Smreczyński Staw
Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Smreczyński Staw z Doliny Kościeliskiej

Dolina Kościeliska stanowi punkt obowiązkowy dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z Tatrami. Niewątpliwie jest jedną z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych dolin w Tatrach. Dolinę Kościeliską odwiedziłam kilkukrotnie, jakkolwiek to zimą zaczarowała mnie od pierwszych kroków. Ponadto wędrówkę popularnym szlakiem wiodącym przez Dolinę Kościeliską można urozmaicić odwiedzając nieopodal leżący Smreczyński Staw, który przy słonecznej pogodzie i zimowej aurze wygląda jak z bajki.

Ocena trudności:
1/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      3:52 h
Dystans:               13,5 km
Suma podejść:   500 m
Suma zejść:         482 m

Początek szlaku:
Kiry (Kościelisko)

Koniec szlaku:
Kiry (Kościelisko)

Kiry

Kościelisko leży na zachód od Zakopanego, a Kiry stanowią część Kościeliska. To właśnie tu swój początek ma szlak zielony prowadzący dnem Doliny Kościeliskiej.

Do Kir można się dostać za pośrednictwem podhalańskiej komunikacji. Szczegółowy rozkład jazdy udostępniony jest na stronie Podhale Transit .  Najbliższe przystanki nieopodal Doliny Kościeliskiej noszą nazwę Dolina Kościeliska Skrzyżowanie i zlokalizowane są zaledwie kilka metrów od wejścia do doliny. Szczegółową lokalizację wspomnianych przystanków przedstawiłam na mapce obok. Ze wskazanych przystanków realizowane są m.in. następujące połączenia autobusowe:

Z kolei decydując się na własny środek transportu bez problemu można znaleźć miejsce parkingowe wzdłuż ulicy Strzelców Podhalańskich. Trzeba jednak pamiętać, że w sezonie wysokim wolnych miejsc z pewnością szybko będzie ubywać. Opłatę za parking można sprawdzić wcześniej korzystając z opinii pozostawionych przez innych turystów, poprzez wyszukanie danego parkingu w mapach Google i kliknięciu na dany parking. Sprawdzanie cen miejsc parkingowych dokonuje zawsze przed planowaniem trasy. Nie jeden raz dzięki temu uniknęłam przykrego rozczarowania. Ogólnie ceny za miejsca parkingowe powinny tu być niższe niż w samym Zakopanym.

Po dotarciu na miejsce, pierwszym punktem na mapie jest kasa biletowa, w której należy uiszczyć opłatę. Aktualny cennik znajduje się na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego . O tego momentu szlak zielony prowadzić będzie dnem Doliny Kościeliskiej aż do Schroniska PTTK Hala Ornak.

Dnem Doliny Kościeliskiej

Długość Doliny Kościeliskiej wynosi 9 km, a jej powierzchnia to około 35 m2. Dolina Kościeliska jest bardzo dobrze przystosowana do ruchu turystycznego, ze względu na utwardzone podłoże, które pozbawione jest naturalnych przeszkód.

Przeważająca część doliny ma postać wąwozu. Niekiedy ściany wąwozu zbliżają się ku sobie tworząc tzw. bramy o nazwach takich jak: Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka. Z kolei w miejscach, gdzie ściany wąwozu oddalają się od siebie występują polany, do których zaliczają się: Wyżnia Kira Miętusia, Stare Kościeliska czy Polana Pisana. Z tej ostatniej znakomicie widoczna jest Raptawicka Grań. Ponadto dnem Doliny Kościeliskiej płynie Kościeliski Potok, który towarzyszy praktycznie przez cały czas wędrówki.

Początek szlaku zielonego
Początek szlaku zielonego
Kościeliski Potok w Dolinie Kościeliskiej
Kościeliski Potok w Dolinie Kościeliskiej
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Mostek w Dolinie Kościeliskiej
Mostek w Dolinie Kościeliskiej
Polana Pisana
Polana Pisana

Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej

Na terenie Doliny Kościeliskiej znajduje się bogaty system jaskiń. Dla szukających wrażeń polecam szczególnie w sezonie letnim odwiedzić Wąwóz Kraków z charakterystyczną wysoką drabinką prowadzącą wprost do Jaskini Smocza Jama. Można również  skręcić szlakiem czarnym do Jaskini Mroźnej, znajdującej się zaledwie 2 kilometry od wejścia do Doliny Kościeliskiej. Dopiero patrząc na mapę można dostrzec jak wiele jaskiń zlokalizowanych jest na jej terenie. Ich lokalizację wzdłuż szlaku zielonego prowadzącego przez Dolinę Kościeliską zaznaczyłam na mapie poniżej. Dodatkowo mapy wskazują również kierunki przejścia poszczególnych jaskiń.

Smreczyński Staw z Doliny Kościeliskiej- jaskinia mroźna
Jaskinia Mroźna (źródło: mapy turystyczne)
Smreczyński Staw z Doliny Kościeliskiej- jaskinia mylna i raptawicka
Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Mylna (źródło: mapy turystyczne)

Układając swój własny plan wycieczki po Dolinie Kościeliskiej warto wejść na stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego . Na wskazanym portalu można zapoznać się przede wszystkim z aktualnymi informacjami dotyczącymi okresowo zamkniętych szlaków. Może się zdarzyć, że w sezonie letnim ze względu na np. prace remontowe część trasy będzie zamknięta dla turystów lub w porze zimowej całkowicie niedostępna z powodu zagrożeń lawinowych. 

Smreczyński Staw

W górnej partii Doliny Kościeliskiej znajduje się rozwidlenie szlaków. Szlak zielony prowadzi dalej do Doliny Tylmanowej, szlak żółty wprost do Schroniska PTTK Hala Ornak, z kolei szlakiem czarnym w zaledwie 30 minut można dotrzeć do Smreczyńskiego Stawu, który będzie stanowił punkt docelowy tej wycieczki.

Końcowy etap szlaku zielonego
Końcowy etap szlaku zielonego
Szlak czarny na Smreczyński Staw
Szlak czarny na Smreczyński Staw

Smreczyński Staw położony jest  w górnej części Doliny Kościeliskiej, pośród lasów z widokiem na najwyższe szczyty Tatr Zachodnich. Jest to jedyne jezioro dostępne w polskiej części Tatr Zachodnich, które mimo bliskiego położenia Schroniska PTTK Hala Ornak do tej pory nie zyskało jeszcze aż tak na popularności i to czyni go w mojej opinii wyjątkowym.

Smreczyński Staw
Smreczyński Staw

Smreczyński Staw odwiedziłam dwukrotnie w ciągu roku, ale to zimą wywarł na mnie największe wrażenie. Prowadzi do niego szlak czarny , który początkowo przechodzi przez otwarty teren, aby w dalszej części poprowadzić przez las. Ścieżka wnosi się delikatnie po kamiennych stopniach i w przeciwieństwie do dotychczasowego szlaku jest zdecydowanie węższa.

Podejście na Smreczyński Staw może nie jest strome, aczkolwiek zejście zimą przy znacznym oblodzeniu może przysporzyć problemów. Dlatego na tym odcinku proponuję wyposażyć się w raczki, albo chociaż w nakładki antypoślizgowe, które z pewnością ochronią przed możliwym upadkiem.

Na koniec wspomnę, że przy samym Smreczyńskim Stawie znajduje się drewniany podest z ławeczkami dla turystów, z którego można podziwiać najwyższe szczytu położone w Tatrach Zachodnich.

Schronisko PTTK Hala Ornak

Powrót do Kir rekomenduje tą samą trasą, aczkolwiek w drodze powrotnej proponuję zejść jeszcze do Schronisko PTTK Hala Ornak.  W tym celu, należy zejść szlakiem czarnym z Smreczyńskiego Stawu, aby po blisko 20 minutach dotrzeć do opisywanego wcześniej rozwidlenia szlaków. Wówczas należy wybrać szlak żółty , który po 5 minutach doprowadzi do  Schroniska PTTK Hala Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak
Schronisko PTTK na Hali Ornak
Przy Schronisku PTTK na Hali Ornak
Przy Schronisku PTTK na Hali Ornak

Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak jest schroniskiem turystycznym znajdującym się na Małej Polance Ornaczańskiej, a dokładnie w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1100m.n.p.m. W parterowej części schroniska znajduje się drewniana sala jadalna, bufet, recepcja oraz kuchnia połączona z wydawaniem posiłków. Obiekt aktualnie dysponuje 48 miejscami noclegowymi. Ponadto Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak jest świetnym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie. Droga powrotna od Schroniska PTTK Hala Ornak do Kir nie powinna zająć więcej niż  1,5 h. Jakkolwiek jeśli szlak pokonywany jest zimą należy uwzględnić, że dzień jest zdecydowanie krótszy niż latem.

Dolinę Kościeliską polecam odwiedzić o każdej porze roku. Na szczególną uwagę zasługują również jasknie połozone w jej obrębie, które zdecydowanie urozmaicą wycieczkę.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Smreczyński Staw z Doliny Kościeliskiej

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *