Panorama z punktu widokowego
Jesień Pieniny Szczawnica

Wysoka i Wysoki Wierch

Wysoka (Wysokie Skałki) i Wysoki Wierch położone są w paśmie Pienin przy granicy polsko – słowackiej. Najładniejszy szlak przechodzący przez ich szczyty ma swój początek przy urokliwym Wąwozie Homole, znajdującym się we wsi Jaworki, graniczącym z miastem Szczawnica. Z kolei nad Wąwozem Homole rozciąga się Polana pod Wysoką, nad którą góruje Wysoka, zaliczana do Korony Gór Polskich i będąca zarazem najwyższym szczytem Pienin. Z Wysokiej prowadzi znakowany szlak na Wysoki Wierch, z którego ścieżka przechodzi jeszcze przez Szafranówkę i Palenicę, aby finalnie zakończyć swój bieg w Szczawnicy. Aczkolwiek na trasie do odkrycia jest jeszcze wiele punktów widokowych, niekoniecznie położonych na wyznaczonym szlaku turystycznym. Ale o tym, to już we wpisie poniżej.

Ocena trudności:
1.5/5

Region:                Pieniny
Czas:                      5:33 h
Dystans:               16,0 km
Suma podejść:   886 m
Suma zejść:         991 m

Początek szlaku:
Wąwóz Homole (Jaworki)

Koniec szlaku:
Dolna stacja kolejki (Szczawnica)

Dojazd do Jaworek

Przedstawiony we wstępie opis to tylko ułamek tego, co można napisać o trasie przebiegającej po grzbietach Małych Pienin. Trasę najlepiej zacząć przy Wąwozie Homole, znajdującym się na terenie wsi Jaworki. Ze względu na to, że koniec trasy będzie miał miejsce w głównej części miasta Szczawnica, najlepiej jest skorzystać z transportu miejskiego. Tym sposobem nie będzie trzeba powtarzać tego samego odcinka trasy do punktu startowego.

Najbliżej położonym przystankiem autobusowym przy Wąwozie Homole jest przystanek o nazwie Jaworki Czarna Woda. Jadąc od strony Szczawnicy można skorzystać z transportu lokalnych przewoźników – rozkład na Podhale Transit . Z przystanku należy jeszcze pokonać około 450 metrów do wejścia na teren wąwozu.

Przystanek autobusowy Jaworki Czarna Woda

Trasa autobusowa Szczawnica  – Jaworki

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to malowniczy jar wycięty głęboko w wapiennych skałkach przez płynący przez jego dno potok Kamionka. Niegdyś teren, na którym obecnie znajduje się Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole był całkowicie wylesiony w wyniku prowadzonej gospodarki rolnej. Dopiero po utworzeniu rezerwatu rozpoczęły się dynamiczne prace, w celu jego ponownego zalesienia. Następnie na jego terenie zamontowano liczne metalowe schody i podesty, prowadzące nad płynącym potokiem Kamionka. Dzięki temu Wąwóz Homole został dostosowany do ruchu turystycznego, stając się tym samym jednym z obowiązkowym punktów do zobaczenia na terenie Pienin.

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Schody w Wąwozie Homole
Schody w Wąwozie Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Kamienne Księgi w Wąwozie Homole
Kamienne Księgi w Wąwozie Homole

Aktualnie wstęp do Wąwozu Homole jest bezpłatny. Przy wejściu na jego teren usytuowana została tablica informacyjna przybliżająca historię tego miejsca. Idąc dnem wąwozu należy od samego początku trzymać się oznaczeń szlaku zielonego . Po około 20 minutach oraz po pokonaniu ostatnich metalowych schodów szlak zielony wyprowadza na polanę o nazwie Dubantowska Polana. W jej zachodniej części znajdują się kamienne księgi, będące wapiennymi skałami.

Punkt widokowy nad Wąwozem Homole

Kierując się dalej wzdłuż oznaczeń szlaku zielonego wychodzi się na kolejną polanę o niewielkich rozmiarach, gdzie po lewej stronie z łatwością można dostrzec 10 metrową wapienną skałę o nazwie Jemeriskowa Skałka. To właśnie za nią prowadzi nieoznakowana ścieżka prowadząca do pierwszego punktu widokowego, z którego rozpościera się przepiękna panorama na okoliczne wzniesienia Małych Pienin oraz niskie zabudowania Jaworek. Przy punkcie widokowym ustawiono drewnianą, okrągłą wiatę, a także liczne ławki. Z kolei pod nim widoczna jest górna stacja kolei linowej Homole, przy której znajduje się bacówka. W sezonie letnim zazwyczaj można w tym miejscu spotkać owce, pilnie strzeżone przez psy pasterskie. Co więcej przy bacówce znajduje się wówczas zagroda ze zwierzętami hodowlanymi, takimi jak kozy czy krowy. Również w tym miejscu położona jest restauracja serwująca zestawy obiadowe czy dania regionalne.

Z punktu widokowego najlepiej jest wrócić na szlak zielony idąc najpierw wzdłuż linii lasu, a następnie wejść na szeroki, leśny dukt. Położenie punktu widokowego wraz z przebiegiem poza szlakowej ścieżki zaznaczyłem na mapce obok. 

Mapa punktu widokowego nad Wąwozem Homole
Mapa punktu widokowego nad Wąwozem Homole
Punkt widokowy nad Wąwozem Homole
Punkt widokowy nad Wąwozem Homole
Panorama z punktu widokowego
Panorama z punktu widokowego

Baza namiotowa Jarowki "Pod Wysoką"

Kierując się dalej oznaczeniami szlaku zielonego przechodzi się przez las, po przekroczeniu którego otwiera się widok na Polanę pod Wysoką. W miejscu gdzie graniczy ona z linią lasu znajduje się Baza namiotowa “Pod Wysoką”, która działa pod przewodnictwem Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi . W sezonie wakacyjnym baza jest gotowa przyjąć turystów wędrujących z własnymi namiotami na polu namiotowym, a także udostępnia swoje miejsca noclegowe w namiotach wojskowych. Na miejscu dostępna jest wiata kuchenna ze stale gorącym piecem opalanym drewnem. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Z bazy namiotowej należy wrócić na szlak zielony , który następnie przeprowadzi przez Polanę pod Wysoką.

Szlak zielony nad Wąwozem Homole
Szlak zielony nad Wąwozem Homole
Szlak zielony nad Wąwozem Homole
Szlak zielony nad Wąwozem Homole
Przebieg ściezki do bazy namiotowej
Przebieg ściezki do bazy namiotowej
Baza namiotowa widoczna ze szlaku zielonego
Baza namiotowa widoczna ze szlaku zielonego
Baza namiotowa Jaworki "Pod Wysoką"
Baza namiotowa Jaworki "Pod Wysoką"
Wnętrze Bazy namiotowej Jaworki "Pod Wysoką"
Wnętrze Bazy namiotowej Jaworki "Pod Wysoką"
Altana przed Bazą namiotową Jaworki "Pod Wysoką"
Altana przed Bazą namiotową Jaworki "Pod Wysoką"

Polana pod Wysoką i Wysoka

Polana pod Wysoką położona jest na wysokości 700-794 m n.p.m. i powstała na miejscu pól uprawnych wsi Jaworki. Na polanie widoczne jest kilka pojedynczych, szeroko rozrośniętych drzew, pośród których najbardziej okazałym jest Jawor Strażaków.  Maszerując dalej dochodzi się do rozwidlenia szlaków. W tym miejscu należy zejść ze szlaku zielonego i aż do Wysokiej podążać zgodnie z oznaczeniami szlaku niebieskiego . Szlak niebieski na tym etapie poprowadzony jest w głębi lasu i tylko miejscami odsłania panoramy na okoliczne pasma górskie.

Wysoka (Wysokie Skałki) mierzy 1050 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem położonym na terenie Pienin. Sam wierzchołek Wysokiej  ma charakter kopuły skalnej wyrastającej ponad linie lasu. Z Wysokiej doskonale widoczne są Tatry, a także Babia Góra oraz rozległe pasma Pienin

Polana Pod Wysoką
Polana Pod Wysoką
Schody pod szczytem na Wysoką
Schody pod szczytem na Wysoką
Panorama z Wysokiej
Panorama z Wysokiej
Panorama z Wysokiej
Panorama z Wysokiej

Schodząc z Wysokiej warto jeszcze zatrzymać się na punkcie widokowym, położonym od lewej strony od szlaku niebieskiego . Z kolei przekraczając punkt o nazwie Pod Wysoką należy dalej maszerować wzdłuż szlaku niebieskiego , który jeszcze na tym odcinku poprowadzony jest w głębi lasu. Dopiero po minięciu zalesionego szczytu Borsuczyny szlak niebieski wychodzi na otwartą przestrzeń. Od tego momentu wędrówkę urozmaicać będą okazałe panoramy.

Punkt widokowy pod Wysoką
Punkt widokowy pod Wysoką
Punkt widokowy pod Wysoką
Punkt widokowy pod Wysoką
Szlak niebieski prowadzący z Wysokiej
Szlak niebieski prowadzący z Wysokiej
Borsuczyny na szlaku niebieskim
Borsuczyny na szlaku niebieskim

Schronisko pod Durbaszką

Idąc dalej szlakiem niebieski przechodzi się przez Durbaszkę, pod którą znajduje się schronisko o tej samej nazwie. W celu dotarcia do Schroniska pod Durbaszką należy skorzystać z nie oznakowanej ścieżki, której przebieg zaznaczyłem na poniższej mapce.

Szlak niebieski przed Durbaszką
Szlak niebieski przed Durbaszką
Mapa ze ścieżką w stronę Schroniska Durbaszka
Mapa ze ścieżką w stronę Schroniska Durbaszka

Schronisko pod Durbaszką to przepięknie położony obiekt schroniskowy dysponujący 50 miejscami noclegowymi w pokojach 2 oraz 3 osobowych na piętrze oraz wieloosobowych na parterze. W Schronisku pod Durbaszką istnieje również możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej. Z kolei niedaleko od budynku znajduje się zadaszony krąg na ognisko z podwieszanym rusztem, a także liczne ławeczki. Ze Schroniska pod Durbaszką należy ponownie wkroczyć na szlak niebieski , który następnie doprowadzi do skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem. Od tego miejsca tym razem szlak żółty w 10 minut zaprowadzi na szczyt Wysokiego Wierchu.

Wysoki Wierch

Wysokie Wierch połozony jest na wysokości 898 m n.p.m. i stanowi kopulaste, bezleśne wzniesienie, ze wszystkich stron otoczone łąkami. Z Wysokiego Wierchu rozciąga się jedna z ładniejszych panoram w Pieninach. Z jej wierzchołka znakomicie widoczne są Tatry, z kolei na pierwszym planie wysuwają się Gorce, a także Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki.

Ławeczka w drodze na Wysokie Wierch
Ławeczka w drodze na Wysokie Wierch
Wysoki Wierch widziany ze szlaku
Wysoki Wierch widziany ze szlaku
Panorama z Wysokego Wierchu
Panorama z Wysokego Wierchu

Ciekawym miejscem, położonym nieopodal Wysokiego Wierchu jest mało znany punkt widokowy, który dostarcza nie mniej wrażeń krajobrazowych niż panorama z Wysokiego Wierchu. W celu dotarcia do niego należy ze szczytu kierować się dalej szlakiem żółtym w stronę słowackiej Przełęczy Pod Tokarnią. Punkt widokowy znajduje się już na słowackiej stronie, na prawo od szlaku żółtego . Dokładną lokalizację tego miejsca zaznaczyłem na mapce obok. Z kolei wracając z punktu widokowego proponuję zejść na nieoznakowaną ścieżką, która doprowadzi do szlaku niebieskiego . Droga na tym odcinku jest łatwo widoczna i niczym nie różni się od dotychczasowych, znakowanych szlaków.

Mapa prowadząca na punkt widokowy pod Wysokim Wierchem
Mapa prowadząca na punkt widokowy pod Wysokim Wierchem
Panorama z punktu widokowego pod Wysokim Wierchem
Panorama z punktu widokowego pod Wysokim Wierchem

Palenica i kolejka krzesełkowa Palenica

Trzymając się dalej oznaczeń szlaku niebieskiego wychodzi się na Polanę pod Huściawą. Z kolei z polany prowadzi dalej szlak niebieski , który po 50 minutach lekkiego marszu pozwoli osiągnąć szczyt Witkuli. Kolejnym miejscem na trasie jest Szafranówka, pod którą znajduje się Górna stacja kolei linowej na Palenicę. Od Szafranówki szlaki niebieski ustępuje oznaczeniom szlaku żółtego , który w 40 minut doprowadzi do Szczawnicy. Alternatywą i zarówno sposobem skrócenia wędrówki jest skorzystanie z usytuowanej na poziomie 722 m n.p.m całorocznej Kolei linowej Palenica. Aktualny cennik znajduje się na stronie Polskich Kolei Linowych – Palenica .

Z Szaranówki oprócz znakowanego na żółto szlaku prowadzi jeszcze dalej szlak niebieski , który swój koniec ma przy Schronisku PTTK Orlica. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć we wpisie Palenica, Szafranówka i Schronisko Orlica .

Szlak niebieski prowadzący na Palenicę
Szlak niebieski prowadzący na Palenicę
Palenica widoczna ze Szafranówki
Palenica widoczna ze Szafranówki

Propozycję wycieczki można zrealizować o każdej roku. Ponadto większość trasy ma charakter spacerowy i po za chwilowym podejściem pod szczyt Wysokiej trudno jest znaleźć inne punkty, które wymagałyby większego wysiłku. Największym jednak atutem opisywanej trasy jest mnogość punktów widokowych leżących zarówno na wyznaczonym szlaku turystycznym jak i po za nim. Odkrywanie tych miejsc może być świetną przygodą i tylko urozmaici zdobywanie szczytów.  

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Wysoka i Wysoki Wierch

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *