Tatry
dla początkujących
Zestawienie zimowych tras:
Rusinowa Polana i Gęsia Szyja
Stopień trudności: łatwa
Początek szlaku: Wierch Poroniec
Dystans i czas: 9,0 km; 2:55 h
Krótki opis trasy: Bardzo łatwa trasa mająca swój początek na Wierch Poroniec. Aby dotrzeć na Wierch Poroniec najłatwiej jest skorzystać z własnego środka transportu i zaparkować na parkingu, znajdującym się nieopodal wejścia na szlak. Alternatywą jest skorzystanie z transportu publicznego – wówczas należy wysiąść na przystanku Wierch Poroniec Parking. Szlak na Rusinową Polanę poprowadzony jest głównie lasem. Przez cały czas należy trzymać się oznaczeń szlaku zielonego . Z Rusinowej Polany można kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym aż do Gęsiej Szyi. W przypadku pozostawienia samochodu na parkingu z Gęsiej Szyi należy zejść na Wierch Poroniec. Można również kierować się z Gęsiej Szyi szlakiem zielonym aż do Równi Waskmundzkiej. Z kolei stamtąd szlak czerwony poprowadzi do Drogi Oswalda Balzera. Ostatecznie szlak czerwony doprowadzi do Palenicy Białczańskiej, na której znajduje się przystanek komunikacji miejskiej
Miejsca wymagające ostrożności: grań Gęsiej Szyi (możliwe oblodzenia na skałach, wówczas wymagane raczki)
Atrakcje: punkt widokowy na Rusinowej Polanie, wierzchołek Gęsiej Szyi
Pełna relacja: Rusinowa Polana i Gęsia Szyja
Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej
Stopień trudności: bardzo łatwa
Początek szlaku: Palenica Białczańska
Dystans i czas: 17,1 km; 4:39 h
Krótki opis trasy: Bardzo popularna zimowa trasa zaczynająca się na Palenicy Białczańskiej, na której znajduje się parking samochodowy. Na Palenicę Białczańską realizowane są również połączenia komunikacji zbiorowej z Zakopanego. Trasa do Morskiego Oka wyznaczona jest wzdłuż oznaczeń szlaku czerwonego . Istnieje możliwość skrócenia czasu wędrówki poprzez skorzystanie z wyznaczonych obejść głównej drogi. Wracając z Morskiego Oka można jeszcze zejść na szlak zielony prowadzący do Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki.
Miejsca wymagające ostrożności: możliwe oblodzenia na skrótach poza szlakowych (mogą przydać się raczki), możliwe zagrożenie lawinowe w okolicy Wodogrzmotów Mickiewicza oraz za Polaną Włosienica
Atrakcje: punkt widokowy na Morskim Oku, Schronisko PTTK na Morskim Oku, Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
Pełna relacja: Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej
Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli
Stopień trudności: łatwa
Początek szlaku: Zakopane Cyrhla
Dystans i czas: 6,9 km; 2:40 h
Krótki opis trasy: Początkiem trasy jest miejsce oznaczone na mapie jako Toporowa Cyrhla, znajdujące się we wschodniej części Tatr. Do Cyrhla dojeżdża komunikacja miejska, a dokładnie linia autobusowa nr 11. Ze względu na to, że koniec trasy ma miejsce w Jaszczurówce, najlepiej jest skorzystać z tej formy transportu. Wysiadając na przystanku autobusowym Cyrhla należy kierować się wzdłuż oznaczeń szlaku zielonego , który najpierw doprowadzi do Polany Kopieniec, a następnie na Wielki Kopieniec. Ze szczytu należy zejść tą samą drogą do wspomnianej Polany Kopieniec, a następnie szlakiem zielonym maszerować w stronę Olczyskiej Polany. Z kolei z Olczyskiej Polany szlak zielony poprowadzi wprost do Jaszczurówki. Trasa na tym odcinku przebiega dnem Doliny Olczyskiej wzdłuż Olczyskiego Potoku.
Miejsca wymagające ostrożności: brak
Atrakcje: punkt widokowy na Wielkim Kopieńcu, Polana Kopieniec, Polana Olczyska
Pełna relacja: Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli
Smreczyński Staw z Doliny Kościeliskiej
Stopień trudności: łatwa
Początek szlaku: Kiry (Kościelisko)
Dystans i czas: 13,5 km; 3:52 h
Krótki opis trasy: Początek szlaku ma miejsce w Kirach, będących częścią Kościeliska. Do Kir można się dostać za pośrednictwem komunikacji podhalańskiej. Wówczas należy wysiąść na przystanku autobusowym o nazwie Dolina Kościeliska Skrzyżowanie. Z kolei decydując się na własny środek transportu bez problemu można znaleźć miejsce parkingowe wzdłuż ulicy Strzelców Podhalańskich. Trasa wyznaczona jest wzdłuż szlaku zielonego i przebiega dnem Doliny Kościeliskiej. Na jej końcu znajduje się Schronisko PTTK Hala Ornak. Wędrówkę można urozmaicić schodząc ze szlaku zielonego na szlak czarny , który prowadzi do Smreczyńskiego Stawu.
Miejsca wymagające ostrożności: możliwe oblodzenia na szlaku prowadzącym do Smreczyńskiego Stawu (zalecane raczki)
Atrakcje: punkt widokowy na Smreczyńskim Stawie, Schronisko PTTK Hala Ornak
Pełna relacja: Smreczyński Staw z Doliny Kościeliskiej
Dolina Białego i Sarni Wodospad
Stopień trudności: bardzo łatwa
Początek szlaku: Wielka Krokiew (Zakopane)
Dystans i czas: 5,2 km; 1:54 h
Krótki opis trasy: Szlak na Dolinę Białego można rozpocząć przy Wielkiej Krokwi, przy której znajdują się liczne miejsca parkingowe. Z kolei chcąc skorzystać z komunikacji miejskiej, najlepiej jest wysiąść na jednym z dwóch przystanków: Zakopane B. Czecha Skocznia, Zakopane Chałubińskiego Rondo. W celu dotarcia do Doliny Białego należy najpierw kierować się oznaczeniami szlaku czarnego wyznaczonego wzdłuż Drogi pod Reglami. Następnie należy zejść na szlak żółty , który dnem doliny doprowadzi do Sarniego Wodospadu. Powrót tą samą drogą.
Miejsca wymagające ostrożności: w przypadku oblodzenia polecane raczki (na trasie nieliczne podejścia pod górę)
Atrakcje: Sarni Wodospad
Pełna relacja: Dolina Białego i Sarni Wodospad
Hala Gąsienicowa z Brzezin
Stopień trudności: bardzo łatwa
Początek szlaku: Brzeziny (Zakopane)
Dystans i czas: 11,3 km; 3:53 h
Krótki opis trasy: Brzeziny to niewielka polana położona przy drodze Oswalda Balzera. Do Brzezin najłatwiej jest dotrzeć korzystając z własnego środka transportu. Wówczas można pozostawić samochód na jednym z wielu miejsc parkingowych. W przypadku skorzystania z komunikacji zbiorowej przystankiem docelowym będzie przystanek Zakopane Brzeziny. Trasa na Halę Gąsienicową przebiega dnem Doliny Suchej Wody, wzdłuż oznaczeń szlaku czarnego . Na końcu szlaku czarnego , tuż przed wejściem na Halę Gąsienicową, znajduje się Schronisko PTTK Murowaniec. Powrót szlakiem czarnym do Brzezin lub szlakiem niebieskim do Kuźnic.
Miejsca wymagające ostrożności: brak (szlak polecany również przy wysokim stopniu zagrożenia lawinami)
Atrakcje: punkt widokowy na Hali Gąsienicowej, Schronisko PTTK Murowaniec
Pełna relacja: Hala Gąsienicowa z Brzezin
Szlak wokół Morskiego Oka
Stopień trudności: łatwa
Początek szlaku: Palenica Białczańska (Bukowina Tatrzańska)
Dystans i czas: 18,1 km; 5:09 h
Krótki opis trasy: Początek trasy na Morskie Oko ma miejsce na Palenicy Białczańskiej. Najbardziej popularną formą transportu na Palenicę Białczańską jest skorzystanie z własnego samochodu osobowego. Drugą opcją jest dojazd za pośrednictwem usług prywatnych przewoźników. Trasa na Morskie Oko przebiega wzdłuż oznaczeń szlaku czerwonego . Całość szlaku to około 8 kilometrów w jedną stronę. Obok Morskiego Oka znajduje się Schronisko PTTK Morskie Oko. Wędrówkę można urozmaicić decydując się na okrążenie Morskiego Oka. Wówczas należy zejść wzdłuż drewnianej poręczy do brzegu jeziora, a następnie kierować się oznaczeniami szlaku czerwonego . Ostatecznie szlak czerwony doprowadzi z powrotem do Schroniska PTTK Morskie Oko. Z kolei ze schroniska należy wrócić tą samą trasą na Palenicę Białczańską.
Miejsca wymagające ostrożności: możliwe oblodzenia na skrótach poza szlakowych (mogą przydać się raczki), możliwe zagrożenie lawinowe w okolicy Wodogrzmotów Mickiewicza, za Polaną Włosienica oraz w rejonie Morskiego Oka
Atrakcje: punkt widokowy na Morskim Oku, Schronisko PTTK na Morskim Oku,
Pełna relacja: Szlak wokół Morskiego Oka
Nosal przez Dolinę Olczyską
Stopień trudności: łatwa
Początek szlaku: Jaszczurówka (Zakopane)
Dystans i czas: 5,5 km; 1:58 h
Krótki opis trasy: Trasę na Nosal można rozpocząć z Jaszczurówki, która jest osiedlem Zakopanego. Na Jaszczurówkę dojeżdżają miejskie autobusy. Początek szlaku znajduje się tuż obok przystanku Jaszczurówka, u wylotu Doliny Olczyskiej. Aż do Polany Olczyskiej należy kierować się wzdłuż szlaku zielonego , z kolei przekraczając Polanę Olczyską należy zejść na szlak żółty . Kolejnym punktem wędrówki będzie Nosalowa Przełęcz, z której szlak zielony zaprowadzi na szczyt Nosala. Z Nosala należy zejść z powrotem do Nosalowej Przełęczy, przy której znajduje się węzeł szlaków. W tym miejscu należy kierować się zgodnie z oznaczeniami szlaku zielonego aż do Kuźnic.
Miejsca wymagające ostrożności: możliwe oblodzenia na ostatnim fragmencie szlaku na Nosal (wymagane raczki), brak zabezpieczenia krawędzi szczytu barierkami
Atrakcje: punkt widokowy na Nosalu
Pełna relacja: Nosal przez Dolinę Olczyską
Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica
Stopień trudności: łatwa
Początek szlaku: Droga Pod Reglami (Zakopane)
Dystans i czas: 4,8 km; 1:41 h
Krótki opis trasy: Do Doliny Strążyskiej prowadzi znakowana kolorem czarnym ścieżka oznaczona jako Droga Pod Reglami. Z kolei na Drogę Pod Reglami najlepiej jest wejść od strony Wielkiej Krokwi imienia Stanisława Marusarza. W przypadku znacznego oddalenia od centrum Zakopanego można skorzystać z komunikacji miejskiej. Wówczas należy wysiąść na przystanku o nazwie Zakopane Skibówki II i podążając ulicą Droga do Walczaków dojść do Drogi Pod Reglami, a następnie kierować się w stronę wejścia do Doliny Strążyskiej. Początek Doliny Strążyskiej znajduje się przy kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przez Dolinę Strążyską przebiega szlak czerwony . Na końcu Doliny Strążyskiej znajduje się Polana Strążyska. Z Polany Strążyskiej można kontynuować wędrówkę na Wodospad Siklawica, podążając oznaczeniami szlaku żółtego .
Miejsca wymagające ostrożności: możliwe oblodzenie przed Wodospadem Siklawica (zalecane raczki)
Atrakcje: punkt widokowy na Polanie Strążyskiej, Wodospad Siklawica
Pełna relacja: Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica
Szukasz trudniejszych tras?
Zobacz zestawienie dla średnio zaawansowanych: