Trzy Korony
Jesień Pieniny Szczawnica

Zamek Pieniński, Trzy Korony i Sokolica

Trzy Korony i Sokolica to dwa najbardziej znane szczyty, znajdujące się na terenie Pienin. Dzięki temu, że położone są w bliskiej odległości od siebie, a także za sprawą rozbudowanej sieci szlaków na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, zdobycie obu szczytów jest możliwe w ciągu jednego dnia. Wówczas trasę najlepiej rozpocząć w Krościenku nad Dunajcem, a zakończyć w Szczawnicy.

Dodatkowo wędrówkę można urozmaicić odwiedzając Pieniński Zamek, leżący nieopodal Trzech Koron, a także przejść eksponowaną granią o nazwie Sokola Perć podchodząc na Sokolicę. Co więcej czas przejścia całej trasy nie powinien przekroczyć 4,5 h. Dzięki temu wycieczkę można zrealizować niemal o każdej porze roku.

Ocena trudności:
1.5/5

Region:                Pieniny
Czas:                      4:33 h
Dystans:               11,6 km
Suma podejść:   1064 m
Suma zejść:         1027 m

Początek szlaku:
Krościenko na Dunajcem (Krościenko Rynek)

Koniec szlaku:
Szczawnica (Przeprawa pod Sokolicą)

Krościenko nad Dunajcem

Ze względu na to, że początek trasy ma miejsce Krościenku nad Dunajcem, a jej koniec w Szczawnicy, opisywany wariant wycieczki adresowany jest do osób mających zakwaterowanie przede wszystkim w jednej ze wskazanych wyżej miejscowości. Jeśli punkt startu znajdować się będzie w Krościenku nad Dunajcem, w drodze powrotnej będzie należało skorzystać z komunikacji miejskiej wracając ze Szczawnicy. Z kolei w przypadku zakwaterowania w Szczawnicy, wycieczkę należy poprzedzić najpierw dojazdem do Krościenka nad Dunajcem. Obie miejscowości są ze sobą świetnie skomunikowane. Trasa Krościenko nad Dunajcem – Szczawnica i Szczawnica – Krościenko nad Dunajcem obsługiwana jest przez lokalnych przewoźników. Aktualny rozkład jazdy znajduje się na stronie podhale transit . Można również skorzystać z przewoźników międzymiastowych, szukając połączenia autobusowego poprzez portal e-podróżnik .

Z kolei najbliżej położonym przystankiem względem miejsca rozpoczęcia wędrówki jest przystanek o nazwie Krościenko nad Dunajcem – Rynek. Przebieg trasy wraz z oznaczeniem poszczególnych nazw przystanków autobusowych znajduje się na mapie poniżej.

W stronę Pienińskiego Zamku

Przystanek Krościenko nad Dunajcem – Rynek położony jest w centralnej części miasteczka. Rozpoczynając wędrówkę należy najpierw odnaleźć oznaczenia szlaku żółtego . W tym celu pomocny będzie kierunkowskaz, znajdujący się po drugiej stronie ulicy od wspomnianego przystanku. Zgodnie z zapisanymi na nim informacjami, aby dojść do Trzech Koron należy wybrać szlak żółty . Wówczas szlak żółty poprowadzi wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza, następnie wejdzie w ulicę Jagiellońską, aby po około 200 metrach ponownie skręcić w lewo w ulice o nazwie Trzy Korony. W tym miejscu drogę asfaltową zastąpi leśna ścieżka, która w pierwszej kolejności doprowadzi do Pienińskiego Zamku, a następnie na Trzy Korony.

Okolice przystanku Krościenko nad Dunajcem-Rynek
Okolice przystanku Krościenko nad Dunajcem-Rynek
Szlak żółty poza zabudowaniami mieszkalnymi
Szlak żółty poza zabudowaniami mieszkalnymi
Początek szlaku żółtego
Początek szlaku żółtego

Idąc w stronę Pienińskiego Zamku przechodzi się przez dwa miejsca, w których następuje rozwidlenie szlaków. Pierwszym z nich jest skrzyżowanie dróg o nazwie Toporzysko, drugi zaś punkt to Bajków Groń. W obu przypadkach należy cały czas trzymać się oznaczeń szlaku żółtego . Dopiero na Polanie Wyrobek należy skręcić w lewo, wchodząc tym samym na szlak niebieski , który już po 25 minutach doprowadzi do Pienińskiego Zamku.

Rozwidlenie szlaków - Toporzysko
Rozwidlenie szlaków - Toporzysko
Szlak niebieski prowadzący do Pienińskiego Zamku
Szlak niebieski prowadzący do Pienińskiego Zamku

Pieniński Zamek

Zamek Pieniński (Zamek Pieniny), a tak naprawdę jego ruiny położone są nieopodal Zamkowej Góry (799 m n.p.m.), a dokładnie kilkadziesiąt metrów poniżej jej szczytu. Do budowy Zamku Pienińskiego przystąpiono już około roku 1280 i od samego początku pełnił on funkcję azylu. W tym właśnie zamku znalazła schronienie św. Kinga uciekając z klasztoru przed Tatarami. Do dziś na terenie ruin Zamku Pienińskiego znajduje się jej posążek umiejscowiony w wykutej skalnej wnęce. Całość ruin udostępniona jest bezpłatnie do zwiedzania dla turystów i stanowi niewątpliwie ciekawy punkt na trasie do Trzech Koron. Co więcej w otoczeniu ruin zamku zainstalowano wiele metalowych podestów i schodów. Pozwalają one nie tylko zdecydowanie łatwiej pokonać różnicę poziomów terenu, ale również same w sobie stanowią atrakcję na szlaku.

Wejście do Pienińskiego Parku Narodowego
Wejście do Pienińskiego Parku Narodowego
Początek trasy po ruinach Pienińskiego Zamku
Początek trasy po ruinach Pienińskiego Zamku
Aleja poprowadzona wzdłuż ruin
Aleja poprowadzona wzdłuż ruin
Zachowany odcinek muru Pienińskiego Zamku
Zachowany odcinek muru Pienińskiego Zamku
Podest na terenie ruin Pienińskiego Zamku
Podest na terenie ruin Pienińskiego Zamku
Wyjście z Pienińskiego Zamku
Wyjście z Pienińskiego Zamku

Opuszczając ruiny Pienińskiego Zamku należy dalej kierować się szlakiem niebieskim , który od tego momentu będzie lekko unosił się ku górze. Warto również wspomnieć, że większość trasy prowadzi przez las i tylko miejscami odsłania się widok na okoliczne panoramy. Niemniej jednak, mimo braku spektakularnych widoków, szlak niebieski jest dość ciekawie poprowadzony. Kręte, leśne ścieżki, a także strome przepaście powodują, że szlak nie jest monotonny, a czas jego przejścia wydaje się krótszy, niż jest w rzeczywistości. Co więcej, zbliżając się do Trzech Koron coraz częściej w wielu miejscach można spotkać oddzielone belami schodki. Zdecydowanie ułatwiają one wędrówkę, a pokonywanie kolejnych metrów nie stanowi większego wyzwania.   

Trzy Korony

Górę o nazwie Trzy Korony (982 m n.p.m.) stanowi tak naprawdę pięć turni, pośród których najwyższa o nazwie Okrąglica udostępniana jest do zwiedzania. Z racji położenia szczytu na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, wejście na Trzy Korony jest płatne. Opłatę należy uiszczyć w kasie biletowej znajdującej się pod samym szczytem. Aktualny cennik znajduje się na stronie Pienińskiego Parku Narodowego – cennik . Ciekawostką jest, że raz zakupiony bilet w danym dniu honorowany jest również przy wejściu na Sokolicę. Z kolei do samego szczytu Trzech Koron prowadzą metalowe podesty z liczną ilością schodów, gdzie na ich końcu znajduje się platforma widokowa. Jest ona w stanie jednocześnie pomieścić nawet 30 osób. 

Szlak żółty prowadzący na Trzy Korony
Szlak żółty prowadzący na Trzy Korony
Schody prowadzące na Trzy Korony
Schody prowadzące na Trzy Korony
Przy kasie biletowej pod Trzema Koronami
Przy kasie biletowej pod Trzema Koronami

Dzięki temu, że platforma widokowa została zbudowana aż 500 metrów nad przepaścią, z Trzech Koron z łatwością można dostrzec Przełom Dunajca, rozległy obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także sąsiadujące z nim pasma Gorców. Z kolei patrząc w dół widoczne są niskie zabudowania mieszkalne Sromowców Niżnych, a po drugiej stronie Dunajca charakterystyczny słowacki czerwony klasztor. Widoku dopełniają szczyty Beskidu Żywieckiego, Beskidu Sądeckiego, a także Tatr.

Metalowy podest na Trzy Korony
Metalowy podest na Trzy Korony
Panorama z Trzech Koron
Panorama z Trzech Koron
Schody z platformy widokowej na Trzech Koronach
Schody z platformy widokowej na Trzech Koronach
Szałas pod Trzema Koronami
Szałas pod Trzema Koronami

Przełęcz Szopka i Bajków Groń

Schodząc z platformy widokowej należy dalej kierować się szlakiem niebieskim , aż do miejsca o nazwie Przełęcz Szopka. Ten etap wędrówki początkowo prowadzi przez las, a zejście – tak jak i wejście – odbywa się przy pomocy schodków oddzielonych między sobą belami. Dopiero za Przełęczą Szopka, z której rozpościera się niemal idealny widok na Tatry, teren staje się bardziej wyrównany, a ścieżka prowadzi tym razem szlakiem żółtym przy linii lasu.

Szlak żółty od Przełęczy Szopka
Szlak żółty od Przełęczy Szopka
Szlak żółty od Przełęczy Szopka
Szlak żółty od Przełęczy Szopka

Kierując się od Przełęczy Szopka szlakiem żółtym dochodzi się ponownie do miejsca skrzyżowania dróg o nazwie Bajków Groń. Zgodnie z zamieszczoną informacją na kierunkowskazie tym razem należy wybrać szlak niebieski prowadzący do Sokolicy i przez kolejną godzinę podążać jego oznaczeniami. W odróżnieniu od dotychczasowego dość łagodnego przebiegu trasy, szlak niebieski charakteryzuje się zdecydowanie bardziej stromym podejściem, przybliżając go do kategorii bardziej górskiej niż spacerowej.

Szlak niebieski w stronę Sokolicy
Szlak niebieski w stronę Sokolicy
Szlak niebieski prowadzący na Sokolicę
Szlak niebieski prowadzący na Sokolicę

Sokola Perć

Niezwykle ciekawym odcinkiem szlaku niebieskiego jest skalista grań o nazwie Sokola Perć. Znajduje się ona tuż za miejscem oznaczonym na mapie jako Czerteż i przebiega po dość eksponowanym terenie. Grań w trudniejszych miejscach zabezpieczona jest wieloma, metalowymi barierkami. Pozwalają one w sposób bezpieczny pokonać ten odcinek trasy. Ponadto na jednej z najwyższych skałek Sokolej Perci znajduje się punkt widokowy, z którego znakomicie widoczny jest przełom Dunajca. Ciekawostką jest, że Sokola Perć została zbudowana przez ks.  Walentego Gadowskiego, który również był twórcą Orlej Perci w Tatrach. Co więcej, oprócz Sokolej Perci na terenie Pienińskiego Parku Narodowego istniała jeszcze druga ubezpieczona grań o nazwie Skalna Perć. Posiadała zabezpieczenia w postaci metalowych łańcuchów i barierek oraz kutych w skale stopni. Niestety perć biegła przez tereny chronione, co skutkowało jej likwidacją.

Aktualnie oprócz szlaku niebieskiego wyznaczonego wzdłuż Sokolej Perci, dla mniej wprawionych piechurów, równolegle do niego został wyznaczonym znacznie bardziej łagodny szlak zielony . Miejsce rozwidlenia szlaków, a także punkt ich ponownego połączenia, zaznaczyłam na mapie poniżej.

Rozwidlenie szlaków (Czerteż)
Rozwidlenie szlaków (Czerteż)
Drewniana kładka na Sokolej Perci
Drewniana kładka na Sokolej Perci
Przebieg Sokolej Perci
Przebieg Sokolej Perci
Przebieg Sokolej Perci
Przebieg Sokolej Perci
Punkt widokowy w okolicach Czertezika
Punkt widokowy w okolicach Czertezika

Sokolica

Dalsza część szlaku niebieskiego charakteryzuje się zmiennym przebiegiem. Początkowo szlak niebieski ulega dość mocnemu obniżeniu do Przełęczy Sosnów, aby po jej przekroczeniu ponownie nabrać zdecydowanie bardziej stromego charakteru. Po około 15 minutach od Przełęczy Sosnów osiąga się punkt oznaczony na mapie jako Pod Sokolicą, przy którym znajduje się kasa biletowa. Z kolei ostatnie metry na szczyt Sokolicy (747 m.n.p.m.) należy pokonać – tak jak w przypadku Trzech Koron – za pomocą metalowych schodów. Tym razem jednak schodów jest zdecydowanie mniej, aczkolwiek na ich końcu znajduje się również platforma widokowa, z której rozpościera się jedna z piękniejszych panoram w Pieninach.

Ze szczytu Sokolicy – oprócz płynącego Dunajca – z łatwością można dostrzec zbocza Małych Pienin, a także Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie. Pisząc o Sokolicy, nie sposób nie wspomnieć o reliktowych sosnach porastających jej szczyt. Jedna z najstarszych sosen rosnących na szczycie Sokolicy do dziś jest symbolem Pienin. Niestety aktualnie drzewko składa się z jednej gałęzi – na skutek prowadzonej w jej otoczeniu akcji ratunkowej została ona uszkodzona przez śmigłowiec.

Sosny reliktowe
Sosny reliktowe
Sosna reliktowa na Sokolicy
Sosna reliktowa na Sokolicy
Panorama z Sokolicy
Panorama z Sokolicy
Szlak niebieski prowadzący z Sokolicy
Szlak niebieski prowadzący z Sokolicy

Przeprawa międzybrzegowa

Po osiągnięciu szczytu Sokolicy należy kontynuować wędrówkę wzdłuż oznaczeń szlaku niebieskiego w stronę przeprawy między brzegowej. Ten odcinek trasy charakteryzuje się licznymi zakosami, a także dość mocnym obniżeniem terenu. Nieodłącznym elementem tej części szlaku są również schody utworzone z pomocą drewnianych bel. Co więcej całość trasy przebiega wyłącznie przez las. Finalnie szlak niebieski doprowadzi do brzegu Dunajca, od którego w odległości 80 metrów na lewo znajduje się mała przystań przeprawy między brzegowej. To z niej w okresie od 15 kwietnia do 31 października można przeprawić się łodzią na drugi brzeg Dunajca. Przeprawa łodzią jest płatna i wynosi 4 zł za osobę.

Lokalizacja przystani przeprawy międzybrzegowej
Lokalizacja przystani przeprawy międzybrzegowej
Widok z przystani na drugi brzeg Dunajca
Widok z przystani na drugi brzeg Dunajca

Schronisko PTTK Orlica

Przeprawa łodzią nie powinna zająć więcej niż kilka minut.  Po dopłynięciu na drugi brzeg Dunajca szlak niebieski łączy się z bardzo popularną atrakcją Pienin, jaką jest Droga Pienińska. Aczkolwiek opuszczając łódź należy kierować się w lewo, w stronę zabudowań mieszkalnych Szczawnicy. Po przejściu kilkunastu metrów widoczna będzie na wprost główna przystań flisacka, jakkolwiek tuż przed nią, budynek Schroniska PTTK Orlica.

Schronisko PTTK Orlica jest miejscem o bardzo kameralnym charakterze. Drewniane wykończenie nadaje schronisku niepowtarzalny klimat, a nowoczesne wyposażenie pozwala na komfortowe spędzenie czasu. W Schronisku PTTK Orlica funkcjonuje bufet z bardzo bogatą ofertą gastronomiczną. Dla turystów dostępna jest sala jadalniana, a także drewniane ławki przed schroniskiem. Schronisko PTTK Orlica zapewnia również zakwaterowanie – do dyspozycji turystów pozostawia 44 miejsca w pokojach z łazienkami 3-, 4-, a także 5-osobowych.

Ze Schroniska PTTK Orlica należy kierować się dalej szlakiem niebieskim aż do zabudowań Szczawnicy

Schronisko PTTK Orlica
Schronisko PTTK Orlica
Bufet w Schronisku PTTK Orlica
Bufet w Schronisku PTTK Orlica
Wnętrze Schroniska PTTK Orlica
Wnętrze Schroniska PTTK Orlica

Wybierając opisywany wariant wędrówki w ciągu jednego dnia można wspiąć się na najbardziej popularne szczyty znajdujące się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, odwiedzić Zamek Pieniński czy przejść eksponowaną granią o nazwie Sokola Perć. Bez wątpienia trasa na Trzy Korony i Sokolicę jest idealnym rozwiązaniem na poznanie Pienin

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Zamek Pieniński, Trzy Korony i Sokolica

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *