Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica
Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica

Dolina Strążyska położona jest w bliskiej odległości od centrum Zakopanego i stanowi jedną z najbardziej malowniczych tatrzańskich dolin. Idąc dnem Doliny Strążyskiej w zaledwie 40 minut wychodzi się na Polanę Strążyską, z której z łatwością można podziwiać imponujące, północne ściany Giewontu. Dolina Strążyska charakteryzuje się łagodnym podejściem, dzięki czemu odwiedzana jest przez turystów z każdej grupy wiekowej.

Ocena trudności:
1/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      1:41 h
Dystans:               4,8 km
Suma podejść:   196 m
Suma zejść:         206 m

Początek szlaku:
Droga Pod Reglami

Koniec szlaku:
Droga Pod Reglami

Droga Pod Reglami

Do Doliny Strążyskiej prowadzi znakowana kolorem czarnym szeroka ścieżka oznaczona jako Droga Pod Reglami. Z kolei na Drogę Pod Reglami najlepiej jest wejść od strony Wielkiej Krokwi imienia Stanisława Marusarza. Wówczas idąc szlakiem czarnym w zaledwie 30 minut dochodzi się do kasy biletowej Tatrzańskiego Parku Narodowego, za którą znajduje się początek szlaku czerwonego poprowadzony wzdłuż Doliny Strążyskiej.

W przypadku znacznego oddalenia od centrum Zakopanego można skorzystać z miejskiej komunikacji. Aktualny rozkład jazdy zakopiańskich autobusów można znaleźć na stronie Podhale Transit . Wówczas należy wysiąść na przystanku o nazwie Zakopane Skibówki II i podążając ulicą Droga do Walczaków dojść do Drogi Pod Reglami, a następnie kierować się w stronę wejścia do Doliny Strążyskiej.

Początek szlaku (Droga Pod Reglami)
Początek szlaku (Droga Pod Reglami)
Początek szlaku (Droga Pod Reglami)
Początek szlaku (Droga Pod Reglami)

Droga Pod Reglami to szeroka, w przeważającym stopniu płaska ścieżka prowadząca u podnóża zalesionych wzniesień. Jej początek znajduje się przy Murowanicy w okolicy Ronda Jana Pawła II, zaś koniec na Siwej Polanie w Dolinie Chochołowskiej.

Kierując się do Doliny Strążyskiej od strony Wielkiej Krokwi imienia Stanisława Marusarza po drodze znajduje się również wejście do Doliny Białego, a tuż za nią niewielkich rozmiarów Dolina ku Dziurze, przy końcu której znajduje się jaskinia o tej samej nazwie. Więcej na temat Doliny Białego można znaleźć we wpisie Dolina Białego i Sarni Wodospad .

Droga Pod Reglami
Droga Pod Reglami
Droga Pod Reglami - Jaskinia ku dziurze
Droga Pod Reglami - Jaskinia ku dziurze
W okolicy wejścia do Doliny Strążyskiej
W okolicy wejścia do Doliny Strążyskiej

Parking przy Dolinie Strążyskiej

Alternatywą jest dojazd do Doliny Strążyskiej własnym środkiem transportu. W okolicy wejścia do doliny bez problemu można znaleźć miejsce parkingowe. Aczkolwiek trzeba się liczyć z kosztami parkingów, które oscylują w granicach 30-40 zł za dobę.

Parkingi w okolicy wejścia do Doliny Strążyskiej

Dolina Strążyska

Początek Doliny Strążyskiej znajduje się przy kasie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik można znaleźć na stronie TPN . Po uiszczeniu stosownej opłaty za wejście należy cały czas kierować się szlakiem czerwonym . Idąc wyznaczoną trasą już na samym początku drogi widoczny jest budynek pełniący rolę Leśniczówki. Z kolei przekraczając mostek znajdujący się tuż przy Leśniczówce, szlak czerwony zbiega się z nurtem Strążyskiego Potoku, który towarzyszy aż do Polany Strążyskiej. Trasa jest bardzo łatwa i wznosi się łagodnie ku górze, doprowadzając po zaledwie 40 minutach na Polanę Strążyską.

Leśniczówka Strążyska
Leśniczówka Strążyska
Mostek w Dolinie Strążyskiej
Mostek w Dolinie Strążyskiej
Dolna Strążyska
Dolna Strążyska
Przed Polaną Strążyską
Przed Polaną Strążyską

Polana Strążyska

Polana Strążyska znajduje się na poziomie ok 1020 – 1060 m n. p.m. i nigdyś służała pasterzom do wypasu owiec. Obecnie na Polanie Strążyskiej znajdują się zabudowania pasterskie. Tuż za nimi położony jest niewielki bufet dla turystów, w okolicy którego ustawiono ławeczki. Jakkolwiek największą atrakcję Polany Strążyskiej jest niepowtarzalny widok na północne ściany Giewontu.

Polana Strążyska
Polana Strążyska
Szałas na Polanie Strążyskiej
Szałas na Polanie Strążyskiej
Punkt gastronomiczny na Polanie Strążyskiej
Punkt gastronomiczny na Polanie Strążyskiej

Z Polany Strążyskiej prowadzą liczne szlaki turystyczne. Jeden z nich kieruje w stronę Wodospadu Siklawica. Nazwa wodospadu nawiązuje do Wielkiej Siklawy, położonej w Dolinie Pięciu Stawów. Wodospad składa się z dwóch ścian – górnej i dolnej, z której niższa osiąga wysokość 10 metrów, z kolei wyższa aż 13 metrów. Do Wodospadu Siklawica prowadzi początkowo szlak czarny wytyczony wzdłuż Polany Strążyskiej. Z kolei u jej wylotu należy zejść na szlak żółty , który w zaledwie 10 minut doprowadzi do wspomnianego wodospadu.

Ponadto z Polany Strążyskiej można kontynuować wędrówkę szlakiem czarnym , który wprost wyprowadzi na Sarnią Skałę. Więcej na ten temat można znaleźć we wpisie: Dolina Strążyska, Sarnia Skała i Dolina Białego . Jakkolwiek na potrzeby tego wpisu należy z Polany Strążyskiej kierować się droga powrotną aż do wylotu doliny.

Szlak czerwony poprowadzony dnem Doliny Strążyskiej ma charakter wyłącznie spacerowy. Co więcej odcinek od wejścia do Doliny Strążyskiej aż do Polany Strążyskiej  to zaledwie 4 km prostej drogi. To wszystko powoduje, że Dolina Strążyska jest częstym celem dla wielu turystów odwiedzających Zakopane.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *