Świątynia Wang, Polana w Karkonoszach i Polana - Kotki
Karkonosze Karpacz Zima

Świątynia Wang, Polana w Karkonoszach i Polana Kotki

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Karpacza, który należy bezwzględnie odwiedzić jest położona w zachodniej części miasta Świątynia Wang. Znajdujący się na niewielkim wzgórzu drewniany kościół od lat przyciąga tłumy turystów. Stanowi punkt początkowy do wędrówek w wyższe partie Karkonoszy, ale i również w miejsca nie mniej malownicze, ale położone zdecydowanie niżej.  Jednym z nich jest Polana w Karkonoszach i Polana – Kotki oddalone od Świątyni Wang zaledwie o godzinę drogi.

Ocena trudności:
1/5

Region:                Karkonosze
Czas:                      1:39 h
Dystans:               5,2 km
Suma podejść:   219 m
Suma zejść:         217 m

Początek szlaku:
Karpacz Górny (Świątynia Wang)

Koniec szlaku:
Karpacz Górny (Świątynia Wang)

Kościół ewangelicki Wang (Świątynia Wang)

Świątynia Wang to ewangelicki kościół położony w Karpaczu Górnym, graniczącym bezpośrednio z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Przeniesiony z Vang z południowej części Norwegii od 1842 roku wznosi się na zboczu Czarnej Góry. Główna część budowli datowana jest na przełom XII i XIII wiek. Po przeniesieniu kościoła do Polski został on zrekonstruowany oraz uzupełniony o dodatkowe elementy m.in wzniesiono wysoką kamienną wieżę. Aktualnie w Świątyni Wang odprawiane są nabożeństwa, a poza określonymi godzinami wspólnych modlitw, kościół udostępniony jest dla zwiedzających. Szczegółowe godziny otwarcia wraz z cennikiem zwiedzania kościoła znajdują się na stronie Świątyni Wang .

Świątynia Wang
Świątynia Wang
Kościół Wang
Kościół Wang

Wraz z przeniesieniem Świątyni Wang w Karkonosze założono obok kościoła cmentarz górski. Był on początkowo cmentarzem parafialnym nowo utworzonej parafii w Karpaczu Górnym. Z kolei od XX wieku pochowano na nim wiele ofiar Karkonoszy, w tym również turystów. Z cmentarzyska rozciąga się ładny widok  na Pogórze Karkonoskie i Rudawy Janowickie.   

Cmentarz przy Świątyni Wang
Cmentarz przy Świątyni Wang
Cmentarz przy Świątyni Wang
Cmentarz przy Świątyni Wang
Panorama ze Świątyni Wang
Panorama ze Świątyni Wang

Dojazd do Świątyni Wang

Do Świątyni Wang najlepiej jest dojechać własnym środkiem transportu, zatrzymując się na jednym z dostępnych parkingów znajdujących się w okolicy kościoła. Lokalizację przykładowych parkingów przedstawiłam na mapie poniżej. Koszt parkingu waha się w granicach 30 – 40 zł.

Z kolei w przypadku chęci skorzystania z komunikacji miejskiej najlepiej jest wybrać lokalnego przewoźnika PKS Jelenia Góra i wysiąść na przystanku o nazwie Karpacz Wang. Koszt przejazdu dla jednej osoby to zaledwie 4 zł..Wykaz przystanków, przez które realizowane jest połączenie do wskazanego przystanku Karpacz Wang zaznaczyłam na mapce poniżej. Z kolei w celu wyszukania odpowiedniego połączenia należy wejść na stronę PKS Jelenia Góra i uzupełnić pola w zakresie przystanku początkowego oraz końcowego, a także wskazać datę i godzinę odjazdu. Popularność Świątyni Wang, a także jej umiejscowienie przy głównej drodze przechodzącej przez miasto powoduje, że do przystanku autobusowego Karpacz Wang realizowanych jest aż kilkanaście kursów dziennie.

Przystanek Karpacz Wang

Parkingi (współrzędne:50.77889, 15.72555; 50.78036, 15.72558)

Przebieg połączenia autobusowego na terenie Karpacza wraz z przystankami

W okolice Świątyni Wang dojeżdża również prywatny przewoźnik Karpacz Bus. Aktualny cennik oraz wykaz realizowanych połączeń do Świątyni Wang znajduje się na stronie Karpacz Bus . Koszt przejazdu dla 1 osoby to 5 zł.

Karkonoski Park Narodowy

Wejście na terenie Świątyni Wang jest bezpłatne, aczkolwiek wchodząc na teren Karkonoskiego Parku Narodowego wymagane jest uiszczenie opłaty. Kasa Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się tuż obok Świątyni Wang. Opłaty można dokonać gotówką lub kartą płatniczą. Istnieje również możliwość wcześniejszego zakupu biletu online na konkretny dzień za pośrednictwem strony intenetowej. Aktualnie bilet normalny dla jednej osoby to koszt 9 zł.. Szczegółowy cennik dostępny jest na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego

Kasa Karkonoskiego Parku Narodowego
Kasa Karkonoskiego Parku Narodowego

Polana w Karkonoszach

Kierując się od Kasy KPN należy od samego początku trzymać się oznaczeń szlaku niebieskiego , który w zaledwie 50 minut doprowadzi do Polany w Karkonoszach. Ten fragment trasy charakteryzuje się małym nachyleniem – trasa jest prosta i nawet w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych raczej nie powinna sprawić problemu. Szlak wytyczony jest na całej długości wzdłuż szerokiej drogi i aż do Polany w Karkonoszach prowadzi przez las. W okresie zimowych może się zdarzyć, że ten odcinek trasy będzie miejscami oblodzony, dlatego zaleca się wyposażyć w raczki. 

Początek szlaku niebieskiego
Początek szlaku niebieskiego
Fragment szlaku niebieskiego
Fragment szlaku niebieskiego
Pod Polaną w Karkonoszach
Pod Polaną w Karkonoszach

Polana w Karkonoszach znajduje się na poziomie 1067 m n.p.m.. Niegdyś w jej centralnej części znajdowało się schronisko im. Bronisława Czecha dysponujące aż 100 miejscami noclegowymi. Niestety na skutek pożaru w 1966 r. schronisko doszczętnie spłonęło, a teren na jego miejscu aktualnie zagospodarowano na potrzeby turystyczne, ustawiając liczne ławki. Przy Polanie w Karkonoszach znajduje się węzeł szlaków turystycznych, prowadzący w stronę Śnieżki czy grup skalnych o nazwie Pielgrzymy.

Widok na Polanę w Karkonoszach
Widok na Polanę w Karkonoszach
Polana w Karkonoszach
Polana w Karkonoszach

Polana - Kotki

Z Polany w Karkonoszach należy kierować się szlakiem żółtym w stronę Pielgrzymów. Już po kilkunastu metrach otwiera się przepiękna panorama na polanę oznaczoną na mapie jako Polana – Kotki. W literaturze ta część polany wraz z Polaną w Karkonoszach wchodzi w skład Starej Polany. Ten fragment trasy poprowadzony jest początkowo po drewnianych kładkach, a następnie wzdłuż drewnianego płotu. Idąc szlakiem żółtym od Polany w Karkonoszach, już po 500 metrach osiągany jest skraj Polany. Z tego miejsca znakomicie widoczny jest grzbiet Karkonoszy od Skalnego Stołu przez Śnieżkę aż po Słonecznik. Widoku dopełniają rozległe lasy świerkowe. W przypadku kontynuacji wędrówki szlakiem żółtym dochodzi się do grupy skalnych formacji o nazwie Pielgrzymy. Dla zainteresowanych kontynuacją wycieczki przez Pielgrzymy i Słonecznik odsyłam do wpisu: Pielgrzymy, Słonecznik i Schronisko Odrodzenie . Jakkolwiek na potrzeby tego wpisu wycieczkę należy zakończyć na skraju polany i obrać kierunek powrotny do Świątyni Wang

Drewniane kładki na szlaku żółtym
Drewniane kładki na szlaku żółtym
Szlak żółty prowadzący przez Polanę - Kotki
Szlak żółty prowadzący przez Polanę - Kotki
Polana - Kotki
Polana - Kotki
Na skraju Polany - Kotki
Na skraju Polany - Kotki

Wędrówkę na Polanę w Karkonoszach i Polanę – Kotki polecam przede wszystkim osobom, które szukają pomysłu na krótki spacer w Karkonoszach lub jest to ich pierwsze zimowe wejście i chcą sprawdzić się w takich warunkach. Trasa jest bardzo prosta i ma charakter wyłącznie spacerowy, dlatego z łatwością przejdzie ją każdy turysta. 

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *