Złoty widok panorama
Karkonosze Lato Szklarska Poręba

Wodospad Szklarki i Złoty Widok

Opracowując trasę często szukam takiego wariantu, który pozwoli mi zminimalizować czas i koszty transportu do początku wybranego szlaku. Oprócz tego, jeśli uznam, że jednego dnia jestem w stanie zobaczyć nie jedno, a kilka wyjątkowych miejsc, staram się w sposób logiczny połączyć to w jedną wycieczkę. Opisana niżej trasa przechodzi przez kilka popularnych punktów w Szklarskiej Porębie m.in. przez Wodospad Szklarki i Złoty Widok. Stanowi świetną opcję trasy spacerowej. Ponadto nie wymaga skorzystania ani z transportu własnego ani z transportu publicznego.

Ocena trudności:
1/5

Region:                 Karkonosze
Czas:                      2:30 h
Dystans:               8,1 km
Suma podejść:   323 m
Suma zejść:         322 m

Początek szlaku:
Szklarska Poręba Centrum

Koniec szlaku:
Szklarska Poręba Centrum

Szlakiem turystycznym przez zabudowania Szklarskiej Poręby

Nie jest tajemnicą, że przez większość górskich miasteczek prowadzą szlaki turystyczne – ze Szklarską Porębą nie jest inaczej. Jeśli spojrzeć na mapę, to w granicach miasta przebiega m. in. szlak czarny , który na potrzeby tego wpisu będzie punktem startu. A zatem, jeśli miejsce noclegowe znajduje się w Szklarskiej Porębie, to pozostaje jedynie zlokalizować na mapie szlak czarny i rozpocząć wędrówkę. Przebieg szlaku czarnego w Szklarskiej Porębie wraz ze wskazaniem kierunku, w którym należy podążać wskazuje na mapie poniżej.

Przebieg szlaku czarnego w Szklarskiej Porębie wraz z kierunkiem wędrówki

Na potrzeby tego wpisu uznajmy, że trasę rozpoczynamy w centrum Szklarskiej Poręby. Szlak czarny poprowadzony jest wśród zabudowań miasta, co pozwala połączyć jego zwiedzanie z zaplanowaną górską wędrówką.

Wodospad Szklarki i Schronisko PTTK Kochanówka

W miejscu, gdzie mniej widoczne stają się zabudowania mieszkalne szlak czarny łączy się z szlakiem niebieskim . Idąc dalej połączonym szlakiem dochodzi się do pierwszego istotnego punktu tej wycieczki – Wodospadu Szklarki wraz ze Schroniskiem PTTK Kochanówka.

W miejscu połączenia się szlaków teren staje się leśny, a sama ścieżka jest wąska i naznaczona naturalnymi przeszkodami w postaci na przykład mocno wyeksponowanych korzeni drzew. Równolegle do ścieżki płynie potok Szklarki. Odcinek między centrum Szklarskiej Poręby a Wodospadem Szklarki to zaledwie 3 km. Z kolei szacowany czas, jaki należy poświęcić na jego przejście nie powinien przekroczyć godziny.

Potok Szklarka w okolicach szlaku czarnego
Potok Szklarka w okolicach szlaku czarnego

Wodospad Szklarki stanowi drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach i położony jest na wysokości 525 m n.p.m.. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężając się ku dołowi i skręcając spiralnie.

Obok malowniczo położonego wodospadu znajduje się niewielkie Schronisko PTTK Kochanówka.

W schronisku dostępne jest kilkanaście miejsc noclegowych, a dla turystów przygotowano bufet. Z kolei przy Schronisku PTTK Kochanówka zlokalizowany został mały taras z widokiem na kaskadę wodospadu. 

Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki

Złoty widok – niezwykły punkt widokowy w samym sercu Karkonoszy

W tym miejscu proponuję wydłużyć wycieczkę o kolejne 30 minut i kierując się dalej szlakiem czarnym odwiedzić Złoty widok. Złoty widok to zrewitalizowana w ostatnich latach platforma widokowa, z której rozpościera się panorama na okazałe pasmo Karkonoszy.

W celu dotarcia na platformę widokową należy skierować się do wyjścia Karkonoskiego Parku Narodowego, przy którym będzie zlokalizowany parking i przejść na drugą stronę ulicy. Szlak czarny w początkowym etapie pnie się w górę i doprowadza do miejsca o nazwie skrzyżowanie szlaków. Niestety kolejne 200 metrów nie zostało oznaczone żadnym szlakiem turystycznym. Po przejściu wskazanego odcinka znowu należy wejść na szlak niebieski .

Ostatecznie w miejscu oznaczonym na mapie jako Grób Karkonosza należy ponownie zejść ze szlaku niebieskiego na wydeptaną ścieżkę. Ta z kolei doprowadzi do Złotego Widoku.

Lokalizacja Złotego Widoku
Okolice wyjścia z Karkonowskiego Parku Narodowego
Okolice wyjścia z Karkonowskiego Parku Narodowego

Złoty widok posadowiony nad urwiskiem skalnym o ponad 20-metrowej wysokości jest niezwykle malowniczym miejscem, gdzie na dostępnych dla turystów drewnianych podestach i leżakach bez końca można podziwiać okoliczne szczyty.

Platforma widokowa Złoty Widok
Platforma widokowa Złoty Widok
Platforma widokowa Złoty Widok
Platforma widokowa Złoty Widok
Złoty Widok panorama
Złoty Widok panorama

Chybotek - ciekawa formacja skalna

W niedalekiej odległości od Złotego Widoku znajduje się ciekawa formacja skalna o nazwie Chybotek – warto poświęcić te kilka minut i w drodze powrotnej ze Złotego Widoku odwiedzić to ciekawe miejsce. Opisywana skałka leży przy szlaku niebieskim .

Chybotek
Chybotek

Jeżeli chodzi o trasę powrotną to proponuję wrócić tą samą drogą, wracając po swoich śladach. Jakkolwiek należy pamiętać, że w drodze powrotnej przekracza się punkt poboru opłat do Karkonoskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik oraz godziny otwarcia znajduje się na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Podsumowując, opisywany szlak zdecydowanie można zaliczyć do tych z kategorii spacerowych. Może być zarówno ciekawym rozwiązaniem przy zwiedzaniu Szklarskiej Poręby lub stanowić alternatywę dla pozostałych wysokogórskich szlaków. Przede wszystkim jednak pozwala dotrzeć do Wodospadu Szklarki od strony centrum Szklarskiej Poręby, co pozwala całkowicie wyeliminować czas i koszty transportu.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Wodospad Szklarki i Złoty Widok z centrum Szklarskiej Poręby 

Do zobaczenie na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *