Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy

Są takie miejsca w Tatrach, które bez znaczenia na porę roku uznawane są za najpiękniejsze. I chociaż w Tatrach znajduje się liczne doliny i hale, którym nie można odmówić swojego piękna, to istnieje jedna wyróżniająca się na ich tle. Położona w samym sercu Tatr z niesamowitym widokiem na najbardziej strzeliste wierzchołki gór przyciąga niczym magnes. Hala Gąsienicowa, o której tu mowa, od lat stanowi wizytówkę polskich Tatr.

Ocena trudności:
2/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      5:14 h
Dystans:               12,7 km
Suma podejść:   801 m
Suma zejść:         792 m

Początek szlaku:
Kuźnice (Zakopane)

Koniec szlaku:
Kuźnice (Zakopane)

Szlakiem z Kuźnic

Hala Gąsienicowa położona jest w centralnej części Tatr. Przede wszystkim można do niej dotrzeć na trzy sposoby: z Kuźnic przez Boczań, z Kuźnic przez Jaworzynkę i z Brzezin. Na potrzeby tego wpisu wybrałam trasę z Kuźnic przez Boczań, która według mnie oferuje najładniejszą panoramę w drodze na Halę Gąsienicową

Szlak na Halę Gąsienicową należy rozpocząć z Kuźnic, które stanowią część południowej części Zakopanego. Kuźnice wyłączone są dla prywatnego ruchu samochodowego – na trasie kursują jedynie busy z Ronda Jana Pawła II. Wobec tego należy najpierw dotrzeć albo w okolice Ronda Jana Pawła II albo ronda znajdującego się przy Hotelu Imperial. Z obu tych miejsc do Kuźnic, a tym samym wejścia na szlak, pozostanie jedynie około 2 km. do przejścia, co powinno zająć nie więcej niż 30 minut. Wobec powyższego taki wariant polecam osobom, które nocleg mają w okolicy wspomnianych miejsc. 

Komunikacja miejska w Zakopanem

W przypadku znacznego oddalenia od wskazanych wyżej miejsc, pozostaje albo skorzystać z komunikacji podhalańskiej albo z własnego środka transportu. Jeśli chodzi o pierwszy wariant, to na terenie miasta Zakopane funkcjonują linie autobusowe 11 i 14 oraz nowo powstała linia 18. W przypadku linii autobusowej nr 11 i 14 należy wysiąść na przystanku Zakopane Chałubińskiego Rondo, z kolei w przypadku linii autobusowej nr 18 na przystanku Zakopane Karłowicza Skrzyżowanie. Przebieg poszczególnych tras  linii autobusowych widoczne są na rysunkach. Ze swojej strony dodałam do nich oznaczenia przystanków autobusowych znajdujących się najbliżej Kuźnic. Z kolei rozkłady poszczególnych linii przedstawiają się następująco:

Linia autobusowa nr 11 i 14 Zakopane
Schemat linii autobusowej nr 11 i nr 14 w Zakopanem, opracowanie własne na podstawie https://www.zakopane.pl/komunikacjamiejska
Linia autobusowa nr 18 Zakopane
Schemat linii autobusowej nr 18 w Zakopanem, opracowanie własne na podstawie https://www.zakopane.pl/komunikacjamiejska

Niestety do Kuźnic nie kursują bezpośrednio busy z okolicznych miejscowości takich jak Kościelisko czy Chochołów. Wówczas wybierając komunikację zbiorową, należy najpierw dojechać do Zakopanego, a stamtąd dopiero można skorzystać z jednej z miejskich linii autobusowych.

Parkingi nieopodal Kuźnic

Drugim wariantem jest skorzystanie z parkingów położonych nieopodal Kuźnic. Najbliżej będą położone parkingi przy Mieczysława Karłowicza – koszt całodniowego postoju to około 30-40 zł w sezonie. Alternatywną jest pozostawienie własnego samochodu na ul. Bronisława Czecha. Wszystkie miejsca parkingowe od Ronda Jana Pawła II aż pod Wielką Krokiew, należą do miasta Zakopane i obsługiwane są za pomocą parkomatów. Szczegółowy cennik  znajduje się na stronie Miasta Zakopane. Co ważne, miejsc jest naprawdę dużo, a w weekendy i święta są one zupełnie darmowe, gdyż miasto nie pobiera za nie opłat.

Szlakiem niebieskim na Halę Gąsienicową

W Kuźniach należy najpierw ominąć kolejkę, aby następnie skierować się do wejścia do TPN. Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne (cennik). Po przekroczeniu punktu poboru opłat należy kierować się szlakiem niebieskim przez Boczań.

Początkowo trasa wiedzie ostro pod górę lasem, aby mniej więcej w połowie wyjść na otwartą przestrzeń. Punktem docelowym na tym etapie wycieczki będzie Przełęcz między Kopami, która często jest miejscem odpoczynku ze względu na umiejscowione na niej ławeczki. Od Przełęczy między Kopami do Hali Gąsienicowej pozostanie na tym etapie jedynie 1,3 km do przejścia w szacowanym czasie 20 minut. Przez cały ten czas towarzyszyć będzie panorama na Tatry i dopiero przed samą Halą Gąsienicową szlak niebieski chwilowo wejdzie w las. 

Droga do Kuźnic
Droga do Kuźnic
Nieopodal wejścia do TPN
Nieopodal wejścia do TPN
Przed Przełęczą między Kopami
Przed Przełęczą między Kopami
Na szlaku niebieskim
Na szlaku niebieskim
Za Przełęczą między Kopami
Za Przełęczą między Kopami

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa stanowi część Doliny Gąsienicowej. Na uwagę zasługuje fakt, że najwyższy punkt Hali Gąsienicowej położony jest na poziomie aż 1564 m n.p.m. Znajduje się na niej należącą do Polskiego Związku Alpinizmu słynna Betlejemka, a także obiekty Stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Idąc dalej w głąb Hali Gąsienicowej, przy zabytkowym szałasie szlak niebieski ulegnie rozwidleniu – na lewo zaprowadzi do malowniczego Schroniska PTTK Murowaniec, z kolei w prawo wskażę drogę do Czarnego Stawu Gąsienicowego. W tym miejscu proponuje najpierw skierować się szlakiem niebieskim  do Czarnego Stawu Gąsienicowego, a dopiero w drodze powrotnej skręcić do Schroniska PTTK Murowaniec.

Wejście na Halę Gąsienicową
Wejście na Halę Gąsienicową
Hala Gąsienicowa
Hala Gąsienicowa
Szałasy pasterskie na Hali Gąsienicowej
Szałasy pasterskie na Hali Gąsienicowej

Z Hali Gąsienicowej prowadzi również szlak na Kasprowy Wierch, który jest zdecydowanie łatwiejszy w wariancie zimowym od szlaku zielonego przez Myślenickie Turnie. Więcej na ten temat we wpisie: Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej .

Czarny Staw Gąsienicowy

Odcinek między Halą Gąsienicową a Czarnym Stawem Gąsienicowym wynosi zaledwie 1,5 km, a szacowany czas jego przejścia to 30 minut. Przede wszystkim, ścieżka jest zdecydowanie węższa niż dotychczas. Ponadto szlak poprowadzony jest pod zboczami Małego Kościelca, stopniowo wznosząc się ku górze. Przechodząc ten odcinek zimą należy mieć na uwadze, że może on być zagrożony występowaniem lawin. W przypadku dużego zagrożenia lawinowego, wyznaczany jest zimowy wariant szlaku. Wówczas biegnie on wzdłuż Czarnego Potoku Gąsienicowego. Aktualny stopień zagrożenia lawinami oraz bieżącą sytuację meteorologiczną w Tatrach można znaleźć na stronie TOPR – aktualne warunki .

Czarny Staw Gąsienicowy jest jednym z polodowcowych stawów położonych we wschodniej części Doliny Gąsienicowej. Umiejscowiony na wysokości 1624 m n.p.m. o powierzchni około 18 h stanowi największy spośród wszystkich Stawów Gąsienicowych. Następnie, z Czarnego Stawu Gąsienicowego należy wrócić tą samą ścieżką do rozwidlenia szlaku niebieskiego , a następnie skierować się tym razem w stronę Schroniska PTTK Murowaniec.

W stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego
Szlak niebieski prowadzący do Czarnego Stawu Gąsienicowego
Szlak niebieski w okolicach Czarnego Stawu Gąsienicowego
Szlak niebieski w okolicach Czarnego Stawu Gąsienicowego
Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw Gąsienicowy
Przed Schroniskiem PTTK Murowaniec
Przed Schroniskiem PTTK Murowaniec

Schronisko PTTK Murowaniec

Schroniska PTTK Murowaniec położone jest na poziomie 1505 m n.p.m. Aktualnie, oprócz aż 110 miejsc noclegowych, oferuje również bogatą ofertę gastronomiczną. Ponadto na miejscu do dyspozycji turystów jest m.in. przechowalnia bagażu czy punkt naprawy sprzętu turystycznego. Dodatkowo na terenie Schroniska PTTK Murowaniec stacjonuje również dyżurka TOPR.

Widok ze szlaku na Schronisko PTTK Murowaniec
Widok ze szlaku na Schronisko PTTK Murowaniec
Schronisko PTTK Murowaniec
Schronisko PTTK Murowaniec

Powrót ze Schroniska PTTK Murowaniec do Kuźnic powinien odbyć się tą samą droga, aczkolwiek w miejscu oznaczonym na mapie jako Przełęcz między Kopami można zejść szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki. Takie rozwiązanie rekomenduję poza okresem zimowym, gdyż zimą zejście będzie zdecydowanie bardziej strome, co więcej teren może być zagrożony lawinami.

Odcinek szlaku poniżej lini lasu
Odcinek szlaku poniżej lini lasu
W drodze powrotnej do Kuźnic
W drodze powrotnej do Kuźnic

Na koniec napiszę tylko, że Halę Gąsienicową po prostu trzeba zobaczyć. Moment, w którym po raz pierwszy ukazuje się oczom zostaje bez wątpienia na długo w pamięci. I muszę stwierdzić, że jest to chwila, którą nie raz będę chciała jeszcze powtórzyć.

Zestawienie najważniejszych informacji w wersji pdf: Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy 

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *