Do Schroniska PTTK Odrodzenie prowadzi znakowany kolorem czerwonym szlak przechodzący głównym grzbietem Karkonoszy. Obierając trasę z Karpacza od strony urokliwej Świątyni Wang należy najpierw przejść przez formację skalną o nazwie Pielgrzymy, aby po pół godziny osiągnąć Słonecznik. Z kolei od tej grupy skalnej pozostaje zaledwie godzina marszu do Schroniska PTTK Odrodzenie w otoczeniu malowniczych karkonoskich krajobrazów.
Region: Karkonosze
Czas: 5:13 h
Dystans: 15,7 km
Suma podejść: 762 m
Suma zejść: 760 m
Początek szlaku:
Świątynia Wang (Karpacz Górny)
Koniec szlaku:
Świątynia Wang (Karpacz Górny)
Dojazd do Świątyni Wang
Początek szlaku do Schroniska PTTK Odrodzenie przez Pielgrzymy i Słonecznik ma miejsce przy Świątynie Wang. Świątynia Wang to ewangelicki kościół wznoszący się od 1842 roku na zboczu Czarnej Góry. Więcej na jej temat można znaleźć we wpisie Świątynia Wang, Polana w Karkonoszach i Polana Kotki .
Do Świątyni Wang najwygodniej jest dojechać własnym środkiem transportu, korzystając z parkingu leżącego nieopodal kościoła. Alternatywą jest skorzystanie z dość dobrze funkcjonującej na terenie miasta Karpacz komunikacji zbiorowej. Większość połączeń autobusowych obsługiwane jest przez PKS Jelenia Góra. W celu wyszukania odpowiedniego połączenia autobusowego należy wejść na stronę PKS Jelenia Góra , a następnie uzupełnić pola w zakresie przystanku początkowego oraz przystanku końcowego, a także wybrać datę i godzinę odjazdu. Najbliżej położonym przystankiem względem wejścia na szlak jest przystanek autobusowy o nazwie Karpacz Wang. Do wskazanego punktu realizowane jest aż kilkanaście kursów dziennie. Koszt przejazdu to zaledwie 4 zł za osobę.
Przystanek Karpacz Wang
Parkingi (współrzędne:50.77889, 15.72555; 50.78036, 15.72558)
W okolice Świątyni Wang dojeżdża również prywatny przewoźnik Karpacz Bus. Wykaz realizowanych połączeń do Świątyni Wang znajduje się na stronie Karpacz Bus . Koszt przejazdu do 5 zł. dla jednej osoby.
Polana w Karkonoszach
Przekraczając Kasę Karkonoskiego Parku Narodowego, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie Świątyni Wang należy kierować się oznaczeniami szlaku niebieskiego . Szlak niebieski od pierwszych metrów łagodnie wznosi się ku górze i po 50 minutach doprowadza do Polany w Karkonoszach. W okresie zimowym może się zdarzyć, że dolny fragment szlaku niebieskiego będzie oblodzony, dlatego zaleca się mieć na wyposażeniu raczki. Z kolei z Polany w Karkonoszach należy skierować swoje kroki w prawo, trzymając się tym razem oznaczeń szlaku żółtego . Już po kilku metrach szlak żółty wyprowadzi na przepiękną Polanę, ze skraju której można podziwiać grzbiet Karkonoszy od Skalnego Stołu przez Śnieżkę po Słonecznik. Będzie on kolejnym punktem wyprawy. Zanim jednak szlak żółty doprowadzi do tej formacji skalnej w połowie trasy warto jest zatrzymać się przy innej grupie skał o nazwie Pielgrzymy.
Szlakiem żółtym do Pielgrzymów
Idąc od Polany w Karkonoszach należy kierować się szlakiem żółtym . W większości przebiega on wśród lasu i w sposób umiarkowany wznosi się ku górze. Szczególnym urozmaiceniem tego fragmentu trasy są drewniane kładki, po których maszerując przed siebie w miarę szybko nabiera się wysokości. Z kolei przed Pielgrzymami dochodzi się do rozwidlenia szlaków. Chcąc kontynuować wędrówkę na Słonecznik należy nadal trzymać się oznaczeń szlaku żółtego . Z kolei odchodzący na prawo szlak zielony kieruje wprost do Przełęczy Karkonoskiej, na której położone jest Schronisko PTTK Odrodzenie. Aczkolwiek w tym miejscu proponuję kontynuować wędrówkę szlakiem żółtym , który po kilku krokach doprowadzi do Pielgrzymów.
Pielgrzymy
Pielgrzymy stanowią jedną z najbardziej okazałych i rozległych grup skalnych na terenie Karkonoszy. Wznoszące się nawet do 25 metrów granitowe skałki świetnie wkomponowały się w karkonoski krajobraz. Pielgrzymy składają się głównie z trzech skał, gdzie tylko jedna z nich widoczna jest ze ścieżki. Warto więc w tym punkcie chwilowo zejść z wyznaczonego szlaku i obejść to miejsce wkoło. Jedna z formacji skalnych ukryta jest za drzewami, naprzeciwko głównej skały znajdującej się przy szlaku żółtym . Z kolei po tuż za Pielgrzymami szlak żółty zaczyna ostrzej piąć się ku górze, równocześnie odsłaniając pierwsze szersze panoramy. Ostatnia część szlaku wymaga zdecydowanego podejścia.
Słonecznik
Słonecznik to granitowa formacji skalna, położona na poziomie 1423 m n.p.m., a same skałki osiągają wysokość do 12 metrów. Znajduje się on przy szlaku czerwonym , między Schroniskiem PTTK Odrodzenie a Schroniskiem Dom Śląski. Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Karkonoszach i z łatwością można go dostrzec z Karpacza Górnego, Borowic czy Przesieki. Ze Słonecznika widać wyraźnie Śnieżkę wraz z przebiegiem szlaku wyznaczonego do jej podnóża. Z kolei patrząc w przeciwnym kierunku na horyzoncie można dostrzec Szrenicę, a także zarys Radiowo – Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Śnieżne Kotły.
Mijając Słonecznik należy kierować się oznaczeniami szlaku czerwonego , który po godzinie doprowadzi do Przełęczy Karkonoskiej, na której znajduje się Schronisko PTTK Odrodzenie. Całość trasy prowadzi po otwartym terenie. Ciekawym miejscem, świetnie widocznym ze szlaku czerwonego jest Mały Szyszak, który wznosi się na poziomie 1439 m n.p.m.. Znajduje się on tuż przed wspomnianą Przełęczą Karkonoską.
Schronisko PTTK Odrodzenie na Przełęczy Karkonoskiej
Schronisko PTTK Odrodzenie znajduje się przy Karkonoskiej Przełęczy i stanowi jedno z najciekawszych miejsc tego regionu. Ze swoją bogatą historią, unikalnym klimatem oraz świetną kuchnią co roku przyciąga rzesze turystów. Niegdyś Schronisko PTTK Odrodzenie stanowiło miejsce wypoczynku dla młodzieżowej organizacji nazistowskiej Hilerjugend, aby w trakcie II wojny światowej przekształcić się w dom wypoczynkowy dla niemieckich oficerów. W 2009 roku Schronisko PTTK Odrodzenie przeszło gruntowny remont i obecnie dysponuje około 100 miejscami noclegowymi oraz bufetem z dobrą, polską kuchnią.
Z kolei naprzeciwko Schroniska PTTK Odrodzenia znajduje się czeski Hotel Spindlerova Bouda, oferujący nocleg dla około 150 gości. Na jego terenie znajduje się sporych rozmiarów parking, trzy restauracje, korty tenisowe, boisko do siatkówki, a także przeszklony basen. Do kompleksu hotelowego Spindlerova Bouda zalicza się również drugi budynek położony kilkanaście metrów dalej o nazwie Hotel Spindlerova Bouda Depandance. Ponadto do Przełęczy Karkonoskiej kursuje autobus z czeskiego miasteczka Spindlerovy Mlyn, dzięki poprowadzonej asfaltowej drodze aż do hotelu.
Powrót do Karpacza
Ze Schroniska PTTK Odrodzenie należy wrócić szlakiem czerwonym na Słonecznik, a następnie kontynuować zejście do Karpacza. Alternatywą jest skorzystanie ze szlaku zielonego , który nad Przełęczą Karkonoską biegnie bezpośrednio w stronę Pielgrzymów. Aczkolwiek w warunkach zimowych szlak zielony może być zasypany śniegiem, co spowoduje znaczne wydłużenie czasu jego przejścia. Co więcej, fragment trasy biegnący wzdłuż szlaku zielonego poprowadzony jest przez Kocioł Smogorni, na terenie którego występuje zagrożenie lawinowe. Wobec powyższego rekomenduje ponowne wybranie szlaku czerwonego do Słonecznika i kontynuowanie zejścia do Karpacza tą samą trasą.
Tyczki kierunkowe na szlakach karkonoskich
Pisząc o Karkonoszach w kontekście zimowym wypraw trzeba jeszcze wspomnieć, że wszystkie szlaki powyżej górnej granicy lasy są otyczkowane. Zgodnie z zaleceniami Karkonoskiego Parku Narodowego, należy bezwzględnie poruszać się wzdłuż tyczek kierunkowych, gdyż wyznaczają one przebieg szlaku, który niekiedy różni się od przebiegu letniego. Warto o tym pamiętać wybierając się w Karkonosze zimą.
Na koniec wspomnę jeszcze, że wędrówkę na grzbiet Karkonoszy można rozpocząć przy Świątyni Wang i zakończyć wcześniej przy Słoneczniku. Już ten fragment trasy zdecydowanie dostarczy wielu wrażeń krajobrazowych. Jakkolwiek polecam wydłużyć trasę właśnie o Schronisko PTTK Odrodzenie, które moim zdaniem ma niepowtarzalny klimat i warto jest zatrzymać się w nim na dłużej.
Do zobaczenia na
Górskiej Ścieżce