Szlak wokół Morskiego Oka
Bukowina Tatrzańska Tatry Wysokie Zakopane Zima

Szlak wokół Morskiego Oka

Morskie Oko jest jednym z najpopularniejszych celów tatrzańskich wycieczek. Jako największe i bez wątpienia najbardziej znane tatrzańskie jezioro, co roku przyciąga tłumy turystów. Trasa do Morskiego Oka wytyczona jest wzdłuż szerokiej, asfaltowej drogi, a szlak jest stosunkowo łatwy, nawet w warunkach zimowych. Co więcej, trasę można urozmaicić decydując się obejść Morskie Oko. Wówczas wędrówka wzdłuż brzegu tatrzańskiego jeziora pozwala nabrać nowej perspektywy i dostarcza o wiele więcej wrażeń krajobrazowych niż sam pobyt nad Morskim Okiem.

Ocena trudności:
1/5

Region:                Tatry Wysokie
Czas:                      5:09 h
Dystans:               18,1 km
Suma podejść:   632 m
Suma zejść:         626 m

Początek szlaku:
Palenica Białczańska (Bukowina Tatrzańska)

Koniec szlaku:
Palenica Białczańska (Bukowina Tatrzańska)

Palenica Białczańska

Początek trasy na Morskie Oko ma miejsce na Palenicy Białczańskiej, znajdującej się w Tatrach Wysokich, a dokładnie w Dolinie Białki. Palenica Białczańska to położona na wysokości 980 m n.p.m. polana, a zarazem punkt końcowy dla ruchu samochodowego.

Najbardziej popularną formą transportu na Palenicę Białczańską jest skorzystanie z własnego samochodu osobowego. Wówczas przed planowanym przyjazdem należy wykupić miejsce parkingowe. Ceny i dostępność miejsc parkingowych na dany dzień można śledzić na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego . Co ważne, w przypadku zapełnienia się wszystkich miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej, bilet uprawnia do zaparkowania na Łysej Polanie, a także na poboczu szerokiej drogi łączącej te dwa miejsca. Drugim sposobem dotarcia na Palenicę Białczańską jest skorzystanie z usług prywatnych przewoźników, którzy realizują kursy na odcinku: Zakopane – Palenica Białczańska oraz Palenica Białczańska – Zakopane .

Czerwonym szlakiem na Morskie Oko

Trasa na Morskie Oko przebiega wzdłuż oznaczeń szlaku czerwonego . Początkowo szlak czerwony prowadzi dnem Doliny Białki, aby za wodospadem o nazwie Wodogrzmoty Mickiewicza przejść w Dolinę Rybiego Potoku. Całość szlaku to około 8 kilometrów w jedną stronę. Aczkolwiek na trasie wyznaczonych jest kilka obejść drogi asfaltowej, które pozwalają w sposób nieznaczny skrócić czas przejścia do Morskiego Oka.

Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Leśniczówka Wanta przy szlaku czerwonym
Leśniczówka Wanta przy szlaku czerwonym

Polana Włosienica

Miejscem wartym opisania jest Polana Włosienica znajdująca się na dnie Doliny Rybiego Potoku, około 1,5 km poniżej Morskiego Oka. Z Polany Włosienica znakomicie prezentują się Mięguszowieckie Szczyty, a także pozostałe tatrzańskie wierzchołki.

Mięguszowieckie Szczyty
Mięguszowieckie Szczyty
Mięguszowieckie Szczyty
Mięguszowieckie Szczyty

W latach 1969-1972 na Polanie Włosienica urządzono parking oraz pętlę szosy, umożliwiając tym samym dojazd samochodem albo autobusem. Do lat 80 XX wieku parking był otwarty dla wszystkich turystów. Obecnie do Polany Włosienica dojeżdżają w sezonie letnim bryczki konne, zastąpione w porze zimowej saniami. Wysokość opłaty za przejazd jest każdorazowo ustalana z przewoźnikiem i różni się w zależności od sezonu. Aczkolwiek można się spodziewać, że koszt przejazdu w górę dla 1 osoby to wydatek rzędu 70-90 zł. 

Polana Włosienica
Polana Włosienica

Morskie Oko

Trasa na Morskie Oko prowadzi po asfaltowej drodze. Jakkolwiek w warunkach zimowych zazwyczaj pokryta jest warstwą śniegu. Zdarza się jednak, że na skutek zmiennych warunków atmosferycznych, może być ona pokryta również lodem. Wówczas pomocne mogą się okazać raczki – szczególnie do odcinkach skrótowych.

Morskie Oko stanowi tatrzańskie jezioro polodowcowe, umiejscowione na poziomie 1395 m n.p.m. Jest jednym z nielicznych naturalnie zarybionych jezior w Tatrach (jedynym po stronie polskiej). Obok Morskiego Oka, a dokładnie nad północnym brzegiem jeziora, znajduje się Schronisko PTTK Morskie Oko

Morskie Oko
Morskie Oko

Schronisko PTTK Morskie Oko

Schronisko PTTK Morskie Oko znajduje się na poziomie 1410 m n.p.m. i tak naprawdę składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to nowoczesny obiekt turystyczny, ale ze 100-letnią historią. Aktualnie obiekt dysponuje 36 miejscami noclegowymi (dominują pokoje trzyosobowe lub sześcioosobowe). W nowym budynku funkcjonuje również bufet, oferujący bogatą ofertę gastronomiczną, a także słodycze, podstawowe elementy wyposażenia turystycznego, literaturę i pamiątki. Z kolei drugi budynek Schroniska PTTK Morskie Oko (Wozownia), znajdujący się tuż przed pierwszym obiektem, dysponuje 43 miejscami noclegowymi w trzech wieloosobowych salach. Schronisko PTTK Morskie Oko, stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych schronisk w Tatrach.

Stare schronisko nad Morskim Okiem (Wozownia)
Stare schronisko nad Morskim Okiem (Wozownia)
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Szlakiem czerwonym wokół Morskiego Oka

Morskie Oko oferuję świetną panoramę. Stojąc u jego brzegu z łatwością można dostrzec Mięguszowieckie Szczyty, Rysy czy charakterystyczny wierzchołek Mnicha. Wskazane szczyty jeszcze bardziej imponująco prezentują się ze szlaku czerwonego poprowadzonego wzdłuż Morskiego Oka. Fragment trasy, umożliwiający obejście Morskiego Oka poprowadzony jest wąską ścieżką, wzdłuż brzegu jeziora. Szacowany czas okrążenia Morskiego Oka wynosi około godziny, w czasie której pokonywany jest 2,5 kilometrowy odcinek drogi. Początek trasy znajduje się u brzegu jeziora, do którego należy zejść wzdłuż drewnianej poręczy. Kierunek okrążenia Morskiego Oka jest dowolny. 

Mostek przy szlaku czerwonym
Mostek przy szlaku czerwonym
Szlak czerwony wokół Morskiego Oka
Szlak czerwony wokół Morskiego Oka
Szlak czerwony wokół Morskiego Oka
Szlak czerwony wokół Morskiego Oka
Wokół Morskiego Oka
Wokół Morskiego Oka

Z kolei w połowie trasy znajduje się miejsce oznaczone tabliczką Morskie Oko, pod Czarnym Stawem, z którego w linii prostej widoczne jest  Schronisko PTTK Morskie Oko. Ponadto w tym miejscu szlak czerwony ulega rozwidleniu – w lewo kieruje do Czarnego Stawu, z kolei na wprost ostatecznie doprowadzi z powrotem do Schroniska PTTK Morskie Oko. Z kolei ze schroniska należy wrócić tą samą trasą na Palenicę Białczańską.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem
Mięguszowieckie Szczyty
Mięguszowieckie Szczyty
Morskie Oko
Morskie Oko
Szlak czerwony z Morskiego Oka
Szlak czerwony z Morskiego Oka
Szlak czerwony z Morskiego Oka
Szlak czerwony z Morskiego Oka

Zagrożenie lawinowe na drodze do Morskiego Oka

Opisując szlak na Morskie Oko należy jeszcze wspomnieć o zagrożeniu lawinowym, które w rejonie Doliny Rybiego Potoku może być wskazane jako znaczne. Najbardziej niebezpieczny odcinek umiejscowiony jest od Polany Włosienica do Morskiego Oka. Miejsce, w którym należy zachować ostrożność to również okolice Wodogrzmotów Mickiewicza, a także sam rejon Morskiego Oka. Wybierając się zimą polecam na bieżąco śledzić komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego, a na trasie nie zatrzymywać się w miejscach oznaczonych tablicami informującymi o zagrożeniu lawinowym.  

Szlak wokół Morskiego Oka pozwala w całkowicie innych sposób spojrzeć na to miejsce. Ujrzenie Schroniska PTTK Morskie Oko z przeciwległego brzegu jeziora czy zobaczenie z bliskiej odległości prawie pionowych ścian Mięguszowieckich Szczytów pozwala nabrać innej perspektywy i wręcz nakłania do podejmowania nowych wyzwań.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *