Zimowa trasa na Morskie Oko
Bukowina Tatrzańska Tatry Wysokie Zakopane Zima

Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej

Nie lubię tłumów. Jadąc w góry szukam spokoju, wytchnienia od przyziemnych spraw życia codziennego. Swoje wyprawy planuje w taki sposób, aby w najmniejszym stopniu narazić się na natłok turystów. Bez wątpienia najliczniej odwiedzanym miejscem w Tatrach jest Morskie Oko, przez które w sezonie przewija się nawet kilkanaście tysięcy osób dziennie. To skutecznie odstrasza mnie już na starcie. 

Ale zimą to już inna bajka.

Ocena trudności:
1/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      4:39 h
Dystans:               17,1 km
Suma podejść:   628 m
Suma zejść:         619 m

Początek szlaku:
Palenica Białczańska (Bukowina Tatrzańska)

Koniec szlaku:
Palenica Białczańska (Bukowina Tatrzańska)

Palenica Białczańska

Początek trasy na Morskie Oko ma miejsce w Palenicy Białczańskiej. Jest ona najdalej wysuniętym punktem w Dolinie Białki. Oprócz wspomnianej trasy, z Palenicy Białczańskiej rozpoczynają się szlaki turystyczne prowadzące do takich miejsc jak przede wszystkim popularna Dolina Pięciu Stawów czy słynąca z pięknej panoramy Rusinowa Polana. Ponadto Palenica Białczańska może stanowić punkt startu na wyższe partie Tatr – chociażby na Rysy przez Morskie Oko

Przede wszystkim jednak, na Palenicy Białczańskiej znajduje się najbliższy parking do szlaku na Morskie Oko. Pozostałe miejsca parkingowe zlokalizowane są dalej – na Łysej Polanie, oddalonej od wejścia na szlak około 1,5 km, a także wzdłuż drogi między Łysą Polaną i Palenicą Białczańską.

O miejscu zaparkowania decyduje kolejność przyjazdu danego dnia.  Parkingi są dostępne wyłącznie dla osób, którzy wcześniej dokonały zakupu online na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Według aktualnego cennika bilet można kupić już od 25 zł, a w szczycie sezonu po 45 zł. Łączna ilość miejsc postojowych wynosi 1100.

Alternatywą jest skorzystanie z komunikacji publicznej. Poniżej aktualny rozkład jazdy busów z:

Oprócz wskazanych połączeń na opisywanej trasie realizowane są dodatkowe kursy – wszystko w zależności od ilości turystów. Koszt przejazdu to około 15 zł za osobę w jedną stronę. Lokalizacje opisywanych parkingów oraz lokalizację końcowego przystanku autobusowego  Palenica Białczańska oznaczyłam na mapie obok.

Współrzędne parkingów: 49.26446, 20.11547, 49.25602, 20.10331 Współrzędne przystanku autobusowego: 49.25538, 20.10354

Dolina Białki i Dolina Rybiego Potoku

Droga do Morskiego Oka biegnie od samego początku szlakiem czerwonym . Cała trasa poprowadzona jest drogą asfaltową, która nieznacznie pnie się ku górze. Początkowo szlak czerwony prowadzi dnem Doliny Białki, a następnie przy wodospadzie Wodogrzmoty Mickiewicza przechodzi w Dolinę Rybiego Potoku kierując aż do Morskiego Oka. Na trasie wyznaczone jest kilka obejść drogi asfaltowej, w konsekwencji czego drogę do Morskiego Oka można minimalnie skrócić. Takie rozwiązanie pozwoli również  nieznacznie zmniejszyć czas przejścia od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Co więcej skorzystanie ze skrótów urozmaici wycieczkę. Teren na tych odcinkach złożony jest wyłącznie z kamiennych stopni, a trasa wznosi się lekko ku górze. Z kolei zimą można spotkać oblodzenia, dlatego dla lepszej koordynacji polecam wyposażyć się wówczas w raczki.

Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego
Początek szlaku czerwonego na Morskie Oko
Początek szlaku czerwonego na Morskie Oko
Na szlaku czerwonym
Na szlaku czerwonym
Po prawej Punkt Informacyjny (Dróżnicówka)
Po prawej Punkt Informacyjny (Dróżnicówka)
Typowy skrót na szlaku czerwonym
Typowy skrót na szlaku czerwonym

Aczkolwiek korzystając ze skrótów można ominąć na przykład Leśniczówkę Wantę, położoną w malowniczej scenerii na drodze do Morskiego Oka. Dlatego proponuję w drodze na Morskie Oko iść cały czas asfaltową drogą , a dopiero w drodze powrotnej skorzystać z dostępnych skrótów wyznaczonym szlakiem czerwonym . Umiejscowienie Leśniczówki Wanta na szlaku czerwonym oraz poglądową mapę skrótów w Dolinie Rybiego Potoku zamieściłam poniżej.

Leśniczówka Wanta na trasie do Morskiego Oka
Leśniczówka Wanta na trasie do Morskiego Oka
Trasa na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej - położenie Leśniczówki Wanta
Leśniczówka Wanta oraz lokalizacja skrótów na trasie do Morskiego Oka (krótszą drogę wyznacza szlak czerwony)

Jednym z kluczowych miejsc w Dolinie Rybiego Potoku jest Polana Włosienica. Umiejscowiona na 1,5 km przed Morskim Okiem niegdyś stanowiła punkt końcowy dla ruchu samochodowego. Aktualnie na Polanie Włosienica pozostał wybrukowany parking służący za miejsce postoju dorożek konnych, które kursują z Palenicy Białczańskiej. Ponadto na Polanie Włosienica usytuowany jest również duży punkt gastronomiczny. Trasa od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka wynosi 7,7 km, a szacowany czas jej przejścia to 2:20 h.

W okolicach Polany Włosienica
W okolicach Polany Włosienica
Odcinek szlaku za Polaną Włosienica
Odcinek szlaku za Polaną Włosienica

Z kolei idąc od Polany Włosienica po raz pierwszy ukazują się szersze panoramy. Na tym odcinku trasy znakomicie widoczne są Mięguszowieckie Szczyty, a także charakterystyczny wierzchołek Mnicha.

Mięguszowieckie szczyty widziane ze szlaku
Mięguszowieckie szczyty widziane ze szlaku

Schronisko PTTK Morskie Oko

Morskie Oko to tatrzańskie jezioro polodowcowe, umiejscowione na poziomie 1395 m n.p.m. Jest jednym z nielicznych naturalnie zarybionych jezior w Tatrach (jedynym po stronie polskiej). Obok Morskiego Oka nad północnym brzegiem jeziora znajduje się Schronisko PTTK Morskie Oko, które składa się z dwóch części: nowego i starego schroniska. Aktualnie nowe Schronisko jest nowoczesnych obiektem  turystycznym dysponującym 36 miejscami noclegowymi. W budynku dostępna jest również bogata oferta gastronomiczna. Ponadto nieopodal budynku ulokowana jest wozownia, która jest najstarszym istniejącym schroniskiem w Tatrach Polskich i pełni funkcje noclegowni. Wozownia dysponuje 43 miejscami noclegowymi w trzech wieloosobowych salach. Schronisko PTTK Morskie Oko, stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych schronisk w Tatrach.

Morskie Oko
Morskie Oko
Schronisko PTTK Morskie Oko
Schronisko PTTK Morskie Oko

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Powrót z Morskiego Oka do Palenicy Białczańskiej odbywa się tą samą drogą. Na trasie tuż przed Wodogrzmotami Mickiewicza znajduje się jeszcze odejście szlaku zielonego , który kamiennymi stopniami zaprowadzi w ciągu 15 minut do Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki. Schronisko dysponuje aż 75 miejscami noclegowymi i ze względu na swoje umiejscowienie z dala od popularnej drogi na Morskie Oko zachowuje wciąż swój niekomercyjny klimat. Ze Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki należy wrócić do miejsca rozwidlenia szlaków, a następnie kierować się do Palenicy Białczańskiej.

Zagrożenie lawinowe na drodze do Morskiego Oka

Opisując szlak na Morskie Oko należy jeszcze wspomnieć o zagrożeniu lawinowym, które w rejonie Doliny Rybiego Potoku może być wskazane jako znaczne. Najbardziej niebezpieczny odcinek umiejscowiony jest od Polany Włosienica do Morskiego Oka. Miejsce, w którym należy zachować ostrożność to również okolice Wodogrzmotów Mickiewicza. Wybierając się zimą polecam na bieżąco śledzić komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego, a na trasie nie zatrzymywać się w miejscach oznaczonych tablicami informującymi o zagrożeniu lawinowym.  

Trasę z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka polecam szczególnie poza sezonem, a najlepiej w warunkach zimowych. Dopiero wówczas można docenić walory krajobrazowe, które towarzyszą na całej długości szlaku.  Osobiście zachwyciło mnie szczególnie Schronisko PTTK Morskie Oko, którego wnętrze zdecydowanie oddaje góralski klimat, a które w sezonie prawdopodobnie ominęłabym szerokim łukiem.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej 

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

1 komentarz

  1. This piece of writing will assist the internet viewers for creating new
    blog or even a blog from start to end.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *