Panorama z Nosala
Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Nosal przez Dolinę Olczyską

Nosal znajduje się w reglowej części Tatr Zachodnich i mimo, że mierzy zaledwie 1206 m n.p.m. to oferuje jedną z ładniejszych tatrzańskich panoram. Najszybsza droga prowadzi wprost z Kuźnic, aczkolwiek bardziej widokowym wariantem jest podejście na Nosal od strony Doliny Olczyskiej. Wówczas trasa przebiega jej dnem i w sposób łagodny doprowadza do Nosalowej Przełęczy, znajdującej się tuż pod właściwym szczytem.

Ocena trudności:
1.5/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      1:58 h
Dystans:               5,5 km
Suma podejść:   376 m
Suma zejść:         247 m

Początek szlaku:
Jaszczurówka (Zakopane)

Koniec szlaku:
Kuźnice (Zakopane)

Dojazd do Jaszczurówki

Trasę na Nosal można rozpocząć z Jaszczurówki, która formalnie jest osiedlem Zakopanego. Z racji jej położenia na terenie miasta Zakopane, dojazd nie stanowi problemu. Na Jaszczurówkę realizowane są połączenia autobusowe w ramach linii komunikacyjnej 11 oraz nowo uruchomionej linii autobusowej 21. Wówczas, korzystając z komunikacji miejskiej najlepiej jest wysiąść na przystanku autobusowym o nazwie Jaszczurówka, który oddalony jest zaledwie kilka metrów od wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ponadto na Jaszczurówce zatrzymują się również lokalni przewoźnicy. Pełen rozkład jazdy na trasie Zakopane – Jaszczurówka dostępny jest na stronie Podhale Transit

Linie Komunikacji miejskiej na terenie miasta Zakopane
Linie Komunikacji miejskiej na terenie miasta Zakopane

Ze względu na to, że koniec trasy znajdować się będzie w Kuźnicach najlepiej jest skorzystać z komunikacji miejskiej, aczkolwiek w przypadku własnego środka transportu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaparkować na jednym z dostępnych parkingów. Wówczas samochód najlepiej pozostawić na parkingu między Rondem Jana Pawła II, a Jaszczurówką. Aczkolwiek w tym wariancie, należy jeszcze doliczyć czas przejścia odcinka z parkingu do Jaszczurówki, a także z Kuźnic do parkingu.

Dolina Olczyska

Początek szlaku na Nosal rozpoczyna się u wylotu Doliny Olczyskiej, przez którą przebiega znakowany kolorem zielonym szlak turystyczny. Przez pierwsze 45 minut szlak zielony nieznacznie pnie się ku górze i miejscami przecina koryto Olczyskiego Potoku. Droga jest dość szeroka i z łatwością widoczny jest jej przebieg. Większość trasy prowadzi na otwartym terenie i dopiero przed Polaną Olczyską na chwilę wchodzi w las.

Początek Doliny Olczyskiej
Początek Doliny Olczyskiej
Mostek na Olczyskim Potoku
Mostek na Olczyskim Potoku
Dolina Olczyska
Dolina Olczyska
Dolina Olczyska
Dolina Olczyska

Polana Olczyska jest niewielką, reglową Polaną, przy której znajduje się węzeł szlaków. Z Polany Olczyskiej szlak zielony prowadzi dalej aż na Wielki Kopieniec (więcej na ten temat we wpisie: Wielki Kopieniec z Toporowej Cyrhli ), z kolei szlak żółty kieruje w stronę Nosalowej Przełęczy, która będzie kolejnym punktem wędrówki. Ten fragment trasy charakteryzuje się łagodnym przebiegiem i z każdym kolejnym krokiem odsłania rozległe panoramy. Już na tym etapie będzie można dostrzec wyłaniające się nad Skupinowym Upłazem strzeliste wierzchołki Tatr Wysokich

Przed Nosalową Przełęczą
Przed Nosalową Przełęczą

Nosalowa Przełęcz

Nosalowa Przełęcz znajduje się na wysokości 1101 m n.p.m. w północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu pomiędzy grzbietem Nosala i Nieboraka. Z Nosalowej Przełęczy należy kierować się ponownie oznaczeniami szlaku zielonego , który w 15 minut wyprowadzi na szczyt. Zaraz za Nosalową Przełęczą szlak zielony zdecydowanie pnie się ku górze, a na końcowym odcinku wymaga dość mocnego podejścia. Mimo, że na tym fragmencie trasy umiejscowiono drewniane poręcze, wejście w warunkach zimowych może przysporzyć problemu. Nawet przy małej ilości śniegu, szlak bardzo często jest oblodzony i brak podstawowego wyposażenia technicznego w postaci raczków może wręcz uniemożliwić wejście na szczyt. 

Nosalowa Przełęcz
Nosalowa Przełęcz
Fragment szlaku zielonego na Nosal
Fragment szlaku zielonego na Nosal
Skalna część szlaku zielonego
Skalna część szlaku zielonego

Nosal

Szczyt Nosala wznosi się na poziomie 1206 m n.p.m. i zapewnia bardzo dobre warunki widokowe. Ze szczytu wyraźnie widać przebieg szlaku zielonego prowadzącego przez górne piętro Doliny Olczyskiej. Z kolei patrząc na prawo z łatwością można dostrzec dolną stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Przede wszystkim jednak z Nosala można podziwiać wierzchołki Tatr Wysokich – znakomicie widać Granaty, Kozi Wierch, Kościelec czy Świnicę. Również przy dobrej widoczności z Nosala świetnie prezentują się Tatry Zachodnie poczynając od Kasprowego Wierchu, przez Giewont aż po Kopę Kondracką.

Sam szczyt to niewielkich rozmiarów skalne wzniesienie porośnięte lasem. Niestety krawędzie szczytu nie są zabezpieczone żadnymi barierkami, dlatego w tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność.

Panorama z Nosala
Panorama z Nosala
Widok na Kuźnice z Nosala
Widok na Kuźnice z Nosala
Panorama z Nosala
Panorama z Nosala

Z Nosala należy zejść z powrotem do Nosalowej Przełęczy, przy której znajduje się węzeł szlaków. W tym miejscu należy kierować się zgodnie z oznaczeniami szlaku zielonego , które informują że do Kuźnic pozostało 30 minut wędrówki. W rzeczywistości ten fragment trasy pokonuje się zazwyczaj w krótszym czasie. 

Szlak na Nosal z Doliny Olczyskiej charakteryzuje się wysoką różnorodnością. Początkowo przebiega w sposób łagodny dnem malowniczej Doliny Olczyskiej, z kolei w partiach szczytowych wymaga podejścia. Mimo wszystko, trasę można zaliczyć do tych z kategorii prostych, aczkolwiek w niektórych miejscach wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Trasę na Nosal polecam również jako świetną alternatywę dla wysokogórskich zimowych wędrówek, gdy warunki atmosferyczne w nie są sprzyjające i odradzane jest wychodzenia w wyższe partie Tatr

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *