Dolina Białego i Sarni Wodospad
Kościelisko Tatry Zachodnie Zakopane Zima

Dolina Białego i Sarni Wodospad

Dolina Białego i Sarni Wodospad położone są w zachodniej części Tatr, tuż obok miasta Zakopane. Do Doliny Białego prowadzi znakowany szlak czarny , oznaczony na mapach jako Droga Pod Reglami. Z kolei początek Drogi Pod Reglami znajduje się przy słynnej Skoczni Narciarskiej Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Wędrówkę przez Dolinę Białego można kontynuować dalej, osiągając szczyt Sarniej Skały lub zakończyć ją tuż przy urokliwym wodospadzie o nazwie Sarni Wodospad.

Ocena trudności:
0.5/5

Region:                Tatry Zachodnie
Czas:                      1:54 h
Dystans:               5,2 km
Suma podejść:   210 m
Suma zejść:         216 m

Początek szlaku:
Wielka Krokiew (Zakopane)

Koniec szlaku:
Wielka Krokiew (Zakopane)

Początek szlaku do Doliny Białego

Wędrówkę na Dolinę Białego należy rozpocząć od zlokalizowania Wielkiej Krokwi, znajdującej się przy skrzyżowaniu ulicy Bronisława Czecha z ulicą Józefa Piłsudskiego w południowej części miasta Zakopane. W przypadku znacznego oddalenia od Wielkiej Krokwi można skorzystać z dostępnych parkingów samochodowych położonych nieopodal skoczni. Część z nich, znajdujących się wzdłuż wskazanych wyżej ulic, jest darmowa. Aczkolwiek dotyczy to wyłącznie dni świątecznych, a także sobót i niedziel. Wykaz wszystkich miejsc postojowych, na których nie są pobierane opłaty we wskazanych wyżej dniach, znajduje się na stronie miasta Zakopane w zakładce strefa miejska . W przypadku braku miejsc, pozostają komercyjne, płatne parkingi. Z kolei chcąc skorzystać z komunikacji miejskiej, najlepiej jest wysiąść na jednym z dwóch przystanków: Zakopane B. Czecha Skocznia, Zakopane Chałubińskiego Rondo. Do wskazanych miejsc dojeżdżają autobusy miejskie, realizując następujące trasy:

  • do przystanku autobusowego Zakopane B. Czecha Skocznia realizowane jest połączenie linią autobusową nr 18 ,
  • do przystanku autobusowego  Zakopane Chałubińskiego Rondo realizowane jest połączenie linią autobusową nr 11 i linią autobusową nr 14 (a także za pośrednictwem prywatnych przewoźników).

Po dotarciu do Wielkiej Krokwi, należy z jej prawej strony odnaleźć pierwsze oznaczenia szlaku czarnego . Z pewnością nie będzie to trudne, gdyż szlak czarny w tym miejscu zbiega się z drogą do Tatrzańskiego Parku Edukacyjnego , przy którym w okresie zimowym wznoszony jest śnieżny labirynt. Trasa jest świetnie oznaczona za pomocą kierunkowskazów jak i czarnych tablic informacyjnych. Kierując się oznaczeniami szlaku czarnego należy najpierw iść na wprost, aby po kilkunastu metrach skręcić w lewo. Następnie szlak czarny poprowadzony będzie obok metalowej siatki odgradzającej teren skoczni narciarskiej. Od tego miejsca rozpoczyna się Droga pod reglami, która w zaledwie 20 minut doprowadzi do Punktu Poboru Opłat Tatrzańskiego Parku Narodowego . Równocześnie będzie to początek Doliny Białego.

Początek szlaku (Droga Pod Reglami)
Początek szlaku (Droga Pod Reglami)
Początek szlaku czarnego
Początek szlaku czarnego
Czarny szlak w stronę Doliny Białego
Czarny szlak w stronę Doliny Białego
Przy wejściu do Doliny Białego
Przy wejściu do Doliny Białego

Dolina Białego

Dolina Białego to niezwykle malownicza dolina położona w zachodniej części Tatr. Trasa poprowadzona dnem Doliny Białego i dalej na Sarnią Skałę objęta jest ścisłą ochroną ze względu na cenne walory przyrodnicze. Dolina Białego swoją nazwę zawdzięcza Białemu Potokowi, który płynie jej dnem. Jego duży spadek powoduje powstawanie białej piany, od barwy której powstała nazwa. Bliskość miasta Zakopane powoduje, że dolina jest często odwiedzana przez turystów.

Początek Doliny Białego
Początek Doliny Białego

Odcinek od wylotu Doliny Białego aż po Sarni Wodospad wytyczony został wzdłuż oznaczeń szlaku żółtego . Jego przejście w optymalnym tempie nie powinno zająć więcej niż 45 minut, podczas których do pokonania jest niecałe 2 km.. Większość trasy przebiega po płaskim terenie, wzdłuż szerokiej drogi. 

Dolina Białego
Dolina Białego
Dolina Białego
Dolina Białego
Mostek w Dolinie Białego
Mostek w Dolinie Białego
Dolina Białego
Dolina Białego
Dolina Białego
Dolina Białego

Sarni Wodospad

Sarni Wodospad, znajduje się tuż przed mostem, za którym szlak żółty biegnie ku Sarniej Skale. Jego kaskada widoczna jest wprost ze szlaku żółtego i obok pozostałych małych kaskad wodnych utworzony został na Białym Potoku. W tym miejscu można zakończyć wędrówkę, a następnie powrócić tą samą drogą do miejsca wejścia do Doliny Białego. W przypadku chęci kontynuowania wycieczki, należy mieć na uwadze, że dalsza część szlaku żółtego charakteryzuje się zdecydowanie większym nachyleniem terenu. Finalnie szlak żółty doprowadzi do górnego piętra Doliny Białego, a następnie szlakiem czarnym zaprowadzi na Sarnią Skałę. Więcej na ten temat można znaleźć we wpisie: Dolina Strążyska, Sarnia Skała i Dolina Białego .

Przed Sarnim Wodospadem
Przed Sarnim Wodospadem
Przed Sarnim Wodospadem
Przed Sarnim Wodospadem
Sarni Wodospad
Sarni Wodospad

Szlak poprowadzony dnem Doliny Białego bez wątpienia można zaliczyć do kategorii tras łatwych. Opisywany wariant wycieczki nadaje się również na krótki spacer, gdy czas jest ograniczony lub gdy warunki zimowe nie są sprzyjające.

Do zobaczenia na

Górskiej Ścieżce

Będzie mi miło, jeśli staniesz się moim wirtualnym towarzyszem w kolejnych wyprawach.

Śledź mnie na FACEBOOK

Obserwuj na INSTAGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *