynki), możliwe zagrożenie lawinowe na odcinku szlaku niebieskiego pomiędzy Halą Gąsienicową a Czarnym Stawem Gąsienicowym

Atrakcje: panorama z Hali Gąsienicowej, Schronisko PTTK Murowaniec, punkt widokowy na Czarnym Stawie Gąsienicowym
Pełna relacja: Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy

Wejście na Halę Gąsienicową
Wejście na Halę Gąsienicową
W stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego
W stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego

Dolina Strążyska, Sarnia Skała i Dolina Białego

Stopień trudności: średnio – łatwa
Początek szlaku: Dolina Strążyska (Zakopane)
Dystans i czas: 10,5 km; 4:08 h
Krótki opis trasy: Początek trasy przy wejściu do Doliny Strążyskiej. Do Doliny Strążyskiej najłatwiej jest dojść szlakiem czarnym (Droga pod Reglami) od strony Wielkiej Krokwi.  Przez Dolinę Strążyską przebiega szlak czerwony , na jej końcu położona jest Polana Strążyska. Wędrówkę można przedłużyć skręcając na szlak żółty kierujący do Wodospadu Siklawica. Z Wodospadu Siklawica należy wrócić na Polanę Strążyską, z której szlak czarny prowadzi na Sarnią Skałę. Z Sarniej Skały należy zejść szlakiem czarnym do Górnego piętra Doliny Białego. Następnie szlak żółty pokieruje do Drogi pod Reglami prowadząc dnem Doliny Białego.
Miejsca wymagające ostrożności: możliwe oblodzenie przed Sarnią Skałą, lekkie podejście przed Sarnią Skałą (mogą okazać się potrzebne raczki)

Atrakcje: panorama z Sarniej Skały, Wodospad Siklawica
Pełna relacja: Dolina Strążyska, Sarnia Skała i Dolina Białego

Dolina Strążyska
Dolina Strążyska
Dolina Strążyska
Dolina Strążyska

Szukasz łatwiejszych tras?
Zobacz zestawienie dla początkujących:

Tatry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *