Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli
Bukowina Tatrzańska Tatry Wysokie Zakopane Zima

Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli

Planując wyjazd w dany region gór zaczynam zawsze od wypisania miejsc, które chciałabym zobaczyć podczas wyjazdu. Na takiej liście, oprócz miejsc, do których obowiązkowo chce się udać, są jeszcze takie, które z chęcią zobaczę, jeśli starczy tylko czasu. Jednym z nich był Wielki Kopieniec. Po wejściu na jego szczyt mogę napisać, że zdecydowanie powinien być od początku na czele mojej listy. Panorama jaka rozciąga się z jego szczytu bezprecedensowo zasługuje na miano jednej z najpiękniejszych w Tatrach.

Ocena trudności:
2/5

Region:                Tatry Wysokie
Czas:                      2:40 h
Dystans:               6,9 km
Suma podejść:   352 m
Suma zejść:         451 m

Początek szlaku:
Zakopane Cyrhla

Koniec szlaku:
Zakopane Jaszczurówka

Z Cyrhla na Halę Kopieniec

Początkiem trasy będzie miejsce oznaczone na mapie jako Toporowa Cyrhla, znajdujące się we wschodniej części Tatr. Toporowa Cyrhla to najwyżej leżąca dzielnica Zakopanego, mieszcząca się na poziomie 1000 m.n.p.m.. Ma to istotne znaczenie, gdyż początek trasy jest znacznie wyżej niż miejsce, w którym następuje jej koniec. Podczas wędrówek warto dążyć do takiego wariantu. Wówczas ścieżka będzie mniej wymagająca na podejściach, a czasem nawet ulegać będzie znacznemu wypłaszczeniu. 

Z Cyrhla prowadzi najstarszy znakowany szlak turystyczny w Tatrach. Najłatwiej się do niego dostać dzięki miejskiej komunikacji autobusowej, wybierając połączenie linii 11 Krzeptówki – Cyrhla . Połączenie realizowane jest codziennie od wczesnych godzin porannych po późny wieczór. Co więcej, przebiega praktycznie przez całe Zakopane, więc wystarczy jedynie zorientować się gdzie znajduje się najbliższy przystanek od miejsca noclegu i skierować się w jego stronę. Proponuję takie rozwiązanie, gdyż w opisywanym wariancie koniec trasy ma miejsce w Jaszczurówce, oddalonej o kilka kilometrów od Cyrhla. Wobec tego skorzystanie z lokalnej linii autobusowej jest tu jak najbardziej uzasadnione. Lokalizację opisywanych przystanków na tle szlaku zielonego prowadzącego na Wielki Kopieniec zamieściłam poniżej.

Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli – przystanki
Lokalizacja przystanków autobusowych oraz miejsca wejścia na szlak zielony

Początek szlaku znajduje się około 300 metrów od przystanku Cyrhla. Przy wejściu na szlak znajdują się pojedyncze niskie zabudowania mieszkalne. Przez całą trasę przebiega szlak zielony , aczkolwiek przez pierwsze pół godziny łączy się on ze szlakiem czerwonym .

Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego

Miejsce odejścia szlaku zielonego  w prawo oznaczone jest na mapach jako Hala Kopieniec i tu również znajduje się kasa Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do tego momentu trasa nie powinna przysporzyć problemów – przebiega łagodnie wśród nisko porośniętej roślinności. 

Polana Kopieniec i Wielki Kopieniec

Przekraczając mostek z Hali Kopieniec należy kierować się dalej szlakiem zielonym w stronę wejścia na Polanę Kopieniec. Na tym odcinku można zauważyć lekkie wzniesienie terenu, aczkolwiek podejście nie jest długie. Po przejściu odcinka leśnego otwiera się panorama na Polanę Kopieniec. W tym jednak miejscu proponuje najpierw udać się szlakiem zielonym prowadzącym na Wielki Kopieniec, a dopiero w drodze powrotnej ze szczytu zejść do wspomnianej doliny. 

Szlak zielony na Wielki Kopieniec
Szlak zielony na Wielki Kopieniec
Polana Kopieniec
Polana Kopieniec

Wejście na Wielki Kopieniec (1328 m.n.p.m.) nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Z kolei zejście z jego wierzchołka odbywa się tą samą trasą co wejście. Istnieje jeszcze alternatywny szlak prowadzący z Wielkiego Kopieńca, jednak nie polecam go w warunkach zimowych. W przeciwieństwie do przedstawionego wyżej wariantu zejścia jest on zdecydowanie bardziej stromy. Poza tym, schodząc tym szlakiem ominie się Polanę Kopieniec, która zdecydowanie jest warta zobaczenia z bliska. Jeśli chodzi o samą trasę, to szlak prowadzący na szczyt Wielkiego Kopieńca pozwala początkowo podziwiać z góry Polanę Kopieniec, aby po kilku minutach wejść w las. Dopiero przed samym szczytem odsłania widok na całe pasmo Tatr

Ze szczytu należy zejść po swoich śladach wprost na Polanę Kopieniec. Na Polanie Kopieniec znajdują się liczne szałasy pasterskie, w otoczeniu których do dnia dzisiejszego prowadzony jest wypas owiec.

Końcowe podejście na Wielki Kopieniec
Końcowe podejście na Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec

Z Polany Kopieniec na Polanę Olczyską

Idąc na wprost dalej szlakiem zielonym dochodzi się do wylotu Polany Olczyskiej, a stamtąd należy kontynuować wycieczkę przez Dolinę Olczyską, która jest niewielką doliną reglową nie łączącą się z granią Tatr. Wzdłuż Doliny Olczyskiej płynie Olczyski Potok, a sama trasa przebiega przede wszystkim po terenie leśnym. 

Zejście szlakiem zielonym
Zejście szlakiem zielonym
Zejście szlakiem zielonym
Zejście szlakiem zielonym
Szlakiem zielonym do Doliny Olczyskiej
Szlakiem zielonym do Doliny Olczyskiej
Mostek przy Polanie Olczyskiej
Mostek przy Polanie Olczyskiej
Mostek przy Polanie Olczyskiej
Mostek przy Polanie Olczyskiej
Olczyski Potok
Olczyski Potok
Olczyska Dolina
Olczyska Dolina
Olczyska Dolina
Olczyska Dolina

Powrót do Jaszczurówki

Kierując się szlakiem zielonym od Polany Olczyskiej w zaledwie 35 minut dochodzi się do wylotu Doliny Olczyskiej. Z kolei przy końcu Doliny Olczyskiej znajduje droga Oswalda Balzera, przebiegająca przez wschodnią część Zakopanego o nazwie Jaszczurówka.

Początek Doliny Olczyskiej
Początek Doliny Olczyskiej
Początek Doliny Olczyskiej
Początek Doliny Olczyskiej

Z kolei przez Jaszczurówkę przebiega wcześniej wspomniana linia 11 Cyrhla – Krzeptówki , której trasa wyznaczona jest przez większość przystanków Zakopanego. Co więcej przez Jaszczurówkę (jak i również Cyrhla) przejeżdżają lokalni przewoźnicy, gdyż oba te miejsca znajdują się na najbardziej popularnej trasie z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej, gdzie zaczyna się szlak na Morskie Oko czy Dolinę Pięciu Stawów. Poza sezonem na wskazanej trasie prywatne busy kursują z częstotliwością co 20 minut, a w sezonie z pewnością jeszcze częściej. Aktualny rozkład jazdy busów można znaleźć na stronie Podhale Transit, a połączenia aktualnie wyglądają następująco:

Z doświadczenia jeszcze dodam, że nie wszystkie połączenia są widoczne na wskazanej stronie – w rzeczywistości jest ich więcej.

Podsumowując, szlak zielony na Wielki Kopieniec – w przeciwieństwie do większości wyznaczonych tras w Tatrach – jest szlakiem krótkodystansowym i mało wymagającym technicznie. Ponadto istniejące podejścia na szlaku nie wymagają ponadprzeciętnej kondycji fizycznej. I najważniejsze – na szczycie spotyka się znaczniej mniej osób niż w innych partiach Tatr – co w sezonie jest na wagę złota.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *