Kolejką na Kasprowy Wierch za 29 zł
Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Kolejką na Kasprowy Wierch za 29 zł

Kasprowy Wierch jest najczęściej odwiedzanym szczytem, znajdującym się po polskiej stronie Tatr. Niewątpliwie popularność Kasprowego Wierchu wiąże się z doprowadzeniem na jego wierzchołek kolei linowej. Niestety od kilku lat wjazd na Kasprowy Wierch wiąże się z niebotycznymi cenami. Istnieje jednak alternatywny sposób wjechania na jego szczyt. Wystarczy jedynie skorzystać z kolei krzesełkowej Gąsienicowa, która za 29 zł zawiezie w kilka minut na Kasprowy Wierch

Ocena trudności:
1.5/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      2:08 h
Dystans:               4,7 km
Suma podejść:   165 m
Suma zejść:         506 m

Początek szlaku:
Hala Gąsienicowa

Koniec szlaku:
Hala Gąsienicowa

Kolei linowa Kasprowy Wierch

Chcąc skorzystać z Kolei Linowej Kasprowy Wierch należy jedynie dojechać do Kuźnic, a stamtąd wybrukowaną drogą dojść do Dolnej stacji kolejki. Dla zainteresowanych odsyłam na stronę Polskich Kolei Linowych, na której można znaleźć informacje na temat godzin kursowania czy aktualnego cennika . Z kolei Dolna stacja kolei krzesełkowej Gąsienicowa znajduje się w Dolinie Gąsienicowej, zaledwie 30 minut za popularną Halą Gąsienicową.

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa oferuje jedną z najpiękniejszych tatrzańskich panoram i stanowi świetny punkt wypadowy w wyższe partie gór. Mnogość szlaków w rejon Hali Gąsienicowej powoduje, że niełatwo jest zdecydować się na wybór trasy. Najczęściej jednak na Halę Gąsienicową wybierany jeden z dwóch szlaków prowadzących z Kuźnic. Pierwszym wariantem trasy jest szlak przecinający Boczań, drugi zaś wiedzie dnem Doliny Jaworzynki. Więcej na temat samych Kuźnic, a także sposobu dotarcia do Hali Gąsienicowej można znaleźć we wpisie: Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy .

Innym wariantem trasy jest rozpoczęcie wędrówki z Brzezin. Wówczas trasa pozbawiona jest jakichkolwiek wzniesień i prowadzi wzdłuż szeroko wytyczonej drogi. Jest świetną opcją dotarcia na Halę Gąsienicową po obfitych opadach śniegu czy w obliczu wysokiego zagrożenia lawinowego. Więcej na ten temat we wpisie: Hala Gąsienicowa z Brzezin . Na Hali Gąsienicowej znajduje się również Schronisko PTTK Murowaniec, będące jednym z najbardziej popularnych tego typu obiektów w Tatrach.

Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa
Schronisko PTTK Murowaniec
Schronisko PTTK Murowaniec

Szlakiem żółtym w stronę Kasprowego Wierchu

Docierając na Halę Gąsienicową należy kierować się wzdłuż oznaczeń szlaku żółtego , kierującego w stronę Kasprowego Wierchu. Początkowo maszerując szlakiem żółtym należy trzymać się wąskiej ścieżki, wytyczonej wśród kosodrzewiny. Dopiero po około 15 minutach na horyzoncie widoczna będzie Dolna stacja kolei krzesełkowej Gąsienicowa. Wówczas należy zejść z oznaczonego szlaku żółtego . Dalsza część wycieczki na Kasprowy Wierch zostanie pokonana przy pomocy kolejki krzesełkowej.

Rozejście szlaków na Hali Gąsienicowej
Rozejście szlaków na Hali Gąsienicowej
Szlak żółty kierujący na Kasprowy Wierch
Szlak żółty kierujący na Kasprowy Wierch
Szlak żółty w stronę Kolejki krzesełkowej Gąsienicowa
Szlak żółty w stronę Kolejki krzesełkowej Gąsienicowa

Kolejka krzesełkowa Gąsienicowa

Kolej krzesełkowa Gąsienicowa znajduje się na poziomie 1601 m n.p.m., a jej górna stacja położona jest na poziomie 1953 m n.p.m.. Jest to ta sama stacja, do której dojeżdża kolei linowa Kasprowy Wierch. Kolei krzesełkowa Gąsienicowa pokonuje w zaledwie 8 minut aż 352 metry w pionie. W sezonie zimowym kolejka umożliwia jedynie wjazd na górę, gdyż służy głównie narciarzom. Aktualne godziny otwarcia można znaleźć na stronie Polskich Kolei Linowych

Zgodnie z obowiązującym cennikiem, na okres zimowy polskie koleje linowe umożliwiają wjazd na Kasprowy Wierch nie tylko osobom, korzystającym z karnetów narciarskich, ale również wszystkim innym osobom zainteresowanym taką opcją. W ten sposób za jedyne 29 zł istnieje możliwość wjazdu na Kasprowy Wierch, tym samym zdecydowanie skracając trasę o najbardziej wymagający kondycyjnie odcinek. Dla osób chcących wspiąć się na Kasprowy Wierch w tradycyjny sposób odsyłam do wpisu: Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej . Trasa wówczas przebiega wzdłuż stoku narciarskiego i w sprzyjających warunkach nie wymaga większych umiejętności wspinaczkowych. Jakkolwiek w przypadku niekorzystnych warunków, czy w obliczu skaracającego sie dnia, opcja wjechania kolejką krzesełkową Gąsienicowa jest poprostu opłacalna, zarówno pod względem czasowym jak i finansowym. 

Kolejka krzesełkowa Gąsienicowa
Kolejka krzesełkowa Gąsienicowa
Górna stacja Kolejki krzesełkowej Gąsienicowa
Górna stacja Kolejki krzesełkowej Gąsienicowa

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch mierzy 1987 m n.p.m.. i położony jest w grani głównej Tatr, na granicy polsko-słowackiej. Powyżej Górnej Stacji Kolejki Linowej Kasprowy Wierch usytuowany jest budynek pełniący funkcję Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Przy Kasprowym Wierchu znajduje się również węzeł szlaków. Jeden z nich, znakowany kolorem czerwonym prowadzi na pobliski Beskid (2012 m n.p.m.).

Widok z Kasprowego Wierchu
Widok z Kasprowego Wierchu
Obok Wysokogórskiego Obserwatorium Meterologicznego
Obok Wysokogórskiego Obserwatorium Meterologicznego

Beskid

Wędrówka szlakiem czerwonym w stronę Beskidu nie powinna zająć więcej niż 10 minut, więc warto na niego podejść będąc na Kasprowym Wierchu. Z wierzchołka Beskidu znakomicie widoczny jest strzelisty wierzchołek Świnicy oraz pozostała postrzępioną grań Tatr Wysokich. Osiągając szczyt Beskidu należy następnie powrócić na Kasprowy Wierch, z którego z kolei pozostanie zejście do Hali Gąsienicowej.

Szlak czerwony w stronę Beskidu
Szlak czerwony w stronę Beskidu
Kasprowy Wierch widoczny z Beskidu
Kasprowy Wierch widoczny z Beskidu
Panorama z Beskidu na Świnicę
Panorama z Beskidu na Świnicę

Powrót z Kasprowego Wierchu

Zejście z Kasprowego Wierchu do Hali Gąsienicowej należy rozpocząć od pokonania odcinka między szczytem o Dolną Stacją Kolei krzesełkowej Gąsienicowa. Szlak wyznaczony jest wzdłuż trasy narciarskiej i w części pokrywa się ze szlakiem żółtym , który jest bardzo popularny w okresie letnim. Tak jak w warunkach letnich trasa jest wręcz banalna, to w wariancie zimowym może przysporzyć problemów. Niewątpliwie na tym etapie wędrówki pomocne mogą okazać się raczki lub raki oraz kijki trekingowe. Z kolei po obfitych opadach śniegu można spodziewać się, że szlak będzie nieprzetarty i zejście z Kasprowego Wierchu może okazać się o wiele dłuższe niż w warunkach letnich. 

Zejście z Kasprowego Wierchu obok trasy narciarskiej
Zejście z Kasprowego Wierchu obok trasy narciarskiej
Dolna stacja Kojeki krzesełkowej Gąsienicowa
Dolna stacja Kojeki krzesełkowej Gąsienicowa

Szlakiem niebieskim przez Boczań

Z kolei dochodząc do Dolnej Stacji kolei Krzesełkowej Gąsienicowa należy wejść na szlak żółty , który z powrotem doprowadzi do Hali Gąsienicowej, z której – w zależności od potrzeby – można zejść do Kuźnic albo do Brzezin. W przypadku wyboru pierwszej opcji, wędrówkę należy kontynuować albo przez Boczań albo przez Dolinę Jaworzynki. Ze względu na to, że Dolina Jaworzynki często zagrożona jest lawinami, bezpieczniejszym wariantem jest zejście do Kuźnic przez Boczań. Wówczas kierując się z Hali Gąsienicowej należy wybrać szlak niebieski , który w pierwszej kolejności doprowadzi do Przełęczy pod Kopami. Z kolei z tego miejsca pozostanie jeszcze 2h marszu do Kuźnic. 

Szlak niebieski przez Boczań
Szlak niebieski przez Boczań
Widok ze szlaku niebieskiego
Widok ze szlaku niebieskiego

Opisywany wariant trasy z opcją skrócenia szlaku przy wykorzystaniu kolei krzesełkowej Gąsienicowa jest możliwy wyłącznie w okresie zimowym i tylko w dni otwarcia stoku narciarskiego. Niestety w okresie letnim nie ma możliwości wjechania na Kasprowy Wierch wykorzystując opcję pojedynczego wjazdu za tak niską cenę.  Pozostaje jednak mieć nadzieję że Polskie Koleje Linowe dostrzegą potencjał kolei krzesełkowej Gąsienicowa i za niewygórowaną cenę udostępnią turystom kolejkę, tak aby każdy kto chce mógł z niej skorzystać.

  • przedstawiona mapa turystyczna nie uwzględnia wjazdu na Kasprowy Wierch za pośrednictwem Kolei krzesełkowej Gąsienicowa

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *