Palenica to niewysokie wzniesienie znajdujące się w Pieninach, a dokładnie w rejonie Małych Pienin. Na jej szczyt prowadzi całoroczna kolej linowa, a także oznaczony, krótki szlak turystyczny z centrum Szczawnicy. To wszystko powoduje, że Palenica w Pieninach jest łatwo dostępna i tym samym często odwiedzana przez turystów.
Ocena trudności:
0.5/5
Region: Pieniny Czas: 1:35 h Dystans: 4,0 km Suma podejść: 328 m Suma zejść: 343 m
Początek szlaku: Dolna stacja Kolei Linowej Palenica (Szczawnica)
Koniec szlaku: Schronisko PTTK Orlica (Szczawnica)
Kolejka linowa Palenica
- Godziny otwarcia i cennik -
Na szczyt Palenicy można się dostać w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest skorzystanie z Kolei Linowej Palenica, której dolna stacja zlokalizowana jest w samym centrum Szczawnicy przy potoku Grajcarek, a dokładnie przy ulicy Głównej 7. Obok dolnej stacji znajduje się kasa biletowa oraz info centrum, w którym można zdobyć informacje na temat kolejki, a także – w sezonie zimowym – na temat tras narciarskich wyznaczonych na zboczach Palenicy.
Kolej Linowa Palenica funkcjonuje od 1991 roku, a ostatnią modernizację przeszła w 2005 roku. Kolejka składa się z 54 krzesełek łącznie, z których każde mieści jednocześnie 4 osoby. Czas przejazdu w jedną stronę wynosi 4-5 minut. Aktualne godziny otwarcia można znaleźć na stronie Kolei Linowej Palenica – godziny otwarcia . Z kolei cennik znajdować się będzie w zakładce Kolei Linowej Palenica – cennik . Dokonując zakupu można wybrać opcję wjazdu wyłącznie w jedną stroną. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku chęci kontynuacji wycieczki z Górnej Stacji Kolei Linowej.
Szlakiem żółtym na Palenicę
- Szlak z centrum Szczawnicy -
Drugim wariantem dotarcia na Palenicę jest wejście szlakiem żółtym , biegnącym pod kolejką. Początek szlaku żółtego , znajduje się tuż obok Dolnej Stacji Kolei Palenica, a dokładnie z jej lewej strony. Kierując się zgodnie z oznaczeniami szlaku żółtego należy w pierwszej kolejności przejść przez most, a następnie tuż za nim skręcić w lewo. Szeroka, wykostkowana droga doprowadzi do wejścia w gęsty las, który będzie towarzyszył aż do samej Palenicy. Czas przejścia tego odcinka trasy nie powinien zająć więcej niż 40 minut.
Palenica
Palenica znajduje się na wysokości 722 m n. p.m. przy Górnej Stacji Kolei Linowej. Z Palenicy doskonale widoczne są Pieniny, a także Tatry. Teren wokół Palenicy został zagospodarowany pod turystykę i tym sposobem miejsce cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Na Palenicy, oprócz obiektów gastronomicznych, w okresie letnim funkcjonuje zjeżdżalnia grawitacyjna. Obok niej znajduje się ścieżka edukacyjna, przy której ustawiono gigantycznej wielkości leśne zwierzęta. Co więcej dla najmłodszych udostępniony jest plac zabaw, na którym powstały dwie mini ścianki wspinaczkowe, drabinki i zjeżdżalnie. Warto jeszcze wspomnieć, że w okresie zimowym na stokach Palenicy funkcjonuję zimowe trasy narciarskie.
Szafranówka
- z Palenicy w 15 minut-
Z kolei ponad Palenicą widoczne jest kopulaste wzniesienie o nazwie Szafranówka (742 m n. p.m.). Wędrówka optymalnym tempem na szczyt Szafranówki nie powinna zająć więcej niż 15 minut. Wówczas należy trzymać się oznaczeń szlaku żółtego , a przed samym szczytem zejść na nieoznakowaną polną ścieżkę. Dokładną lokalizację Szafranówki zaznaczyłam na mapie.
Warto jeszcze wspomnieć, że już w momencie podchodzenia na szczyt Szafranówki, można podziwiać okazałe panoramy na okoliczne szczyty Pienin. Z tej perspektywy znakomicie widoczne są również pasma Beskidów oraz strzeliste wierzchołki Tatr.
Osiągając szczyt Szafranówki należy następnie wkroczyć w głąb lasu, zaczynającego się na jej zachodnio – południowym stoku. W tym miejscu widoczne będą pierwsze oznaczenia szlaku niebieskiego , aczkolwiek w obu kierunkach. Wybierając kierunek na lewo najpierw dochodzi się do Wysokiego Wierchu, a następnie kontynuując wędrówkę przez grzbiety Małych Pienin zdobywa się Wysoką. Wówczas trasę można zakończyć przy Wąwozie Homole. Szczegóły opisywanego szlaku – z tym, że w odwrotnym kierunku – zawarłam we wpisie Wysoka i Wysoki Wierch .
Aczkolwiek na potrzeby tej wędrówki należy skręcić w prawo i zaraz za słupkiem granicznym, zejść w dół. Przy schodzeniu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ścieżka w tym miejscu jest bardzo wąska i mocno poprzecinana wystającymi korzeniami drzew.
Schronisko PTTK Orlica
- Jak dojść do schroniska? -
Dalsza część wędrówki szlakiem niebieski odbywa się już po płaskim terenie w otoczeniu gęstego lasu. Tylko w jednym miejscu szlak niebieski wychodzi na niewielką polanę, przy której znajdują się tablice informujące o przebiegu szlaków kierujących już na teren słowacki. Wędrówka szlakiem niebieskim nie powinna zająć więcej niż 30 minut. Z kolei przy końcu szlaku niebieskiego znajduje się Schroniska PTTK Orlica, położone na niewielkim wzniesieniu tuż obok zabudowań miejskich Szczawnicy.
Schronisko PTTK Orlica jest jednym z niewielu znanych mi obiektów o tak kameralnym charakterze. Już z zewnątrz obiekt wygląda imponująco – murowany parter, drewniana nadbudowa i strzeliste dachy nadają Schronisku PTTK Orlica niepowtarzalny klimat. Z kolei wnętrze jest zarówno nowoczesne jak i komfortowe. Schronisko PTTK Orlica oprócz bogatej oferty gastronomicznej zapewnia miejsca noclegowe.Więcej na jego temat można znaleźć we wpisie Zamek Pieniński, Trzy Korony i Sokolica .
Schodząc ze Schroniska PTTK Orlica należy trzymać się oznaczeń szlaku czerwonego , który poprowadzony jest wzdłuż Dunajca. Ostatecznie szlak czerwony doprowadzi do zabudowań mieszkalnych Szczawnicy.
Opisywany wariant trasy jest propozycją wycieczki lekkiej, wręcz spacerowej. Ponadto ze względu na funkcjonującą kolejkę może być zrealizowana również przez osoby ze słabszą kondycja. Jest również świetnym rozwiązaniem na krótki wypad w Pieniny, gdyż początek szlaku znajduje się w samym centrum Szczawnicy. Co więcej mnogość dostępnych atrakcji przy Palenicy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Bez względu na powód – warto jest odwiedzić ten zakątek Pienin.