Karkonosze Karpacz Zima

Śnieżka przez Samotnię i Strzechę Akademicką

Najbardziej malowniczy i tym samym najczęściej wybieranym szlakiem prowadzącym na Śnieżkę jest trasa przechodzącą przez Schronisko PTTK Samotnia i Schronisko PTTK Strzecha Akademicka. Oba położone są pod głównym grzbietem Karkonoszy i stanowią punkt obowiązkowy na trasie na Śnieżkę

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy, ale i również całych Sudetów. Słynie z porywistego wiatru osiągającego niekiedy kategorię huraganu. Mimo to, co roku tysiące turystów wędruje na jej szczyt, nie bacząc na mróz i chłód jaki można odczuć podchodząc pod jej wierzchołek. Wszystko jednak wynagradza spektakularny widok, który rozciąga się z jej szczytu i być może tutaj należy doszukiwać się jej fenomenu.

Ocena trudności:
2/5

Region:                Karkonosze
Czas:                      5:06 h
Dystans:               14,7 km
Suma podejść:   806 m
Suma zejść:         880 m

Początek szlaku:
Świątynia Wang (Karpacz Górny)

Koniec szlaku:
Świątynia Wang (Karpacz Górny)

Początek szlaku na Śnieżkę

Trasę na Śnieżkę najlepiej jest zacząć przy malowniczo położonej Świątyni Wang, znajdującej się w Karpaczu Górnym. Dojazd do Świątyni Wang zarówno własnym środkiem transportu, a także przy wykorzystaniu lokalnej komunikacji opisałam bardzo szczegółowe we wpisie: Świątynia Wang, Polana w Karkonoszach i Polana – Kotki

Kierunkowskaz do Świątyni Wang
Kierunkowskaz do Świątyni Wang
Świątynia Wang
Świątynia Wang

Szlakiem niebieskim do Schroniska PTTK Samotnia

Po przekroczeniu punktu poboru opłat Karkonoskiego Parku Narodowego, znajdującego się obok wspomnianej Świątyni Wang należy trzymać się oznaczeń szlaku niebieskiego . Szlak niebieski prowadzi wzdłuż szerokiej drogi, jakkolwiek w okresie zimowym może się zdarzyć, że jego dolny fragment będzie oblodzony. Wówczas polecam mieć na wyposażeniu raczki. Kierując się szlakiem niebieskim po około 50 minutach dochodzi się do punktu oznaczonego jako Polana w Karkonoszach. W tym miejscu znajduje się węzeł szlaków. Odchodzący na prawo szlak żółty prowadzi na kolejną polanę i dalej w okolice formacji skalnych o nazwie Pielgrzymy i Słonecznik. Więcej na ten temat można znaleźć we wpisie: Pielgrzymy, Słonecznik i Schronisko Odrodzenia .

Kasa Karkonoskiego Parku Narodowego
Kasa Karkonoskiego Parku Narodowego
Szlak niebieski prowadzący na Polanę
Szlak niebieski prowadzący na Polanę
Polana w Karkonoszach
Polana w Karkonoszach

Jakkolwiek na potrzeby tej wędrówki należy wybrać szlak niebieski , a następnie skierować swoje kroki w stronę drogi transportowej, która stanowi zimowe obejście wspomnianego szlaku. W praktyce istnieją dwa miejsca, z których występuje możliwość wejścia na drogę transportową ze szlaku niebieskiego . Oba te punkty wyraźnie zaznaczyłam na mapce poniżej.

Zimowy szlak do Schroniska PTTK Samotnia
Zimowy szlak do Schroniska PTTK Samotnia

Zimowe obejścia szlaków

Opisując ten fragment trasy należy wspomnieć, że Karkonoski Park Narodowy w okresie zimowym, podczas którego występuje zagrożenie lawinowe, dokonuje czasowego zamknięcia niektórych odcinków szlaków dla ruchu turystycznego. Jednym z nich jest na opisywany odcinek szlaku niebieskiego poprowadzonego pod Kotłem Małego Stawu, który ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe musi zostać zastąpiony właśnie drogą transportową. Aktualny wykaz zamkniętych szlaków na terenie Karkonoszy, a także ich zimowe obejścia, można znaleźć na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego-ostrzeżenia. Z kolei kierując się wzdłuż drogi transportowej, a następnie po wyznaczonej leśnej ścieżce wychodzi się wprost na budynek Schroniska PTTK Samotnia.

Schronisko PTTK Samotnia

Schronisko PTTK Samotnia położone jest w Kotle Małego Stawu, przy jeziorku o tej samej nazwie. Znajduje się na poziomie 1195 m. n. p. m. i jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Drewniane wnętrze Schronisko PTTK Samotnia, a także delikatna konstrukcja samego obiektu nadają mu niepowtarzalny i przede wszystkim niekomercyjny charakter. Ponadto wznosząca się nad budowlą wieżyczka z dzwonem czyni to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym. Aktualnie Schronisko PTTK Samotnia oferuje 50 miejsc noclegowych, a także zapewnia domową kuchnię. Schronisko PTTK Samotnia jest również miejscem, w którym organizowane są różnego rodzaju spotkania o charakterze kulturalnym i sportowym.

Schronisko PTTK Samotnia
Schronisko PTTK Samotnia
Mały Staw
Mały Staw
Wnętrze Schroniska PTTK Samotnia
Wnętrze Schroniska PTTK Samotnia

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka

Ze Schroniska PTTK Samotnia należy kierować się dalej szlakiem niebieskim , który po około 15 minutach doprowadzi do Schroniska PTTK Strzecha Akademicka. Ten odcinek trasy charakteryzuje się umiarkowanym podejście. O ile dotarcie do Schroniska PTTK Samotnia przebiega po względnie płaskim terenia, tak odcinek do Schroniska PTTK Strzecha Akademicka wymaga włożenia większego wysiłku. 

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
Schronisko PTTK Strzecha Akademicka

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka jest drugim co do wielkości schronisk w polskiej części Karkonoszy i dysponuje aż 140 miejscami noclegowymi. Położone jest na terenie Złotówki, szerokiego, bezleśniego grzbietu oddzielającego Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru.

Spalona Strażnica

Idąc szlakiem niebieskim od Schroniska PTTK Strzecha Akademicka z każdym krokiem pojawiają się szersze panoramy. Na tym odcinku trasy doskonale widoczny jest z prawej strony Kocioł Małego Stawu. Z kolei dochodząc do miejsca oznaczonego na mapach jako Spalona Strażnica po raz pierwszy odsłania się widok na Śnieżkę.

Spalona Strażnica
Spalona Strażnica
Szlak na Śnieżkę ze Spalone Strażnicy
Szlak na Śnieżkę ze Spalone Strażnicy

W tym miejscu szlak niebieski łączy się ze szlakiem czerwonym , jednocześnie ulegając wypłaszczeniu i aż do Schroniska Dom Śląski nie zmienia swojego nachylania. Co więcej, ten fragment trasy przebiega wyłącznie na otwartym terenie, co w sprzyjających warunkach pozwala nacieszyć oczy widokami. Trasa w całości jest otyczkowana, co pozwala w łatwiejszy sposób zorientować się w prawidłowym przebiegu szlaku, szczególnie w przypadku większych depozytów śniegu mogących pojawić się na trasie. Drewniane tyczki towarzyszyć będą prawie pod sam wierzchołek Śnieżki.  

Schronisko Dom Śląski

Ostatnim punktem przed wejściem na Śnieżkę jest Schronisko Dom Śląski, znajdujące się na poziomie 1400 m n. p. m. na samej granicy czesko – polskiej, u zbiegu głównym szlaków turystycznych. Schronisko Dom Śląski dysponuje 57 miejsc noclegowych rozdysponowanymi w budynku 2 piętrowym. Na miejscu dostępny jest bar restauracyjny, oferujący domową kuchnię.

Schronisko Dom Śląski
Schronisko Dom Śląski

Z kolei ze Schroniska Dom Śląski pozostaje ostatnie 40 minut do zdobycia zimowego wierzchołka Śnieżki. O ile dotarcie do tego miejsca nie powinno stanowić większego problemu, to wejście na Śnieżkę wiąże się już ze wspinaczką. Szlak poprowadzony jest wzdłuż metalowych łańcuchów, oddzielających ścieżkę od krawędzi zbocza. Wprowadzenie takiego zabezpieczenia nie tylko ułatwia wspinaczkę, ale również w warunkach silnego wiatru, a także podczas padającego śniegu pozwala nie zejść z wyznaczonej drogi. Decydując się na wejście na Śnieżkę w warunkach zimowych należy bezwzględnie wyposażyć się w raczki . Pomocne mogą okazać się również kijki trekingowe. Obowiązkowo należy również zadbać o odpowiedni ubiór – z racji porywistego wiatru na Śnieżce temperatura odczuwalna jest zdecydowanie niższa.

Szlak bezpośrednio pod Śnieżką
Szlak bezpośrednio pod Śnieżką
Fragment szlaku na Śnieżkę
Fragment szlaku na Śnieżkę

Śnieżka

Śnieżka mierzy 1602 m n.p.pm i stanowi najwyższy szczyt Karkonoszy i zarazem Sudetów. Na wierzchołku Śnieżki znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Niewątpliwie oryginalny, futurystyczny budynek obserwatorium, którego konstrukcja powstała z żelbetu, stali, aluminium i szkła jest jedyny w swoim rodzaju i stanowi wizytówkę Karkonoszy. Niegdyś w dolnej części obserwatorium znajdowała się  ogólnodostępna restauracja, z której można podziwiać widok w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej, sklepik z pamiątkami, miejsce odpoczynku dla turystów oraz toalety. Niestety cała strefa dla turystów została zamknięta w 2015 roku. Z kolei obok Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca.

Stacja meteorologiczna na Śnieżce
Stacja meteorologiczna na Śnieżce
Panorama ze Śnieżki
Panorama ze Śnieżki
Stacja meteorologiczna na Śnieżce
Stacja meteorologiczna na Śnieżce
Kaplica św. Wawrzyńca
Kaplica św. Wawrzyńca
Fragment szlaku czerwonego ze Śnieżki
Fragment szlaku czerwonego ze Śnieżki

Powrót do Karpacza

Ze Śnieżki należy skierować się ponownie na szlak czerwony , który z powrotem doprowadzi w okolice Schroniska Dom Śląski. Niestety w okresie zimowym z ruchu turystycznego wyłączony jest widokowy szlak niebieski przebiegający pod zboczem Śnieżki tzw. Droga Jubileuszowa, dlatego bezwzględnie należy trzymać się oznaczeń szlaku czerwonego . Z kolei ze Schroniska Dom Śląski istnieje co najmniej kilka wariantów zejścia do Karpacza. Pierwszą opcją jest powtórzenie dotychczasowej trasy, schodząc po swoich śladach aż do Świątyni Wang. Drugą, a zarazem najszybszą opcją jest wybór szlaku czarnego . Wówczas w odległości 400 metrów za Schroniskiem Dom Śląski należy skręcić w prawo w miejscu oznaczonym na mapie jako Przełęcz pod Śnieżką. Następnie kierując się szlakiem czarnym należy przejść obok Górnej stacji kolei linowej “Zbyszek”, aby następnie pod Kotłem Białego Jaru zejść wzdłuż Złotego Potoku. Finalnie szlak czarny w zaledwie 1:15 h doprowadzi w okolice ul. turystycznej w Karpaczu. Trasa na całej długości systematycznie opada w dół i od Kotła Białego Jaru prowadzi wyłącznie przez las.

W okolicy Kotła Białego Jaru
W okolicy Kotła Białego Jaru
Fragment szlaku czarnego
Fragment szlaku czarnego

Przedstawiona opcja wejścia na Śnieżkę, jaką opisałam powyżej, jest jedną z wielu. Jakkolwiek zaryzykuję stwierdzenie, że stanowi najbardziej widokową trasę jaką można wybrać wśród mnogości dostępnych szlaków na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Co więcej trasa nie jest długa i spokojnie może zostać zrealizowana w ciągu jednego dnia.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *