Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej
Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej

Kasprowy Wierch (1987 m. n.p.m.) stanowi jeden z najpopularniejszych szczytów górskich leżących po polskiej stronie Tatr. Nie ulega wątpliwości, że swoją renomę zyskał dzięki poprowadzonej na jego wierzchołek wysokogórskiej kolejce linowej. Na Kasprowy Wierch prowadzą również liczne szlaki turystyczne, po których co roku wędrują tysiące turystów.  Z kolei zimą najłatwiej dostać się na jego szczyt po specjalnie wyznaczonym szlaku biegnącym wzdłuż trasy narciarskiej.

Ocena trudności:
3/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      7:15 h
Dystans:               15,0 km
Suma podejść:   1139 m
Suma zejść:         1126 m

Początek szlaku:
Kuźnice (Zakopane)

Koniec szlaku:
Kuźnice (Zakopane)

Pogoda na Kasprowym Wierchu

Wejście na Kasprowy Wierch powinno zostać przewidziane na cały dzień. Niezwykle ważne są tu warunki atmosferyczne, jakie będą panować podczas wchodzenia na jego szczyt. Aktualne warunki atmosferyczne można sprawdzić korzystając z kamer zamieszczonych w okolicach Kasprowego Wierchu. Bieżący obraz udostępniony jest na stronie Polskich Kolei Linowych Kasprowy Wierch .

Drugą istotną sprawą jest sprawdzenie pogody godzinowej na dany dzień. Osobiście korzystam z Meteoblue , dotąd jeszcze mnie nie zawiodło. I ostatnia kwestia – przed wyjściem w góry należy zapoznać się z  komunikatami lawinowymi na stronie TOPR . Góry są tak samo niebezpieczne jak i piękne, a z pozoru łatwy szlak może okazać się zimą nie do pokonania.   

W stronę Kuźnic

W celu dotarcia na wierzchołek Kasprowego Wierchu proponuję rozpocząć wędrówkę z Kuźnic. Kuźnice znajdują się w Zakopanem, a mianowicie położone są w jego południowej części. Sposób dotarcia do Kuźnic, zarówno na pieszo, własnym środkiem transportu czy ogólnodostępną komunikacją miejską opisałam szczegółowo we wpisie: Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy 

Przy wyborze odpowiedniego wariantu dotarcia do Kuźnic należy przede wszystkim mieć na uwadze, że jeśli trasę chce się pokonać zimą należy wyruszyć we wczesnych godzinach porannych. W okresie zimowym dni są zdecydowanie krótsze niż latem, a nieprzewidziane wędrowanie po zmroku niekoniecznie można zaliczyć do przyjemnych sytuacji. Co więcej w okresie od 1 marca do 30 listopada wędrowanie po tatrzańskich szlakach po zachodzie słońca jest wręcz zabronione.

Którym szlakiem na Halę Gąsienicową?

Docierając do Kuźnic do wyboru pozostają dwie trasy na Halę Gąsienicową, z której dalej należy udać się w stronę Kasprowego Wierchu. Pierwszą opcją jest szlak niebieski , poprowadzony po grzbiecie górskim o nazwie Boczań. Drugim wariantem dojścia na Halę Gąsienicową jest szlak żółty przechodzący przez Dolinę Jaworzynki.

Czas przejścia z Kuźnic do Hali Gąsienicowej jest identyczny, tak więc bez znaczenie, który ze szlaków zostanie wybrany. Oba prowadzą z Kuźnic do miejsca oznaczonego na mapach jako Przełęcz między Kopami. Aczkolwiek szlak żółty będzie wymagał włożenia zdecydowanie większego wysiłku, ze względu na bardziej strome podejście na końcowym jego odcinku. Z kolei szlak niebieski łagodnie wznosi się ku górze, co więcej odsłania panoramę na tatrzańskie szczyty. Idąc przez Boczań widoczny będzie po prawej stronie Giewont, z kolei w oddali na horyzoncie przy dobrej widoczności Babia Góra. Podsumowując, polecam szlak niebieski przy wchodzeniu. Z kolei zejście można rozważyć szlakiem żółtym , uwzględniając, że nie będzie on zagrożony lawinami. 

Szlakiem niebieskim przez Boczań

Początek szlaku niebieskiego znajduje się tuż za wejściem do Tatrzańskiego Parku Narodowego, a dokładnie za punktem poboru opłat TPN przy potoku Bystra.

Czas przejścia z Kuźnic oszacowano na około 1:45 h, podczas którego do pokonania jest około 3 km. Punktem końcowym tej części wędrówki będzie Hala Gąsienicowa. Dokładną lokalizację miejsca wejścia na szlak niebieski w Kuźnicach zaznaczyłam na mapce obok.

Początek szlaku niebieskiego oraz punkt poboru opłat TPN
Niebieski szlak na Halę Gąsienicową
Niebieski szlak na Halę Gąsienicową
Przed Halą Gąsienicową
Przed Halą Gąsienicową

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa znajduje się na poziomie aż 1564 m n.p.m i jest miejscem bardzo popularnym wśród turystów, ze względu na absolutnie niesamowitą panoramę rozciągającą się od jej zachodu po wschód. Od lewej strony widoczne są z niej szczyty Granatów, na prawo znajduje się Świnica, a tuż obok niej Pośrednia i Skrajna Turnia. Z kolei w centralnej części z łatwością można dostrzec wierzchołek Kościelca.

Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa
Panorama na Hali Gąsienicowej

Na Hali Gąsienicowej znajduje się Betlejemka, należącą do Polskiego Związku Alpinizm. Tuż za nią szlak niebieski ulega rozwidleniu. Na lewo kieruje wprost do Schroniska PTTK Murowaniec. Z kolei na prawo prowadzi dalej w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego lub kieruje na szlak żółty , będący początkiem wędrówki na Kasprowy Wierch. Dokładne miejsce rozwidlenia się szlaków przestawiłam na mapce poniżej. 

Przybliżona mapa Hali Gąsienicowej

Schronisko PTTK Murowaniec

Zgodnie z przedstawioną mapą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zanim wyruszy się w stronę Kasprowego Wierchu zejść do Schroniska PTTK Murowaniec. Obecnie Schronisko PTTK Murowaniec oferuje aż 110 miejsc noclegowych. Ponadto do dyspozycji wszystkich turystów na miejscu jest m.in. przechowalnia bagażu czy punkt naprawy sprzętu turystycznego. Dodatkowo Schronisko PTTK Murowaniec dysponuje bogatą ofertę gastronomiczną.

Z własnego doświadczenia proponuję odwiedzić Schronisko PTTK Murowaniec już przy zejściu z Kasprowego Wierchu. Schronisko PTTK Murowaniec jest świetnym miejscem na odpoczynek – zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz ustawiono liczne ławki.

Schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej

Wzdłuż trasy narciarskiej na Kasprowy Wierch

Decydując się na wejście na Kasprowy Wierch należy z Hali Gąsienicowej kierować się szlakiem niebieskim , a następnie wybrać szlak żółty . Na całej długości trasa poprowadzona jest po szerokiej drodze i w pierwszym jej etapie nie wymaga większego wysiłku. Co więcej przez całą wędrówkę towarzyszy widok Świnicy oraz pozostałych szczytów Tatr Wysokich.

Miejsce rozwidlenia się szlaków na Hali Gąsienicowej
Szlak żółty prowadzący w stronę Kasprowego Wierchu
Panorama ze szlaku żółtego

Dopiero w okolicach Dolnej stacji kolei krzesełkowej Gąsienicowa, gdzie szlak żółty zostaje zastąpiony specjalnie wyznaczoną trasą zimową, staje się ona zdecydowanie bardziej stroma i praktycznie do samego wierzchołka systematycznie pnie się ku górze. Przejście trasy zimowej od Dolnej stacji kolei krzesełkowej Gąsienicowa na szczyt Kasprowego Wierchu powinn zająć około godziny czasu.

Okolice Dolnej stacji kolei krzesełkowej Gąsienicowa
Zimowy wariant trasy na Kasprowy Wierch
Panorama z zimowej trasy na Kasprowy Wierch
Końcowy odcinek zimowej trasy na Kasprowy Wierch

Panorama z Kasprowego Wierchu

Mimo, że podejście zimowe na Kasprowy Wierch nie należy do dość trudnych, to bezsprzecznie wymaga w miarę dobrej kondycji. Oprócz raczków, które rekomenduje ze sobą zabrać, niezastąpione mogą okazać się kijki trekkingowe. Wysiłki wynagrodzi jednak widok z Kasprowego Wierchu, który w zimowych warunkach jest po prostu obłędny. Stojąc na Kasprowym Wierchu z jednej strony otwiera się panorama na grzbiety Tatr Zachodnich, z drugiej strony można podziwiać wierzchołki Tatr Wysokich z dumnie wysuniętym ku niebu szczytem Świnicy.

Ponadto na samym szczycie Kasprowego Wierchu położone jest Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch. Jest to najwyżej położony budynek w Polsce. Z kolei pod jego szczytem znajduje się Górna stacja kolei linowej Kasprowy Wierch.

Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch, w tle Tatry Zachodnie
Widok z Kasprowego Wierchu w stronę Tatr Wysokich
Widok z Kasprowego Wierchu w stronę Tatr Zachodnich

Szlakiem żółtym do Kuźnic

Z Kasprowego Wierchu polecam zejść do Hali Gąsienicowej tą samą trasą. Z kolei opuszczając Halę Gąsienicową i idąc dalej do miejsca oznaczonego jako Przełęcz między  Kopami proponuję wybrać szlak żółty przez Dolinę Jaworzynki. Taką opcję polecam wyłącznie przy znikomym zagrożeniu lawinowym, gdyż szlak przebiega w większej mierze pod dość stromymi zboczami gór. Szlak początkowo będzie mocno opadał w dół, aby już w samej Dolinie Jaworzynku ulec całkowitemu wypłaszczeniu. Koniec szlaku żółtego znajduje się przy wyjściu z Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie łączy się ze szlakiem niebieskim , którym rozpoczęto wędrówkę.

Rozwidlenie szlaków na Przełęczy między Kopami
Zejście szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki

Trasę na Kasprowy Wierch polecam osobom, które mają podstawowe doświadczenie zimowe w Tatrach. Ważne jest, aby Kasprowy Wierch nie obierać za pierwszy cel zimowych wędrówek. Lepiej najpierw wybrać niżej położone szczyty takie jak Sarnia Skała, o której pisałam we wpisie Dolina Strążyska, Sarnia Skała i Dolina Białego , aby ocenić swoje możliwości. Uważam, że w wędrowaniu po górach nie chodzi o to żeby wejść na szczyt za wszelką cenę, ale żeby to wejście było przede wszystkim przyjemne. Tylko dobierając trasy do własnych umiejętności można poczuć prawdziwą magię gór.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

1 komentarz

  1. Halina says:

    Pani umiejętności zachwycają mnie, a pozytywna przychylność do ludzi kochających góry, daje wiarę na dziś, nadzieję na jutro, a miłość jest w naszych sercach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *