Szlak z Brzezin na Halą Gąsienicową, choć mniej popularny od tego z Kuźnic, bez wątpienia ma swoje zalety. Poprowadzony wzdłuż drogi transportowej jest zdecydowanie mniej wymagający kondycyjnie niż szlak przechodzący przez Boczań czy dnem Doliny Jaworzynki. Co więcej, jest bezpieczny, również w warunkach wysokiego zagrożenia lawinowego. Ponadto można mieć pewność, że nawet po obfitych opadach śniegu jego przejście nie powinno stanowić problemu. Trasa na co dzień wykorzystywana jest przez TOPR, a także do transportu zaopatrzeniowego Schroniska PTTK Murowaniec.
Ocena trudności:
1/5
Region: Tatry Zachodnie Czas: 3:53 h Dystans: 11,3 km Suma podejść: 579 m Suma zejść: 563 m
Początek szlaku: Brzeziny (Zakopane)
Koniec szlaku: Brzeziny (Zakopane)/Kuźnice (Zakopane)
Dojazd do Brzezin
Brzeziny to niewielka polana położona przy drodze Oswalda Balzera. Do Brzezin najłatwiej jest dotrzeć korzystając z własnego środka transportu. Wówczas można pozostawić samochód na jednym z wielu miejsc parkingowych zlokalizowanych wzdłuż wspomnianej wyżej Drogi Oswalda Balzera. Dla niezmotoryzowanych pozostaje komunikacja zbiorowa. Najbliżej położonymi przystankami obok wejścia na szlak jest przystanek o nazwie Zakopane Brzeziny, przez który realizowane jest połączenie Zakopane – Palenica Białczańska . Alternatywną jest skorzystanie z połączenia autobusowego na trasie Zakopane – Małe Ciche .
Szlak z Brzezin rozpoczyna się przy polanie, na której znajduje się Kasa Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik biletów można znaleźć na stronie TPN – cennik .
Dolina Suchej Wody
Rozpoczynając wędrówkę należy przez całą długość trasy trzymać się oznaczeń szlaku czarnego . Szlak czarny wyznaczony jest wzdłuż Doliny Suchej Wody. Nazwa doliny pochodzi od płynącego jej dnem potoku Sucha Woda, którego koryto – jak wskazuje nazwa – na długich odcinkach zazwyczaj jest suche, a woda płynie pod powierzchnią ziemi. Szlak czarny poprowadzony jej dnem od pierwszych metrów łagodnie wznosi się ku górze i w większości prowadzi przez las, ograniczając tym samym walory widokowego tego regionu. Dopiero zbliżając się do Hali Gąsienicowej po raz pierwszy odsłaniają się panoramy na okoliczne szczyty. Znakomicie widoczne są wierzchołki Granatów, Kozi Wierch, a z chwilą zbliżania się do Hali Gąsienicowej, również charakterystyczny wierzchołek Kościelca. Czas przejścia z Brzezin na Halę Gąsienicową nie powinien być dłuższy niż 2h, podczas których do przejścia jest 6,5km.. Z kolei na końcu szlaku czarnego , tuż przed wejściem na Halę Gąsienicową, znajduje się Schronisko PTTK Murowaniec.
Schronisko PTTK Murowaniec
Schronisko PTTK Murowaniec położone jest na poziomie 1500 m np.m. i dysponuje aż 110 miejscami noclegowymi. Oprócz noclegu Schronisko PTTK Murowaniec oferuje również bogatą ofertę gastronomiczną. Więcej na temat Schroniska PTTK Murowaniec można znaleźć we wpisie: Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej . Z kolei ze Schroniska PTTK Murowaniec należy kierować się szlakiem żółtym , który w zaledwie kilka minut doprowadzi do początku Hali Gąsienicowej, będącej punktem docelowym tej wycieczki.
Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa położona jest w Dolinie Gąsienicowej i oferuje jedną z najpiękniejszych, tatrzańskich panoram. Z Hali Gąsienicowej z łatwością można dostrzec Skrajny Granat, Pośredni Granat, Zadni Granat, Kozi Wierch, Kościelec, a także Świnicę. Na Hali Gąsienicowej znajduje się również bogaty węzeł szlaków turystycznych, który pozwala dotrzeć na wymienione szczyty, a także w pozostałe zakątki Tatr. Jedną z propozycji wędrówki z Hali Gąsienicowej opisałam we wpisie: Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowa .
Betlejemka na Hali Gąsienicowej
Oprócz bajecznego widoku na Hali Gąsienicowej znajduje się budynek Betlejemki pełniący funkcję Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA. Betlejemka położona jest na wysokości 1514 m n.p.m. Jest to miejsce kultowe, oferujące noclegi i przyjmujące osoby zainteresowane odbyciem kursu taternickiego czy kursu wspinaczki skalnej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Betlejemki. Z kolei sama nazwa Betlejemka pochodzi od skromnych warunków panujących wewnątrz obiektu, przywodzących na myśl biblijną stajenkę. Ponadto obok budynku Betlejemki znajduje się czynna Stacja IMGW, monitorująca na bieżąco aktualne warunki meteorologiczne w Tatrach.
Szlakiem niebieskim przez Boczań
Z Hali Gąsienicowej można wrócić do Brzezin albo skorzystać z jednego z dwóch szlaków mających swój koniec w Kuźnicach. Pierwszą opcją jest zejście do Kuźnic dnem Doliny Jaworzynki, aczkolwiek w porze zimowej teren ten jest często zagrożony lawinami. Aktualne warunki w Tatrach pod kątem stopnia zagrożenia lawinami można sprawdzić na stronie TOPR . W przypadku niesprzyjających warunków lepiej jest wybrać wariant trasy przechodzący przez Boczań. Wówczas kierując się z Hali Gąsienicowej należy trzymać się oznaczeń szlaku niebieskiego , który w 2 h bezpiecznie doprowadzi do Kuźnic. Co więcej wędrówka szlakiem niebieski pozwala na podziwianie okolicznych szczytów znakomicie widocznych z trasy. Schodząc do Kuźnic z łatwością można dostrzec masywne ściany Giewontu czy wierzchołek Nosala. Z kolei w oddali z wysokim prawdopodobieństwem widoczna będzie również Babia Góra. Warto również zatrzymać się na punkcie widokowym, oferującą świetną panoramę na tatrzańskie szczyty.
Szlak z Brzezin na Halę Gąsienicową polecam przede wszystkim jako uzupełnienie dotychczasowych wędrówek po Tatrach. Aczkolwiek w trudnych, zimowych warunkach może okazać się jedyną bezpieczną opcją, z której – mimo wszystko – warto skorzystać.
Do zobaczenia na
Górskiej Ścieżce
Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.