Rakoń i Grześ z Doliny Chochołowskiej
Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Rakoń i Grześ z Doliny Chochołowskiej

Dolina Chochołowska uznana jest za jedną z najpiękniejszych i rozciąga się na długość aż 10 kilometrów. To powoduje, że znajduje się na pierwszym miejscu wśród największych oraz najdłuższych dolin w polskich Tatrach. Ponadto na jej terenie znajduje Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej, które stanowi jedno z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów.  Przede wszystkim jednak Dolina Chochołowska jest świetnym punktem startowym do zdobywania wyższych partii gór. To z niej prowadzi szlak na Rakoń, przez Grzesia, które zimą zamieniają się w miejsca o szczególnie arktycznym wyglądzie.

Ocena trudności:
3/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      9:30 h
Dystans:               25,5 km
Suma podejść:   1229 m
Suma zejść:         1229 m

Początek szlaku:
Siwa Polana (Dolina Chochołowska – Witów)

Koniec szlaku:
Siwa Polana (Dolina Chochołowska -Witów)

Parking na Siwej Polanie

Dolina Chochołowska leży w małej miejscowości Witów, oddalonej od Zakopanego o około 10 kilometrów. Znajduje się ona w Tatrach Zachodnich, a dokładnie na ich zachodnim skraju. Swój początek ma na Siwej Polanie, na którą można się dostać własnym samochodem lub transportem publicznym. 

Decydując się na pierwszą opcję do wyboru jest kilka parkingów zlokalizowanych wzdłuż początku Siwej PolanyPlanując wycieczkę polecam wcześniej zapoznać się w szczególności z obowiązującymi cenami czy godzinami otwarcia poszczególnych parkingów . Takie informacje można znaleźć klikając na dany parking korzystając z map google, a dokładnie poprzez prześledzenie najnowszych opinii na jego temat. W ten sposób nie raz uniknęłam przykrej sytuacji chociażby związanej ze zbyt wygórowanym kosztem za postój. Parkingi na Podhalu nie od dzisiaj słyną z wysokich cen.  Lokalizację poszczególnych parkingów przedstawiłam na mapie poniżej.

Współrzędne parkingów: 49.28782, 19.84792, 49.28659, 19.84645, 49.28545, 19.84546, 49.28273, 19.84273

Dojazd do Siwej Polany transportem publicznym

Drugą opcją jest skorzystanie z transportu publicznego. Kursy realizowane są z centrum Zakopanego i docelowym przystankiem , na którym należy wysiąść jest Witów Dolina Chochołowska Skrzyżowanie albo położony już w głębi doliny przystanek o nazwie Dolina Chochołowska Siwa Polana. Dla ułatwienia poniżej wskazałam na mapie przystanki autobusowe, znajdujące się na terenie miasta Zakopanego, z których realizowane są bezpośrednie przejazdy w stronę Doliny Chochołowskiej. Po zweryfikowaniu, który przystanek autobusowy będzie znajdował się najbliżej miejsca noclegowego, należy skorzystać ze strony Podhale Transit i za pomocą opcji wyszukiwania znaleźć swój przystanek. Wówczas po jego wybraniu uzyskuje się dostęp do wszystkich realizowanych kursów, również do Doliny Chochołowskiej. Z kolei z niej prowadzi szlak na Grzesia i Rakoń.

Lista przystanków na trasie Zakopane – Siwa Polana (wariant I):

 • Zakopane Plac PKP
 • Zakopane Al. 3-go Maja Dolne
 • Zakopane Górka
 • Zakopane Szymaszkowa
 • Zakopane Czajki
 • Kościelisko Sobiczkowa
 • Kościelisko Karpielówka
 • Kościelisko WDW
 • Kościelisko Wojdyłówka
 • Kościelisko Ośrodek Zdrowia
 • Kościelisko Szeligówka
 • Kościelisko Chotarz Polany
 • Kościelisko Chotarz Hajduk
 • Kościelisko Nędzówka
 • Kościelisko Urząd Gminy
 • Dolina Kościeliska Skrzyżowanie
 • Witów Dolina Chochołowska Skrzyżowanie
 • Dolina Chochołowska Siwa Polana

Przebieg trasy autobusowej z Zakopanego do Siwej Polany (wariant I)

Lista przystanków na trasie Zakopane – Siwa Polana (wariant II):

 • Zakopane Plac PKP
 • Zakopane Al. 3-go Maja Dolne
 • Zakopane Targowica
 • Zakopane Za Strugiem
 • Zakopane Skibówki I
 • Zakopane Skibówki II
 • Zakopane Krzeptówki
 • Kościelisko Gronik
 • Kościelisko Nędzówka
 • Kościelisko Urząd Gminy
 • Dolina Kościeliska Skrzyżowanie
 • Witów Biały Potok
 • Witów Dolina Chochołowska Skrzyżowanie

Przebieg trasy autobusowej z Zakopanego do Siwej Polany (wariant II)

Dwa warianty drogi wynikają z faktu, że z Zakopanego realizowane są kursy do Siwej Polany dwiema różnymi trasami. Wariant I poprowadzony jest z Zakopanego przez większość przystanków znajdujących się w Kościelisku. Z kolei wariant II omija większość przystanków zlokalizowanych w Kościelisku i bezpośrednio poprowadzony jest wzdłuż głównej drogi wojewódzkiej 958.

Tatrzański Park Narodowy

Po dotarciu na Siwą Polanę należy kierować się szeroką drogą w stronę punktu sprzedaży biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik można znaleźć na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Istnieje możliwość wcześniejszego zakupienia biletu online. Ze swojej strony sugeruje, że jeśli planowany jest co najmniej 5-dniowy pobyt w Tatrach, polecam zakup biletu 7-dniowego. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli na zaoszczędzenie kilku złotych, ale również będzie uprawniać do wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego bez potrzeby stania w kolejce za każdym razem do kasy biletowej. 

Wzdłuż Doliny Chochołowskiej

Po przekroczeniu kasy Tatrzańskiego Parku Narodowego należy kierować się szlakiem zielonym , aż do Polany Chochołowskiej, która położona jest na wysokości 1090-1150 m n.p.m. i stanowi największą polanę w polskich Tatrach. Niewątpliwie zyskała ona na popularności dzięki masowo zakwitającym krokusom na wiosnę. Co więcej w okresie od maja do września na Polanie Chochołowskiej wzdłuż szałasów pasterskich prowadzony jest wypas owiec.

Dolina Chochołowska zima
Początek Doliny Chochołowskiej
Bacówki wzdłuż Doliny Chochołowskiej
Dolina Chochołowska zima
Szlak zielony w Dolinie Chochołowskiej
Dolina Chochołowska zima
Szlak zielony w Dolinie Chochołowskiej

Czas przejścia z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej zgodnie z mapą to troszkę ponad dwie godziny. Z kolei dystans do pokonania to około 7 kilometrów. Na tym odcinku nie ma absolutnie żadnych trudności. Trasa poprowadzona jest przede wszystkim przez las i nieznacznie pnie się w górę. Jakkolwiek, na terenie Doliny Chochołowskiej w przeciwieństwie do położonej niedaleko Doliny Kościeliskiej, o której pisałam we wpisie: Smreczyński Staw z Doliny Kościeliskiej ,  trudno jest znaleźć ławeczki czy inne miejsce nadające się do odpoczynku. Praktycznie, dopiero położone w górnej części Polany Chochołowskiej schronisko zapewni chwilę relaksu.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Aktualny budynek Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej został otwarty w 1953 roku i jest największym schroniskiem w polskich Tatrach. Oferuje aż 121 miejsc noclegowych w pokojach 2-,3-,4-,6-,8- i 14-osobowych. W Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej dla wszystkich turystów przygotowana została bogata oferta gastronomiczna. Oprócz tego w budynku znajduje się kiosk, w którym można zakupić mapy, pocztówki, pamiątki, podstawowe artykuły drogeryjne i medyczne oraz artykuły górskie. Ponadto na miejscu dostępna jest możliwość przechowania bagażu, rowerów oraz nart. 

Polana Chochołowska zimą
Polana Chochołowska
Widok na Polanę Chochołowską spod Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej zimą
Widok spod Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej zimą
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Z Polany Chochołowskiej na Grzesia

Kierując się od Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej należy wybrać szlak żółty prowadzący na szczyt Grzesia (1653 m n.p.m.). Zgodnie ze znakami dotarcie na jego wierzchołek powinno zająć nie więcej niż 1:45 h. Z kolei długość trasy szacowana jest na 2,7 kilometra. Szlak jest zdecydowanie mniej zatłoczony niż sama Dolina Chochołowska i od samego początku systematycznie pnie się w górę. Do pokonania na tym odcinku jest 512 metrów przewyższenia, co oznacza, że bardzo szybko nabiera się wysokości. Momentami trasa jest zalesiona i dopiero przed samym szczytem Grzesia wychodzi na otwartą przestrzeń. W warunkach zimowych trasa nie jest trudna, aczkolwiek wymaga w miarę dobrej kondycji, szczególnie pod samym wierzchołkiem Grzesia. Ze względu na strome podejście na ostatnich metrach panoramę z Grzesia można obserwować dopiero z jego wierzchołka, a tak naprawdę dwóch – polskiego i słowackiego. 

Początek trasy na Grzesia i dalej na Rakoń zimą
Szlak żółty prowadzący na Grzesia
Trasa na Grzesia zimą
Trasa prowadząca w stronę Grzesia

Widok z Grzesia jest wprost fenomenalny, a przecież nie wyróżnia się zbyt imponującą wysokością na tle innych tatrzańskich szczytów. Patrząc na wprost z Grzesia widoczny będzie Rakoń (1879 m n.p.m.), a tuż zanim Wołowiec (2064 m n.p.m.) oraz praktycznie wszystkie pozostałe szczyty Tatr Zachodnich, zarówno polskich jak i słowackich. 

Grześ - widok ze szczytu
Widok ze szczytu Grzesia

Przez Długi Upłaz na Rakoń

Aby przejść z Grzesia na Rakoń należy kierować się szlakiem niebieskim poprowadzonym przez szeroki grzbiet zwany Długim Upłazem. Co ważne, teren wznosi się bardzo łagodnie i praktycznie na dwóch krótkich odcinkach trasy można zmierzyć się z chwilowym podejściem. Ponadto na całej długości szlaku widoczny będzie Wołowiec, który zdecydowanie wyróżnia się na tle łagodnych zboczy Tatr Zachodnich. Z kolei patrząc na zachód łatwo dostrzec grzbiet Ornaku czy wyrastający nad nim Starorobociański Wierch. Z kolei z samego wierzchołka Rakonia oprócz widoku na Wołowiec w  bliskiej odległości znajdować się będą słowackie Rohacze, które charakteryzują się zdecydowanie bardziej strzelistym wyglądem.  

Trasa z Grzesia na Rakoń zimą
Grzbiet Długiego Upłazu
Trasa z Grzesia na Rakoń zimą
Szlak niebieski prowadzący z Grzesia na Rakoń
Rakoń zimą
Rakoń, w tle słowackie Rohacze
Widok na Wołowiec z Rakoń zimą
Widok z Rakonia w stronę Wołowca

Z Rakonia na Siwą Polanę

Z Rakonia należy zejść tą samą trasą, najpierw kierując się szlakiem niebieskim , a następnie szlakiem żółtym do Polany Chochołowskiej. Istnieje jeszcze alternatywne zejście szlakiem zielonym , które znajduje się w odległości około 500 metrów za Rakoniem w stronę Wołowca. Mimo, że zejście tym szlakiem pozwoli na szybsze dojście do Polany Chochołowskiej, to w warunkach zimowych może być po prostu niebezpieczne. Wskazany odcinek jest miejscem o wysokim stopniu zagrożenia lawinowego, co więcej trasa jest bardzo stroma i może przysporzyć problemów na zejściu.

Ponadto wybierając zejście do Polany Chochołowskiej przez Grzesia można nadal podziwiać okazałe panoramy, które będą towarzyszyć aż do Polany Chochołowskiej. Z kolei z Polany Chochołowskiej należe kierować się  po swoich śladach do wyjścia na Siwą Polanę. Droga powrotna powinna zająć troszkę ponad 4 godziny, ale wszystko zależy tu od tempa zejścia i przede wszystkim podłoża. Jakkolwiek wracając proponuję kontrolować czas, a ściślej mówiąc – czas do zmierzchu. Dolina Chochołowska, jak każda inna dolina, zazwyczaj otoczona jest górami, co oznacza, że zmierzch zapada tam o wiele szybciej, szczególnie zimą. 

Podsumowując, trasa na Rakoń przez Grzesia jest przede wszystkim trasą o charakterze długodystansowym i może się wydawać, że zimą jest nie do pokonania. Aczkolwiek odpowiednie rozplanowanie dnia, w miarę dobre tempo i sprzyjające warunki atmosferyczne pozwolą jeszcze na długo po zejściu cieszyć się z przebytej trasy.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Rakoń i Grześ z Doliny Chochołowskiej 

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *