Rusinowa Polana i Gęsia Szyja
Bukowina Tatrzańska Tatry Wysokie Zakopane Zima

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja

Rusinowa Polana położona jest w Tatrach Wysokich. Prowadzą na nią aż trzy szlaki turystyczne, aczkolwiek najbardziej atrakcyjny jest szlak mający swój początek na parkingu znajdującym się na Wierch Poroniec. Nieopodal Rusinowej Polany położona jest Gęsia Szyja, z której widoczne są najwyższe szczyty Tatr Wysokich. Trasę bez wątpienia można zaliczyć do tych z kategorii najłatwiejszych, nawet zimą.

Ocena trudności:
2/5

Region:                Tatry Wysokie
Czas:                      2:55 h
Dystans:               9,0 km
Suma podejść:   453 m
Suma zejść:         449 m

Początek szlaku:
Wierch Poroniec 

Koniec szlaku:
Wierch Poroniec

Wierch Poroniec

Na Rusinową Polanę można dotrzeć wybierając jeden z trzech szlaków turystycznych. Pierwszy prowadzi wprost z Palenicy Białczańskiej, drugi z Zazadni, a trzeci właśnie z Wierch Poroniec.

Wierch Poroniec to jeden z najwyżej położonych punktów wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zlokalizowany jest wysoko ponad dnem Doliny Białki oraz nieco poniżej grzbietu o nazwie Wierch poroniec

Aby dotrzeć na Wierch Poroniec najprościej jest skorzystać z własnego środka transportu i zaparkować na parkingu znajdującym się przy wejściu na szlak. Aktualny cennik opłat parkingowych można znaleźć na stronie Parkingu Wierch Poroniec . Parking dysponuje zaledwie kilkunastoma miejscami postojowymi, które przy sprzyjających warunkach atmosferycznych szybko się zapełniają. Szczegółową lokalizację parkingu zamieściłam na mapce obok.

Współrzędne parkingu: 49.28486, 20.11277

Drugim wariantem jest dotarcie na Wierch Poroniec transportem publicznym. Wówczas należy wysiąść na przystanku Wierch Poroniec Parking, który znajduje się przed Łysą Polaną i tym samym przed Palenicą Białczańską. Wybierając ten wariant trzeba brać pod uwagę, że koszt transportu z Zakopanego na Wierch Poroniec wyniesie około 15 zł na osobę. 

Szczegóły dotarcia na Palenicę Białczańską z wykorzystaniem środków transportu publicznego opisałam we wpisie: Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej

Zielonym szlakiem na Rusinową Polanę

Szlak na Rusinową Polanę rozpoczyna się nieopodal przystanku Wierch Poroniec parking lub samego parkingu. Przy wejściu na szlak zielony , który będzie towarzyszył na całej długości trasy aż po Gęsią Szyję, znajduje się punkt poboru opłat Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szczegółowy cennik znajduje się na stronie TPN .

Czas przejście z miejsca startu na Rusinową Polanę nie powinien zająć więcej niż godzinę czasu. W tym czasie do pokonania jest zaledwie 3 km i jedynie 141 metrów przewyższenia. Przebieg trasy jest bardzo łagodny i nie odczuwa się nawet że lekko pnie się ku górze. Początkowo szlak zielony poprowadzony jest przez las, aby w połowie drogi odsłonić panoramę na szczyty Tatr Wysokich i Tatr Bielskich

Rusinowa polana wejście na szlak
Początek szlaku na Rusinową Polanę
Szlak zielony na Rusinową Polanę
Szlak zielony na Rusinową Polanę
Szlak zielony na Rusinową Polanę
Szlak zielony na Rusinową Polanę

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana położona jest na wysokości ok. 1180-1300 m n.p.m pomiędzy wzniesieniami Gęsiej Szyi i Gołego Wierchu. Niegdyś na Rusinowej Polanie istniała osada pasterska. Do dziś prowadzony jest na niej wypas owiec w okresie letnim. Krajobraz Rusinowej Polany dopełnia Bacówka położona w zachodniej części Polany. Bez wątpienie panorama z Rusinowej Polany jest jedną z najpiękniejszych w Tatrach. Można z niej podziwiać najbardziej strzeliste wierzchołki Tatr m.in. Rysy, Hawrań, Lodowy Szczyt czy imponujacy Gerlach. Co więcej pobyt na Rusinowej Polanie można urozmaicić poprzez kontynuowanie wędrówki szlakiem zielonym aż na szczyt Gęsiej Szyi.

Rusinowa Polana
Rusinowa Polana

Gęsią Szyja z Rusinowej Polany

W celu dotarcia na szczyt Gęsiej Szyi należy kierować się wspomnianym szlakiem zielonym , który poprowadzony jest bezpośrednio z Rusinowej Polany. Czas przejścia szacowany jest na około 45 minut. Droga systematycznie wznosi się ku górze, aby dopiero w ostatnich partiach ulec wypłaszczeniu. 

Szlak zielony prowadzący na szczyt Gęsiej Szyi
Szlak zielony prowadzący na szczyt Gęsiej Szyi
Szlak zielony prowadzący na szczyt Gęsiej Szyi
Szlak zielony prowadzący na szczyt Gęsiej Szyi

Gęsia Szyja położona jest na poziomie 1489 m n.p.m.. Sam wierzchołek Gęsiej Szyi składa się z kilku skał o wysokości do kilkunastu metrów. To powoduje, że w otoczeniu Gęsiej Szyi znajdują się urwiska skalne, dlatego zalecam mimo wszystko zachować szczególną ostrożność. Zimą rekomenduje na końcowym odcinku szlaku skorzystanie z raczków, gdyż może się zdarzyć że sam szczyt będzie oblodzony.  Z samego wierzchołka Gęsiej Szyi oprócz podziwiania szczytów Tatr Wysokich, Tatr Bielskich odsłania się również widok na Tatry Zachodnie. Panorama jest obłędna i mimo tego, że Gęsia Szyja nie należy do szczytów o imponującej wysokości to widok zapiera dech w piersiach. 

Gęsia Szyja - panorama
Gęsia Szyja - panorama
Gęsia Szyja - panorama
Gęsia Szyja - panorama

Powrót szlakiem zielonym na Wierch Poroniec

Jeżeli wycieczka zostala zaplanowana z wykorzystaniem własnego środka transportu, nie pozostaje nic innego niż w drodze powrotnej z Gęsiej Szyi kierować się na parking na Wierch Poroniec. Czas przejścia ze szczytu Gęsiej Szyi na parking nie powinien być dłuższy niż trochę ponad godzinę. Aczkolwiek istnieje jeszcze jeden wariant zejścia z Gęsiej Szyi, gdzie punktem końcowym będzie Palenica Białczańska.  

Drugi wariant zejścia z Gęsiej Szyi

Ze szczytu Gęsiej Szyi można dalej kontynuować wycieczkę szlakiem zielonym , kierując się w stronę Równi Waksmundzkiej. Szlak zielony na tym odcinku poprowadzony jest przez las, aby przed wspomnianym miejscem oznaczonym jako Równia Waksmundzka wyjść na otwartą przestrzeń. Następnie należy skierować się na lewo szlakiem czerwonym , który ostatecznie doprowadzi do Drogi Oswalda Balzera. Z kolei stamtąd asfaltową drogą poprowadzi wprost do Palenicy Białczańskiej. Czas przejścia z Gęsiej Szyi do Palenicy Białczańskiej wynosi około 2 h. Jakkolwiek propozycję adresuje wyłącznie do osób, które zdecydowały się na skorzystanie z transportu publicznego.  Odległość między Palenicą Białczńską a parkingiem Wierch Poroniec to aż 4,5 krętej drogi o dośc dużym natężeniu samochodowym. Dlatego jeśli skorzystało się z parkingu najlepiej będzie wrócić po swoich śladach. Dla wszystkich innych proponuję wydłużyc wycieczkę i zejść szlakiem do Palenicy Białczańskiej

Zejście szlakiem zielonym z Gęsiej Szyi
Zejście szlakiem zielonym z Gęsiej Szyi
Rówień Waksmundzka - skrzyżowanie szlaków
Rówień Waksmundzka - skrzyżowanie szlaków
Szlak czerwony z Równi Waksmundzkiejczerwonego z Równi Waksmundzkiej
Szlak czerwony z Równi Waksmundzkiej
Most znajdujący się na szlaku czerwonym do Palenicy Białczańskiej
Most znajdujący się na szlaku czerwonym do Palenicy Białczańskiej
Końcowy odcinek szlaku czerwonego przed zejściem na Drogę Oswalda Balzera
Końcowy odcinek szlaku czerwonego przed zejściem na Drogę Oswalda Balzera

Rusinową Polanę odwiedziłam dwukrotnie w ciągu jednej zimy. Za pierwszym razem miałam możliwość znaleźć się na niej zaraz po obfitych opadach śniegu. Poniżej kilka zdjęć z tamtego okresu.

Rusinowa Polana szlak z Wierch Poroniec
Rusinowa Polana szlak z Wierch Poroniec
Rusinowa Polana szlak z Wierch Poroniec
Rusinowa Polana szlak z Wierch Poroniec

Szlak zielony prowadzący z Wierch Poroniec na Rusinową Polanę bez wątpienia jest szlakiem łatwym, nie wymagającym żadnego przygotowania kondycyjnego. Co więcej, może stanowić świetne uzupełnienie dla osób, które być może spędzają kolejny dzień w Tatrach i potrzebują mniej wymagających wyzwań. Ponadto łączny czas przejścia na Rusinową Polanę w dwie strony to zaledwie 2h, dlatego trasę można spokojnie przejść popołudniu lub na przykład w godzinach porannych przed planowanym wyjazdem. Bez względu na powód, Rusinową Polanę poprostu trzeba zobaczyć. 

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Rusinowa Polana i Gęsia Szyja

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *